Pes equinovarus neboli koňská noha - máte zkušenosti?

jitukka
1. led 2015

Ahoj maminky...narodil se nám synáček a byl mu diagnostikován těžký Pes equinovarus....příští týden začínáme chodit na dlažky...máte někdo zkušenost jak to probíhá?? Jaké je omezení pro miminko??Děkuji

dracula
1. led 2015

Máme v příbuzenstvu už dnes dospělého kluka, který se takto narodil. Zpočátku měl sádru, během dětství absolvoval několik operací nohou. Dnes studuje bude učitel TV. Sportuje jak divý. Vše se dá překonat. Má tedy třeba na pohled trochu jinak postavená chodidla, zkroucené prsty, nekulhá, ale chodí relativně dobře.

honzina123
2. led 2015

Ahoj, narodila jsem se se stejnou vadou, dnes je mi 28 let a chodím dobře, občas nohy bolí po větší námaze. Co vím z mamčina vyprávění, tak mi z nohama musela hodně cvičit a vyvazovat, nosila jsem taky dlahy, s každou nohou jsem byla na jedné operaci a celkem hezky mi to spravily. Když se mi na to dnes dívá nějaký doktor, tak to chválí. 🙂 Operovali mě tenkrát v Brně v Černých polích. Největší podíl na tom mělo asi to mamčino poctivé cvičení, k operacím už jsem šla s celkem srovnanýma nohama a měla jsem teda taky hodně těžkou vadu. Otravné pak byli ty sádry po operaci, měla jsem ji vždy až k zadku, takže jsem si do ní kolikrát prý nakadila atd, a hlavně to tahání dítka se sádrama celkem dřina, ale já jsem omezení prý neznala, lítala jsem i se sádrou 🙂 Věřím a přeji vám, ať vše taky dobře zvládnete a že malý bude mít nožky v pořádku. V dnešní době ortopedie zase pokročila, takže věřím, že budete ok 🙂

poklopina
2. led 2015

Ahoj, nam se narodil synek s oboustrannou vadou v roce 2010. Prosli jsme si lecenim.Ponsetiho metodou
Od sesti dnu veku vysoke sadrove fixace. Kazdy tyden jsme chodili na presadrovani a v sestinedelich drobny operacni zakrok tenotomie, preteti achilovek a sadry na osm nedel. Pak specialni dlahy, takove tyckobotky nejdrive na 23 hodin denne, postupne se doba noseni zkracuje. Vydrzeli jsme nosit az do tri let, to uz jen na spani. Cvicili jsme Vojtovu metodu, protahovali achilovky, chodili na tejpovani. Dulezita je i volba vhodne obuvi. Vojtik se s dlahama naucil lezt, stoupat si, chodit zacal ve 13ti mesicich. Jen lezt se mu moc nechtelo🙂 Kdo to nevi, dnes by nehadal ze nejake bolave nozicky mel a my jsme za to radi a neskutecne stastni. Po porodu to byl pro nas sok...dovedu si predstavit, co prozivate...verim, ze vsechno bude dobre a vy to spolecne zvladnete!!! A budete mit zdrave, stastne nozky🙂 Drzim Vam moc palce!

zulitvi
2. led 2015

Ahoj, jen se vtirnu s potěšením pro jiné maminky, že ne vždy je to tak strašné - náš malej se narodil s polohovym pes equinovarus na pravé noze. Povedlo se nám to dát do normálu pravidelným cvičením. Ne vždy prcek spolupracoval, ale vydrželi jsme. 🙂
Nicméně sádře jsme se nevyhnuli, protože měl nemocnou i kycel. V nemocnici (na operaci kyčle) se mnou ležela paní s prckem a těm sádry a dlahy nepomohly (doktor ale měl veeeelke podezření ze zanedbání péče a poslal jim tam socialku) a prcka operovali - narezavali slachy a ještě tam měl šrouby.
Všem přeju stejně lehký průběh jako jsme měli my <3

buldrik
2. led 2015

@zulitvi nase mala mela taky "jen" polohovou vadu. Holandsky doktori to odmitli resit s tim, ze se uvidi po 6ti tydnech ... tentokrat jim jejich predpoved vysla, behem sestinedeli se to v podstate samo srovnalo, o dalsich par tydnu pozdeji by nikdo nerekl, ze neco takovyho mela.

beruska1989
2. led 2015

kamarádky prcek to měl na jedné nožičce, v září mu byly 2 roky a nikdo by to nepoznal, měl dlahu, byly na zákroku v nemocnici a pak nosil takový botky spojený s tyčkama, později už jen na noc

dasara
2. led 2015

@jitukka Ahoj, dcerka na tom nebyla tak, aby musela mít sádru, ale po 4 měsících cvičení se jí to spravilo a nožky jsou v pořádku. Musela jsem jí je bandážovat a neustále masírovat a cvičit a vše se spravilo. Dnes (19měs) běhá krásně a bez potíží či nějaké známky původního "nezdravého" vzhledu. Jednu fotku nemocných nožiček mám v albu (to měla dva týdny)

zulitvi
2. led 2015

@buldrik Nám v porodnici doporučili svičení - 3 cviky na protažení šlach a svalů. Ortoped nad tím kroutil hlavou, že je to naprosto zbytečné. No stejně jsem cvičila celý měsíc, pak dostal sádru na kyčle a nemohla jsem, ale to už to měl dobré.

jitukka
autor
2. led 2015

Doktor právě říkal že to není polohová záležitost ale je to těžká forma....no hold se máme na co těšit....ale tot štěstíčko sme si přáli 2 roky, tak nás nějaké křivé nohy neodradí 🙂
Jinak děkuji za podporu.....🙂 budu informovat o vývoji 🙂

marcicek84
13. led 2015

@jitukka - neboj to zvládnete 😉

linusha
16. led 2015

Ahoj, já se narodila s touto vadou, dnes je mi 23. Dodnes se chodím na pravidelné kontroly na ortopedii a musím pravidelně cvičit. Ale normálně chodím, občas mě nohy bolí. Nohy mi několikrát operovali v Brně v Černých Polích. Co vím tak od malinka jsem měla sádry, ortézy a nosila jsem ortopedickou obuv . Zhruba od tří let jsme pravidelně začali jezdit do lázní, kde mi teda hodně pomohly. Mamka když jsem byla malá tak se mnou hodně cvičila aby bylo vše tak jak má být. Myslím že výběr obuvi při tomto omezení je velmi důležitý. Ale dnes medicína zas o hodně pokročila tak Vám přeji, aby vše bylo tak jak má 😉

locikaa
19. únor 2015

Nám to řekl doktor před 6 týdny na ultrazvuku,na genetice .Bohužel také obou nožiček. Ted sme na genetice skoro jako doma,malé se eště k tomu pomalu vivijí ledviny☹ ,takže to vypadá že asi pujdem rodit dřív.

spis88
23. črc 2015

Ahoj holky potřebuji poradit,náš synáček bude mít už 7 měsiců máme měli jsme vykřivenou pravou nožičku,teď už jsme po operaci dostali jsme ty dlažky spojené tou železnou tyčí ale nemůžeme se stím zžít. přes den jakž takž jo ale v noci ani ránu on brečí takovým nářekem že mi až modrá,nevíte nějakou nějakou fintu jak by to mohl nést? děkuji za rady.

mrkvickaaa
23. črc 2016

Můžu se prosím zeptat, jak se cvičí? Případně doporučí mi někdo dobrého dětského ortopeda? Dcera bude mít podobný problém, všimla jsem si toho, když začala teď nedávno chodit, při lezení to tolik zjevné nebylo. Nechtěla bych to zanedbat, nicméně v okolí o žádném dobrém ortopedovi nebo fyzioterapeutovi nevím. Lokalita Morava, dojíždění není problém. Děkuji.
@zulitvi
@dasara aj.

martynez
19. říj 2016

@honzina123 ahoj, chtěla jsem se zeptat, je vada nějak viditelná po léčbě?

marta88
19. říj 2016

Syn měl oboustranné equinovari.Teď,v jeho 4 letech,po tenotomii a léčbě by to nikdo nepoznal.Jezdíme do Prahy na Bulovku,p. doktorka Fridrichová

marta88
19. říj 2016

Ještě chci říct - já jsem měla to samé,léčili mě před skoro 30 lety a následky nemám vůbec žádné

linusha
19. říj 2016

@mrkvickaaa já jednak musela cvičit sama a jednak mi s nohama cvičili naši různé protahovací cviky, které teda cvičím i teď ale je jich míň. Mohu doporučit Mudr. Jaroslavu Bajerovou v dětské nemocnici v Brně 🙂

@marta88 mohu se zeptat kdy na to tvému synovi přišli? My jsme s mužem kvůli tomu podstoupili i genetiku abychom věděli zda nám pro potomka hrozí nějaké vyšší procento výskytu.

marta88
19. říj 2016

Vzhledem k tomu,že tuto vadu máme rodovou jsem byla na odběru plodové vody, který to 100% potvrdil,ale přišlo se na to už při utz v nějakém 16 týdnu...

nasaluca
19. říj 2016

Ahojte maminky, taky máme 15-ti měsíčního chlapečka s oboustrannou vadou a uz běhá jako drak. Po prvních dvou sadrach, které nebyly dobre, jsme začali jezdit na Bulovku do Prahy a teď chodíme do soukromé k doc. Chomiakovi. Mam o syna strach, ale doufám, ze bude moct žít plnohodnotný život bez omezeni a bolesti. To stejně přeju i vašim dětem! Jinak mrkněte na stránky achilleus.cz, je tam spousta informaci a pokud mate Facebook, přidejte se k nám do skupiny Pes equinovarus, kde řešíme praktické věci běžného života noziček našich děti, ale i dospělých s touto vadou 😉

martynez
Autor odpověď smazal
Zobraz
korin
20. říj 2016

sin. je sinister, to znamená levý

martynez
Autor odpověď smazal
Zobraz
nikibara
28. čer 2017

Ahoj je mi 41 let a narodila jsem se s tezkou vadou pes equinovarus. Ve 2 letech me operovali v Praze na Karlaku. A od detstvi sportuju. Beham, skacu jezdim na koni. Jen po delsi ture treba po 15 km me nozky boli. Nosim i podpadky. Ale max. 6 cm. Pak uz nohy boli. Krom jizev a trochu jineho postaveni kotniku a zadneho lytka by nikdo nepoznal,ze jsem mela vrozenou vadu. Jen ja vim a vice mam boty sesmajdane na vnejsi hrany. A kdyby moje mama nezanedbala prvni lecebne postupy nemela bych mozna tak rozsahle operace a sadry 7 mesicu po operaci. Ale i tak diky doktorum beham. 🙂

verena
28. čer 2017

Holky byl o tom natočen moc hezký dokument, vystupovaly tam deti i starší, co to meli. Bohužel kvůli pomalemu připojení se mi nechce načíst youtube, abych dala odkaz, ale urcite to tam najdete. Hodně štěstí všem bojovníkům 🙂.

marta88
29. čer 2017

@nikibara Mě je 29 a měla jsem to samé,těžké oboustranné PEC.Tenkrát to teda řešily hned po mém narození,takže jsem bez operace,jen cca půl roku po narození sádrování a dlahy.Jsem také naprosto bez problémů.Nejsem tedy zrovna sportovní typ ale po fyzické stránce můžu dělat cokoliv když budu chtít.
Co mě překvapilo bylo to,že u nás je to dědičné,máme v sobě špatný gen,který se dědí.PEC měl můj tatínek,já i můj syn,je zajímavé,že to mají vždy prvorození (u nás) bez ohledu na pohlaví.A je hodně pravděpodobné,že synovo první dítě to bude mít taky. Píšu to tady proto,že to třeba někomu,kdo to zrovna řeší u svých dětí může pomoct...Držte se holky,vypadá to hrůzostrašně ale vy finále je to téměř zanedbatelné postižení,které nás mohlo potkat

nikibara
29. čer 2017

@marta88 Tak ja mam 4 holky a ani jedna tuto vrozenou vadu nema.

hedulach
15. srp 2017

Ahojki, ano mám tuto zkušenost, narodil se mi s touto vadou syn, dvě hodiny po porodu mi řekli že nebude chodit, nevzdala, cvičila jsem od jeho 5dnu, vyvazovala flanelovym obvazem, v roce chodil, měl jedinou operaci... Prolognaci achillovy šlachy, od pěti let hrál závodně fotbal, jezdil na kole a kolečkových bruslích, je z něho nadporučík v armádě, chce to jen silnou vůli a trpělivost, nožička při cvičení bolí, takže hodně plakal, ale stálo to za to.. 😘

swan42
19. srp 2022

S dovoleni bych obnovila diskuzi.
Nemate nekdo odkazy na cviceni s polohovou konskou nohou?
V porodnici si toho vubec nevsimli, pediatra pak rikala, ze se uvidi.
Na cviky jsem se ptala, pry si mam neco najit sama, za ni je to zbytecne... Takze nemame ani zadanku na fyzio.

zmrz_lina
19. srp 2022

@swan42 kontaktuj spolek Achilleus, například na fb je skupina Pes equinovarus (czech republic) - Achilleus, z. s. a porad se tam. I některé polohové vady je dobré sádrovat, konkrétně Stanislava Bašatova už viděla xyz nožiček, určitě bude schopna alespoň odhadnout, zda stačí cvičení (a případně na nějaké odkázat).