Hrubá motorika líných buchet

barumat
12. lis 2016

Mám dceru, 6,5 měsíce. Není nešikovná, ale velmi líná 😀 Na břicho se nepřetáčí, protože na něm být nechce. Točí se na boky, když zjistí, že by nedejbože mohla přepadnout na břicho, honem sebou mrskne zpátky. Když jí na břicho dám, do tří vteřin je na zádech. Na těch je spokojená. Jenže když nebude na břiše, nemá zaklad pro lezeni, sezení, žádné pérování kolínek atd. Zajímalo by mě, kdo jste to měl u svého dítěte stejné, jak se to u vás vyvíjelo dál? Změnilo se to, nebo vaše dítě něco přeskočilo? Nutili jste? Já přetáčím na břicho za nožičky, snažím se na bříšku zaujmout, ale jde to těžko, když se malá hned snaží skácet na bok a přetočit zpět 😀

lv
12. lis 2016

Je to jak píšeš, holt na tom bříšku být musí.. hračky, lžičky, kuch.náčiní, eh a věci, co nesmí co třeba položit mobil, ovladač na telku.. položit na stehno na břicho, na sebe aspoň v pololeže..tím posílí záda a až ji to půjde, bude se jí to víc libit.. (sed kolem roku, má čas, lezení před rokem, Ev 10m, plazit se nemusí).

pabka
12. lis 2016

@barumat naše to měla stejně... jak píše lv, dávala jsem ji na bříško aspoň k sobě na nohy, na hrudník v pololeže, aby posilovala ty zádové svaly, ale jinak jsem jí nechala být... Občas jsem jí dala na břicho, ona se přetočila zpátky a byla spokojená na zádech. No a jednoho dne se sama otočila, přestala na bříšku brečet, za pár dní si klekla a zkoušela lézt. Pořád je sice spokojenější na zádech a na břiše netráví celé dny, když už, zkouší se zvednout a lézt, ale už nepláče a klidně to zvládá, přetáčí se sem a tam. Takže ze mě - nechala bych ji být a v klidu počkala, až se sama rozhodne, jen jí nenápadně pomáhala ty svaly posilovat těmi jinými metodami 🙂

slimacikmia
12. lis 2016

@barumat skús ju vyzliecť donaha a uvidíš... Na nášho to zabralo 😀

barumat
autor
12. lis 2016

@slimacikmia No my chodíme na vojtovku kvůli asymetrickému drženi těla, tam cvičí nahá a mlátí sebou na záda stejně 😂

barumat
autor
12. lis 2016

@pabka Díky, tak holt budu pokračovat a čekat 🙂

ivular
12. lis 2016

@barumat A co na to říkají na rehabilitaci? Já bych tu dívenku nepodezírala z lenosti, ten důvod je totiž většinou jiný, a sice ten, že na břiše se ty děti dusí. Často totiž nemají dostatečně posilněné břišní svalstvo, tudíž v poloze na břiše se jim zatraceně špatně dýchá.
Pokud je toto tou příčinou (ochablé břicho je vidět i pohledem, když leží na zádech), bylo by dobré začít cvičit vojtovku právě na ty břišní svaly. 6,5 měsíce je už dost..

blecha94
12. lis 2016

@barumat Taky mám doma línou buchtu. Myslím, že v tom půl roce na tom byla prakticky stejně. Vždycky všechno dělala pozdě - pozdě pásla (ale hlavu jinak sama držela v šesti týdnech bez opory, ale pást jí nebavilo a vždycky ryla držkou v zemi :D), pozdě se dala na bok, pozdě se přetáčela. Ale třeba lahev si sama držela v 5ti měsících, takže bylo vidět, že když chce, tak to jde. 😀 Nutila jsem jí to břicho, jak jen to šlo, ale velice rychle se naučila překulit zpět na záda, takže bych jí přetáčela 30x do minuty. Po tom sedmym měsíci vzala břicho na milost a sem tam odválela sudy, takže začala být trochu pohybově soběstačná, i když takhle samozřejmě dost blbě korigovala směr... 😀 Na den přesně v devíti měsísích si sedla, ačkoliv ještě nelezla, ani nepérovala! Na čtyři neuměla, ale vždycky se tak nějak rozplácla, překulila na půl zadku, udělala roznožku, vzepřela se rukama a seděla. V tu chvíli jsem si řekla, že je konec a do smrti už bude jen sedět, protože v sedě si udělala co potřebovala a nevypadalo to, že by se jí chtělo někdy někam lézt, nedejbože chodit. 😅 Ale asi za 5 týdnů rup a byla na čtyřech, bez varování a lezla jako drak. Ve 13 měsísích si konečně stoupla. Pak přišla na 6 týdnů éra obcházení nábytku a "chůze" po kolenou. No a potom, opět bez varování, se jednou jako by nic vydala se mnou po svejch do kuchyně (to jí bylo téměř 15 měsíců). Šla sama víc jak 4 metry a dělala, že chodí už minimálně půl roku... 😀 A od tý doby chodí a nikdy nepadala.

luccila
12. lis 2016

@barumat Přesně tak to měla moje dcerka.Šla jsem do psycho-motorické poradny a tam mě naučili jak jí správně nosit a posilovat svaly.Taky mě uklidnili.Ted je Vanessce 8 měsíců a válí sudy po celém bytě.Vzpírá se na celých rukách.Den tráví buť v pohybu a nebo na břiše.Připravuje se na lezení a podle poradny je vše jak má být.Prý je důležitější jakým způsobem se přetáčí a ne kdy.Pokud to není úplně mimo věkovou hranici.Tak jsem v klidu.Jo a už leží na břiše i ve vaně,což je teda děs jí uhlídat😀😀😁

mialagia
12. lis 2016

@barumat naše malá byla taky líná.. jako koníky pásla brzo a OK, ale jen když jsme jí položili na bříško.. to na něm i zůstala, ale nechtěla se dlouho přetáčet ani to nezkoušela prostě..a až v 7 měs.se poprvé přetočila na bříško, zato pak to rozjela a hned válení sudů, plazení, sed, stoupání,teď je jí rok a leze jako drak a obchází nábytek už asi tak 2 měsíce.. čekám, že každou chvíli bude chodit..džtk jsou dobrý knížky od Kiedroňové jak nosit event.si hrát a tím cvičit..☺

barumat
autor
13. lis 2016

@ivular Břicho má naopak silné až moc. Z lehu se bez přitahování snaží přímo sedat a zvedne se už pěkný já nad podložku. Na vojtovce radí vytrvat, přetáčet, nosit přes rameno jako na krknutí nebo v klubku před sebou. Ona má právě hrozně silný břišní svaly a nohy, záda a ruce mnohem slabší.

sajul
13. lis 2016

@barumat ja si teda myslim, ze to co popisujes je naopak spatne, z lehu zvedam se nahoru urcite nevznika spravny sed, ten vznika z sikmeho sedu. Nejdrive musi deticky posilit sikme brisni svaly, ne primy brisni sval.. tzn.at chces nebo ne, nejdriv se musi otacet na brisko. Urcite bych ji nepodporovala v "delani sklapovacek"

betelgeuzz
13. lis 2016

na trénování polohy na bříšku je ještě dobrý velký balon. POložíš na něj dítě břichem, stačí držet za kyčle a různě pohupovat dopředu dozadu, vlevo vpravo, nadskakovat. Před balon se může dát hračka, ať ji dítě vidí, postupně se na baloně posouvá dopředu, aby na hračku dosáhlo. Dá se vymyslet spousta variací. Ze začátku se může dítě bát, tak držet radši víc a jak si zvykne, tak stačí za ty kyčle.

ivpad
13. lis 2016

Nám taky krásně fungoval balón. Hodně rychle se na něm naučil mít rád polohu na bříšku.
Od 5ti měsících se přetáčí na bříško, ale stále to neumí zpět. Poradí mi někdo nějaký cvik? 18.11 mu bude 6 měsíců

mialagia
13. lis 2016

@barumat tak přitahování do sedu z lehu je fakt špatně.. má si sedat z lezu/z pozice na 4..ale to určitě víš a když cvičíte vojtovku tak to bude určitě brzy OK..☺

sajul
13. lis 2016

@ivpad na otáčení z bříška na záda má spoustu času a ještě mu bude nějakou chvilku trvat, než se to naučí 🙂 když ho budeš otáčet přes pánev, tak tím určitě nic nezkazíš, ale opatrně na ramínko 😉

ivpad
13. lis 2016

@sajul to já vím, že má čas, nijak se tím nedeptám, ale kdybych mu mohla nějak pomoc aby to urychlil, tak bych byla ráda 😀. Jeho baví ten proces toho otáčení, takže se otočí, pak vřeští, otočíme ho zpátky a on zase na bříško. Jak by to uměl i zpět, bylo by to pro všechny zúčastněné lepší 😂.
Já mu vždy dám ručičku jakoby pod hlavičku a otočím zpátky. Ale né za pánev, takže asi zle, že?

astyna
13. lis 2016

Můžeš mu to ukázat, já tomu svému to taky ukázala a pak už to dělal sám 🙂 Než lezl po 4, tak jsem před ním lezla taky, aby to viděl...

sajul
13. lis 2016

@ivpad dokud neposili ty spravny svaly, tak to stejne neurychlis.. treba muj 5ti mesicnak se pretoci na brisko, uz i leze, ale ze by se umyslne otocil zpet na zada, to ne 😃 urcite ho otacej na panev.. akorat pritom pretoceni davej bacha na raminko, ono se kolikrat tak vzprici, tak abys mu neublizila.. 🙂 za hlavu urcite ne 🙂 treba ho to zacne i bavit, ten muj z toho ma vylozene prdel 😃

ivpad
13. lis 2016

@sajul já ho točím za to ramínko a jako by v pase, nebo za zadeček, ale to málo
Už leze jo? Jako plazí se a nebo fakt na kolínkách?

sajul
13. lis 2016

@ivpad Já ho třeba kolikrát chci otočit, jenže jak má sílu a prostě nechce, tak si stejne musím pomoc ramenem 🙂 nazvala bych to lezo-plazeni 😀

ivpad
13. lis 2016

@sajul tak to je ale šikulka. Dost brzy, že?

barumat
autor
13. lis 2016

@sajul @mialagia Vy jste mě špatně pochopily, já právě říkám, že to dělá bez mého přitahování sama, bohužel. Trošku se ale bojím, že právě přijde na to, že se může cestou něčeho čapnout a budu mít po žížalkách 😁

barumat
autor
13. lis 2016

Jakože, abych to ještě upřesnila, já se jí v tu chvíli ani nedotýkám. Ona prostě leží na zádech, najednou zatne břišáky, předpaží, aby jí to šlo líp, a snaží se zvednout. Zvládá to i s dekou na sobě. Potvora.

sajul
13. lis 2016

@barumat já jsem to pochopila, neměla by to dělat, ani s tebou ani bez tebe 🙂 když se začne zvedat, tak ji zvedni nohy ať se ti zhoupne jako v kolibce a motivuj ji spíš na protáčení na bříško.. ale samozřejmě tvoje dítě, tak to neber nějak špatně 😉

sajul
13. lis 2016

@ivpad máš pravdu, brzy.. 🙂

ivpad
13. lis 2016

@sajul je to šikulka

sajul
13. lis 2016

@ivpad ke startu, připravit, pozor... teď 😃😃

ivpad
13. lis 2016

@sajul ježíš, to je boží

mialagia
13. lis 2016

@barumat já jsem to taky tak pochopila že to dělá sama☺

barumat
autor
13. lis 2016

@sajul Já to špatně neberu, jen prostě kolikrát u toho ani nejsem, respektive to vidím z dálky třeba, a zrovna něco dělám, tak teda neodhodím vysavač a nejdu jí usměrňovat, to přiznám. Na bříško točíme po každém spánku několikrát. Zatím jediným efektem je, že umí lépe a lépe otočku zpět na záda 😁 No, uvidíme, jen doufám, že to fakt postupně přijde, že to lezení nepřeskočí. Třeba ségra nelezla vůbec, to bych nerada.