Dala jsem výpověď a jsem těhotná, co teď?

kamony
21. črc 2018

Dobrý den, zrovna jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě a zjistila jsem že jsem asi těhotná. Výpověď jsem dávala z důvodu stěhování, tak aby mi to navazovalo. Ale teď jsem zjistila že jsem Těhotná (3 pozitivní testy a k dr. jdu ve středu) bude mi 25 a dítě si určitě chceme s přítelem nechat. Otázka je taková jak to budu mít s penězi? Mateřská? Rodičovská? Mám výpověď stáhnout? Výpovědní lhůta mi končí koncem srpna. Mohu jít od září na nemocenskou? Četla jsem toho hodně na internetu, ale nejsem z toho moudrá a bohužel nemám nikoho s kým se o tom mohu pobavit, byla bych moc ráda za každou radu 😊 děkuji všem 😊

journals
21. črc 2018

@kamony vypoved jsi uz podala, takze se stahnutim musi souhlasit i vedeni/sef. A na nemocenskou bys hned sla proc? Je to blby, ale dala jsi vypoved, tak to asi musis nejak dotahnout do konce a bud doufat ze te ve firme budou chtit dal (nemyslim si, dojde jim to), nebo hledat jinou praci.

kamony
autor
21. črc 2018

@journals no na tu nemocenskou, protože kvůli tomu jsem dávala výpověď, že do práce bych to od září měla dvě hodiny cesty kvůli prestehovani, a pracuji ve 13ti hodinovém směnném provozu, tak to bych asi už nezvládla s tou cestou ráno a v noci 😑

xcassiopea
21. črc 2018

Ahoj, až Ti dá doktor termín porodu, spočítej si datum odchodu na mateřskou (6-8 týdnů před termínem porodu) V tomto termínu abys měla nárok na mateřskou musíš být 2 roky zpětně k tomuto termínu plátcem pojištění (což znamená zaměstnaná, nikoli na nemocenské) a zároveň musíš být v ochranné lhůtě 180 dní jako nezaměstnaná nebo na nemocenské od posledního placení pojištění. Pokud Ti to nevyjde, poradila bych buď někam nastoupit tak jak jsi to plánovala než jsi zjistila, že jsi těhotná, nebo nárok na mateřskou mít nebudeš. V takovém případě se po porodu rovnou nastupuje na rodičovskou dovolenou. Držím palce

letadylkokane
22. črc 2018

@kamony to, ze se ti nechce dojizdet, opravdu neni duvod k nastupu na PN.

blahova_andrea
22. črc 2018

@letadylkokane nebuď tak drsná. dojíždět 2 hodiny ráno a dvě večer, těhotná...to byl dal málo kdo. ještě při tak dlouhých službách. jako ano...o pn rozhoduje lékař, ale myslím, že většina by neměla za takových okolností problém jí to napsat.

letadylkokane
22. črc 2018

@blahova_andrea jsem drsna, protoze dojizdeni proste neni nemoc. Je mi lito, ale k tomu PN fakt neslouzi. Doktor PN napise kazde tehotne, ktera si o ni rekne. Nikdo nebude riskovat, ze mu za krk prileti zaloba od zensky, ktera potratila (sic z uplne jinych duvodu) a doktor ji PN nedal.

blahova_andrea
22. črc 2018

@letadylkokane tak já bych zas neřekla, že pn se píše každé, co si řekne. ale zkušenosti nemám. já pracovat chtěla, ale 2x mě teda na pn lékaři ukecali 😀 každopádně si myslím, že jí výpověď v práci zpět nevezmou a prostě to bude muset řešit jinak

barchen
22. črc 2018

@kamony To se občas děje 🙂 Výpověď, nová práce, koupená drahá dovolená nebo dovolená někde v exotice a ejhle miminko na cestě. Výpověď můžeš zkusit stáhnout ale zaměstnavatel to nemusí akceptovat. Jiné podmínky by byly, kdyby ti ji dal on. Je velice pravděpodobné, že to nebude akceptovat ale za zkoušku nic nedáš, pokud chceš v prac. poměru pokračovat. 180 dní po ukončení prac. poměru platí ochranná lhůta. Jenomže pro tebe je to zbytečné, nárok na PPM ti touto výpovědí zanikne, jelikož máš začátek těhotenství. Vznikl by pouze tak, že cca 14 dní před ukončením prac. poměru by jsi dostala PN a pokračovala několik měsíců na PN za podmínky, které pak musíš na PN dodržovat. Tak by byla ta mateřská a PPM. Takhle, pokud ti skončí prac. poměr buď nastoupíš do jiného nového zaměstnání ale nárok na PPM ti nevznikne nebo se nahlásíš na ÚP. Budeš pár měsíců pobírat podporu, zřejmě na ni nárok máš. Pak hned po porodu pak nastoupíš na RD (resp. dostaneš status matky pečující o dítě do věku 4 let) a začneš pobírat RP. RP můžeš pobírat i přes otce dítěte, např. proto, aby mohla být měsíční částka vyšší, pokud má otec trochu vyšší mzdu.

lady5
22. črc 2018

@barchen no já bych řekla že pokud pracovala dost dlouho a nastoupí do nového změstnání, tak jí nárok na PPM normálně vznikne. Bude mít odpracováno a je jedno jestli u jednoho nebo u dvou zaměstnavatelů.

lachtanice86
22. črc 2018

@kamony bez pracovat

blahova_andrea
22. črc 2018

@barchen pokud bude na úp, tak nenastoupí na RD, ta je pouze v práci. to, jaký má status na pojišťovně s tím nesouvisí 😉 prostě bude pobírat RP, ale na RD nebude

barchen
22. črc 2018

@blahova_andrea Sama píše, že z toho moc moudrá není, tak jsem to napsala do závorky, jakže to bude mít se statusem aby nebyla překvapená, že ona vlastně na rodičovské být nemůže 🙂

blahova_andrea
22. črc 2018

@barchen mě to právě pro někoho, kdo se neorientuje přišlo spíš zmatečné 😀

barchen
22. črc 2018

@lady5 Souběh pojištění možný je ale musí vždy platit obě podmínky. 270 dní ale také účast na pojištění v době nástupu na PPM. A to ona nebude splňovat, jelikož jí skončí i ta ochranní lhůta. Takhle chápu výklad zákona.

barchen
22. črc 2018

@blahova_andrea Odpověděla jsem jí nejlépe, jak jsem si myslela, že by to mohlo být přínosné. Když se dívám na příspěvky, tak jsou tady pouze dvě odpovědi k její dotazu. Ostatní je jaksi moralizovaní k její situaci..🙂

lady5
22. črc 2018

@barchen no ale pokud tady pracovala třeba 2 roky, teď dala výpověď a nastoupí rovnou do další práce ve které bude až do MD nebo případně bude v PN tak ty podmínky splní.

blahova_andrea
22. črc 2018

@barchen přece bude mít pak ochrannou lhůtu z nového zaměstnání. takže fakt nevidím jako vyloučené, že by nemohla mít ppm pokud bude ještě pracovat. bude záležet kolik toho odpracuje, kdy skončí. ale možné to je, aby na ppm dosáhla

letadylkokane
22. črc 2018

@barchen ja ji tezko poradim, neb nejsem zamestnanec. Takze neresim nejaky vypovedi a tak. Ale jsem osvc, makala jsem jak barevna s prvni dcerou do porodu a pak hned od konce sestinedeli az do porodu druhe dcery. S pekelnymi nevolnostmi, kdy jsem ze zasedacek beze slova zdrhala na wc, s unavou, ze jsem obcas sotva stala na nohach, jezdenim po cele republice a stresem kvuli terminum zakazek.
Takze at mi nikdo nerika, ze je dojizdeni duvodem k PN.
Pokud zena nekrvaci, nema rizikove tehotenstvi, preeklpsii a podobne dalsi chutovky, nechapu, proc by mela byt na PN.

barchen
22. črc 2018

@letadylkokane Já autorce sděluji možnosti, které nabízí zákon, resp. odpovědi na její otázky. Jak s tím naloží ona, je pouze na jejím rozhodnutí. Chápu, že podobné diskuze tě vždy vytáčejí (je tady hodně matek, co maká nebo makala jako barevná), a ne každý je empatický vůči určitým skupinám, resp. určitým životním situacím ostatních lidí.

barchen
22. črc 2018

@lady5
@blahova_andrea Holky, já to chápu tak, že z toho prvního zaměstnání jí ta podmínka platit nebude, jelikož jí skončí jak poměr, jak ochranní lhůta v době nástupu na PPM pokud je na začátku těhotenství, jak píše, viz. bod 1. druhá odrážka. Ale třeba to tak není. Někde jsem ještě zahlédla, že byl jakási změna právě k tomuto ale tohle je znění:
Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57 zákona) nebo k nařízení karantény (§ 105 zákona) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

K ochranné lhůtě pro PPM:

Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; trvá-li pojištění kratší dobu, je i ochranná doba kratší než 180 kalendářních dnů. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti, a to samostatně z každé pojištěné činnosti.

1. podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.
2. U OSVČ musí být pro nárok na PPM ještě splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem nástupu na PPM.
3. Nárok na PPM se však posuzuje v každém zaměstnání samostatně a PPM z obou pojištěných činností můžete získat jen tehdy, budete-li splňovat podmínky nároku na PPM v obou zaměstnáních nebo v obou výdělečných činnostech -tedy v zaměstnání i ze SVČ, jedině pak by Vám mohla PPM náležet z obou zaměstnání ( v tomto případě by se vyplácela jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).

blahova_andrea
22. črc 2018

@barchen z prvního zaměstnání jí nebude platit splněná podmínka ani ochranné lhůty ani zaměstnání, to je jasné. ale bude platit to, co odpracovala, měla pojištěno. pokud půjde do nové práce, tak bude buď zaměstnaná, nebo na konci na pn a nebo také skončí a bude mít ochrannou lhůtu z toho nového zaměstnání, která už ale nemusí být těch 180 dnů, ale je max. tak dlouhá, jak dlouho pracovala. tak jsem to do teď chápala já 😅 přesně nastudované novinky nemám, nějak mi s dětmi přestal pracovat mozek a úřednické a právní odrážky musím číst milionkrát a stejně nemám jistotu, že to poberu ☹

letadylkokane
22. črc 2018

@barchen empatie... Kouzelne slovicko. Empaticka jsem s lidmi, kteri fakt trpi. Treba s nemocnymi, opustenymi lidmi. Vubec nemam problem s tim, kdyz si mama samozivitelka zazada o prispevek na bydleni (kdyz pominu jednu damu tady, co chtela prispevky na bydleni ve 4+1). Chapu, ze cesty zivota jsou nekdy na houno a clovek pomoc potrebuje. Ale nejsem empaticka vuci lidem, kterym se nechce makat, tak se hodi marod. To povazuju za podvod (neni doufam pripad zakladatelky, ted pisu obecne). A takovych dotazu tady jsou desitky.

barchen
22. črc 2018

@letadylkokane Je tady několik úhlů pohledu. Ona stejně zřejmě skončí na pracáku a bude pobírat dávky, jelikož těhotné obvykle do nového zaměstnání neberou a původní zaměstnavatel dozajista stáhnutí výpovědi akceptovat nebude. A pokud si najde nové zaměstnání, o těhotenství neřekne a podaří se jí ho zatajit do konce zkušebky, tak nový zaměstnavatel bude nesmírně "nadšený" jak z ekonomických, provozních, právních, morálních a finančních důvodů, včetně všech kolegů, kterých se to dotkne. (empatie... Kouzelné slovíčko).

bamak
22. črc 2018

@kamony Nějak mi uniká co jsi plánovala dělat po ukončení stávající práce. Měla jsi nějaké místo, nebo jsi chtěla jít na pracák? Pokud jsi těhotná a nemáš jiné místo, zkus poprosit stávajícího zaměstnavatele, aby tě nechal stáhnout výpověď ( i když takový blázen nejspíš nebude). Neschopenka se dává ze zdravotních důvodů-rozhoduje o ní lékař-záleží na něm, jestli některé z tvých "potíží" vyhodnutí jako stav ohrožující průběh těhotenství.

svetty
22. črc 2018

@kamony ahojky nevim jestli ti uplne poradim,ale ja jsem to mela asi podobne,nebo mozna stejne jako ty....dala jsem vypoved a zjistila ze jsem tehotna...od 1.7. Jsem sla tedy na UP kde mi pani rekla ze budu mit narok i na PPM i na RP a ze me ted v tehotenstvi asi tezko zamestnaji...nebo ze me na konci zkusebky stejne udelaji ,,papa" ....

carmenz
22. črc 2018

@letadylkokane OT:Jako ona bude pravdepodobne pobirat nejakou davku tak jako tak - PN,nebo podporu v nezamestnanosti. Predpokladam,ze tehotnou ji nezamestnaji v nove praci,zatajit tehotenstvi by byl taky podvod. Uprimne, ja osobne bych tehotna nedojizdela dve hodiny ani nahodou,pokud bych se nechtela zabit. A jako ridit tehotna a unavena "sotva stojici na nohou" s nevolnostmi po cele CR mi prijde zase nezodpovednost hadr,tim bych se asi nechlubila. Podvody nemam rada,nicmene tady jde treba o fakt specificky pripad,kde bych se nad tim PN zamyslela. P.S. taky pracuju narazove od konce sestinedeli.

letadylkokane
22. črc 2018

@carmenz ja nastesti neridim, i kdyz mam ridicak leta letouci. Vazne byste me nechtely potkat na silnici 🙂) Jezdila jsem hodne vlakem. Ale bylo to dulezite, slo o zakazky, ktere se neodmitaji. Velke veci, vytecne zarezy do referenci.
Ano, v tomto pripade to nebude se zneuzitim PN asi tak horke, ale ja uz pak psala vic obecne. Proste jsou veci, ktere me tady docela toci. Dotazy ohledne tehotenstvi a PN do te kategorie spadaji. Pak uz vidim trochu rude a slizne to ide me nekdy i nevinna.
Coz je samozrejme moje chyba, musim se krotit 🙂

anetka1701
22. črc 2018

@kamony odhadem... Pokud jsi teď rekneme v 5tt? tak na mateřskou bys nastupovala za 27 týdnů. Pokud máš práci do konce srpna, tak budeš odcházet za 6tydnu, to budeš cca. v 11 týdnu. Jedná se ti teda o 16 týdnů a do téochranne lhuty by ses měla vejít - pokud jsi v současné práci aspon 5-6 měsíců. Za mne - dopracuj do konce srpna a nech si od 1.září napsat neschopenku. Ignoruj moralistky 😁 prvnich 14 dní budeš doma zadarmo, pak ti bude platit neschopenku socialka.

letadylkokane
22. črc 2018

@anetka1701 nebude doma zadarmo. Bude doma za penize jejiho zanestnavatele, cloveka z masa a kosti. A PN nebude platit socialka, ale my vsichni, co platime socialni pojisteni.
Ja mam obcas pocit, ze si lidi vubec neuvedomujou, odkud se berou davky.

malinkaelinka
23. črc 2018

Dvě hodiny ráno a dvě hodiny večer bych tedy nechtěla dojíždět ani za plného zdraví, natož těhotná. Viděla bych dvě řešení - zkusit stáhnout výpověď a najít si nějaké dočasné ubytování v místě pracoviště -. jestli sloužíš 13-hodinové směny, tak budeš mít asi i volné dny, ne? To bys pak mohla být doma... co přespávat u nějaké kolegyně apod? Pokud by stažení nevzal, hledala bych okamžitě novou práci v novém bydlišti. Nevím v jakém oboru si pracovala dosud, ale hledala bych něco, kde není potřeba velkého zaučování, abys byla pro zaměstnavatele hned od začátku přínosem. Aktuálně je velký nedostatek lidí, takže sehnat místo pokladní či prodavačky by nemusel být problém.