Jak dítě "rozmluvit"? Prosím tipy

bunny123
28. bře 2016

Maminky, prosím, poraďte, jak s dítětem rozvíjet řečové schopnosti. Denně s dcerou popisuji, co právě dělám(e), ukazujeme si a čteme v knížkách, opakuji slova donekonečna, říkám říkanky, zpívám, ale dcera skoro ve dvou letech pouze žvatlá a říká "mami, tati, babi, deda, teta, tam, papa, mňam-mňam, tady, hají, kaká, bum, kytí, pes." O nějakém spojování, např. mama hají, nemůže být řeč. Pasivní slovní zásobu má díky knížkám a hračkám velkou, na vše ukáže, pokyny taky vykoná, celkově mi rozumí, co po ni chci, ale nejspíš dělám někde chybu. Bohužel jsem se nikde nedočetla "jak na to", tak prosím zkušené maminky poraďte... Motoricky je jinak dcera velmi šikovná, vyvíjí se bez problémů.

bunny123
autor
12. čer 2016

Děkuji všem za příspěvky 🙂 Uplynuly 2,5 měsíce a situace se výrazně posunula 🙂 Dcera začala opakovat vše, co slyší, něco velmi dobře, něco tou svou hatlapatilkou, ale snaží se. Slov co sama říká je mnohem víc, až mě třeba včera překvapila, když přiběhla k výmolu na chodníku a řekla "díla" (díra). Díru jsme si ukazovaly párkrát na zdi 😀 Takže už se nebojím, že bude první zdravé dítě, co se nenaučilo mluvit 🙂 Moc vás všechny zdravím.

kami1984
12. čer 2016

Já to nikterak neřeším. Starší syn nemluvil snad do 3let, jen rpostě jednoslabičké, na psa říkal haf, kočka čiči, mam, tat, pak najednou zlom a začal spokojovat 2slova a ve 4letech nastoupil do školky a tam spustil jako kulomet i slova, co jsem třeba použila 1x denně. Moc ted au knížek nevydržel, ale povídala jsme mu, ted' knížky taky ne, ale chce říkat pohádky, básničky, zpívat písničky.
Mladší má skoro 21měs a knížky narozdíl od brášky miluje, ale řekne mama, udělá bum, ham a tím to končí. Ale vím, že rozumí, chápe, cokoliv se zeptám, chápe, ukáže.)
Dala bych tomu čas...

matysikovad
12. čer 2016

Maminky moje dcera bude mit v prosinci 3 roky a temer nemluvi, mama tata baba dede haf cici be,bu,i,bao,tam,taji,to,ahoj a papa,sisi hu a brm brm,au.Tot vse, chtela by mluvit, uplne to na ni vidim i s vrstevniky, kteri uz mluvi temer plynule, knizky cteme,povidame si, ukazujeme na obrazcich,malujeme zviratka,panacky,auta atd. Sklada obstojne puzzle, je chytra jak radio....jen proste to mluveni,jak ji pomoct.

medved09
12. čer 2016

@matysikovad Dobrý den. Přesně jako když píšete o našem mladším. V prosinci mu bude 5. Do 2 a 3/4 neříkal ani to baba a mama. Ještě na tříleté prohlídce mlčel - každý tam už říkal ty básnička a zpíval, náš Filípek nic. Pak jak mávnutím kouzelného proutku začal na Vánoce - tedy 3 a 2 týdny mluvit - ve větách, bez vad řeči, prostě super. Nyní je mu 4 a půl a někdy manžel říká, že nostalgicky vzpomíná na to, když u nás bylo ticho. Malý pusu nezavře... 😀 Tedy pokud nemáte diagnostikovanou nějakou poruchu, buďte v klidu, ono to přijde.

matysikovad
12. čer 2016

@medved09 dekuji 🙂 to jsem potrebovala, uklidneni, ze to bude dobre 🙂

kami1984
12. čer 2016

@medved09 mám pocit, že se mluví i o mém dítěti🙂 My teda chodíme na logopedii plus, ale jinak je v pořádku🙂

dadaamstaff
26. čer 2016

Synovcovi ted budou dva a je teda ukevanej tou "jeho" reci. Macha rukama kdyz zvatla a neco vysvetluje, ale nikdo mu nerozumi. Co umi super je ukazat kde je teta, strejda apod a pak na masinku dela ššš a kdyz veze auta tak rika ššš auto a kdyz neveze tak k tomu doda auto neni. Haf haf, gaga ( kachna), pipí umi hezky. Potom pozdrav jako je ahoj, ahoj-ky uz skoro zvlada, pak bobou ( dobrou), na traktor ukaze a udela zvuk. pápá udělá. Pošle pusinku. Mňamá rika na jidllo. kdyz se ho zeptame, zda bude delat ee, tak rekne ze ne a nebo rika ano. Je sikulka. Chvilku se s nim da "ucit", ze vezmu knizku a ukazujem si zviratka a jak dela zviratko. A kdyz nepozna tak se zepta co to je. Tak mu to reknem. Ale u kazdeho je to individualni bych rekla. Ale kdyz takhle sedim v autobuse a slysim ty deticky tak holcicky mi prijdou vic ukecany, jeste ty jejich hlasky ;)

lainka
13. říj 2023

@bunny123 Ahoj, snad je šance, že jste ještě aktivní. Jak to dopadlo? 😄 V kolika začala mluvit?

bunny123
autor
18. lis 2023

@lainka Ahoj. Začala mluvit krátce po druhých narozeninách, ve větách, s pády, časy, se vším. Musela jsem se smát. Teď už vím, že děti mají tzv. tiché období, různě dlouhé, kdy jen nasávají a potom se rozmluví. Teď pusu nezavře a říkáme jí, od pondělí do neděle, Rozi jenom hubou mele 😀 Takže tak. Prostě klid. Ty děti mluvit začnou 🙂