Večer chce mimi déle kojit, jsem živý dudlík. Co s tím?

zuzqa6
21. čer 2016

Zdravím,
malá má dnes 8 týdnů, kojím přes den cca co 2 hodiny, někdy vydrží i 3-4 hod., když dlouho spí (ale to jen výjimečně - jinak jsem ráda, když mi usne aspoň na půl hoďky). Kojím vždy cca 20 min.
Kolem 8 hodiny večer už ji kojím "před spaním", ale je schopna cucat i třičtvrtě hodiny i déle. Většinou už jí pak prso vezmu, ať si ze mě nedělá dudlík, jenže to pak pláče...nevím, jestli je možné, že má ještě hlad? Když jí prso dám, tak pije, ale pak mi taky někdy blinká, tak nevím, jestli se nemůže přepapat? Tak se prořveme k dalšímu kojeni kolem 10 hod. To k ní pak taky ještě párkrát vstávám, protože se probudí a začne mlaskat a vztekat se...to už ale pomůže chvili pohojdat na rukách a kolem 11 už spí až do rána, budí se kolem 5. To uspávání je pro mě stresující, nevím, jestli jsem špatná matka, když jí vlastně odpírám prso, ale nechci být dudlík :-/ jinak dudlíka jsme zkoušeli a zatím se nechytá.

kamiska
21. čer 2016

Od malicka jsem na jakoukoli nespokojenost vrazila diteti prso - byli sme tak spokojeni oba. Kojeni neni jen o hladu, navic vecer byvaji miminka podrazdena a je normalni, ze chteji byt dlouho u prsa. Vzdyt si lehni k telce nebo knizce, dej prso a co vam chybi? 🙂 bude hur 🙂

hankaros
21. čer 2016

Dcerka je +/- stejný věk a máme to stejně, od půl osmé je přisátá co chvíli než cca v deset vytuhne. Neřeším to, může mít žízeň nebo se prostě jen chce potulit nebo uklidnit. Pokud tě z častého kojení extrémně nebolí bradavky, dala bych jí kdy chce. Špatná matka nejsi. V osmi týdnech jsou ještě malinké na účelové vymrčování - viz. "čtvrtý trimestr"

liska01
21. čer 2016

Večer už tok mlíčka není takový jako přes den, tak jí to třeba déle trvá. Schválně zkus jí ho nebrat a vydržet, co se stane. Podle mě odpadne a bude spát. Aspoň chvilku. 🙂 A je dobře, že dudlík nechce, dudlík kazí techniku kojení a pak prožívat bojkot kojení není moc prima. To je teprve to pravé psycho. Je dobře, že chce prso. Mě už dcera pije jen 3x denně, stejně zkouším nabízet, ale většinou mě jen poplácá po prsu a zasměje se stylem: dobrý matko, ale teď si hraju. Tím chci říct, že nebude přisátá na věky. 😀

terezaobr
21. čer 2016

Ahoj, my jsme včera byli u doktorky na šestinedělí a zjistila přírustek 400g za týden. Taky jsem dávala prso a spokojenost byla na obou stranách, ale doktorce seto nelíbilo, doporučila u prsa max 20minut a po max. 2,5hod. No a tvá maličká přibývá? Otázka teda jestli ji tvé mlíčko zasytí, jestli náhodou po něm nemá hlad?

olga_
21. čer 2016

U nás bylo večerní kojení vždy nejdelší a je to tak dodnes (syn má rok a tři čtvrtě). Za mě je to normální. Je to proces večerního zklidňování, zpracovávání dojmů v bezpečí u matky. Beru to jako nejkrásnější večerní rituál, okamžik zklidnění i pro mě. Nechám plout myšlenky a "medituju". Když byl takto malinký, tak nám každé kojení trvalo hodinu! Zhruba od tří čtyř měsíců se to začalo výrazně zkracovat, ale večerní kojení bylo dlouhé vždy.

liska01
21. čer 2016

@terezaobr Neteř měla taky takovéhle mega přírustky a doktorce se to taky nelíbilo, ale švagrová na ní kašlala a kojila jak chtěla malá a časem už takové přírustky nebyly. Teď jí bude rok a bude mít necelých 10kg. Na mateřském mléku si mimča můžou přibírat jak chtějí. 🙂

dc2015
21. čer 2016

Když byl náš malej takhle malej, nedělala jsem snad nic jiného, než kojila a přebalovala. Večerní kojení také trvalo vždycky dlouho. Nakonec ale u prsa usnul. Jiná kapitola byly prdíky, ale to sem nepatří.

V tomto věku je to vážně důležité, nebrala bych to prckovi. Samo se to upraví. Dneska přes na kojení "zapomíná" - vše je hrozně moc zajímavé. A večer se dopíjí. Trvá to cca 20 minut... Chce to fakt naučit se u kojení odpočívat. Když byl prcek ještě úplně malej, přes den jsem koukala při kojení na filmy, četla si... vážně relax.

pekkaa
21. čer 2016

Taky jsem pred par dny byla jeste zivy dudlik. To bylo nekdy i 1,5 hod.
Uz ho to preslo. Ma 10 tydnu.
Takze myslim, ze to prejde casem. Pripadne zkus vychytat toho dudlika. Nam taky zabral az 9ty druh v poradi

olsett
21. čer 2016

uplne to samy, kdyz byla malinkata kojila i 8 hodin denne, proste chtela furt prso. Ted je ji 7 mesicu, pres den poho, cucne si na hlad, nebo na uspani ale v noci taky chce, spime spolu v posteli a normalne kdyz v noci knoura, tak ji strcim prso a spime dal obe, ona s prsem v puse, spokojena... dudliku jsme zkouseli hodne, nechce... ale neresim to, hlavne ze se obe vyspime, vsak co, si tu blizkost uzivam, az bude starsi tak mi to bude chybet...

olga_
21. čer 2016

@terezaobr Lepší je spokojené dítě a maminka, než doma nespokojenost a stresy a spokojená paní doktorka. Ta moje se vždy ptala na příkrmy a bla bla, jestli mám nastudováno (jsem si říkala v duchu co jako...). Sama jsem to téma aktivně nikdy nevyhledávala. Kojení na požádání, příkrmy dle tempa dítěte. Ve výsledku do 10 měsíců v podstatě plně kojen. Krásné prospívání. My doma spokojení, doktorka také spokojená (= sladká nevědomost).

hany_bany
21. čer 2016

@olga_ Jo, tohle je super přístup 🙂 Moje malá má teď rok, od půl roku jsme začali s příkrmy, ale dostala jsem do ní ze začátku třeba jednu lžičku. Takže jsem třeba koupila krásnou dýni nebo bio mrkev, oloupala, uvařila, rozmixovala, malou dala do lehátka, dala jsem jí bryndáček a pokoušela jsem se do ní něco narvat. A výsledek - snědla 1-2 lžičky příkrmu a zbyla mi tam akorát hora nádobí... pak jsem se vykašlala na tom jídle moc lpět, zjistila jsem, že jí nejlíp chutná kradené ode mě, to zvládne i kousky 🙂 Takže si udělám oběd pro sebe (takový, aby to ona mohla) a vklidu se najím a když malá chce, tak přileze, stojí u mě a já ji krmím. U druhého se tím nehodlám stresovat vůbec 🙂

karlajasmine
21. čer 2016

ja bych tem ''doktorkam'', ktery radi, nechat dite o hladu, fakt nafackovala.... materskeho mleka se dite neprepije. Co nestravi, to vykaka.. bych pani doktorce doporucila jist maximalne jeden kousek chleba a maximalne kazde 4 hodiny, jestli by se ji to taky libilo... vzdyt I dospeli lide ji kazdej jinak... at ji dite podle toho, kdy chce, a pokud pribira 400g tydne tak je to jedine dobre... rozhodne takhle nebude pribirat i v 8 mesicich.

