Neslyšící dítě. Potrat?

zrzinda
23. srp 2020

Ahoj maminky! Mám na Vás intimní dotaz - dlouho jsem zvažovala, zda ho psát nebo raději ne.
Čekáme na genetické vyšetření (choriové klky) našeho miminka. S mužem jsme oba prenaseci genu hluchoty. Bohužel těžké hluchoty.
Je to tak, že na 25 % miminko bude hluche a na 75 % bude slyšet.
Samozřejmě si strašně moc přeju těch 75 %, bohužel musím i malinko počítat s 25 %.
Paní doktorka nám řekla, ze záleží na nás - zda si miminko v případě postiženi necháme nebo zvolíme potrat.
Proto se chci zeptat - je tu některá z Vás, která dopředu věděla, ze bude mít neslyšící dite? Jak jste se rozhodly? Pro potrat nebo jste si dite nechaly?
Moc děkuji za názory 🙏

hermanecka
25. srp 2020

Tak ja to otocim..do skolky nam chodi rodice (tatinek zcela hluchy,maminka s naslouchatkem)a obe deti slysi.
U deti byl problem s mluvenim..prece jenom se od rodicu ucit nemohly...chodi ale na logo,kde mluvi pekne..neco drhne, daji spatny prizvuk (asi jak slysi naznak mluvy od maminky)
Proc to pisi..cela rodinka je stastna, deti uzasne..rodice se jim venuji..celkove fajn rodinka..moho zdravych by mohlo zavidet

hanih
26. srp 2020

@zdenda9 Právě na to jsem chtěla poukázat. Že málokdo by kvůli hluchotě dobrovolně ukončoval svůj život, tak proč to dělat u dítěte. Já bych si takové dítě nechala.

marcicek84
26. srp 2020

@zdenda9 to,ze nekdo vypada sstastne,neznamena,ze skutecne je.Jde i o to,ze neslysicimu museji byt rodice pripraveni se venovat,bude to urcite znamenat se s nim ucit zankovou rec a sam se ji naucit,ono to zas tak banalni dovednost neni,mam kamaradku,ktera se ji zkousela naucit a po 3 letech rikaka,ze to uplne jednoduche neni,bude to chcti urcite shanet skolku i skolu pro neslysici,bude to pro to dite znamenat omezeeni pri hledani partnera,de facto zase s lidmi se sluchovym postizenim a mozna taktez se smirit s tim,ze budou mit oni pak sluchove postizene dite.Myslim,ze slysici clovek si nedokaze predstavit s cim se neslysici musi vvzivote potykat,aby byl schopen posoudit kveliti zivota takoveho ditete,proto chapu,ze i varianta potratu je na stole.

felixfelicis
Autor odpověď smazal
Zobraz
zrzinda
autor
26. srp 2020

Všem Vám moc moc moc děkuji za odpovědi. Vím, že rozhodnutí je pouze na mě s manzelem. Kez by toho mohl udělat někdo za nás.
Sama mám neslyšící tetu a vím od babičky, jak náročné bylo se o ni starat. Samozřejmě je teď doma jiná, kochlearni implantace dost usnadňuje život všem neslysicim.
Spis v sobě řeším otazku, ze nevím, jestli budu mít sílu snaset, ze je moje dite jiné, ze si třeba nenajde “normální” kamarády, protože se bude trochu lišit. Ze nebude moci sportovat. O strachu z anestezie při operaci ani nemluvím.
Proste se to ve mě všechno strašně mele, proto Vám všem moc děkuji, ze jste odepsaly. Alespoň máme doma nad čím po večerech premyslet 😊
Včera jsem byla na odběru choriovych klku a teď jen čekáme na výsledky 🙏

mattie
26. srp 2020

@zrzinda ahoj, v prvom rade moc držím palce, aby všetko dopadlo čo najlepšie a táto otázka zostala iba v teoretickej rovine.
Je to veľmi náročné rozhodnutie, ktoré patrí iba vám s manželom. Za seba môžem reagovať iba na posledný príspevok, z obáv, že tvoje dieťa bude iné... Ja som tiež "iná" aj keď v inom ohľade, ale tiež mi to výrazne sťažuje integráciu do bežnej spoločnosti. A môžem ti povedať, že mám tých najlepších priateľov na svete - normálnych aj nenormálnych, žijem skvelý život, našla som si svoj spôsob, ako v tomto svete fungovať a aj keď to nie vždy jednoduché, som rada, že som túto možnosť dostala.
Viem ale, že pre moju rodinu to bola dlhú dobu veľmi náročné (povedala by som, že oveľa náročnejšie, než pre mňa samotnú)... Myslím, že najťažšie pre nich bolo vyrovnať sa s rozdielom medzi ich predstavami a realitou. Viem, že im veľmi pomáhalo porozumieť môjmu stavu, nájsť ľudí z rovnakej komunity a vidieť, aké životy žijú. Každopádne si uvedomujem, že to pre nich bolo extrémne náročné, dlhé obdobie a úprimne by som pochopila, ak by si vybrali, že sa nenarodím (nevedeli to, takže to nebola ani možnosť), pretože kvalita ich životov je rovnako dôležitá.

Ešte raz moc, moc držím palce!

katkatomaskova
26. srp 2020

@hanih Jenže to je rozdíl - přijít o sluch během života, a tím pádem vědět, o co člověk přišel (neslyší co je okolo, co mu kdo říká, ztrácí možnost poslouchat hudbu a zvuky, apod.), nebo se bez sluchu narodit. To dítě neví, o co přišlo, novorozeně nezná hudbu, neovlivňují ho situace okolo - např. chození po ulici, ševelení hovoru lidí okolo, provoz na silnici, atd.). Bude se orientovat pohledem.
Ale jak tu bylo řečeno - neslyšící se bude horko těžko učit mluvit, nebude znát správnou intonaci slov, nebude vědět, jestli slova říká dobře nebo špatně, může slova komolit. Klidně se ani mluvit vůbec nenaučí.
Pro rodiče to znamená o mnoho vyšší nároky na péči o to dítě, naučit se znakovou řeč - oni sami, a naučit to i dítě, najít speciální pedagogická centra, školky, školy pro hluché/hluchoněmé, dost možná by toho človíčka nečekal normální vztah, a jestliže jsou rodiče přenašeči hluchoty, dá se očekávat, že se tahle genetická výbava bude týkat i jeho. To znamená žít s vědomím, že moje dítě nemusí mít zdravé děti a já nemusím mít zdravé vnouče. A opět už to přenáší další zodpovědnost do nové rodiny, pokud vznikne.
Jak se s tím to dítě vyrovná? Zvládne to? Nebo to neunese, sesype se, nebo si ve vyšším věku zkusí sáhnout na život...?
Tohle je náročné rozmýšlení... Ano, hluchota není život ohrožující věc, ale ten život pekelně zkomplikuje celé rodině... Teď to chce vydržet a počkat na výsledky testů, pak se případně informovat, jakou úspěšnost by měl kochleární implantát. Na to, jak se může medicína změnit za pět let, a co dokážou pro hluché vymyslet, bych se úplně nespoléhala. Něco vymyslet můžou, a taky nemusí - a pokud se upnu k tomu, že "určitě" něco vymyslí, a ono se tak nestane, přinese jen zklamání.

Moc držím pěsti, ať vyjde těch 75% !!!!

rkozakova
26. srp 2020

Moc držím pěsti! Upřímně,tenhle boj musíš pořešit sama. Zda to zvládneš ty,partner,zda uneseš to,že dítě nebude třeba psychicky úplně ok(šikana).
Já díky vade řeči jsem si užila šikany až až,mělo to velký vliv na moji psychiku,sebevedomi, vystupování atd. Děti a lidi jsou bohužel zlí všude.

katkatomaskova
26. srp 2020

@rkozakova Tohle je bohužel taky pravda.. 😔

dyechampion
26. srp 2020

Ahoj, me trochu zarazi, ze se o tom mluvi jako postizeni a pritom to vubec neni postizeni. Je to uplne to same, jako by ti rekli ze dite bude mozna slepe a bude muset nosit bryle.
Ja jsem se narodila zdravym rodicum s nedoslychavosti (ztrata 80% a 90%). Od 3 let nosim naslouchatka a rodice se mi spravne venovali - cviceni mluvy a pravidelna logopedie.
Kdyz jsem nastoupila do prvni tridy do skoly pro nedoslychave, reditel me musel "vyhodit" a doporucil me do normalni zakladni skoly, protoze mluvim normalne a nepotrebuju specialni vyucovani ani znakovku. Zadna sikana spoluzaku nebyla, ze sluchatek se udela prednost, je to vse o kreativite. Dnes mam normalni zivot, praci v zahranici, umim 3 cizi jazyky. Diky sluchatkum slysim jako normalni slysici clovek (a diky nedoslychavosti neslysim manzelovo chrapani). Chci rict jen to, ze je to normalni vada se kterou se da od mala pracovat, ale se kterou MUSIS pracovat. Jeste jedna vec - dnesni doba je naprosto technologicky vyspela, ja mela to stesti ze v 90 letech se naslouchatka a pomucky neslysicich se opravdu raketove vyzdvihly. V 80 letech to byl jeste problem.
O potratu ani neuvazuj, protoze se nejedna o postizeni.

zrzinda
autor
26. srp 2020

@dyechampion V tomhle si bohužel dovolím nesouhlasit.
Je rozdíl, zda jste “jen nedoslychava” nebo těžce neslyšící. My máme bohužel gen těžké hluchoty, proto si nemyslim, ze bych od svého dítěte mohla čekat, ze se bude učit cizi jazyky. Byla bych rada, kdyby se naučilo poradně česky.
A s tím, ze hluchota není postiženi.. To si také nemyslim, ze je pravda. Světová zdravotnická organizace hluchotu radi jako druhé nejtěžší postiženi hned za mentálním.
To potvrzuje i citát hluchoslepe Američanky Heleny Kellerove:”Slepota odděluje lidi od věci, hluchota od lidi.” 😔

dyechampion
26. srp 2020

@zrzinda Ja vas naprosto chapu, ze se bojite. Jen se snazim tady rict, ze ikdyby se to nedejboze stalo, tak neni NIC ztraceno. Zalezi prece na tolika faktorech. Jen me stve nebo mam spis pocit z teto diskuze, ze se to "postizeni" prirovnava k tomu jakoby se jednalo hrozne zavazne postizeni - ze clovek bude muset mit nonstop peci, za nebude schopen sam myslet, vyjadrovat se a zit. Takovi lide s hluchotou nebo slepotou praveze nejsou. Jsou uplne jako zdravi, jen jeden ze smyslu je slaby.
Citat Heleny Kellerove je z roku 1880, jinak doba, jiny pristup, nebyly pro ne skoro zadne moznosti. Prece jenom, neberte to vsechno jen z negativni stranky. Treba to nakonec dobre dopadne ;)

marcicek84
26. srp 2020

@zrzinda ono se to druhym radi,kdyz by to nebylo jejich vlastni brime,rozhodnete se dle sebe,ne podle druhych...

felixfelicis
26. srp 2020

@zrzinda Už jsem svůj komentář jednou smazala, ale @dyechampion mě přiměla ho napsat znovu...
Znala jsem na VS neslysiciho kluka - studoval matiku, celá (!) jeho nova třída se s ním od prvaku začala učit znakovku, takže se s ním mohli bavit, o nějaké šikaně nemohla být řeč. Chodil s námi i do tanečního kroužku...Dneska má doktorát a vyučuje na VS, takže karierne dopadl líp než já🙂 Jen další příklad někoho úspěšného...
Samozřejmě moc přeju, abys to nemusela řešit a miminko bylo zdravé.

zrzinda
autor
26. srp 2020

@dyechampion Kdepak, kdepak, to jsem nemyslela vůbec. Jeden den si říkám, ze bych miminko rozhodne nedala pryč a druhy den zase přemýšlím nad potratem. Proste se to ve mě všechno mele a nejsem schopna se rozhodnout 😔

linee
27. srp 2020

@zrzinda asi tady bylo vse napsane a mozna to vyzni hnusne, ale v dnesni dobe, kdy je otehotneni temer zazrak toto neni "opravdove" postizeni. Sice se to radi jako nejvetsi postizeni (otazne je, zda se tim spise nemysli "nejrozsirenejsi"), ale i hluchi lide jsou schopni zaradit se do dnesniho zivota jako temer plne zdravi lide. Existuji specialni skolky, skoly, implantaty....Dnes je moznosti dost. Pak je samozrejme otazka, zda se bojis kvuli sobe (ze bys to treba nezvladla psychicky zit s pocitem, ze mas jine dite) a nebo, zda se bojis, jaky by byl zivot tveho ditete v dnesni spolecnosti. Navic muzes kontaktovat nektery spolek nedoslychavych a neslysicich a poptat se. A pak se mi naskytne otazka...jestli pujdes na potrat ted, jak to bude s dalsim tehotenstvim? Jak to vnima tvuj partner?

linee
27. srp 2020

@zrzinda jen tim chci rict, ze tvoje dite bude v dnesni dobe mit hodne predpokladu pro zdarny a plnohodnotny zivot. Sikana nastava casto i mezi zdravyma detma bez viditelneho postizeni.....

zrzinda
autor
27. srp 2020

@linee Manžel je na tom vlastně úplně stejně jako ja. Jeden den řekne, ze miminko pryč dat nemůžeme. Druhy den, ze by bylo lepší jít na potrat.
Proste se porad modlime v to, aby byl výsledek dobrý.
Další těhotenství by muselo jit cestou IVF. Z embryi by se udelala genetika a zavedly by se jenom ty “slysici.”
Já jsem vlastně ještě docela mlada, je mi “teprve” 25, tak si říkám, ze mám ještě spousta času na to, abych měla zdrave miminko.. Jenže je tam porad to ALE.
Co když to pak bude horší? Co když se nám nepovede otěhotnět? Co když si to budu cely život vyčítat? A tak dále a tak dále 😔

zdenda9
27. srp 2020

@marcicek84 i když se narodí zdravé dítě tak to neznamená, že to tak zůstane celý život. Pokud někdo chce mimčo tak musí počítat se vším. A vždycky se najde řešení, způsob, pomoc.....Nikdy člověk nedostane nalożeno víc než unese.

zdenda9
27. srp 2020

@zrzinda chápu tu starost, bolest, smutek..., asi každý by to prožíval podobně, život není jednoduchý, ale věřte, že to zvládnete. Znáte Nicka Vujicice? Má jiné postižení, nemá ruce ani nohy a přesto žije plnohodnotným životem, je ženatý a má 4 krásné děti. Zkuste se podívat. Jinak bych ještě doporučila organizaci - nesoudime, pomáháme.

potaplice
27. srp 2020

@zrzinda To ALE je i o tom, že i když zavedete slyšící embryo, nikdo vám nezaručí, že nebude mít nějakou jinou mnohem horší vadu, kterou se nepodaří včas odhalit.

marcicek84
27. srp 2020

@zdenda9 víte prenatální diagnostika je tady proto, aby se mohlo odhalit co odhalit lze a pak je volba na rodičích, zda kdy toto vědí se chtějí takto obětovat a přivést na svět postižené dítě, mají na to dostatek financí a jsou schopni tomu dítěti obětovat život a nebudou litovat, že se nerozhodli jinak. Je to jejich soukromá věc a já chápu, pokud se rozhodnou takové dítě na svět nepřivést. Kdyby chtěli přijmout miminko se vším všudy, tak by ani nepodstupovali odběr chloridových klků ,i zde je riziko potratu a vyčkali do porodu, ale toto není ten případ, tedy nechme volbu na rodičích a bez nátlaku. Jiná situace nastává, když už člověk dítě porodí a později onemocní nebo se na něco přijde, to už pak nic jiného nezbude než to řčení, že nikdo nedostane naloženo více, než unese. Hluchota je opravdu vada těžká. Nakonec věřím, že vše dobře dopadne a autorka bude čekat dítě zdravé a nebude muset otázku potratu řešit.

zdenda9
27. srp 2020

@marcicek84 Na nikoho netlacim jen říkám svůj názor. Mám hluchou neteř a vede plnohodnotný život.

cvachna
27. srp 2020

my čekali zdravé dítě a narodilo se zdravé.Jenže po půl roce to začalo.Když jsme na ni volali, tak neslyšela a když se ji něco nelíbilo, tak byla až moc hlasitá, hysterická.Několikrát jsem doktorovi říkala, že to dítě neslyší.Vždy jsem byla za přecitlivělou matku.až v 6ti letech zjistili, že slyší na 30% a to jen díky tomu, že jsme si vydupali audio.To se prý u menších dětí nedělá.Byla na operaci uší a až pak zjistili, že má vpáčené bubínky, tak ji udělali modelaci bubinků. Dostala trubičky, na těch byla 2x. Slyší na 80% a máme se srovnat s tím, že to asi lepší nebude. No, zas si říkáme , díky Bohu za těch 80%. Nikdy nebude říkat ž,ř, to ji dělá obrovské problémy, když to neslyší.Chodila na základku, tam kvůli mluvení šikana a tak chodí na soukromou ZŠ křesťanskou, kterou má pod sebou Biskupství Brněnské.Jsou tam míchané jak zdravé děti, tak ty se speciálními požadavky.
Naučila se s tím i žít, i když netvrdím, že ji to někdy neštve.

priefi
27. srp 2020

@zrzinda zkus mrknout na tuto starší diskuzi (každopádně, kdyby si to chtěl přečíst někdo další, tak miminko se už narodilo a není třeba psát, co byste udělaly na autorčiném místě)
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-jiny-clovek/miminko-po-porodu-zemre-videt-ci-ne-2/?page=5&scrollto

elfka21
21. led 2021

Jak to dopadlo? Já osobně bych takové děťátko nechala žít a udělala vše pro to, aby bylo spokojené a jednou samostatné, což je v tomto případě reálné.

zrzinda
autor
21. led 2021

@elfka21 Naše holcicka je zdravá ❤️ Bude prenasecka, ale bude slyšet. Za 6 týdnu se vyklube na svět ❤️

codal
21. led 2021

@zrzinda Gratuluju ❤️

elencze
21. led 2021

@zrzinda jsem moc ráda. Ať máš krásný porod a malá dělá spoustu radosti.

zrzinda
autor
21. led 2021

@elencze dekuju moc ❤️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru