Malá Fatra, Velký Rozsutec s dětmi a riziko. Jaký máte názor na takovou turistiku s dětma?

27. zář 2023

Ahoj,

diskuzi zakladam trochu v emocich po hadce s manzelem ohledne toho, co je s detmi bezpecne a co ryzi nerozum

Pred detmi jsme spolu porad byli nekde v horach, jezdili na ferraty do Rakouska a Italie, oba nas to strasne bavilo. S detmi takhle nase aktivita zcela ustala a me to hrozne moc chybi.
Ted uz nejsou nijak prtave, 9,7 a cerstve 4. Na prodlouzeny vikend mame rezervaci u Terchove, planovala jsem Janosikove Diery a chtela jsem i na velky Rozsutec. Je tam exponovany usek, myslela jsem, ze nejmensi bychom tam meli v krosne a prostredni bychom pripadne meli cvaknutou k sobe jisticim lanem. Tak jsem nezodpovedna a naprosto jsem se zblaznila a deti se tam urcite zabijou....
Tak ja nevim, jaky mate nazor na takovouhle turistiku s detma? V mych predstavach byly na jare v planu pak i vysoke Tatry, Rysy apod., ale mam pocit, ze s detma se takhle nikam nepodivame. Tesila jsem se, jak jim budeme ukazovat krasy hor, naucime je zdolavat ferraty a manzel se zasekl. Ja se o ne teda samozrejme taky hrozne bojim, ale zas si myslim,ze poznat i neco jineho nez jen ceske kopecky by jim neuskodilo. Holky jsou fyzicky zdatne, na chalupe obratne lezou po stromech, miluji lanove parky, kdyz jdeme nekam kde jsou skalky, tak se rady snazi vysapat kousek nahoru - nemyslim si, ze je tam nejaky veliky REALNY duvod k obave, aby se neco stalo
Pripadne znate nekdo primo uvedena mista? Sama jsem tam nikdy nebyla, tak bych ocenila nazor nekoho kdo tam byl

lutu11
27. zář 2023

@petaov ne vsechno, ale zrovna to, co si autorka vybraka tak ne. A nas min rok v srpnu na teryho chate prekvapil snih a 2 stupne. Nastesti jsne meli rukavice, cepice i teply bundy😀.

konidana
27. zář 2023

@lutu11 naprosto souhlasim, ze male deti se neboji. A rodic je nesmi odradit zakazama, nechat je bezpecne lezt a chodit vsude, kde to jde. Nase byly nerizene strely, ale jakekoli zebriky (kde aspon trochu dosahly mezi spruslema) jim od roka nedelaly problem. A tu jistotu pak uz maji nafurt. Samozrejmne to nejdriv byly zebriky na hristich a taky jeden doma. Pak posedy v lese, a pak od 6 az 8 let uz klidne i hodne vzdusne ferraty

autor
27. zář 2023

@lutu11 jasne, moje deti se neboji ani trochu. Bojim se ja a muz :D Nebojim se kolik toho uslapou, spis prave rizikovosti tech mist. Vim, ze holky to fyzicky zvladnou, bat se nebudou, spokojene budou protoze je to bavi.. Vlastne asi nevim co s nami dospelaky, kteri se o ne bojime, jak srovnat sami sebe, jak se uklidnit a nepanikarit ..

Ale ono je to nemozne, protoze nekdo na hory a skaly neni zvykly a pak mu vsechno prijde moc (nejsem nijak na nikoho dotcena ani nikoho nechci urazit!), nekdo je naopak v Alpach uz s triletaky a ten zas nevidi problem nikde.
Ja bych ted jen potrebovala nekoho, kdo zna konkretne ten Rozsutec 😅 protoze u nej nevim. Asi pujdem a pripadne se vratime.

konidana
28. zář 2023

https://www.mala-fatra.cz/tury/stefanova-velky-...

Ja bych se nebala narocnosti, ale jen delky trasy kvuli nejmensimu.

merope
28. zář 2023

Pokud to nejsou "jednosměrky" a dá se vrátit a nebude vám vadit se vrátit, může to být ok. Přijde mi, že většina těch mega-průšvihů se děje někdy odpoledne, při sestupech, únavě a když už varianta "vrátit se" přijde natolik složitá, že se raději riskne kratší složitý úsek. Pokud vyrazíte brzo ráno a naplánujete návrat nebo nějakou "turistickou pěšinku" po 14 hodině, tak to není takový problém jako řešit v 5 odpoledne, zda se vracet nebo přejít něco těžkého. A určitě čepice a rukavice + zimní bundy s sebou. Počasí se může změnit fakt rychle a v Tatrách touto dobou už běžně sněží.

merope
28. zář 2023

@konidana Já když koukám na to video, tak se svým "torpédem" bych se bála toho, že po 10 minutách lezení po žebřících by začal dělat kraviny, lozit po zábradlí, slézat kdovíkam a začlo by to být "o hubu". Ale teda ty vodopády na začátku jsou nádherné, takže bych klidně měla jako cíl ty (a hleděla na to, zda tam jsou nějaké louky "na proběhnutí se").

