Přechod z rodič.dovolené na neschopenku. Co doba mezi tím?

a4d2z0
17. led 2024

Ahoj holky, jdu za vámi s dotazem ohledně následující situace.
Rodičovskou dovolenou mám na 2 roky, končí mi letos v květnu. Víte někdo jak postupovat v případě, kdyby se nám podařilo otěhotnět? Jestli mám nárok na pracovní neschopnost po vybrání rodičovského příspěvku? Nebo jakou formou mám řešit nulový příjem, když nemůžu nastoupit zpět do práce?
Vím, že v případě dalšího těhotenství budu opět pobírat mateřskou 6 týdnů před termínem a následně 6 měsíců po porodu. Potom zase rodičák, ale co doba mezi tím? Respektive červen - potencionální porod.
Snad jsem to zformulovala srozumitelně.😀 Moc děkuji za odpovědi.

gruyerre
17. led 2024

@a4d2z0 takže jsi v práci domluvená, že se vrátíš o druhých narozeninách dítěte? Můžeš se zkusit domluvit v práci, jestli ti rodičovskou dovolenou prodlouží. Pobírání rodičovského přídavku si můžeš rozložit tak, aby ti to vycházelo do nástupu na mateřskou.

a4d2z0
autor
17. led 2024

@gruyerre Ano, bohužel podrží mi místo jen do 2 let věku dítěte. Mysleli jsme si, že zvládneme otěhotnět dříve. Ten finanční obnos co zbývá už je tak nízký, že to právě ani nemá smysl rozkládat.
Řeším momentálně jak postupovat v situaci, když otěhotním nyní. Co nadále? Je možné jít na PN?

veroniquecz
17. led 2024

@a4d2z0 minimální částka je 50,-, měla bys alespoň kryté zdravotní. O PN rozhoduje lékař, to nelze předem říct. Jinak požádat o prodloužení RD můžeš, ale nemusí ti vyhovět. Pokud ti nevyhovi, tak musíš nastoupit.

lichozroutsudy
17. led 2024

@a4d2z0 Proc bys mela chodit na PN, pokud ti nic nebude? Ty snad chces, aby lekar podvadel?

ferda90
18. led 2024

@a4d2z0 ahoj, proč bys nemohla nastoupit do práce i kdybys byla těhotná? Pokud máš nějakou těžkou práci, musí ti dát lehčí nebo tě nechat doma na 100%.pokud bys měla rizikové těhotenství, tak bys měla neschopenku dostat, ale pokud je těhotenství v pořádku, nevidím důvod, proč zůstávat doma. Těhotná může přeci pracovat pokud je vše ok.

a4d2z0
autor
18. led 2024

@veroniquecz díky za info 🙂

a4d2z0
autor
18. led 2024

@lichozroutsudy Nene, jistě že ne, myslím v případě těhotenství. První těhotenství jsem měla rizikové a pracovala jsem jako pečovatelka v domově seniorů. Syn nemá ještě ani dva roky a hlídání nemáme možnosti. Navíc 12h směny, noční. No zkrátka není to moc ideální pro těhotnou s malým dítětem.

a4d2z0
autor
18. led 2024

@ferda90 vrátit se do práce je pro nás nereálné. (odpovídala jsem už jiné uživatelce - časově a fyzicky náročné + staří syna)
Ale moc děkuju za info a názor. Myslela jsem, že tu bude mít nějaká maminka stejnou situaci jako já a že se dozvím jak to celé funguje, když se nemám s hlídáním na koho obrátit.

ferda90
18. led 2024

@a4d2z0 ahooj, chápu, že to je náročné. Ono to nebylo myšleno nějak zle, jen jsou maminky, které do práce úplně nechtějí a přitom jim nic nebrání, zdravotní stav i těhotenství mají v pořádku, jen sejim nechce. Ve tvém případě, kdy pracuješ na 12 ctky jako pečovatelka by to bylo v těhotenství asi náročný no. Já třeba pracuji na 3 směny ve fabrice, fyzická zátěž číslo 3,ale když sem byla těhotná, umožnili mi jen ranní a odplecni směny a sedavou, lehkou práci 🙂

a4d2z0
autor
18. led 2024

@ferda90 Já vím, podala jsem to špatně. Člověk když nezná okolnosti, tak to působí všelijak vyčůraně. Já jsem státních peněz nikdy nevyužívala a nikdy jsem nechtěla po nikom, aby podváděl. Jen je mi líto nechat svého malého chlapečka na hlídání cizím lidem. V práci se denně setkávám s různou škálou fyziologického materiálu a bojím se, abych jeho, nebo sebe nenakazila. Manžel je pracovně vytížený, hlídat by mohl víkendy. To mi ale neřeší vůbec nic. Rodiče máme daleko a nejsou fyzicky schopni se o malého postarat. Zkrátka se snažím najít nějaké řešení jak s ním zůstat doma a nebýt úplně bez příjmu. Nakonec i kdybych měla byt bez příjmu, tak to musíme zvládnout. Jsou na tom lidi i hůř. Jenom hledám možnosti. Moc děkuju.

mydlova
18. led 2024

@a4d2z0 já jsem z rodičaku přešla hned na neschopenku. To jsem byla asi tak v 6. týdnu a byla jsem na neschopence až do další mateřské 🙂

thalia
18. led 2024

Na rodičovské dovolené můžeš být do tří let věku dítěte, i když jste se původně domluvili jinak. RD lze prodloužit a, případně mě někdo opravte, zaměstnavatel do těch 3 let musí vyhovět. Kdybys naopak chtěla RD zkracovat, tam už vyhovět nemusí. Hlavně to pošli písemně.

a4d2z0
autor
18. led 2024

@thalia Moc děkuju za radu a info. 🙂

a4d2z0
autor
18. led 2024

@mydlova To vám to vyšlo krásně ❤️ kéž by to tak vyšlo i nám. 🙏🏽