3,5 ročný syn a plienka na spanie

dzejn80
6. mar 2015

Mile maminky, zaujimali by ma vase skusenosti s oducanim od nocnej plienky. Syn ma 3,5 roka, od 23 mesiacov nekaka do plienky a od 2,5 roka je bez plienky uplne okrem spania. Minuly rok v septembri nastupil do statnej skolky a riesili sme problem s pocikavanim pocas obedneho spania. Ucitelka ma "zvozila" ako male decko, ze je to moja vina, ze som ho to mala davno naucit. Chodila som pre neho na obed, skoro 2 mesiace a doma sme zacali pouzivat podlozku namiesto plienky a zo zaciatku som ho po hodine zobudila, neskor po 1,5 a potom som ho uz nechala kym sa nezobudi sam. Podarilo sa celkom uspesne az teraz, uz sa nepocikal 2 tyzdne v kuse, predtym tak 1 x do tyzdna, vzdy ked bol viac unaveny a tuhsie spal. Ostava nam ale stale noc. Skusali sme ho nechat bez plienky a davat cikat, dopadlo to katastrofalne, cikal ako psik, raz po hodine, raz po 10 minutach ... kupila som plienkove nohavicky aby dostal latkovku a teda citil, ze je pocikany, bez uspechu. Po tyzdni som to vzdala, nemam zjavne tolko trpezlivosti ani nahradnej bielizne ☹. Moj osobny nazor vzdy bol, ze na vsetko musi dozriet cas a nie je dobre ho do nicoho tlacit, kym mu v hlavke neprepne a nezacne si uvedomovat, ze mu treba, neviem ako ho to naucit. Teraz som vsak zacala znova rozmyslat, ci by nejaky cvik nebol na skodu. Predvcerom som mu zabudla dat plienku a prisiel o 2:30 s placom, ze sa pocikal. Teda jednak, ze sa na to zobudil (otazka je, ci sa len neodkopal a nebola mu zima ...) a ze to bolo az o tej pol tretej, kedze spat isiel o deviatej. Mozno by nebolo naskodu skusit ho dat cikat okolo druhej, ci vydrzi. Ako ste to robili vy? Osvedcil sa vam takyto postup, alebo ste to nechali na "prirodu"?

cobriatko
6. mar 2015

Mala som rovnaký problém u staršieho syna, plienku na spanie mal takmer do štyroch rokov, nepomáhalo v noci budiť, ani každú hodinu, musela som počkať, kým na to dozrie... Mladší zase odkedy nemá plienky, tak sa v noci nepocikal ani jediný raz, od prvej noci sa budil sám. Asi to chce čas...každé dieťa je iné

ivanakal
6. mar 2015

Moj syn mal v januari 3,5 roka. Pekne sa pyta cikat od 2 rokov. Cez obedny spanok plienku nema, na noc stale ma. Davam ho cikat okolo 22:00, a rano sa zobudi suchy, ked ho nedam cikat, tak sa pocika. Tiez neviem ako by som to riesila, jedine tym, ze ho davat pravidelne cikat okolo tej desiatej, jedenastej vecer. Snad si zvykne sa potom budit sam na cikanie. Moja dr. povedala ze do 5 rokov je nocne pocikavanie bezne, potom je to uz problem. Ja osobne si myslim ze casom si maly zvykne a nejako mu to samo dojde, podla mna to chce len cas, nejako sa teraz kvoli tomu neznepokojujem. A este pikoska. V anglicku som sa starala v jednej rodine o deti. A dievca malo 8 rokov (!) a este sa v noci pocuravala, Kazducku noc, aj sme ju davali vecer cikat, aj v noci, ale bola dost leniva vobec vstat na ten zachod. A aj tak sa stale pocikavala, a ako typicki anglicania, to vobec neriesili, vyhresili ju, prezliekli postel, a nic. A teraz sa uz nepocikava ma 15 :D .. neviem kedy to preslo, ale preslo to samo (bolo na case) :D

simisimca
6. mar 2015

@cobriatko ja som to tiez nechala na prirodu, uz som bola zufala, ved plienku na spanie mal skoro do styroch rokov. Snazila som sa vsemoznymi sposobmi ho od plienky odnaucit. Az to nakoniec prislo samo 😉

simisimca
6. mar 2015
ivetlo
6. mar 2015

Ahojky, tak aj mi to teraz prežívame s 2a pol ročnou. U syna to bolo super rýchle, ten keď prestal v 1r a 10mes plienku cez deň, tak aj na obedný spánok a aj na nočný. Ale ako začal chodiť do škôlky 2a pol ročný, tak v noci začal mať problémy a viac krát sa mi pocikal. Sledovala som jeho pitný režim a po 17h som dávala piť len čistú vodu a to pomohlo. On sa mi nenacecal na večer veľa čaju a pekne vydržal.
A podľa mňa keď už si s tým začala, tak treba vydržať, lebo to už viac záleží na tebe ako na ňom.
Ja s malou teraz tiež tak. Má aj stav, kedy týždeň vydrží a žiadna nezhoda a potom za noc na dva krát prezliekame komplet posteľ aj ju. A hlavne, keď sa nepociká tak ju pochválime a keď sa pociká tak povieme že mala nehodu.