konidana
28. zář 2023

@merope pravda video jsem videla az ted. Ale myslim, ze to vypada takhle z videa desiveji nez ve skutecnosti. Kazdopadne je potreba obezretnost a vyhodnoceni aktualnich podminek atd.primo na miste. Nikdy neni spatne se vcas vratit. Ja osobne bych se do tohoto asi nepoustela se tremi detmi. Dve vetsi ok, jeden ctryrletak taky ok, dohromady nevim. Ale ja mam ty deti jen dve, ze. A o huby byl i muj vylet se trema detma ve veku 10 az 12 let po ceskym stredohori. Ale spis proto, ze to bylo malo narocny, tak delali kraviny, a hrali honicky na vrsku skalnateho kopce se zriceninou a jeden (zrovna ne ten muj) samozrejmne sketel x metru z nejaky skalky🙄. Myslela jsem ze mne klepne. Nastesti se mu nic vazneho nestalo a za chvili zas normalne chodil. Ja uz v duchu videla zachranu vrtulnikem.

autor
28. zář 2023

@konidana no nekdy staci malo, kdyby nekde opravdu spadly tak by ta zachranka pak odvazela nejspis i me. Pri "dovolene" v Hrensku jsem behem pobytu nekolikrat blila z nervu a na vrcholcich skalek jsem pravidelne brecela at vsichni stoji pekne uprostred a nechodi nikdo ke kraji... Ale to je muj problem, detem se to hrozne libilo a objetivne nic nebezpecneho nedelali. Preci je nepripravim o zazitky co je bavi, protoze porad vidim ty nejhorsi scenare :/

konidana
28. zář 2023

To ses dobra ze i pres tu tvou nesnasenlivost do toho jdes. Ja u nekterych kousku mych deti radsi vubec nechci byt a tedy radsi nejsem. Co oci nevidi to srdce neboli😉 napr.ruzne downhill sjezdy s tatinkem, ctyrletak s tatinkem na strese, chuze po zabradlich a jinych klandrech... aktualne pubertak dela freestyle scootering a ve skejtparku skace nekolikametrove skoky a triky...

landylu
28. zář 2023

Ahoj, asi by jsi se měla zeptat na cestovatelských webech🙂 tady tě spíše zastraší. Jak píšeš, děti jsou zvyklé běhat a lozit po kamenech, a mají nachozeno, tak nevidím problém delší tůry. Akorát osmihodinová už bude ke konci dost únavná...Tam kde jde děti cvaknout k lanu, nevidím problém.
Problém je že poslední dobou jsou hory velmi populární a každý chce ukazovat fotky coby zadatný turista. Koupí si "super" výbavu v dekatlonu, neprochozené boty, nedbalá výbava, málo zkušeností z "nižží turistikou", fyzička bídná, lanovkou se vyvezou, jenže dolů to bývá náročnější než nahoru.
A ani nízké hory nelze podcenovat. Pak to vidíš ve zprávách, co se jim stane. A všichni ti to vmetou že jsi šílená, když chceš jít taky☹.
Jsem z Jeseníků, určitě znáš vodopády Bílé Opavy. Ti magoři v sálových teniskách, balerínách apod. co tam lezou mě fascinují😵
Přeji plno krásných zážitků ve zdraví👍

vladienka
28. zář 2023

Este raz som to prebrala s manzelom, ktory v podstate presiel vsetky tieto kopce, stity, 4denne tury tatrami a podobne. Povedal ze ten Rozsutec je proste narocna a monotonna dlha tura. Rysy v ziadnom pripade.. doporucil este vrch Choč, alebo na Svišťovku, alebo Jahňací/ Kôprovský štít. Ale vzal by tam našu staršiu až teraz v 6, aj to si nie je isty, ci by vysla. Zvladne tych 16-17 km jednorazovo

lutu11
30. zář 2023

Rozsutec jedte. I to 4 lety to da.

lutu11
30. zář 2023

@vladienka tak mne rozsutec prijde jednodussi nez jahnaci.

autor
1. říj 2023

Tak kdyby to tema nekdo podobne resil a misto cestovatelskych webu (coz je rozhodne lepsi doporuceni :D) otevrel konika.
Janosikove diery - uplne v pohode i pro 4 letku, Mely takovy uspech, ze nas o posledni vylet pripravily, museli jsme je jit 2x 😅 Par zebriku, ale zvladne i mene zdatne dite, nejsou tam mista, kde by pod clovekm byla jen vysoka skala a vzduch

Rozsutec - na velky se jim nechtelo, je to fakt dlouhe a uz je nebavilo tapat, tak jsme dali maly. Jistene cesty, zebriky, pokud se dite neboji vysek tak super zazitek. V mokru to teda musi klouzat jako cert

V oblasti jsou jeste Tiesnavy a Sokolia veza - super, deti nadsene, misty vzdusne. Pro deti, ktere se neboji vysek, je tam jeden slabsi usek uzkeho chodnicku s jisticim lanem, ktery se musi prechazet v zaklonu (nad tim previs), s detmi nejistymi ve vyskach bych nesla, jsou tam mista, kde muzou blbe "vytuhnout" a bude velky problem se z nich dostat zpet

Vic jsme toho za prodlouzeny vikend nakonec nestihly, protoze ty Diery se daji jit vicekrat na 2 ruzne trasy :D

swan42
2. říj 2023

Ano, modra v pohode, na zlutou bych se vyprdla

autor
2. říj 2023

my ji museli jit taky, protoze tam chteli znovu :D ale je pekna, jedna jeden vodopad a novy zebricek, to se vzdycky pocita jako plus 🙂

mariti
2. říj 2023

Tyjo, díky za super téma, které se mě taky týká (resp. doufám, že se mě bude týkat). U těch 3 dětí je problém, že než nejmenší trochu odroste, tak na nejstaršího zas už může být "pozdě", relativně. Za sebe doporučím Chopok, tam jsme se vyřádili a je tam více variant. Slovenský ráj mě taky dost láká, ale já jsem na děti sama, takže to si zatím fakt netroufnu... Fatra jednou, možná. Uvidíme.