Dítě hned po škole

pekkata
27. kvě 2016

Ahoj holky,
s přítelem se budeme v srpnu brát a pak bychom chtěli dítě.
Mě je 23, příteli 28 a o dětech mi mluví už 3 roky..
Jenže od září mi začíná poslední rok studia VOŠ a přítel vymyslel, že tedy začneme zkoušet od Vánoc a uvidíme co bude..ale já mám strach, když budu mít dítě hned po škole, tudíž nebudu pracovat, nebudu mít žádnou praxi (jen tu školní), tak aby mě po mateřské někde zaměstnali.
Teď tedy rok brigádně na DPČ pracuji v Lidlu, ale celý život to opravdu dělat nechci (i když jsem v naší filiálce vážně spokojená, mám na studenta krásný plat a podmínky jsou také super). Na druhou stranu si chci po VOŠ dodělat rok Bc. (to už ale dálkově) a pak když mi to půjde, tak třeba i Ing…
Nárok na mateřskou bych samozřejmě neměla, přítel vymyslel, že by to šlo na něj.
Ale k dotazu…chci se zeptat, měla jste to některá takhle? A jak jste se pak chytly na trhu práce? Přítel tvrdí, že když vyjdu z mateřské a za tu si dodělám i toho Ing, tak prý nebudu mít problém, že jde o titul…
Studuji Veřejnou správu

Přemýšleli jsme tedy i odložení dětí, prozatím, ale tam je ten problém, že dostuduji ve 24 letech, příteli bude 29, pak bych alespoň 2 roky pracovala, možná by bylo lepší déle, takže třeba 3, to mi bude 27, příteli 32 a to už mi prostě přijde pozdě na první a jemu taky :( Ach jo, zkomplikovala jsem si to dobře, že jsem přešla na jinou školu…
Takže přemýšlím, co jestli kariéru nebo dítě…Rodinu si přejeme moc oba, jenže jak to udělat? :( Jsme bezradná a čím více se blíží svatba, tím prostě nevím a přemýšlím nad tím denně..ještě bych měla dodat, že přítel bere 40 hrubého, takže se nemáme špatně a po finanční stránce bychom to zvládli..jen mi jde o mou budoucnost…

Věřím, že nám to vyjde, ale kdyby náhodou ne, tak nechci zůstat sama s dítětem a mít se špatně…jako zůstala mamka se mnou a měli jsme 10 000,– na všechno…to pro svoje děti prostě nechci

verka4d
27. kvě 2016

Tak nikde není zaručeno,že hned po škole najdeš práci. Ono absolvent těsně po škole taky není žádná výhra... A na mladé bezdětné,ale vdané paní se u výběrových řízení taky nedívají moc mile,je jim jasné,že za chvilku půjdou na mateřskou. Mi už tedy přijde perspektivnější jít po škole na mateřskou,dodělat si při tom nějakou tu školu a pak,jak bude dítko odrostlé,zkoušet nějakou tu práci.Finančně jste v pohodě,tak to je fajn. Možná lepší nastartovat kariéru ve 27 už s dítětem,než se pak ve třiceti třeba marně snažit,být z toho nervozní,pak odejít ze slibné práce na mateřskou... Já bych se rozhodla takto. Ale je to samozřejmě jen a jen na vás a věřím,že jiné maminky tady budou mít odlišný názor. Je to individuální,každopádně ti přeji,ať už se rozhodnete jakkoliv,ať je to rozhodnutí pro vás šťastné a jste v životě spokojení 🙂

xvitko13
27. kvě 2016

Ahoj 🙂, napíši ti, jak to mám já. V červnu 2014 (bylo mi 24 let) jsem dostudovala s titulem Ing (ekonomka). V srpnu 2014 byla svatba, v tu dobu jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání. Dítě jsme chtěli, takže jsme tomu nechali volný průběh a hned po svatbě jsem otěhotněla (což jsme teda takto rychle nečekali 🙂) Jelikož jsme musela jít na rizikové, tak jsem v práci v říjnu 2014 skončila, malá se narodila v květnu 2015, teď jí byl rok. Přesně jak píšeš ty, taky mě děsí, co bude po mateřské, kde mě vezmou bez praxe atd. To pak člověk řeší, jestli rovnou nemít ještě teď druhé dítě a až potom jít do práce, no je to složité 🙂 Ale musím podotknout, že když jsem po škole sháněla práci, tak to teda žádná výhra také nebyla, takže doufám, že to po mateřské nebude o tolik horší 🙂

nikollita
27. kvě 2016

Já jsem chtěla děti hned po škole. Studovala jsem Mgr., 5 ti letý obor, a plánovaně jsem otěhotněla v 5. ročníku a státnice jsem dělala na přelomu 6 a 7 měsíce těhotenství. V té době už jsem byla dávno vdaná a finančně zabezpečená. Nárok na mateřskou jsem neměla, věděla jsem, že rodičovskou lze napsat na manžela, takže v pohodě. Teď jaksi pokračujeme v plození dětí 😀
Rozhodla jsem se takto, protože jsem chtěla děti co nejdřív a ne po třicítce teprve první a nějak jsem cítila, že takto je to správně. Vím, že mě asi nikde nebudou vítat s otevřenou náručí, sice VŠ vzdělaná, ale bez praxe a se třema dětma, ale já zastávám názor, že kdo chce pracovat, práci si vždycky najde. Já jsem zdravotní sestra a zároveň sociální pracovník, mám tedy dva obory, nicméně nelpím na tom, že mám VŠ, klidně půjdu pracovat i za pokladnu. Kromě toho mám v plánu zůstat s posledním dítětem doma 4 roky a poslední rok začít pracovat na půl úvazek.

andreaandrejka
27. kvě 2016

Ono nemusíš ani budovat kariéru 🙂 Stačí když si najdeš práci, která tě bude trochu bavit, získáš praxi, znalosti, něco si vyděláš, něco si našetříš, pak třeba po těch 2 letech budeš mít nárok na mateřskou a už to bude zase jiné 🙂 To záleží na tobě. Třeba budeš štastná za to, když si pořídíš miminko v brzké době, je to individuální.
Já to měla tak, po práci jsem nastoupila do práce, ve kterém jsem nakonec byla skoro 10 let. Pak jsem otěhotněla 🙂 Nešlo mi o kariéru, chtěla jsem si našetřit, zabezpečit se...pak jsem zjistila, že mi to tak vlastně vyhovuje a miminko přišlo na řadu ted, je mi 28. Co je pozdě na tom, pořídit si mimčo ve 27 letech? Kde je napsáno, že se vám to podaří hned?
Rozhodnutí je na vás nekoukej na ostatní jak to mají nebo měli 🙂

anetka1701
27. kvě 2016

Mateřská by na přítele rozhodně nešla. Na něj by šel rodičák. Mateřská se pobírá 6 měsíců a je to asi 70?80? procent platu - už si to nepamatuji přesně. Na ní navazuje rodičák, takže pokud by jsi šla rovnou po škole, začneš dostávat dnem porodu rodičák a přijdete o pár desítek tisíc.

Já bych dala na to, jak se cítíš ty. Osobně jsem pracovala po škole 6 let, ale i tak tedka sehnat práci je problém (odcházela jsem z moc pěkné pozice kde jsem měla i vedoucí postavení). Na druhou stranu, pokud by jsi po dětech šla ve třiceti do své první práce, to postavení by jsi taky neměla snadné a pravděpodobně by jsi musela opravdu začínat od píky (tedy prodavačka, úřednice nebo tak) a postupně se vypracovat. Oni nechtějí brát vdané holky po škole (riziko odchodu) ale ani ženský s malými dětmi (riziko že dítě onemocní a ženská ze dne na den nebude chodit do práce třeba týden). Situace je to složitá, obojí má výhody i nevýhody. Já bych jednala srdcem...

xpila
27. kvě 2016

@anetka1701 Mateřská by na přítele samozřejmě taky šla.

@pekkata Pokud opravdu pracuješ na DPČ a ne na DPP a splníš dvě základní podmínky, tak na mateřskou nárok máš. Z DPČ (nad 2500 Kč) se totiž taky odvádí nemocenské pojištění pro nárok na mateřskou. Jen je potřeba splnit 2 podmínky - 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky (kdybys úspěšně ukončila školu, tak se počítá i ta) a být ke dni nástupu na mateřskou zaměstnaná. Pak budeš mít i mateřskou.

nelam
27. kvě 2016

Vždycky se najde někdo s pozitivní i negativní zkušeností a nikdo Vám nemůže říct, co konkrétně pro Vás bude lepší. S tím, že kdo pracovat chce, práci si najde, souhlasím, jen budete mít ztížené podmínky. Bez praxe, s dětmi a na Mostecku s vystudovanou veřejnou správou, bych to viděla na práci v oboru maximálně přes tlačenku. U nás Bc tohoto oboru chrlí fakulta pomalu neomezené množství a uchytí se tu bez praxe jen přes známosti nebo s velmi dobrou jazykovou výbavou, jinak je na jedno místo obrovské množství uchazečů a opravdu "jen" škola je málo.
Jinak já jsem třeba po VŠ praxi mít chtěla, přijde mi, že rok, dva, není taková doba. Mám skvělého muže, výborné rodinné zázemí, ale jsem prostě typ, který to chce mít "posichrované" pro své čisté svědomí. A 27 a 32 mi přijde úplně v pohodě.

anetka1701
27. kvě 2016

@xpila mateřská? na přítele? JAK? :oD

pekkata
autor
27. kvě 2016

@anetka1701 jé, tak rodičák :D pardon

pekkata
autor
27. kvě 2016

@xpila je pravda, že mi daně strhávají a ne málo :(

pekkata
autor
27. kvě 2016

Jinak byt máme v OV a náklady na bydlení máme 4000,- měsíčně, jen za služby

xpila
27. kvě 2016

@anetka1701 Úplně normálně, že by ji čerpal on. Otec dítěte může na mateřskou nastoupit 6 týdnů po porodu. Jen je tam samozřejmě ta podmínka, že buďto by musel být doma, nebo by musel pracovat na jinou smlouvu.

@pekkata Nejde o daně, ale o nemocenské pojištění. Ale to je u DPČ už nad 2500 Kč, takže to placené máš a tím pádem i nárok na mateřskou.

vineta
27. kvě 2016

@xpila Neni to fakt až rodičovská? Mateřská je dávka matky z jejího nemocenského pojištění, ne?

somalicats
27. kvě 2016

@vineta Ne, čerpat PPM může i otec, pokud splňuje podmínky. Jen na ni nejde nastoupit před porodem, ale až 6 týdnů po porodu dítěte.

prostejina
27. kvě 2016

Máš nárok na mateřskou, počítá se ti do ní ukončení školy. Já teda po škole sice nastoupila hned do práce (taky voš), ale nárok bych měla i tak 🙂 takže musíš dodělat školu.

vineta
27. kvě 2016

@somalicats Aha, tak to je buď nějaká změna od dob studií nebo si to pamatuju blbě. Každopádně teď to je koncipovaný pro případy, kdy otec skutečně pečuje - úmrtí matky, vážná choroba, písemná dohoda - přičemž pochybuju, že to je myšlený tak, že když nemá nárok matka, sfoukne s otcem písemnou dohodu, ten nepečuje a kasíruje - trochu obcházečka. Ale dík za vysvětlení, to mi uteklo.

somalicats
27. kvě 2016

@vineta No, ona to až taková "obcházečka" není, protože otec po dobu čerpání pochopitelně nemůže pracovat na tu smlouvu, na kterou čerpá PPM. Takže buď musí být domluven se zaměstnavatelem a pokud má s matkou dohodu o péči, tak u zaměstnavatele musí dělat jinou činnost na jinou smlouvu, nebo by musel jít dělat k jinému zaměstnavateli, a to není zas až taková samozřejmost. Jinak ale znám pár případů, kdy regulérně byl doma otec - matka vydělávala podstatně víc, takže se po šestinedělí vrátila do práce a doma zůstal chlap.

pekkata
autor
27. kvě 2016

@somalicats Holky, on si to přítel určitě spletl...je to chlap, pro toho je mateřská i rodičák to stejný :D Ale stopro myslel ten rodičák

vineta
27. kvě 2016

@somalicats To máš pravdu. Dík! Jinak proti otcům doma nic nemám, jen jsem fakt žila v přesvědčení, že to je jinak. Tak jsem o něco moudřejší 😉

babanci
27. kvě 2016

Já měla dírě už na škole. Po mateřské jsem hledala práci hůř,ale našla jsem. Bylo to v době,kdy bylo běžné mít dítě ve dvaceti.

kajulinek
27. kvě 2016

@pekkata úplně se mi vybavila moje situace. Děti už chci dlouho (proto taky straším na koníkovi), ale za rok končím teprve bakaláře. Už jsem se tak nějak rozhodla, že počkám do inženýra, a pokusím se to naplánovat tak nějak, abych státnicovala těhotná a měla miminko potom. Jenomže bych první měla až v 25. Možnost jít po škole ještě do práce jsem zamítla úplně, protože to by bylo první až v 26, 27, a to rozhodně nechci. Uvědomila jsem si ale, že i těch 25 je pro mě pozdě, opak toho, co jsem vždycky chtěla, což je být mladá maminka, a cítila bych to jako nesplnění mého velkého životního snu. Teď je mi 21 a přijde mi to jako ideální věk mít první. Ale hrozně se bojím, že bych s dětma nezvládla dokončit školu. Mám náročný obor, který nejde studovat dálkově. Práci neřeším, ta se snad najde, protože absolventi jsou docela žádaní. Teď mám ještě rok na rozmyšlenou, jestli chci miminko po bakalářovi, nebo později a nevím, jak se rozhodnout...
Poznámka pro rejpavé: Vím, že se nám nemusí zadařit hned a stejnak budu mít smůlu, ale mrzelo by mě, ani se o to nepokusit

babanci
27. kvě 2016

Dneska se všechno hrozně moc plánuje,někdy je lepší o tom zase tak nedumat. Možná jít do toho taky srdcem a ne jen rozumem.

vineta
27. kvě 2016

@pekkata Ono je to vlastně skoro jedno, já si zpětně říkám, že jsem měla počnout v prváku na vejšce a do práce bych nastupovala už pomalu se školákem 😉. Vhodnej čas neni nikdy. Je dobrý to promyslet a třeba o rok odložit, ale on zas rok praxe taky není žádná hitparáda. Nevím, jaký jsou možnosti v okolí tvého bydliště, ale ve státní správě se mateřství řeší o dost méně než jinde.

Já třeba chtěla s dítětem počkat na smlouvu na dobu neurčitou, ale nevypadá to, že ji v nejbližší době dostanu, a ač mám praxi v oboru nějaký 4 roky, po RD to taky nebude snadný. Takže taky váhám (plus nemám biologický hodiny) a bude mi 32.

Tím chci v zásadě jen říct, že ideální podmínky nebudou nikdy, ale je dobrý úplně neriskovat. Dodělat se titul na RD mi přijde vcelku rozumný, nějaký jazyky, zvyšovat si kvalifikaci.

pekkata
autor
27. kvě 2016

@kajulinek to je přesně ono..já to vidím úplně stejně..navíc přítel mě žádal o ruku stejně jen kvůli dětem :D
Páč před rokem mu kámoš oznámil, že bude táta, ten kámoš z toho ještě nadšený nebyl, bylo to po 3 měsíční známosti a ještě ho obešla..vysadila prášky a nic mu neřekla..jenže můj mu to strašně záviděl a hned začal plánovat..před tím rokem mě strašně vystrašil :D a řekla jsem mu, že já ale bezdětné děti nechci (nikdo se neuražte, je to na každém, tohle je můj názor a tak to chci já). No a 4 měsíce na to přede mnou klečel s prstýnkem :D Takže tu opět mluví o dětech..v životě jsem neviděla chlapa, co by si přál tolik rodinu (také nevyrůstal v úplné rodině, jeho otec o něj nikdy nejevil zájem, on to tak nechce)
No a pomalu se mi to v hlavě rozleželo a přeju si to už také...
Vlastně poprvé to přišlo, když mi bylo 15...
Špatný je, že teď nechci nic víc..a co vím, když se na to člověk moc soustředí, tak to zrovna nejde :(

kacca11
27. kvě 2016

No, ja si hledala praci cerstve po skole a vdana a nebyl to az takovy problem. Sice se ptali na co nemeli, ale nakonec s odpovedmi nemeli problem a postupne jsem se dostala k praci, co mi vyhovovala a mam i smlouvu na neurcito. Takze na absolventa bez titulu (jen DiS.) to neni vubec spatne a to ani platove. To jen obecne k tomu, jak se kouka na vdanou absolventku.

Jinak k tomu, ze pritel rika, ze jde o titul, tak to zkratka nejde. Dneska ma titul tolik lidi, tim se vzdelani v podstate degraduje, az se hledaji spis jine kvality nez jen ten titul. A to treba praxe, jazyky, schopnosti celkove. U nas v praci treba zajemce testujemw, dostane na hodinu praci a vidime, jak se s rim pere. Takze to, ze jde o titul je dost jednostranny pohled.

Jinak z toho, co pises, mi prijde, ze po diteti zatim netouzis, kdyby ano, psala bys podle me jinak. Je super, ze koukas na vec objektivne a vidis prekazky, uvazujes do budoucna, ale dite se musi chtit, sice zodpovedne, ale chtit.

Uprimne, idealni doba neni nikdy, ale pokud se na to zatim necitis, dej tomu trochu casu, jsi fakt mlada, nemusis chvatat do roka. Ja mam 26 a taky si pripadam mlada a to nebuduju zadnou karieru.

pekkata
autor
27. kvě 2016

@kacca11 Tak já tu nechci achat a psát, jak strašně po miminku toužím, to mi právě přijde takové nevyzrále, je pravda, že se o tom snažím uvažovat, protože chci dítě přivést do stabilního prostředí a aby se nám nikdy nestalo, že mu nebudeme mít co dát do pusy apod..

Ale když jsme šli na výlet, tak my oba no a kdybychom měli miminko, tak ho dáme do šátku a dál si ťapeme a pak zase, když jedeme autem, jak bysme tam měli sedačky..je to až postižený jak moc se o dětech doma bavíme..:D jakože co kdyby tu teď bylo s náma a jak by to bylo úžasný..třeba o Vánoce jsem měla depku, že jsme jen samy dva...

kacca11
27. kvě 2016

@pekkata tak nechci, aby to vyznelo, ze jsem pro to vrhnout se bezhlave do plozeni potomstva. Jsem pro zodpovednost predevsim, myt bydleni, rezervy, praci (minimalne stabilni praci u muze) a az pak uvazovat o diteti. Ale na druhou stranu, po te zodpovednosti musi prijit i to chteni 🙂 a podle predchozich prispevku to nevyznivalo tak, ze by ses na to skzlutecne citila.

Ja osobne bych radeji nasla praci a budovala praxi. Skolu muzes dodelavat dalkove.

verka4d
27. kvě 2016

@pekkata Jééé,to je hezké... 🙂
Moc Vám přeju,ať to vyjde,budete určitě skvělí rodiče 😉

pekkata
autor
27. kvě 2016

@kacca11 ta škola stejně byla myšlena jen dálkově 🙂 Už bych nechtěla dál na denní 🙂 Tak jasně, mimčo chci, ale vlastně nevím, jestli je na to někdy člověk úplně připraven, přece od toho je to těhotenství ne, aby se na to žena (i muž) připravili...mě to přijde nepředstavitelné a nereálné, ale ani netušíš, jak bych byla šťastná, kdyby mi tu nějaké to dítko capalo a já se o něj mohla starat... 🙂

pekkata
autor
27. kvě 2016

@verka4d Já to tak nějak prostě vnitřně cítím, že s mým mužem to budě úžasný. Máme stejná názory na výchovu, často se o tom bavíme, jak bychom se zachovali v určité situaci, když jsme nějaké svědci a podobně..ale říkáme si to sami mezi sebou doma, nekomentujeme to někde nahlas :D aby bylo jasno...

A věřím, že než dokončím školu, tak ještě dozraju 🙂 Spíš se bojím, co na to řekne okolí - jako na svatbu, proč se vdávám tak mladá, to musíme? ....