Screening negativní, vysoké hCG 2,5 mom. Měl někdo podobně?

eja2009
9. čer 2023

Prosím o radu a event.Vaše zkušenosti. Je mi 38 let, čekala jsem přirozeně dvojvaječná dvojčátka,jedno zamlklo v 9.týdnu. V 11.týdnu jsem šla na krevní testy do Gennetu a ve 13+2 na sono screening. Ten vyšel souhrně negativní, riziko pro Down 1:1800. Ale hodnota hcg na úrovni 2,5 mom a NT 2,45 mm. Tyto hodnoty mi přijdou vysoké a plus můj věk,tak nechápu,že celkové riziko zase tak vysoké není. Mám ale obavu,aby bylo mimčo v pořádku bez vady. Genetička mi vůbec nic neporadila, ani nevěděla, že neinvazivní testy (prenascan atd) se u mizejícího dvojčete nedělají. Byl jste někdo v podobné situaci? Děkuji za reakce

laxesis
9. čer 2023

@eja2009 Dle hodnot máš výsledky v pořádku, těsně na hraně u HCG (tam se to řeší až nad hodnotu 2,5) a NT má hraniční hodnoty v rozmezí 2,5-3 , přičemž teprve nad 3 je riziko vyšší, ty nejsi ani v té hraniční sféře. Takže se vcházíš do obou. Pokud jsi z toho přeci jen nervózní, doporučuju ještě objednat genetický ultrazvuk v centru Profema u Frisové, kde to s tebou zároveň zkonzultují, jsou tam opravdu dobří 👍

eja2009
autor
9. čer 2023

@laxesis děkuji za reakci, tam už jsem se zrovna objednala 🙂 právě,že je to tak hraniční, že vlastně v normě..ale mám trochu pochyby.nevím,z čeho se to riziko ještě počítá, že nevyšlo špatně..před dvěma lety u prvního dítěte jsem měla vše kolem 1 mom,nt 1,5 a rizika pod 1:30000

helen_h
9. čer 2023

@eja2009 Já taky myslela, že mají být ty hodnoty ideálně kolem jedné. Já měla uz v pořádku, freeHCG 1,89 Mom a NT 1,9, věk tedy bohužel 41 a vyšlo mi riziko 1:180, kdy odběr plodovky následně vadu bohužel potvrdil...
Možná u vás zohledňovali ještě něco?? Nebo někdy prý jsou ty hodnoty zase ještě v jiných jednotkách. nebo hraje roli i to, že jde o odběr u původních dvojčat?

laxesis
9. čer 2023

@eja2009 Rozumím, já to takto měla u syna, riziko 1:1tis. tuším? Tak nějak.. hodnoty podobné jako vy, ale nikdo to neřešil = v pořádku... já byla mladá a když byly ultrazvuky ok, tak jsem to taky neřešila, synek je v pořádku🙂 tehdy mi doktor říkal ať jsem v klidu (taky jsem se plašila, protože ve skupince termínovek to měly holky třeba 1:17000 a podobně), ta krev zohledňuje pouze hodnoty matky, takže se s tím musí počítat...kdyby to vyšlo o fous hůř, tak by mě hnal na plodovku, jelikož i ty testy NIPT/prenascan a podobně jsou stále jen krevní a můžou vyjít falešně (což se stalo kamarádce a jedné známé taky, nakonec stejně na plodovku musely, takže já bych v tomto měla jasnou volbu) Teď čekáme holčičku, hodnoty jsou ukázkové. Držím palce, ta profema je dobrá volba🙂 🍀

eja2009
autor
9. čer 2023

@helen_h to je mi moc líto, ty Vaše hodnoty vypadaly slibně. A miminko bylo na ultrazvuku zcela v normě? To riziko zvýšil tedy pouze věk? Ještě mám vyšší PAPP-A 1,8 mom,tak možná to mi zlepšuje riziko. Ale asi je to zkreslené tím mizejícím dvojčetem. Mrzí mě, že jsem se nezeptala doktora přímo v Gennetu,ale ten mi řekl,že skrining je negativní,tak jsem celá šťastná odešla a těch hodnot jsem si všimla až později. Ale nemám z toho dobrý pocit.

eja2009
autor
9. čer 2023

@laxesis tak to gratuluji. Já bych snad byla ráda za doporučení od doktora, co dělat. Nějak trpím panikou, zda se něco nepřehlídlo nebo špatně nespočitalo... a o fous hůř myslíte, kdyby riziko vyšlo vyšší než 1:1000? Tak že by už vás poslal na plodovku?

helen_h
9. čer 2023

@eja2009 Já věřím, že u Vás to bude dobré, já právě ty odběry neměla s nijak výraznými odchylkami, rozhodně tu maminky dávaly horší výsledky, kdy ale zase bylo pak mimi v pořádku... Tak jsem také myslela, že ta genetika je víceméně preventivní vzhledem k věku, šla jsem na krevní Prenascan a pak tedy bylo nutné udělat plodovku...
A vy budete chtít plodovku? Protože pokud nejdou udělat krevní testy vzhledem k zamlklému dvojčeti, tak vlastně nevím, co vám ještě mohou nabídnout, maxcimálně nějaký podrobnější ultrazvuk navíc.¨
(U mě uzv při 1. screeningu úplně v pohodě včetně nosní kůstky i toho NT 1,9.)

laxesis
9. čer 2023

@eja2009 ano, kdyby to bylo pod 1:1tis. , tak už by mi to doporučil, ale máme vv v rodině, takže v mém případě to i chápu..jsou maminky co nejdou, i když je to riziko třeba 1:200:)

eja2009
autor
11. čer 2023

@helen_h to mě teda mrzí, že jste měla takové problémy,přestože ta čísla vyšla relativně fajn. Samozřejmě na druhou stranu je dobře,že se na to přišlo. Já bych si postižené miminko nemohla dovolit. Ale tady z diskuzí mám dojem, že spoustě žen vyjdou špatně čísla a narodí se zdravé miminko nebo vůbec o amniocentéze neuvažují. Asi je to ale zkreslené tím, kdo sem přispívá. O špatné zážitky se lidé chtějí méně dělit. Já o té amnio začínám uvažovat, nějak mám pocit, že to i ten softwarový program mohl špatně vyhodnotit, že je stavěný na jednočetné těhotenství.Četla jsem články,že u zaniklého dvojčete bývá vyšší papp-a, což by mohlo screening nadhodnocovat k lepšímu. Protože jinak mi hlava nebere, proč bych měla mít ve 38 letech s hcg 2,5 mom a nt 2,45 relativně dobrý výsledek...

helen_h
12. čer 2023

@eja2009 Tak uvidíte, k čemu se přikloníte. Chápu, že jsou to velké pochybnosti a nervy.
Nevím, kolikátý jste teď týden, amnio se stejně dělá nejdříve od 16. týdne, takže zatím máte ještě chvíli na rozmyšlenou, zda na odběr půjdete. Případně se plodovka dá řešit kdykoli později, vlastně až do toho 24. týdne lze v případě vývojových vad ukončit těhotenství, i když je jasné, že pro tělo i mysl je lepší dříve než později, pokud by to měl být tento případ.

4formy
23. říj 2023

@eja2009 jak to dopadlo?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru