Sourozenci rok a půl od sebe. Jak skloubit péči?

krikri95
16. led 2024

Ahoj holky, potřebovala bych si přečíst několik rad ohledně péče o sourozence s rok a půl věkovým rozdílem. A zároveň i uklidnit, že se to dá zvládnout. Od příbuzných slýcháme s manželem akorát nářky, jak jsme blbý, že je to moc brzo, že to bude těžký a nebudeme to zvládat. S pomocí od rodiny v jakékoliv podobě nepočítám, stejně jako u první dcery. Mám pár bodů, které momentálně nejvíc řeším:
- Dcera spí ve vlastní postýlce, která je umístěná vedle naší manželské. Bude lepší dceru naučit spát v dětském pokoji, aby nerušila miminko? Nebo si obě nechat v ložnici? Případně, jak dlouho trvá, než dítě zvládne „odloučení“ ve vlastním pokoji? Většinou spí krásně celou noc, vzbudí se jen, když jí vypadne dudlík nebo když má špatné sny. Někdy pomůže pohladit, jindy si jí musíme vzít do postele…. Nějak si nedovedu představit pak běhat rozespalá od jednoho dítěte k druhému přes celý byt.
- Co se týče kočárku je lepší pořídit sourozenecký nebo na původní dát skate či existuje ještě jiná alternativa, nosit chvilku menší v šátku? Jestliže kočárek, tak si můžeme pořídit ten typ, který má sedačky za sebou, aby se s ním dalo projít do sklepa… Znáte nějaký dobrý model?
- Bydlíme v bytovce ve 4 patře bez výtahu. S první dcerou nebyl problém, měla jsem speciální tašku na přenášení, ale tahat dvě děti si nějak nedovedu představit. Dceři je momentálně skoro 16m a pořád nechodí, stále doufám, že to do porodu dožene, ale i když bude chodit, tak jak ukočírovat obě děti? Miminko v tašce/nosítku a druhé za ruku? Máte některá podobnou zkušenost?
- Lze nějak připravit dceru na příchod druhého dítěte? Zkrátka na fakt, že už jí nebude věnováno tolik pozornosti jako předtím?
- A jelikož se porod nedá naplánovat, tak mě nejvíc děsí, kdo pohlídá dceru, když to na mě přijde? Manžel má práci v jiném městě a jednu noc tam přespává, takže jsem s malou dva dny sama. Cesta domů mu trvá 2,5h… Zkoušela jsem hledat i flexibilní chůvy přes hlídačky.cz, ale všechny v okolí to mají jako přivýdělek a chodí do práce, takže když zavolám v jejich pracovní době, tak mi nepomůžou. Dcera je zvyklá jenom na mě a na manžela, rodina nebo přátelé se ukáží jednou za půl roku, takže na ně není ani zvyklá, ale to by nebyl ani takový problém jako to, že všichni bydlí daleko. Měla to z vás některá podobně, co dělat? Zkusit se zeptat sousedů-důchodců? Asi je blbost, aby se mnou dcera jela do porodnice, ale co dělat, když nikdo nepomůže? Nepanikařit a počkat na příjezd muže? Ani nevím, do kdy bych se měla dostavit do porodnice, když se objeví kontrakce nebo praskne voda, za jak dlouho se musí vyrazit? :D První porod byl ok, dceru jsem přenášela, takže jsem šla až na vyvolání a nic nemusela řešit.

