Hmat na otočení miminka-Podolí. Máte zkušenost?

nika110818
10. kvě 2021

Ahoj, mate, prosim, nekdo zkusenost s hmatem na otoceni miminka v Podoli? Jsem ve 36.tt a malicka se porad neotocila, o tom hmatu jsem ale cetla ruzna rizika, proto by mne zajimal nazor nekoho, kdo s tim ma osobni zkusenost. Stejne tak se bojim rizik u prirozeneho produ koncem panvovym, tak se obavam, ze mi zbyde jen CR. 😢

ml0
10. kvě 2021

Nevím co v Podolí, já byla na Bulovce u doktora Dvořáka. Ten je na to dle mého nejlepší. Když je dobrý doktor, tak se podle mě rizik moc bát nemusíš, takovej doktor do toho totiž nepůjde, kdyby to bylo rizikový. Jako u mě, byla už jsem po jedné sekci a až on zjistil, že mám ztenčenou jizvu a bylo by riziko ruptury. Jinak pro mé rozhodnutí bylo podstatné, že jsem věděla, že mimino už jednou bylo otočené hlavou dolů, takže tam muselo mít dost místa. Dej pozor na to aby doktor věděl kde je pupeční šňůra a pak by to mělo být ok.

hezz17
10. kvě 2021

Ja jsem obrat odmitla, protože to mimino ma k tehle poloze proste nejaky duvod (receno i od as.mudr.hanulikove z podoli).

nikivm
10. kvě 2021

@nika110818 já jsem obrat odmítla. Věřila jsem miminku. Nakonec se malá rozhodla vycouvat zadečkem napřed a všechno bylo v pohodě. Spousta maminek rodila koncem pánevním a spousta maminek byla na obratu, záleží z čeho máš větší strach a co bude lepší pro tebe

siera1
10. kvě 2021

Já jsem řešila to samé. Hmat jsem odmítla, protože jsem se bála možného rizika (třeba krátká pupeční šňůra apod.), porod koncem pánevním jsem také nechtěla. Koukala jsem na nějaká videa na YouTube a to mě dost odradilo. Nakonec jsem nastoupila na císaře a když mi před zákrokem dělali sono, tak zjistili, že se malý otočil hlavou dolů a za týden a půl jsem rodila přirozeně. Musíš se rozhodnout sama, v tom ti nikdo neporadí, nicméně co pomohlo rozhodnout se mě bylo, když mi doktor řekl, že o porodu KP musím být sama pevně přesvědčená, že ho chci. A to jsem věděla, že přesvědčená nejsem.

tynka9
10. kvě 2021

Řešila jsem to při druhém těhotenství - můj dr. říkal, že pokud se miminko neotočí, má k tomu svůj důvod. A obrat mi nedoporučil. Mě to dávalo smysl. Pak přišla ještě tragická zpráva od nás z porodnice, že po obratu vypadalo všechno v pořádku, ale po asi jednom, dvou dnech doma maminka přestala cítit pohyby... moje malá měla několikrát omotanou pupeční šnůru kolem krku. A jsem ráda, že jsem šla do císaaře, i když jsem s ním nebyla až do poslední chvíle smířená. První porod jsem měla klešťěma a další zaseknuté mimčo, to bych už asi psychicky nedala.
Vím, že mnoha maminkám a miminkům obrat vyšel a pomohl... za mě je to prostě riziko

hezz17
10. kvě 2021

@tynka9 jo, ja mela malou KP od 20.tydne, nehla se. Gynekolog me na obrat presvedcoval, ale nechtela jsem. Kdyz tam byla celou dobu takhle... chtela jsem rodit spont, pupecnik kontrolovalo na UZ, ten kolem krku ani tela nemela. Ale nakonec byla moc velka a sla sekci. Duvod proc tam sedela nezjisten, ale asi ji to vyhovovalo. Doted je dost svehlava 🙂

katule1990
10. kvě 2021

@nika110818 Taky jsem o obratu uvažovala, syn byl KP už asi od 25. týdne, nehnul se. Nakonec jsem na obrat nešla, ani to nebylo kvůli komplikacím možný. Při sekci se ukázalo, že syn měl 6x pupečník kolem krku a 1x kolem těla, otočit se tím pádem vůbec nemohl, ani narodit přirozeně. Pročetla jsem ale předtím hodně diskusí a myslím, že asi v polovině případů se obrat povede. @hezz17 To je zajímavý, já jsem se na to ptala několika doktorů, jaktože si nikdo nevšiml toho, jak byl syn do pupečníku zamotaný, když jsem byla denně na kvalitním ultrazvuku i dopplerech (hospitalizace) a všichni mi řekli, že tohle na ultrazvuku nejde vidět.

hezz17
10. kvě 2021

@katule1990 me to kontrolovali cilene kvuli tomu, ze jsem chtela rodit spont. Perfektni uktrazvukar kontroloval, jestli tepe krev kolem krku. Takze ne vylozene to "kude vede pupecnik" ale "tepe kolem krku krev"?

nikivm
10. kvě 2021

@nika110818 abych to ještě upřesnila, já jsem z porodu strach neměla. Právě naopak, chtěla jsem rodit spontánně a bylo mi úplně, jedno jak se malá rozhodne. Když doktorka viděla, že s otočením neuspěje, v klidu mě ujistila, že konec pánevní není nic neobvyklého a nemusím mít strach. Já jí slíbila, že porodím rychle (zvládla jsem to za 1,5 hod) a bez komplikací, které můžou nastat i při normálním porodu. Ale je to opravdu na tobě. Já to měla v hlavě nastavené takhle a důležité je, být v pohodě

blondynka400
10. kvě 2021

@nika110818 za mne hmat ani náhodou. Jak už tu bylo popsáno, miminko ví, proč zůstalo KP. KP je fyziologická poloha, jen méně častá. Nechápu tu touhu lidí to měnit. V jednu dobu se to naštěstí přestalo úplně dělat, vůbec nechápu ten trend, že se k tomu zase nějaký doktoři vrací. Místo toho, aby se naučili rodit KP ☹
Přirozeného porodu KP se neboj, stačí si věřit a pak najít doktora, co to skutečně umí.

teeerez
10. kvě 2021

Pokud se neco nezmenilo, tak v Podoli ho nedelaji. Chtela jsem se o nej pokusit a poslali me k Apolinari, ze oni to delat nebudou (nesla jsem).

ml0
11. kvě 2021

Jinak pro upřesnění, mě by KP nikdo neodrodil, takže byl hmat poslední naděje na přirozený porod. U prvního těhotenství byla dcera taky KP a o hmatu jsem vůbec neuvažovala, právě proto, že se dcera vůbec nehnula zhruba od toho 20 tt. A rodit KP mi nevadilo, nakonec to ale nevyšlo.

nika110818
autor
11. kvě 2021

@siera1 moc dekuji, jako bys mi cetla myslenky. 😊 vim, ze rozhodnout se musim sama, nicmene pomohlo mi, kdyz vidim, ze to resili i jine maminky a jake meli zkusenosti. 😊 dekuji mockrat jeste jednou.

nika110818
autor
11. kvě 2021

Moc vam vsem dekuji. Nase malicka je prave taky celou dobu KP a taky si rikam, ze ona vi, proc tak chce byt. Jestli se sama rozhodne otocit napriklad pomoci cviceni, je to neco jine jako ji do toho "nutit" hmatem. A o porodu KP taky nejsem vnitrne presvedcena, to je asi dulezite, takze jestli se malicka neotoci, tak asi jenom CR, nebudu prvni, ani posledni mama. I kdyz se pak obavam, ze budu mit vycitky, ze jsem to jako mam nezvladla, kdyz jsem sla na CR, pry to nekdy maminky mivaji. Ale zdravi miminka je proste pro mne dulezitejsi.

tynka9
11. kvě 2021

@nika110818 císař není selhání maminky 😉 ale zpracovat si to, to není vždy jednoduché. Já jsem to brala jako lepší/bezpečnější variantu ze dvou “špatných”. Hodně jsem to obrečela. Slzy mi tekly i na sále, když malou vytahovali. Věděla jsem, že jsem udělala dobře, ale líto mi to bylo. Jinak já měla po císaři pocit takového neukončení. U prvního porodu, o když komplikovaného, to bylo hezké, že jsem si to prožila až do konce. Takhle bylo to takové jiné, že celé tehotenstvi ukončil někdo místo mě. A pak jsem ještě dlouho měla pocit “Tyjo, já mám dvě děti, hlavně, abych malou nikde nezapomnela 😅🙈”

nika110818
autor
11. kvě 2021

@tynka9 jasne, ja to racionalne vim a vsechno chapu, ze to neni selhani, ze naopak je to odpovedne a spravne reseni, protoze to clovek nedela kvuli sobe, ale pro miminko. Spis jde jen o to nejak to zpracovat, ze nejde vsechno tak, jak by si clovek pral a predstavoval. 😊 navic jak jsem prvorodicka, tak bych si moc prala prirozeny porod a vsechno to prozit. 😊 ale nehazim flintu do zita, jeste to vsechno muze byt jinak. 😊

katule1990
11. kvě 2021

@nika110818 Měla jsem úplně stejné pocity, bála jsem se, že se s tím psychicky nesrovám, že nemůžu rodit přirozeně. Přirozený porod pro mě byl hodně důležitý. Ale když se nakonec při císaři ukázalo, že bych neměla šanci přirozeně porodit, začala jsem být za císaře naopak vděčná, jinak bychom tu se synem nebyli. Přijala jsem to jako fakt a necítím se kvůli tomu provinile nebo jinak špatně. Akorát mám trauma z průběhu císaře :sweat_smile (ale měla jsem problémy):. Neměla jsem ani třeba poporodní úzkosti. Samozřejmě mě mrzí, že nejspíš nikdy neporodím přirozeně (kvůli komplikacím), ale prostě to tak je a nedá se s tím nic dělat. Každopádně tobě se může ještě miminko klidně otočit. Hodně štěstí 🍀.

pepickovapavlinka
11. kvě 2021

No co se hmatu týče můj dr není jeho zastáncem že podle něj je lepší zkusit cviky.Mě na otočení u dcery pomohlo dělat kočičí hřbety

nika110818
autor
11. kvě 2021

@katule1990 moc dekuji. Snazim se nastavit tak, ze je to tak, jak ma byt. Mnoho miminek se narodilo cisarem a vse je ok. Ja v podstate jedine, ceho se obavam u cisare je, ze by mala nebyla hned pri mne, neprobehl by bonding a aby to nejak nenarusilo vztah. Ale to uz asi moc filozofuju. 😂 zdravi je nejdulezitejsi a nase mamky to taky vsechno zvladli i bez bondingu a mame hezke vztahy. A presne, nakonec se drobecek mozna otoci dam. 😊

nika110818
autor
11. kvě 2021

@pepickovapavlinka dekuji, taky chci ty cvicky zkusit, tam jsem necetla zadna rizika z hlediska pupecni snuty a podobne, tak snad je to bezpecne. Dekuji. 😊

blondynka400
11. kvě 2021

@nika110818 já zkoušela cviky, baterku, rolničku a nic😀. Ale též si myslím, že tímto nic nezkazís....
A porod KP. Za mne jestli to nemáš v hlavně fakt srovnané a z nějakých důvodů se na to necítíš, tak je pak CS asi opravdu lepší volba... Ač hodně dobrý doktor a PA umí dodat hodně sebevědomí...

siera1
11. kvě 2021

@nika110818 Určitě to vše dobře dopadne a i kdyby to byl nakonec CS, tak hlavní bude, že budete s miminkem oba v pořádku. To byl motor, co proháněl mě. Snížit všechna možná rizika. 🌹

katule1990
12. kvě 2021

@nika110818 Nemyslím si, že by to nějak narušilo vztah. Spíš, že může být těžší se rozkojit. Mně (kromě neprovedení bondingu) přes noc nepřivezli na kojení syna 12 hodin (prý nestíhali) a normálně kojím. Syn s námi spí v posteli, takže si nemyslím, že by se to jakkoli na našem vztahu podepsalo. Podepsalo se to tak akorát na mým vztahu k tý porodnici 😅.

nika110818
autor
12. kvě 2021

@katule1990 moc dekuji, taky si rikam, ze zdravi je na prvnim miste a vse ostatni, vcetne bondingu a prisati, se da pak dohnat. 🙂 dnes nam pan doktor potvrdil, ze mala je porad hlavickou nahoru, takze CR je stale jako moznost na obzoru. Malicka ma jeste 2 tydny na rozmyslenou, tak snad to vyuzije. 🙂

tynka9
13. kvě 2021

@nika110818 mě malou chvilku přiložili na sále, pak ještě na chvilku před dospávákem, ale měli fofry, tak to bylo opravdu na chvilku. Pak přes den si to už moc nepamatuju, ale vím, že za celou noc jí nepřivezli ani jednou, spala. Pak ještě přes půl dopoledne taky ne... a kojila jsem rok a půl. A je to mazel. Nemám pocit, že by to náš vztah nějak poškodilo.

Mimochodem starší se na sále vůbec nepřisál, pak byl 4 dny na jip, chodila jsem ho tam kojit. A taky je to mazel, kojila jsem rok (pak jsem kvůli dalšímu těhotenství odstavovala, jinak by byl kojený asi i delší dobu). Ted je jim 3,5 a 2 a opravdu nemám pocit, že by se to na nich jakkoliv podepsalo. I v porodnici to byly úplně nejhodnejší miminka, která tam skoro ani nezaplakala, krom nějakých vyšetření. Byly tam maminky, které porodily úplně v pohodě, idylicky a děti jim plakaly celé dny i noci...

nika110818
autor
13. kvě 2021

@tynka9 moc dekuji. Potesila jste mne. 😊

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru