Čo robiť, keď sa 2-ročné dieťa nepýta cikať?

Zodpovedané
21. sep 2022

Dobrý deň,

syn má 2 roky a jeden mesiac. Bez plienky je už 3 mesiace. Zo začiatku boli nehody, potom sa pekne začal pýtať. Boli už aj týždne, čo nebol vôbec pocikaný. Potom to začalo - asi dva týždne prestal pýtať, alebo sa pocikal a kričal cikal. Následne sme boli na 3 dni na menšej dovolenke a ani raz sa nepocikal. Prišli sme domov a zase znova to isté. Už to trvá asi znova dva týždne - do dňa aj 10x.

Prestala som to riešiť, hundrať. Proste si to nevšímať. Nepomáha. Vysvetľovanie tiež nepomáha. On veľmi dobre vie, že čo od neho chceme. Plynule rozpráva, všetko opakuje, čo my rozprávame. Na svoj vek je až príliš vyspelý. Veľmi má to vyčerpáva po psychickej stránke.

Čo by ste mi odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by som nechala ešte na neh, kde sa chce vycikať. Ak pekne komunikuje pýtajte sa ho, či chce plienku, nočník alebo záchod. Takéto "nehody" sa často stávajú u detičiek, ktoré boli odplienkované bez ich určitej zrelosti a pripravenosti celkovej nervovej sústavy na používanie záchoda či nočníka.

Momentálne sa pri deťoch neodporúča "tlačiť" nejakým spôsobom na dieťa v tomto smere. Každé jedno zdravé dieťatko do školy vstúpi bez plienok, niekto skôr, niekto neskôr. Keď na to dozrie, príde to samé.

Predošlé slová neznamenajú, že dieťatko treba úplne nechať tak. Môžete mu ponúkať nočník, opýtať sa ho, kde chce cikať, keď to na ňom vidíte. Niekedy, keď idete vy alebo manžel na WC, pripomínajte mu, kde sa čo robí, aby pochopil, že je to prirodzená vec.

V prípade, že by to pretrvávalo dlhodobejšie, prípadne dieťa by bolo z toho frustrované, tak vyhľadajte odborníka, aby sa vylúčila prípadná organická príčina. Alebo s ním môže dlhodobejšie pracovať psychológ a prísť na koreň problému.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička