Genetické vyšetření - FISH, máte zkušenost?

hanyas
28. dub 2017

Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat, jestli má některá z vás zkušenost s vyšetřením metodou FISH. Mám naplánovanou stimulaci na 2. IVF a dnes jsem se dozvěděla, že mám nějaký problém na 13.páru chromozomů, takže mi vzali krev na FISH test a já bych potřebovala vědět, jak dlouho se na výsledky této metody čeká. Nevíte? :-/

simya
28. dub 2017

Záleží na typu problému, někdy je potřeba kultivace, která může trvat třeba 14 dní, jiný typ problému může jít ale odhalit rovnou bez kultivace. Samotná metoda nezabere více než 2 dny, ale zdlouhavá může být právě ta příprava buněk. Takže bez znalosti konkrétního problému to nelze takhle říct.

hanyas
autor
28. dub 2017

@simya no, bylo mi receno, ze na tom 13.paru je neco navic. Na obrazku byl videt jakoby vyrustek. Prave nevime, co konkretne, ani geneticka nam zatim nerekla vic. ☹

simya
29. dub 2017

Aha, takze uz ti brali krev jednou a stanovili z nej karyotyp, ze. A nerikali treba, ze nekde jinde zase kousek chybi, ze by slo o translokaci? Mas neco napsano ve zprave? Pokud se zatim nevi, co je tam navic, tak na urceni tohoto bude potreba asi bunky kultivovat, coz teda bude trvat cca tech 14 dni, ale kdyz nevim podrobnosti, tak to nikdy nejde odhadnout presne. Jinak, s vysokou pravdepodobnosti to pro tebe v praxi znamena, ze v ramci dalsiho IVF se bude muset delat preimplantacni genetika, takze jeden mesic ti odeberou a oplodni vajicka a az dalsi mesic se budou zavadet jen ta, ktera tuto vadu nenesou.

hanyas
autor
30. dub 2017

@simya ahojky, ano, karyotyp mame za sebou... zpravu jsem zadnou nedostala, ale o tom, ze by nekde neco chybelo, geneticka nic nerikala. Rikala jen, ze je tam neco navic, ale ze se zatim nemame znepokojovat, ze to nic byt nemusi. Tak doufam. Takze budu pocitat s temi cca 14 dni a obrnim se trpelivosti. Snad se to vyresi a nebudou potreba dalsi testy - kdyby to pry ani po Fish nebylo jasne, budou vysetrovat i moje rodice, jestli to nektery z nich nema taky. A to by znamenalo posunuti stimulace, coz bychom neradi... dekuju moc za info 🙂