jul11
6. mar 2015

@dzejn80 niekde som citala,ze za nocne budenie na pocit cikania je zodpovedny hromon a ze kazdemu dietatu dozrie mozog inokedy,preto to lekari neriesia do 5-6roku zivota.

dzejn80
autor
6. mar 2015

@ivanakal moj vyzera vzrastovo tak na 5, takze ked nevedia kolko ma rokov a poviem ze ma plienku na spanie, tak na mna kukaju ako na vadnu 🙂)) a mozno aj to je ten dovod, ze ja rozmyslam, co s nim, lebo jednoducho posobi starsie a tak mame mozno vsetci vacsie ocakavania ...

siska53
6. mar 2015

@dzejn80 kamoskin maly sa pocikaval aj pocas popoludnajsieho spanku (nie vzdy,ale casto). Na noc mu davala plienku. A zrazu v 4rokoch sa plienku odmietol a nehody uz nemava.

Nas zas sa odplienkoval na doma v 2,5r.,kedze bola zima,tak na von som mu este pre istotu cca 2l.davala a i na spanie tiez. Zrusili sme plienku na von,kedze vzdy bola sucha. No a prisiel vek 3r.a 3m. a on jedneho dna vyhlasil,ze plienku na noc uz nechce. Tak sme supli nepremokavu plachtu. Malokedy sa mu stala nehoda. Prva bola asi o pol roka pocas choroby. Alebo ked ma stresove obdobie (nastup do skolky).
Podotykam,ze dovtedy mal vzdy rano plnu plienku. Sucha bola tak raz do mesiaca. Ale sam to chcel a my sme akceptovali jeho rozhodnutie.
Prosto tie deti musia dozriet. A ucka v skolke nech si frfle. U kamosky tiez odmietli davat mu plienku (zas chapem,mohlo by sa to tam zvrhnut),tak prezliekali.

trgypadl
6. mar 2015

@dzejn80 ahoj a nejake zdravotne problemy nema?

timea7
6. mar 2015

@dzejn80 keď sa jedná len o plienku na noc, nerieš, príde čas, keď bude bez nej, zjavne ešte na to nedozrel ostatným to na nos nevešaj a máš po probléme.

jankapo
6. mar 2015

@dzejn80 neboj, neries, mate cas....nas maly mal 5 rokov v septembri, na noc bud plienka alebo nehoda...vynimocne sucha noc....boli sme u urologa v 5 rokoch, lebo ze nas uz pedina musi poslat...tam, ze ci sa chceme riadit zahranicnymi alebo slovenskymi standardmi...na slovensku je pocikavanie sa v 5 rokoch vada- dietata, matky, rodiny a co ja viem coho...rychlo rychlo riesit, idealne predpisat medikamenty....v zahranici je norma do 6 rokov aj viac....u nas sa to posledny mesiac zacalo zlepsovat...dame ho cikat okolo 22,00 (jeho kriticka hodinka) a potom uz je do rana pekne v suchu....povedzme ze raz do tyzdna je este nehoda....pritom od dennej plienocky sa oducil bezproblemovo v 22 mesiacoch, starsi syn tento problem nema....dufam ze o par mesiacov budem pisat, ze sme uuuplne bez nehod... je to tazke, ale ja viem ze to dozreje 😵

dzejn80
autor
6. mar 2015

@siska53 aj moj ma uuuplne mokru plienku, je pravda, ze v poslednej dobe ovela menej, ale este par mesiacov dozadu sa zvykol pravidelne precikat ... a to nepije vela pred spanim.

dzejn80
autor
6. mar 2015

celkom ste ma potesili, ja nie som velmi za to nocne budenie a vodenie/nosenie deti na wc, dokonca som kdesi citala, ze to narusa spanok o znacnej miery ... Tak necham ho este tak 🙂

rovni
6. mar 2015

moja malá mala na noc plienku ešte v 6r.išli sme na nefrológiu, dali nám režim - po 19-ej už nepiť a dávať vycikať vždy o tej istej hodine v noci, po cca 3 mes. pomohlo