Jak odplenkovat před školkou? 😔

haniplanetka
13. črc 2021

Začínám být lehce zoufalá. Máme chlapečka 2,5 roku, ve vývoji celkově salámista. V září půjde do školky, já se totiž musím vrátit do práce (v říjnu má 3 roky). Nedaří se mi odplenkovat. Ještě s námi nemluví, umí tak 5 slov a nechápe, co s tím nočníkem zkoušíme. Přes den je bez plenky, má ji jen na spaní. Na nočník si beru problému sedne, když ho tam dám, ale pak jde a vyčurá se o 2 metry dál. Když začne čůrat, strčím pod něj nočník, ale to se podaří jen málokdy stihnout.

lachtanice86
13. črc 2021

@haniplanetka tak pokud není zralý tak s tim moc neuděláš

zelenaesmolda
13. črc 2021

@haniplanetka
podle me neni zraly,ja ted odplenkovavam tri letou.Ne teda uz na nocnik ale rovnou na zachod.

felixfelicis
13. črc 2021

Zkusila bych se domluvit se skolkou, než to tlačit na sílu, v té nasi není plenka na spaní nebo na procházku žádný problém.

mishka87
13. črc 2021

Řekla bych, že není zralý. Mě se kluka povedlo odplenkovat až měsíc před třetími narozeninami a rovnou na záchod. Do nočníku pouze kakal. Je narozený v prosinci a v létě na to ještě zralý nebyl.

martt
13. črc 2021

@haniplanetka Jak píšou holky nejspíš neni jeste zralý. Můj syn je narozen koncem srpna na den se odplenkoval zacatkem září co mu byli tři a ještě musel mít svůj nočník ve školce a kompletně se odplenkoval až na Vánoce .

martt
13. črc 2021

@felixfelicis Bohužel to nejde v každé školce . U nás mají podmínku, že musí být dítě bez plen. Nám naštěstí vyšli vstříc, ze syn mohl mít svůj nočník, ale plínu ne

eliska_f
13. črc 2021

A odmenovaci systém jste zkusila? U nás zabral krásně - syn se odplenkoval na konci 17 měsíce v 18. Měsícich byl i na noc bez pleny.. Jinak mu budou dva a komunikace funguje před gesta, jinak je hrozná flegma - asi po rodičích :D

syslounek
13. črc 2021

To že nemluví neznamená že nechápe. Zkusit několikrát vysvětlit. Nevím jestli chodí na holo nebo má oblečení. Dceři hrozně vadilo mít mokré oblečení, pokud ji to teklo po holých nohách, tak jí to nevadilo.

berluska
13. črc 2021

vydržet, na jaře jsem odplenkovávala dceru - 3 roky bude mít teď v listopadu, prvních 14 dní čurala kde se jí zrovna povedlo 🙂 po těch 14 dnech si to tak nějak začala uvědomovat a začala si říkat, že chce jít na nočník - takže já radím vydržet 🙂

veruuu_kubesovic
13. črc 2021

podle mě vůbec nechápe co po něm chceš...
já v květnu odplenkovala 3leťáka, do té doby neměl ani tušení a že je v mokrým mu nijak nevadilo a odmítal nočník, tak rovnou na WC 🙂

zrzeckas
13. črc 2021

Male to bylo vse taky jedno a o nocniku nechtela ani slyset.... Pak ji padly 3 roky a do par dni to bylo v pohode, ale pres noc to bylo horsi, probudila se az pocurana.... Maly je upa opak... Jsou mu dva roky a chodi si bez plinky a nema ji ani na noc a dokonce si uz sam zajde na zachod. Ale jsou jeste i male nehody vyjmecne velke. Dneska se porve v noci pocural a na rozdil od segry se obudil, ona kolikrat ani to ne 😃.... Asi chce vic casu a tve trpelivosti, ale neboj, jednou to prijde a budes koukat 🙂 taky jsem letala s hadrem a vypadalo to, ze i kdyz vi, co kde, tak je nekde chybka a zniceho nic letel na nocnik aniz bych neco rekla... A taky jsem to mela jak ty. Na nocniku nic a po par vterinach se vycural na zem.... Bojovali jsme s kakanim, ale to se tez uz zlepsilo... Nahlasil az mel bobky v trenclich, ted poslednich par dni se mu to dari na zachode....... Preji hodne sil a trpelivosti 🙂 p.s.: ja i parkrat brecela 🙈🙈

merope
13. črc 2021

Já se ptala v jedné školce a tam mi řekli, že striktně bez plen, ale že s tím nemají problém, že to občas prostě nedopadne. Holt jenom že mám čekat denně mokrý balíček.

Mého drobka jsme chtěly s mámou odplenkovat v květnu - absolutní nezájem, totálně to nešlo, hysteráky, nočník nee, plínu. V půli června jsem mu doma sundala plínu a běhal dole nahatý a naráz si začal chodit na nočník. Párkrát jsem ho chytla jak čůrá na zem, řekla, že to patří do nočníku, zastavil, odběhl k nočníku a dokončil. Bobky padaly všude, ale pak už byla cestička k záchodu. Jak se koncem června ochladilo, dostal slipy a kraťásky - a mokré tak 1x denně, víc byly mokré z venkovních kaluží na procházkách. Minulý týden už pohodička na akci, mokro hlavně když byla fakt zima, měl teplé kalhoty a nezvládl je sundat nebo když ho zrovna hlídal někdo jiný a nevšiml si signálu. Teď je ve školičce a když jsem ho tam včera dávala, že mám novinku, že už nemá plíny, tak se tvářili skepticky, zda mám dost věcí na převlečení, nepotřeboval ani jedny.

Takže uvidíš a držím pěsti - dost jsem četla, jak holky odplenkovaly ze dne na den i na noc. Tvářila jsem se skepticky a najednou je to u nás stejné. Syn je na konci února.

eva267
13. črc 2021

Na foniatrii mi říkali, že zralost vylučovacího ústrojí souvisí se zralostí toho sluchového a rozvojem řeči. Dcera právě kvůli plenkám musela jít ve 2.5 letech do soukromé školky. Zlomilo se to, když začala mluvit. Ve 3.5 letech.

knuffel
13. črc 2021

Vydržet a prát dokolečka. Synovi jsem sebrala plínu přes den už v roce a půl, na povel se vyčural, bez povelu pustil do kaťat. Docvaklo mu to až 2 týdny před nástupem do státní školky. Nenaděláš nic, budeš prát dokola a vysvětlovat... U nás zabralo to, že jsem ho úplně přestala řešit a taky k tomu dozrál asi sám, že si začal říkat. Na noc měl plínu do pěti, v noci ho nebylo a není možné vzbudit, spí jako pařez.

jjasmina
13. črc 2021

@veruuu_kubesovic mě možná tenhle styl přijde i bližší, sice všude čtu jak posazuji na nočník od půl roku, ale co z toho , když ho nemaji komplet odlenkovanyho anei skoro ve dvou

bramarfi
13. črc 2021

@jjasmina Já tomuhle právě taky moc nerozumím: tak buď je dítě odplenkované, anebo není. Posazování je taková prazvláštní mezifáze, protože pokud dítě vědomě samo na nočník/záchod nejde, tak přece není odplenkované... ale možná se jen motám v "terminologii" a někdo v tom ten benefit vidí...

veruuu_kubesovic
13. črc 2021

@jjasmina zcela upřímně přiznávám, že lepší pozdě než to moc uspěchat...
starší dcera se odplenkovala ze dne na den ve 2,5letech, syn až teď ve 3letech, bylo to rychlé a bez nehod...
ctím zásadu, že na "prádelnu a sušárnu" si hrát nepotřebuju, každé dítě k odplenkování dospěje, některé dřív...některé později...ve školce už to zvládají všichni 🙂

eliska_f
13. črc 2021

Já na nočník nevysazovala, jen jsem ho učila, že sedět někde kde je díra je ok (mohl si na nočníku hrát třeba s mobilem či dětským ovladačem, který jsem mu jinak do ruky nedala- při sezení byl klasicky celý oblečeny). Pak jsem ho vedla aby hlásil, že má v pline nadílku (když byla, dostal odměnu - většinou panáka oslazeneho čaje 🙂) a zakončila jsem to tím, že jsem mu vzala pleny a do 4 dnů byl 100% bez plen přes den (nočník odmítal, takže od konce 17.mesice chodí normálně na záchod) - byl sice leden, ale prcek mi dával jasně signály, že je připraven. Taky jsme udelali pořádnou přípravu, aby to posléze šlo rychle a nedelali jsme to stylem, že bychom najednou vzali pleny a teď se kamo snaž.. To funguje mensiny děti a nebo v dost vysokém věku (3 a vice- kdy to vysvětlování dříve pochopí).

cherie24
13. črc 2021

@haniplanetka a jak dlouho to zkoušíte? Malá se asi měsíc zpátky rozhodla že nechce plínu, ale na co je nočník teda fakt nechapála. Nastaly asi 3 týdny, kdy jsem každý den, celý den uklízela, vytírala, sušila gauč, už jsem byla fakt zoufalá. Plínu nechtěla, ale nehody byly všude. Pokaždé když se počůrala, uklidila jsem to, vzala jí do sprchy, umyla nožky, převlíkla a po nějaké době jí to začalo tak štvát, že už se sama snaží se nepočůrat.

irmamala
13. črc 2021

Vydržet vydržet vydržet. Vzít plenu a už jí nedat. Já jsem to u mladší dcery příliš neřešila, pak se nečekaně v srpnu dostala do státní školky k ségře (bylo jí 2,5) a měla jsem měsíc na to, to vyřešit. Bylo to fakt děsný, měla i 15 nehod za den, měla jsem pocit, že celý den nedělám nic jiného než utírám ch*anky s prominutím 😀 Kolikrát jsem to chtěla vzdát, ale když jsem viděla, kolik usilí už to stálo a že to budu stejně zase opakovat od začátku, vydržela jsem 🙂 A podařilo se, do měsíce byla bez plen.

leymea
13. črc 2021

Syn se mi odplenkoval ve dvou letech. Predtim jsem to zkousela, ale furt vsude cural, takze jsem to zkusila zase za mesic a furt stejny, ale v tech dvou letech bylo hned poznat, ze k tomu dozral, protoze ihned zacal chodit na nocnik a ani nebyly zadne nehody. Takhle to planuji i u mladsiho, bude mu rok a pul a jeste jsem ho ani na nocnik neposazovala, za chvili zacnu zkouset a uvidim jak to pujde. Kdyz ne tak to zas zkusim za mesic. U Vas je blby, ze v zari Vas ceka skolka a naprosto Te chapu, ze zacinas byt nervozni. V takovem pripade bych mu uz pres den plenku nevratila a doufala, ze nocnik pochopi. Preji hodne stesti 🍀🍀

jiss
13. črc 2021

@veruuu_kubesovic a můžu se zeptat, jestli jste to nějak víc zkoušela před tím třetím rokem? Já mám doma jedenapůlleťáka a mám dojem, že vůbec nechápe, co po něm chci, a že ani nerozumí, co dělá, a uvažuju, že bych to přestala komplet řešit nejméně do dvou let, než se co měsíc stresovat s pokusy. Nočník je pro něj pouze hračka a je ochotný si na něj vůbec sednout posledních tak 14 dní, předtím odmítal. Možná jsem jenom líná 🙂

veruuu_kubesovic
13. črc 2021

@jiss zkoušela od 2let a vůbec nechápal, vždycky jsem měsíc počkala a zkusila, jenže nočník úplně bojkotoval...hystericky jecel a na to jsem upřímně neměla nervy...

jjasmina
13. črc 2021

@bramarfi přesně tak, fajn jako, že vysliknu a vycura se, ale když neudrží,a neuvědomí si, že chce a neřekne si, tak co.

veronikav31
14. črc 2021

@haniplanetka zkuste indiánskou metodu.odplenkovala jsem tak obě děti v 18m.jinak syn má doma dětský pisoár-zabicku

megi89
14. črc 2021

No, já bych počkala, klidně i do 3 let... Někomu to holt trvá déle, ale když Tě tlačí čas a jde už teď v září do školky, tak holt sebrat plenu a vydržet... 🙏

marty154
14. črc 2021

@haniplanetka ja odplenkovala dceru 2roky a 2mesice...koupila jsem hraci nocnik a hned jak jsem ho vybalila..mala se vycurala do dvou dnu byla pohoda..bez nehody...pochopila teda nastesti rychle..cemuz jsem ani neverila..ted uz vyresit jen to kakani..to se vetsinou nekde zasije a pak dojde rict....ale pro kluky jsem mela detsky pisoarek a vevnitr byla vrtulka a kluci na ni radi curali..protoze ji tim roztocili...at se brzy podari

missbufy
14. črc 2021

No ja nevim s tou skolkou... Moje dcera (2 roky a 2 mesice) bravurne cura a kaka do nocnicku, kdyz ma holy zadek, ale neumi si sundat a oblect kalhotky ani plenku, takze oblecena sedi na nocniku a cura a kaka do nocniku... U nas ve skolce jsou vsechny tridy vekove smisene a mit tam 1 ucitelku na 25 deti od 3-7 let, kdyz se jeste nekteri hodne pocuravaji, ja bych tam dite nedala. Dcera pujde do skoukromych jesli, jako starsi, ta je narozena v zari, ale odplenkovana uz na jare a do podzimu pulrocni trening v soukrome skolce. Stejne ten prechod mezi 6-ti letaky byl pro ni strasny...

veronikav31
14. črc 2021

@missbufy nikde není 1 učitelka na 25 dětí.pokud je smíšená třída bývají tam asistentky+2.ucitelka.syn šel do školky ve 2 letech a 5m a svlect a obléct se uměl jako jedno z mála dětí,je fakt že šel do malé třídy kde bylo 16 dětí a měli i chůvu,teď jde do smíšené třídy a chodí si venku i doma čůrat sám (doma má pisoarek)