Jinak vecer bych nechala dite u prsu dokud neusne.

izz76
21. čer 2016

@zuzqa6 Kojení není jen o jídle. Já na tvém místě bych se s malou uložila,nechala ji kojit jak chce,vzala si k tomu nějakou knížku nebo tablet a užila si čas nicnedělání. Miminko je miminkem jen pár měsíců,tak proč nedopřat a neuspokojit pocit blízkosti a spojení s maminkou. Vůbec bych neřešila jestli jí,nebo jen dudlá,hlavně,že je spokojená. Píšeš,že spí od 11-5,to je krásné,holt večer potřebuje víc času na uklidnění,ono se to všechno bude pořád měnit. Za měsíc bude třeba usínat hned,ale v noci se víc budit,začnou růst zuby,do těch dvou let jsou pořád nějaká ,,období,, 😀

zuzqa6
autor
21. čer 2016

Malá mi přibývá krásně, takže s mlíčkem by to mělo být v pohodě. Víte, jak to je...každý radí něco jiného, u Dr. jsem taky dostala přednášku, jak musím kojit nejdřív po 2 hod. Ze začátku jsem jí totiž dávala, kdykololiv začala plakat...teď už víc vnímá a snažím se ji různě zabavit, takže přes den už je to dobré 😉 jen ty večery...s manželem tak skoro vůbec nejsme spolu...co myslíte o kojení večer u TV, jak radila jedna z vás? Nedělá to pak potíže?

horsiee
21. čer 2016

Večer u TV? Úplně běžně, když už vypadá že spinká tak mu dám ještě aspoň deset minut a opatrně ho přesunu do postýlky. Kojim na požádání někdy za hodinu někdy za čtyři. Taky podle toho jestli mezitím usnul, nebo podle počasí. Když je horko tak chce častěji. Na podobný řeči doktorky bych se vykašlala. Nikdo nezná miminko lépe než maminka. Dělej co cítíš a ne to co tí někdo nařídí. V přírodě taky jedná srnka neříká druhé, že moc kojí 😀

viridie
21. čer 2016

@zuzqa6 Ahoj ! Také bych Te chtela podporit v tom,kojit a nechat dceru dudat prsník jak chce. Moji Majdu jsem první mesice kojila nonstop,vecerni kojo manévry byly každý den. Seděla jsem na kavalci, čuměla na bednu nebo jsme s manželem hrály scrabble,dívala se na net na tabletu,muz mi nosil vodu a nanuky a obskakoval.Zkus se naladit na tento režim ,brzo bude vše jinak.Dnes tu dcera behá celé dny jako čamrda a já jsem ráda za momenty,kdy sedím na zadku...🙂

cosimamvybrat
21. čer 2016

Pár krát bych zkusila, co to udělá, když by zůstala večer u prsa podle sebe. Pokud by dítko bylo spokojenější, spavější, tak bych zatla zuby a přetrpěla to. Pokud by nebyl rozdíl oproti kratšímu kojení, tak bych se zbytečně ožužlávat nenechala a prso sebrala. Ale já nejsem měřítko, já kojení nesnáším,ty sama si musíš rozhodnout, co je pro tebe menší zlo.

anniesfibis
21. čer 2016

@zuzqa6 kazda rozumna lakt.poradkyne radi kojit na pozadani tj. kdykoliv a jakkoliv dlouho...neber ji prso a bude spokojena a ty nebudes mit problemy s mlikem...bud stastna, ze kojis....dite prso potrebuje..ne jen k jidlu

zuzqa6
autor
21. čer 2016

Děkuji za rady 🙂 dneska to vyzkouším, tak uvidíme. Moje původní představa o večerech byla taková, že si s malou zalezeme do ložnice, tak kolem té 8.hod., aby věděla, že už má být večer klid, jenže být tam s ní celý večer bez efektu...jenže se bojím, aby s námi pak nevysedávala u telky ještě za rok ☹
Ještě se chci zeptat, když tak dlouho kojíte, střídáte prsa? A jak často?

anniesfibis
21. čer 2016

@zuzqa6 vzdy kojim z obou i nekolikrat behem jednoho kojeni..6m kojim a mlika dost

horsiee
21. čer 2016

@zuzqa6 jak kdy, snažím se střídat, ale když usne u prvního tak už nic nenadělám, nebo když je pěkně spokojený a baští tak mu taky prší nervů z pupínky. Řídím se heslem- když je miminko spokojené tak se nemá dráždit, protože nic lepšího než spokojené miminko není 😊. A prckovi je dnes pět měsíců a kojime stále a to sem odcházela z porodnice s krabicí UM.

horsiee
21. čer 2016

Omlouvám se za ty nepasující slova mám novou klávesnicí na telefonu a píše si to co chce

kamiska
21. čer 2016

@zuzqa6 prave, clovek je nacucenej, cumakuje do tmy - je malinka, je ji jedno kde bude, hlavne ze bude s tebou

laskonka85
21. čer 2016

U nas to bylo taky tak.A jelikoz mala je narozena v cervenci a byly prez leto vedra ,tak jsem to neresila a kojila kdykoliv chtela..Dudlik nechtela,takze kojeni bylo i po 45min.od posledniho kojeni..

olga_
21. čer 2016

@zuzqa6 K nám si manžel často zalezl a leželi jsme společně. Krásné chvilky 🙂. U nás ale obecně televize nefrčí... Až bude mimčo větší, bude ho to podle mého rušit.
Jinak jsme vždy kojila z obou prsou a střídala i několikrát během jednoho kojení. Teď už si dítě regulérně řekne, ze kterého chce, stylem: "Druhá", "Další", nebo mě prostě odstrčí na druhou stranu.

gnozka
21. čer 2016

náisu jen muj názor ale vecer bych u TV rozhodne nekojila . Kdyz uz bCh ze sebe byla odhodlána udělat živý dudlík tak v klidu v posteli aby dite uz vnímalo ze je vecer a je cas klidu ticha a tmy nebo alspon pritmi. Deti vnímají az moc dobre . Uz od narozeni mame vecerni rituál . Bud uz krmim malou at jsem ji kojila nebo později dávala lahev uz za pouze malé lampicky a ona věděla ze se blíží cas odpočinku . Nikdy se mi nestalo ze by mi mala dělala virval a museli jsme s ni chodit dve hodiny po baráku . Deti to cítí . Takže uz 8 mes jedeme každy vecer na chlup stejne i se zpívánim ukolebavky . A funguje to . Zatim 🙂)))

zuzqa6
autor
22. čer 2016

Holky, tak jsme včerejšek zvládli bez pláče, ale malá usla ve svou hodinu...před 11, takže rozdíl v tom, že byla v klidu, já jsem nebyla unavená a vystresovaná z utěšování 😉
ALE u té TV se mi to taky nelíbí, jak píše @gnozka - sice jsem tolikrát četla, jak se miminka do půl roku nedají rozmazlit, ale podle mě už jsou dost vychytralí a vnímaví od malička a zlozvykům se rychle učí...tak to asi budu holt muset přetrpět sama v ložnici a doufat, že se brzo naučí usínat dřív, ať se s manželem taky někdy užijem 😉

anniesfibis
22. čer 2016

@zuzqa6 pust jibily sum v loznici

olga_
22. čer 2016

@zuzqa6 Manžel může být společně s vámi v ložnici. Udělejte si pohodlí a můžete strávit krásnou chvilku vedle sebe. Takové to ticho, pohoda, klid. Mě to večer někdy taky štvalo, ale pomohlo mi soustředit se na sebe, zklidnit se po tom každodenním shonu a relaxovat. Není třeba partnera separovat. Samo, že to tak není každý den, respektive to tak člověk nemusí každý den cítit... Mně pomohlo prosté přijetí toho faktu, že to tak je. A musím zaklepat, že syn usíná a spí ukázkově a já jsem se naučila večer odpočívat.

urtica
22. čer 2016

U nás to bylo podobné, během prvního půl roku života naší malé jsem u kojení přečetla celého Prachetta a Gardnera....kde jsou ty časy 🙂 ! Teď už dělám jen stopaře a živou pohovku 🙂).