Moc díky za rady 🙂

gruyerre
16. led 2024

Ahoj, tak já si myslím, že tento malý rozestup má tu výhodu, že starší dcera by nemusela žárlit. Vypozorovala jsem, že nejhorší rozestup na žárlení bývá takový ten, co je nejoblíbenější - 3 roky. Ale pokud je rozestup do dvou let, většinou žárlení není.
Co se týká spaní, nedělej si to zbytečné složité a buďte všichni spolu v ložnici. Nikdy se mi nestalo, že by se mi děti navzájem budily, a to mám tři, tak snad to bude v pohodě i u vás.
Kočárek bude asi potřeba sourozenecký...
Hlídání nevím, ale pokud máš nějakou aspoň trochu fajn sousedku, domluvila bych se s ní, jestli by v případě nezbytné nouze pohlídala. Jinak bys jí musel vzít sebou a jakmile by dorazil manžel, hlídal by on.

baris
16. led 2024

@krikri95 mezi holkami mám 17 měsíců 🙂
Celou dobu jsem jí říkala, že je v bříšku miminko, ale nemyslím si, že to nějak vnímala. Jen věděla, že na "blbosti" je tatínek, po mamince se neskáče 🙂
Když se mladší dcera narodila, tak jsem postupně všechny hračky zdvojila 🙂 Mám jenom jedny nervy a vždy chtěly vše obě najednou. A s tak malým věkovým rozdílem se moc nedomluvíte. A jako starší jsem nesnášela větu, - ty jsi starší, máš mít rozum ustup.
Kočárek - starší byla antikočárkové dítě do narození mladší dcery 🙂 Takže nás koupě sourozeneckého kočáru neminula. Skate neprošel, chtěla sedět a vozit se.
Všichni jsme spali v ložnici. Jak měla starší dcera přes 2 roky a mladší 9 měsíců, stěhovaly se spolu do pokojíčku (měly tam udělané letiště ze 2 postelí).
Porod - i druhý jsem měla vyvolávaný a byla jsem domluvená s mamkou. A rozjel se mi v noci před vyvoláním 🙂 Tak mamka musela přijet dříve.
Jo a protože mladší se narodila v únoru a tenkrát byla šílená inverze a mrazy -15stupňů skoro měsíc, tak jsem byla přes měsíc zavřená s oběma doma. Naštěstí v domě máme výtah. Možná pomůže šátek, ale mladší dcera ho nesnášela.

exbordelar
16. led 2024

Souhlas s holkama viz vyse. No a s tim hlidanim, az budes rodit. Resila jsem podobnou situaci. Vetsinou ty porody byvaji delsi nez 2,5h. Takze at je manzel v pohotovosti, a az to na tebe prijde, tak mu zavolej, at okamzite vyrazi. Z prace maji povinnost ho hned pustit, rodil-li mu zena. No a kdybys mela prekotny porod, tak volej zachranku. A starsi dite bude samozrejme s tebou. Bud zdravotnici chvilku pockaji, nez dojede manzel (kdyz bude vse ok) a nebo pojede dite s tebou a predate si ho v nemocnici. To stejne, kdybys jela do porodnice taxikem.
Mne se nastesti tyhle scenare nevyplnily, protoze pokazde, kdyz jsem zacla rodit, tak byl manzel doma. Treba vam to taky tak vyjde 😇

vendes
16. led 2024

Mám děti 17 měsíců od sebe, klidně mi napište zprávu.
U nás tolik avizovaná hrůza nikdy ještě nenastala. Teď jim je 2 a 3,5.

tereza0111
16. led 2024

Jsem taky v tymu 17 mesicu od sebe a pro tohle straseni moc nemam pochopeni. Holky uz mam velky 9 a skoro 8 a je to super, ze jsou takhle blizko u sebe. Uplny zacatek mazec je, to jo, ale pak uz to ma same vyhody. Nezazily jsme zarleni nebo slozite zvykani, obleceni se krasne dedi, maji stejne zajmy, tak asi stejne ujdou na vyletech, na hristich a aktivitach to neni tak, ze jedna by se nudila nebo druha tam jeste nemohla, maji tak vicemene stejnou silu...
Kdyz byli mimca tak co si tak pamatuju:
1/ kocarek jsem sourozenecky nemela, prislo mi to zbytecne. Nebyla jsem za to rozhodnuti ale vzdycky rada 😅 Hresila jsem na hodne velkou korbu, obcas se nam cestou z hriste stalo, ze starsi protestovala a nechtela tapat, tak jsem ji nacpala k mimcu ho korby - nas kocarek to dal, ale mela jsem fakt prostorny. Cesty, ktere jsem musela byt nekde vcas jsem resila starsi ve sportaku, miminko v manduce. Ale mit to znova, asi poridim sourozenecky.
2/ spani - mela jsem obe v loznici, nevim jak bych to jinak navecer uspavala, takze mi nejvic vyhovovalo, mit je obe u sebe at nemusim resit nikde zadne prebihani, prenaseni a zejmena nocni buzeni. Nikdy se nijak nebudili, respektive je navzajem nejaky hluk nerusil. Respektive kdyz nekdy mimco opravdu rvalo jak tur, tak tu strasi lehce privzbudila, ale jak zjistila ze "situaci resim" tak hned v klidu spala dal.
3/ zas tak moc jsem nejstarsi na to nepripravovala - vedela, ze bude miminko co dokazala pobrat. Co jsme prisli z porodnice, tak se snad na hodinu povesila na postylku a jen vyvalene na segru koukala, to bylo bozi. Ale proste vzala to v pohode, ze zacatku ted hodne pomahala TV, kdyz jsem potrebovala neco s miminkem, ale pak si to sedlo, ze zbyl prostor o obe 🙂
Co pro me bylo fajn: mit pripravene jidlo v mrazaku - nekdy byly dny (hlavne nez si to sedlo a byla jsem od prvniho dne na ne sama), ze jsem opravdu nestihala varit a pak jsem byla vdecna, ze muzu z mrazaku pro starsi je neco vytahnout.. A taky par novych hracek - ryze z toho duvodu, aby byla moznost ji v pripade nutnosti zabavit. To mi dost pomohlo, nova hracka vzdycky fungovala lip nez neco co uz znaaa a zrovna se ji vubec ale vubec nechtelo si s tim hrat (opatreni na prvni mesic max samozrejme, ale pak uz si to sedne, najdes rezim a je to dobre)

vikinkav
16. led 2024

Mam deti s rozestupem 16 mesicu a pak lehce pres 2 roky mezi druhym a tretim ☺️ Spolecne spani v loznici neni problem, to nejak vymyslite, vzdy doporucuju bily sum na plne pecky celou noc a deti nevzbudilo ani kojeni a prebalovani.
Tandem kocarek jsem nemela, jen satek/nositko a ruzne kombinovala podle toho, koho jsem potrebovala dat do kocarku. Ovsem pokud nechodi tak je to jina… to bude asi dvojkocar nutnost.
Vzhledem ke schodum bych zkousela hodne satek a nositko, ulehci ti to presuny. Na druhou stranu mit na sobe porad mimino je taky opruz, porad ho rozvazovat a zase vazat, na kazde kojeni a prebaleni… Tak aspon doma ho vybalis 😄
Ohledne porodnice jsme zapojili rodinu, nebo nemuze manzel kolem porodu zustat doma? Prinejhorsim s ditetem do porodnice a cekat na muze? Domluvit kohokoliv - kamaradku, sousedku, idealne vic lidi at mas moznosti kdyby nekdo nemohl. Kamaradka muze jet do porodnice s vami.

kurpilova
16. led 2024

@krikri95 Mám 2 kluky 15 měsíců po sobě a třetího za dva roky...letos jim bude 50,52,53 roků...
téměř vše co bych napsala už tu maminky napsaly...
Brali jsme se s manželem já brzy po vyučení,manžel po vojně...já 2 měsíce těhotná, skoro bez peněz...kočarek jsem měla LIBERTU,v nouzi se i v hlubokém v letě vezli oba,v zimě starší na saních...
kluci na sebe nežárlili,některá auta byly dvojmo,nebo podobné...
Když měl prvorozený syn 4 měsíce stěhovali jsme se z města na vesnici,kde manžel po vojně dostal práci a měl slíbený do roka byt...
Nikoho jsme tam neznali...když jsem čekala druhého syna poptávala jsem se ve frontě v konzumu na CELODENNÍ hlídání pro 7 měsíčního syna,jestli o někom nevědí...
abych mohla na pár měsíců do práce a měla mateřskou na druhé dítě....
Poradily mi paní v důchodě ,která dříve hlídala dceři dvojčátka (ted už byly ve školce)...
Měli jsme štěstí a já našla náhradní babičku a dědu pro prvního,pak i druhého syna....jediná nevýhoda bydleli na druhém konci vesnice...syna jsem vozila k nim...když jsem čekala třetího syna tak pani hlídala druhorozeného a nejstarší jezdil se mnou do školky autobusem...
jak jsem to vše zvládala netuším....ale když měl nejmladší syn rok žádala jsem ze zdravotních důvodů Rh faktor o adopci děvčátka...letos bude dcerce 49 let.
Tak se zkuste v okolí poptat...
BUDU VÁM DRŽET PALCE

krikri95
autor
16. led 2024

Moc děkuju za reakce a za rady! 🙂

prejeta_zaba
16. led 2024

1) nechat v ložnici, předkládat se tk, aby blíž dcery spal manžel a ty si dáš k další straně nebo k nohám postýlku s miminem (nebo bude ve velké posteli)
2) určitě dvojkočár, minimálně rok ho myslím dost využijete - spaní dcery po obědě, únava atd. Šátek je určitě i tak fajn, dá se to kombinovat.
3) do schodů nosit mimino v nositku/šátku. Z té vložné tašky může vypadnout.
4) to je velká neznámá pro všechny, jak to udělat. Nedá se třeba týden kolem porodu ubytovat v blízkosti porodnice a udělat z toho manželovi dovolenou? 2,5 h + další hodina je strašně moc a nikdo dopředu neví, za jak dlouho nastanou velké kontrakce a budete muset být v porodnici za chvíli.
5) drž se, první 2 roky budou šílené, ale pak budete rádi, že jsou tak blízko od sebe, nebudou si myslím tolik žárlit, odbudete si to vše najednou a pak budou mít podobné zájmy 🙂

jana_a_jan
16. led 2024

Ale naše starší dítě začalo žárlit když mladší mělo cca 8-12 měsíců a začal lozit /chodit a začal si brát hračky ,to bylo chvíli šílený ..
Druhy kočár jsem nikdy neměla ,prostě šla pěšky a když bylo nejhůř posadila jsem ji do korby k miminu (ale měla jsem fakt velký kočárek takový retro a bylo jaro a v zimě už to pak zvládla )
A když jsme někam šli tak malou jsem fikla do postýlky aby nezdrhla,malého snesla do kočárku ,vybehla schody ,vytáhla malou z postýlky a snesla 😅😅😅
Bydlíme teda na malém městě ,hřiště a obchod kousek ,takže se to dalo zvládnout .. a teď té trochu uklidinim,už mají 14 a 15 a pořad se sice mlátí a nadávají si ale jinak je to lepší 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

me_druhe_ja
16. led 2024

@krikri95 Já mám rozdíl 15m, nedobrovolně. 🙂 dobrovolně bych nikdy do malého rozdílu nešla. 😀 Ale jsou lidi, co si to chválí. 🙂 každopádně k dotazum: ohledně spaní strašně záleží, jaké bude mimino. Pokud bude spát dobře, bude se v noci jen tiše kojit a občas ho prebalis, tak můžete spát klidně všichni v jedné místnosti. Já to tak taky plánovala, ale po prvních 2 noci jsme zjistili, že to nejde. Mladší byla šílenej novorozenec, nespala a brečela, takže staršího budila a ten pak dlouho nemohl usnout. U nás to nešlo, ale často to není problém. 🙂 pokud to u vás nepujde, tak pak ty spat s miminem a otec se starší🙂
Kočárek osobně doporučuju dvojku, přece jen 18m dítě je ještě dost malé. Jako určitě by se to dalo přežít i s nosítkem, skejtem a tak, ale raději bych ho pořídila. Dá se sehnat úplně v pohodě z druhé ruky do 3-5tis. 🙂 i levneji. 🙂 kdyžtak se dá pak zas prodat, ale budete v klidu🙂
Jinak připravovat asi nemusíš, tohle je snad jediná výhoda, co vidím v tom malým věkovým rozdílu: ty malé děti to tak ještě nechápou😀 to je horší u těch tříletých třeba 🙂
Z hlediska hlídání: nejde zařídit, aby byl manžel, když se bude blížit termín, doma? Nebo víc doma? Sousedů důchodců se klidně zeptej, to by mohlo být super řešení!!! My to taky vyřešili sousedama. Byli to teda už dýl přátelé, hlavně z dřívějška přítele. A vyšlo to úplně parádně, že jsem začala rodit odpoledne, takže do večera jsem "vydržela" , přítel kluka doma vykoupal, dál večeři, odnesl vedle a on tam rovnou usnul. Já porodila "za chvíli" a přítel byl už v noci doma a ráno si hned vzal, jak se probudil. 🙂

wendie
16. led 2024

@krikri95 všechno co zaznělo posvetim. Hlavně časem mít vše dvakrát, ty bitky byly hrůza. Něco jsme měli i třikrát - pro návštěvy 🙂 nepíšeš, jak s autem. Já jsem pojízdná a hodně mi pomáhala autosedačka. Mladší byl drobnější, a aby mi neutekl, byl přivázaný v sedačce při všech přesunech celkem dlouho. Taky to bylo dobrý při nákupech - větší v košíku, mladší v autosedačce - v košíku, nákup všude kolem nich ... Zvládneš to, neboj. Je to mazec, prostě chybí občas ruce, ale sedne si to a nakonec uteče a budeš jen vzpomínat. Klukům je teď 11 a 10, neuvěřitelný. Držím pěsti..

jane46
17. led 2024

Necetla jsem komentare...
Ale za me (mame deti taky 1,5 od sebe) naucit starsi co nejvic v dobe tehotenstvi, at to pak neni "ted je tu miminko, jsi starsi a tohle musis" Takze u nas prevzal krmeni, uspavani a kdejaky servis tata. Mela jsem stesti, ze se syn naucil i bez plenky, chodit do schodu, vylezt na zidlicku, aspon nejak se obslouzit u jidla, pockat chvilku na zahrade... cokoliv pomuze.
My startovali z pozice, kdy z kazde strany postele byla postylka, ale mladsi mela otoceny den a noc a budila je, tak sli chlapi do pokojiku oba.
Druhy kocar jsme nepotrebovali, na prochazkach se proste slo tam co starsi a jeho tempem. Na vyletech jsme meli pro nej nositko. Nase deti hned s chuzi odmitaly kocar, tak to bylo vyresene. Jen pak pri nastupu starsiho do skolky jsem mela ten vozik za kolo, at ty 2 km nechodime treba v desti hodinu.
Syna jsem asi nijak nepripravovala. Casteji pak pockalo miminko, treba kdyz chtel starsi utrit zadek a mladsi kojit... Urcite neodhanet, najit si cas jen pro starsi (to je fajn na tech prochazkach, kdy je mimco v kocare), mozna pomohl i darek od segry v porodnici, nedelala jsem to, ze bych se nad kazdym placem, hovinkem v plence, starosti miminka rozplyvala, ale to jsem nedelala ani u prvniho... Pak to ti starsi prevezmou -miminko place a maminka je na nej miloucka, tutununu a hned pribehne, budu to delat taky"
Hlidani u porodu bylo u nas stesti, dalsi den by to uz neslo a oba jsem mela rychle 4 a 3 hodiny, takze proste jsme to nechali osudu a jen par lidi pripravili na mozne hlidani. Byla i varianta sanitka a syn se mnou 🤷

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru