Dítě 2,5 roku.

matyldik
17. dub 2020

Dobrý den,delší dobu jsem nic nepridavala,ale rada bych popsala,co umí a neumí můj 2,5lety syn..zda je vše v pořádku nebo ne...
Syn mluví od rána do večera,krásne ve větách,používá předložky,když chce rekne i par basnicek,umí barvy,počítat do 10 někdy sám,někdy s pomocí. To vše ale přišlo ted během posledního půl roku. Bez plenek je téměř rok,na noc jeste plenku má,ale v 99% případu je sucha,ale zatím se střídalo období,kdy byl třeba měsíc bez nehody v noci s pak zas nějakou dobu měl pocurano,tak mu ji zatím nechávám. Jinak přes den chodí na wc,curat chodí úplně sám,vytahne schudek,svlekne se a vycura ve stoje. Umí se svléknout a obléknout tak napůl,obout jak které boty. Jist umí sám snad od te dobrý,co udrží lžíci,jídlo miluje. Nakresli kolo,sluníčko a dokresli oči,nos a pusu do kruhu. Tvary,lego,komín,puzzle(max 6dilku jsme zkoušeli)zvládne. Staví casto ted i do rady. Zuby si čistí sám,ale docistuji a pastu stále polyká. Spi převážně celou noc,když ne,pribehne k nám do ložnice,vleze pod deku a spi. Občasný záchvat vzteku,ale zatím nic velkého..na všem se zatím dokážeme domluvit.
ALE- je bazlivy před ostatními dětmi,když už se to zlepšilo,nastala karantena a když mi ted volala kamarádka s dcerou přes video,tak můj syn se styděl,nechtěl ani pozdravit a pořad se tulil s skrabal mě do tváře..když na nej mluví ostatní cizi lidé,tak většinou neodpovídá a musím ho napomenout. Boji se ptáků,motýlů i pejsků,co mají moji rodiče na zahradě. Vždycky běží se ke mne schovat. Jídlo miluje nadevse a nejradši by pořad jedl a sní vše,co mu dam,ted tedy začal odmítat napr.vejce nebo lososa,ale jinak je to oprsvdu hrozne,nestane se,ze by někdy jídlo nedojedl,když někdo basti,tak chce hned taky,ve školce bude krást z talíře ostatním,už to vidím 🙈(93cm,12,5kg)
Moc mu nejde jezdit na koloodrazedle,motorka pořad vede..sám si hraje vždy chvili,pokud to není něco oprsvdu zajímavého-dnes na zahradě snad půl hodiny nabiral vodu a vylival ji přes takovou trubičku..
Když něco provede a dostane vynadano,tak brečí kvůli tomu,ze se zlobim a ne proto,ze dostal na zadek nebo vynadano..je to takový hodně kontaktní a mazlivy typ-ale hlavne s maminkou..ale ne,ze by byl utaply,pěkne lumpaci,neposedi,pořad skáče a běhá a schválně padá 🙂 snad jen u pohádky v TVje na zadku a v klidu.
Na jednu stranu mi přijde strašně šikovný,ale na druhou mám pochybnosti,jestli to,jak je bazlivy.citlivy,ne tolik šikovný na hrubou motoriku a milovník jídla je normalni?
Omlouvám se za sloh,byla bych rada,pokud byste mi napsaly vás pohled,jako zkušených maminek.

blondynka400
17. dub 2020

@matyldik a co by na to, nemělo být normální? Každé dítě je jiné, nejde úplně srovnávat. A v jeho věku má určitě nárok na vše, co píšeš. Ad školka, nebála bych se, že bude dětem jídlo krást, oni si ho brzy srovnají 😀

matyldik
autor
17. dub 2020

@blondynka400 například ta jeho stydlivosti a bazlivost?

lolam10
18. dub 2020

Je to opravdu normalni.ale snazila bych se zapracovat na te bazlivosti,napr.vzit ho do naruce a jit si pohladit psa(pro zacatek treba vy sama,pak vy s nim v naruci a pak oba s nim v naruci,pak oba za ruku). A takhle ve vsem ale netlacte na nej,napr.ty socialni interakce jsou pro deti tezke.nejlepe se to nauci od vas.jak vy komunikujete s ostatnimi?jinak syn je taky nestastny kdyz se zlobim a chce me hned pusinkovat(dovolim to a snazim se u toho vysvetlit ze se nebudu zlobit kdyz bude poslouchat atd.)

maki90
18. dub 2020

@matyldik myslím, že máš moc šikovného chlapečka 😊 moje malá (3r) je taky stydlivejsi k dětem. Ve 2,5 šla do školky, zlepšilo se to a teď se jí po kamarádech stýská. Už sama např. zavolá na holčičku od sousedů, kterou zná jen ze školky, bydlíme tu krátce. Co se týká zvířat, asi na ně nebyl zvyklý od malinka. Nenásilně zkoušet, ukazovat, byt přehnaně nadšená 😁 ono to přijde.

matyldik
autor
18. dub 2020

@lolam10 to delam všechno,jsk pisete,on si pejsky občas pohladi i sám,ale jakmile se k němu rozběhnou,tak by se zbláznil :-/ ja jsem velký introvert,stydliva a nespolecenska 😀ale kvůli němu jsem chodila do různých hernicek,mezi deti,na cvičení atd,aby nebyl izolovany a nebyl jako já a stejne zřejmě bude 😔🤷🏽‍♀️a s tím mazlenim a pusinkovanim to máme na chlup stejne,i mu při tom říkám důvod,proč jsem se zlobila a ze se to nedělá a on vždycky:jo,Maminko,nezlob se...

jaja01k
18. dub 2020

Máš úplně normální dítě. No tak je stydlivý introvert po tobě, s tím nic nenaděláš. I když chápu tvoje obavy. Můj starší syn je taky hodně citlivý, uzavřený, je pro něj těžké zapadnout do kolektivu vrstevníků. Mluví jen s lidmi, které zná opravdu dobře a vídá je často. Někdy bych si přála, aby takový nebyl, protože i já jsem taková, a vím, že to nebude mít v životě jednoduché. Ale pak si připomenu, že změnit ho nemůžu, že ho musím brát takového, jaký je, a můžu ho jen podporovat a pomáhat mu, aby si poradil i s tou svou trochu komplikovanou povahou. V září ho čeká nástup do školy, to bude velká zkouška pro nás oba.

lolam10
18. dub 2020

@matyldik tak to delate vse moc dobre. a mate moc sikovny dite.a oni ty psi jsou proste jako kdyby proti nam bezel medved,taky nic prijemneho.jedine muzete zapracovat podle me malinko na sobe,dat se v hernicce nebo na cviceni do reci s jinou maminkou.nebo v mhd(treba o kocarku nebo jejim diteti)....nejsem zadny extrovert ale mam zkusenost ze kazda maminka je vetsinou rada kdyz ji nekdo oslovi a zacne se bavit a vase dite uvidi ze je to normalni,a staci par vet a uvidite divy...ja si treba dala predsevzeti ze se na jedne akci kazdy tyden dam do reci s nekym novym,dnes uz mi to prijde normalni ale zacatky byly samozdrjeme tezky...preju hodne odvahy.jo a kdyby to neslo tak nevadi,spoustu deti je bojacnych kouknete na sebe a jak jste dobre dopadla nakonec🙂

jirovapa
18. dub 2020

@matyldik mám stejně starou dceru a neumí tolik věcí jako váš chlapeček, takže máte velmi šikovného kloučka 😊. Moje dcera chce na všechno čas a na téměř všechny dovednosti přišla a přichází později 🤷‍♀️ (otočení na bříško, lezení, chození, nočník, mluvení, stříhání s nůžkami apod.). Ale jen jsem chtěla dodat k tomu chování ke psům. Svým způsobem buďte ráda, že má váš klouček zvířátka rád, ale má z nich respekt. Já mám doma opačný problém a trochu se bojím, že se dcera vrhne na cizího psa a on jí něco udělá. Jde o to, že dcera je zvyklá na cca 5 psů co máme po rodině (jednu fenku doma). Kočky, koně, slepice zbožňuje a vydrží na ně koukat hodiny 😃. Naší fence je zvyklá házet hračky, mazlit se s ní, dávat jí pamlsky a vodit jí na procházce za vodítko (máme křížence labradora s vlčákem). A že je váš klouček milovník jídla? To je dobře 😁. Já mám spíš problém už od malička do dcery něco dostat, ale už se to lepší 🙂 (82cm, 10,5kg).

prejeta_zaba
18. dub 2020

A ty se vrháš na každého psa nebo cizího člověka, který stojí poblíž? Asi ne, že? U těch dětí to bude podobné, akorát máme zažitý takový ten model hlučného veselého dítěte, které se hned s každým objímá, což prostě introverta v životě nenapadne. 🤷‍♀️ K ostatnímu - můj syn v tomhle věku jedl suché rohlíky, suché těstoviny a jogurt, vystřihl záchvat vzteku kvůli každé blbosti...ale běžně skládal puzzle o 250 dílcích a jezdil na koloodrážedle. Prostě každé dítě je jiné, co řešíš? 🤨

blondynka400
18. dub 2020

@matyldik ano, i toto. Vždyť takové je v tomto věku každé třetí dítě. A zvlášť jestli píšeš, že ty jsi taková taky jsi, je dost možné, že to má po tobě. Ono sice se můžeš "přetvařovat" a brát ho kamkoliv, ale ono to ti děti vycítí, jestli se v daném prostředí cítíš dobře nebo ne. Každopádně až začne chodit do školky a celkově s věkem se to trošku zlepší. Zbytek už je spíš pak na tom, co má fakt v sobě. Ale tragédii bych z toho nedělala. Dle toho co píšeš tak je to jinak moc šikovný klučík. Nikdo není dokonalý 🙂

evytra
19. dub 2020

@matyldik syna mas moc sikovneho 😉 a myslim si ze je uplne v poradku....moje dcera napriklad v tom kontaktu s ostatnima je strasne kamaradska s cizima lidma se vybavuje na ulici bez problemu 😀🤷 a pak najednou se prepne a ma obdobi ze se na ni nikdo nemuze ani podivat, hned zacne knourat mamko pan se na me kouka...a zacne se schovavat ke me a nebo i deti ze se na ni divaji a tak...u nas tpje teda jen obdobi a vy to urcite taky vypilujete ;)

matkacekatelka
20. dub 2020

Nás Kluk 2,5 roku nemluví, pouze mama, tata, baba, ham, brm a kankan jeho nejoblíbenější slovo. Barvy ukáže. Lego staví sám, postaví si vláčkodráhu, složí puzzle 9 kousků . Jí na co přijde, má 17kg. Snažím se mu dávat hodně čerstvé ovoce, bílý jogurty, žádný pribinak, často peču sladké, to má buď k snídani buchtu nebo k svačině, oběd, večeře, maso, zelenina, je omackovej, u nás vede rajská, koprovka, guláš. Je taky dost stydlivý, nechce si hrát s dětmi na hřišti, nevezme od nich hračku, utíká z domečku když tam přijde jiné dítě, uteče z pískoviště a tak, no někdy je to děs. Minule jsme byli na dece pod stromem a museli jsme se přestěhovat jinam, protože se bál ptáků. Divný. Není zvyklý na děti, vídáme se málo s dětmi. Občas má výkyvy, že je hodný, hrajeme si a najednou mu přeskočí, rozháže hračky a křičí bezdůvodně, pořád si říkám, že neumí dát najevo emoce, tím jak nemluví, tak nedokáže říct co m á v hlavě a rozčiluje se. Často kouká do blba, třeba 10x za den cca 20 sekund a když na něj mluvím, usměje se, vnímá ale oči má mimo. Což mě docela děsí. Máte to někdo taky s tím koukáním do blba? Jinak bez plenek je asi 2 měsíce, na nočník chodil už ve dvou sám, ale bobek dělal do plenky dlouho.takze v porovnání s mým, je ten váš velkej šikulka👍