Obdobie vzdoru u 5-ročného

28. máj 2023

Ahojte prosim vas.. syn ma 5 rokov a 2 mesiace… cca mesiac pozorujem brutálne obdobie vzdoru.. zneguje vsetko co sa znegovat da. Chystame sa niekam odmietne sa obliect proste ze nikde nejde. Ideme obedovať povie ze nebude jest nic.. vie ze nemoze skákať po gauci a schvalne cely cas bude.. vysvetľovanie nepomáha ani bitka ( do 5 rokoch som ho ani neudrela).. ideme na navstevu ze donesieme cokoladu tak vrati ju naspat on nikomu nic neprinesie. Je to s nim na nevydržanie. Tvrdí ze si bude robit toto co chce.. chapem obdobie vzdoru.. ale ako dlho trva a ako to prezit bez nejak fyzickej ci psychickej ujmy? Ja uz mam pocit ze to nezvladam, som v koncoch a ked mam ist zo skolky po neho po praci tak s takou nechuťou… ze co zase bude. V skolke ze tiez sa zacal posledne tyzdne poriadne prejavovať.
Doteraz to bolo zlaticko poslušne ❤️❤️

kacena4
28. máj 2023

toto uz nie je obchobie vzdoru... skor rozmaznanost drzim palce s vychovou kedze o chvilu idete do skoly

zuzkaa1991
28. máj 2023

Tak neustupovat mali sme podobne lenze u mojek vsetko na začiatku zakazem co nechcem aby robila....uz ani jie vzdor len skusa hranice.....napr.skakanie ja gauci to.iste.mame.aj my povieme jej 5krat.ze nesmie...dostane po rici viac menej zaberie ak nie zakazem tv mobil a vtedy sa.uklidni takze zakazat sladkosti tv na dany den ;) alebo ak reve poprípade ak je nervózny zatvorila by som ho fo izby nech sa ukludni porozmýšľa co.zle spravil ;)

autor
28. máj 2023

@kacena4 😅 to asi nie teda ale Dakujem pekne

autor
28. máj 2023

@zuzkaa1991 jasne hranice sme nastavili hned na zaciatku.. vsetko sa dodržiavalo a pred mesiacom akokeby utal proste… bude tak ako on povie a hotovo..zakazujem co ma rad place hoci aj hodinu, nikdy nepovolujem.. len ma to uz nebavi proste.. on sa ukludni aj ho zatváram do izby vsetko mozne skúšame.. ale neskor si zas ide svoje(nevravím ze cely den je taky)

autor
28. máj 2023

@zuzkaa1991 inak sladkosti moj syn nelubi vobec

vreckovka2
28. máj 2023

A možno tam je pes zakopaný, že doteraz bol zlatíčko poslušné 🙂, Takéto naschvály mi robí 2 ročný syn, keď od neho niečo strašne chcem a on uplne nerozumie prečo, alebo sa mu nevenujem práve v danej chvíli tak, ako by chcel on. A ešte ak má príliš veľa zákazov a príkazov. Možno mu dať väčšiu voľnosť výberu, nech si robí toto čo chce častejšie a nebude si to vydobíjať pri veciach, ktoré ti naozaj vadia a nechceš ich dovoliť. Premysli, čo áno, čo už nie. Posuň nastavené hranice, dohodni sa aj s ním. Už ti bude vedieť povedať, čo by chcel a čo nie. Dohodu dodržiavajte. Nezmyselné tresty ako zakážem, čo má rád by som odstránila. A už vôbec by som ho nezatvárala do izby. Mám to odskúšané aj na starších deťoch a mne to veľmi pomohlo ušetriť si kopec svojich nervov a aj nervov detí.

zuzkaa1991
28. máj 2023

Noool kedze riesite veci ako pisete...tak.potom bude iny problém... zacal.tento rok do.skolky??poprípade nejaka zmena v zivote u nho u vas .....nieco ho trapi a tak reaguje....alebo si pyta pozornost viac menej isla by som tym smerom pozornost ;) prestat kricat pytat sa preco to spravil preco tak reagoval a potom vysvetlit co je spravne a nesprávne ;)

autor
28. máj 2023

@vreckovka2 tak nedrzim ho zas na krátko. Ale take ako zuby umyt ruky umyt obliect sa atd toto proste musi dodržať.. ale co si oblečie uz vyberá on…neviem mne je zaujimave ze odrazu taká zmena.. ze take obdobie ale vraj nastáva puberta medzi 4-6 rokom tak dufam ze cim skor prejde😅 v septembri uz bude predskolak.. zas nemyslim ze v skole bude problem je inteligentný vie sa sústrediť na veci, vie pisat počítať uz vela.. technicky typ… len tie jeho výplody emócie niekedy to je o drzku a neviem ako s nim pracovať

autor
28. máj 2023

@zuzkaa1991 do skolky chodi uz treti rok, nastúpil ako 2 rocny, nikdy problem nebol.. mozno to ze staviame dom ze cele vikendy ohladom toho.. ze si vydobíja pozornosť no moze byt Ano.. ze sa mu az tak nevenujeme ako by chcel

cecilia29
28. máj 2023

Ja to mam u nasej. Mala to okolo 2r. A potom bola zlatíčko. Teraz ma čerstvých 5 a mam fakt dosť. To vyzerá ako puberta. Ešte si kopne do dverí od zlosti. Za.vsetko co jej zákazom mi odvetí že už nebude moja kamarátka....a pod.

zuzkaa1991
28. máj 2023

Moze jasne byt taka "maličkosť "teraz je v takom veku co potrebuje pozornosť komunikovat ja kam 5r muz tiez dudre ze huci :D ale hovorim mu nechaj ju nech porozpráva nech zdiela svoje pocity.... ;) ale akurát ucim sa ohladom psych takze dost vela veci zo školy. Mi pomohli pochopit malu 🙂 takze jasne kompromisy nech budu aj hranice uvidite za par tyzdnov možno za par dni sa to moze zlepsit.len naucit sa chapat dieta kedze uz zacina si prejavovat svoje pocity svoj názor (jasne ze do urcitej mieri akceptovať nie úplne všetko povolit)my sme tym presli ked mala 4.5r prvýkrát zivote v obchode mj taky cirkus spravila kvoli rozku🙈🤣🤣 ze som usla hned...ale zas sme v aute doma sa o tom vela.rozpravali a vysvetlili (bezne chodi so mnou vsade kazdy den) a asi mesiac doma pred odchodom vzdy som upozornila ze nemoze spravit cirkus ;)

zuzkaa1991
28. máj 2023

@cecilia29 to sme mali aj my ze buchla do gauca o zem atd...hned razom som jej to zakazala aby vedela ze nebude búchať s dverami alebo buchat po gauci atd ;)

elmivelmi
28. máj 2023

on je rozmaznany,bzdor byva okolo 3 r,pekne ti rozkazuje a ty skaces ako on piska.

autor
28. máj 2023

@elmivelmi Ok😅😅

mamamasama
28. máj 2023

Aké obdobie vzdoru? Aka rozmazlenost? Z toho co citam, mas uz rozumne dieťa. Začal prejavovať samostatnosť. 🥰
Mám len otázočku. Dávala si mu od narodenia na výber, alebo si mu rozkazovala? Môj syn dostal vždy na výber vo všetkom. Pri výbere prechádzky, pri jedle, pri obliekaní. Nikdy som mu nerozkázala. Toto oblečieš! Tam ideme! Toto zješ! Vždy mal svoju slobodu a preto sme nikdy nemali problem s nejakym zvlastnym spravanim. Chce skakat po gauci? Tak mu kup trampolinu, nech skace tam. Jemu je jedno kde, ale potrebuje skakat,aby si upokojil nervovu sustavu. Chcete ist na navstevu?Tak mu povedz, ze po navsteve sa mozete zastavit na zmrzlinu, alebo ist do parku. Nech si vyberie. Takisto nech si vyberie, co chce obliect. Moj chodi v jednom tricku. Nechce doniest cokoladu? Tak mu daj na vyber nieco ine. Toto nie je o vzdore. To je o jeho presadzovani sa. 🙂 Je len na tebe ako sa k tomu postavis. Bud mu nedas na vyber a bude ti takto protestovat, alebo zacnete spolupracovat.

autor
28. máj 2023

@mamamasama Dakujem pekne za normalny múdry komentár az nezvyk na modrykonik 🙃 co sa týka oblečenia jedla davala som mu na vyber.. ale take napr ze potrebujem niekam ist a nejdem lebo on povedal ze nie tak to nie.. zas ma malicko rokov aby nam rozkazoval v tomto. Dakujem skusim sa na to pozrieť z tejto stranky ❤️❤️

mamamasama
28. máj 2023

Nech nikto nikomu nerozkazuje. 🙂 Ty jemu, ani on tebe. V tomto ide práve o to, aby ste našli kompromis. Je už rozumný chlapec.Tiež chce rozhodovať. Preto mu musíš povedať, že idete na návštevu a ďalšie miesto kam sa zastavíte vyberie on.

lujza123
28. máj 2023

Moja ma obdobie vzdoru od narodenia až doteraz, ma 13 😂😂😂

Najviac pomáha nevšímat si, neriešiť a hlavne nechať dieťa prežiť NÁSLEDKY SVOJHO KONANIA.

V 5 tích môže ostať hladný aj ísť na výlet v pižame keď sa odmietol obliecť. Tak isto môže na navsteve nedostať nič (nechcel doniesť čokoládu tak ani návšteva ho nepohosti)
Ver tomu ze toto je oveľa účinnejšie ako krik a po zadku

A hlavne musíš mat aj ty trpezlivosť. Dieťa nieje cvičena opica, má svoju povahu, temperament. Rodic to môže len a len korigovať. Neposedne dieťa nikdy nebude kľudné, hanblivé nebude z diaľky nahlas zdraviť vsetky susedy..

Pises ze chlapec je inteligentný, možno ma výraznú osobnosť a teraz skúša presadiť svoju vôľu. Je to aj taka prva puberta, deti sú také pridrzlejsie.
Skusa hranice, ty mu ich musíš ukázať kde su. Zároveň mat ale pochopenie pre tento proces, že je to normálne ze ich skúša

autor
28. máj 2023

@mamamasama uff budem potrebovat vela vela trpezlivosti

autor
28. máj 2023

@lujza123 Dakujem za mile slova, povzbudili ma

rajc1nka
28. máj 2023

Presne ako keby pises o mojom synovi. Za 2 mesiace bude mat 5 a posledny mesiac je s nim na nevydrzanie. Mal obdobie vzdoru okolo 2,5-3 rokov, to bol vzdor (mam to iste teraz s dcerou). S mamou sme si akurat vcera povedali,ze u neho to je prva puberta. Presne ako pises, tak aj moj hovori,ze si bude robit co on chce (to teda v nasej domacnosti platit nikdy neplatilo a platit ani nebude….). Najprv som si myslela,ze to odpozoroval v skolke, ale teraz si skor myslim,ze som uz o tejto prvej “puberte” pocula. A to nas neni rozhodne rozmaznany a je aj slusny (snazime sa ho tak vychovavat), ale zacinaju mu vyliezat rozky…napr nas dostal trest (a dodrziavam ho velmi dosledne): minule sa nevedel spravat ked sme s mojou mamou boli vyberat gauc pre rodicov (normalne som sa za neho v obchode hanbila), tak ma zakazane na 2 mesiace akukolvek telku (zacala som 1 dnom, ale pochopil az po 2 mesiacoch a facke…uz sa s nim proste nedalo ani po dobrotky ani po zlotky)…

autor
28. máj 2023

@rajc1nka asi to bude Ta prvá puberta fakt.. Ta nas ma pripraviť na tu ozajstnú.. uz sa tesim no😅 treba vela trpezlivosti lebo niekedy sa neda a vybuchnem neskutocne ked mi rupnu nervy. Drzim prsty a Dakujem za správu

rajc1nka
28. máj 2023

Mna hlavne vytaca, ked mysli len na seba. Ja som aktualne velmi chora, tri dni som nevedela ani rozpravat a maly furt on chce to, on chce hento…u nas je slovo chcem na vyvrtku, od mala ho na to upozornujeme, ze slovo chcem sa u nas nepouziva, hovori sa prosim, vie to od 1,5 roka, ale minimalne mesiac on chce vsetko 🤦‍♀️ Drzim nam palce, nech to mentalne zvladneme 😀 ale vidim,ze nie sme jedini (dost mi to pomohlo) 😀

annm81
28. máj 2023

Bez ujmy to prežiješ tak, že nebudeš riešiť, čo naozaj nie je podstatné. Že sa nechce obliecť, aby ste niekam šli? Pokiaľ ide o udalosť, ktorú viete odložiť (obchod, návšteva u babky, ihrisko, prechádzka), tak mu povedz, že v poriadku, odmietol sa obliecť, ostávate doma. Vyzleč sa aj ty, sadni si pred telku a vylož v kľude nohy. Buď si istá, že o chvíľu začne rumázgať, že on chce ísť, ale smola. Párkrát takto zrušíte plány a jemu dôjde, že sa neoplatí robiť cirkus kvôli oblečeniu sa. Ak sa to odložiť nedá (škôlka, lekár), tak môže ísť v tom, čo má na sebe. Samozrejme, v škôlke alebo u lekára demonštratívne vysvetli, že on je tak smiešne oblečený, lebo to tak chcel sám.

Ďalšia tvoja výhoda je, že má už päť rokov a iste veľa vecí dokáže pochopiť. Odmietne si umyť zuby? Pokojným hlasom mu oznám, že ak si želá mať skazené zuby, tak si ich umývať nemusí. K tomu mu ukáž nejakú peknú foto z internetu, ako vyzerajú deti, čo si neumývajú poriadne zuby.

AK povie, že nechce ísť jesť, pokojne vstaň, vezmi jeho tanier a zanes ho do kuchyne. Potom si pokojne sadni a najedz sa. On samozrejme ďalšie jedlo dostane až o dve-tri hodiny (ideálne ten istý tanier, ku ktorému si pôvodne odmietol sadnúť).

Nechce zaniesť čokoládu pre návštevu? V poriadku, odovzdáš ju ty a samozrejme mu oznám, že čo donesie návšteva nabudúce k vám, to si nechávaš pre seba.

Keď chlapec zistí, že ťa nijako zvlášť nerozčúli a ešte aj on bude mať zo svojho konania škodu, sám príde na to, že sa mu jeho správanie neoplatí.

zmrzlinka2021
28. máj 2023

Toto by mal riešiť tvoj muž a jasne mu ukázať hranice.

ruzasipova
28. máj 2023

Jasne, zhruba okolo 4-6 rokov prichadza prva mala puberta. Ako opisujete, znicoho nic sa z dovtedy milacika stava cudzie dieta. U nas to spustilo narodenie mladsieho surodenca a trvalo, bohuzial, az rok. Potom z nej bolo opat mile zlate dievcatko.

domak2
28. máj 2023

Píšeš ze je inteligentný, tak sa s ním skus porozprávať. Keď začne vyvadzat, sadni si k nemu a spýtaj sa ho prečo to robí a ako to môžte vyriešiť. Tresty a za dvere sú fakt skôr pre 3 ročných s ktorými sa ešte veľmi diskutovať nedá.

rajc1nka
28. máj 2023

@domak2 aj moj je inteligentny (az prilis), ale s nim sa v takomto pripade neda vobec rozpravat, posle ta kade lahsie ako dospelak, proste uplne odpalkuje takym sposobom ako dospelak (uz sme sa na tom vecer s muzom “smiali” ako nas dokaze odpalkovat). Pri tomto je podla mna inteligencia skor nevyhoda, lebo toto je o zvladani emocii nie o intelekte a tie emocie este nemaju uplne pod kontrolou v tomto veku.

@ruzasipova dakujem, snad u nas to nebude trvat az rok 😀

autor
28. máj 2023

@rajc1nka si to vystihla presne s tou inteligenciou

domak2
28. máj 2023

@rajc1nka hm, tak zas aby ma 5 ročný preargumentoval takú ešte nehrali 😅