Ako pomôcť 9-ročnej dcérke, ktorá je veľmi naviazaná na mamu?

Zodpovedané
21. sep 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom problému s mojou 9-ročnou dcérou. Už ako bábätko bola veľmi citlivá, vnímavá. Neskôr bojazlivá a veľmi na mňa naviazaná. Myslím si, že už to nie je "normálne".

Doma má stále kontroluje, kde som. Keď idem večer preč, tak ani nejde spať, lebo sa o mňa bojí ako to hovorí. Neustále sa pýta kedy prídem. Je bojazlivá. Vedľa nášho domu sa stavia iný dom. Bol tam báger a ona sa sama bála okolo neho prejisť ráno do školy.

Minule sa hrala s 11-mesačným bábätkom, ktoré z ničoho nič začalo riadne plakať. Ona sa chúďatko tak zľakla, že sa až pocikala od strachu. Nikto ju z ničoho neobviňoval, ani slovom nikto nenaznačil, že by to mohla byť jej chyba.

Snažili sme sa jej vysvetliť, že bábätká proste plačom vyjadrujú svoje potreby. Musí to byť pre ňu ťažké zo všetkého sa tak stresovať, neustále mať obavy. Aj pre mňa ako matku je to ubíjajúce.

Ako jej môžem pomôcť?

Dá sa to ešte zvládnuť v domácom prostredí, alebo už máme navštíviť psychologickú poradňu?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi veľkú prácu na osobnosti dcérky budete musieť vynaložiť vy. Preto je dôležité, aby ste sa aj sama ošetrovali napr. aktivity, ktoré vám prinášajú radosť pretože to musí byť pre vás náročné niekedy ustáť.

Využívajte rešpektujúcu komunikáciu. Prihliadajte na jej potreby a emócie a nalaďte sa na ne a zrkadlite ich. Napr. "Vidím, že máš strach, musí to byť pre teba ťažké." Pýtajte sa jej, čo by jej pomohlo, aby sa cítila lepšie. Otvorene s ňou o tom komunikujte.

Dôležité je dieťaťu veriť a podporovať ho, že to zvládne. Môžete sa spolu naučiť rôzne pozitívne formulky, ktoré si budete opakovať a oceňovať to, keď sa to dcérke podarí, (napr. dnes budem OK, dnes to zvládnem...).

Výborná pre takéto deti je aj publikácia v češtine "Jak přežít, když se často bojím (Průvodce pro děti k překonání úzkosti)."

V prípade pretrvávania problémov vyhľadajte odborníka pre dlhodobejšiu prácu s vašou dcérkou.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička