Kdy nastoupit na MD? 8 nebo 6 týdnů před TP?

norkiego
25. srp 2015

Kdyby jsem nastoupila 8 tydznu pred terminem porodu, tak se mi zkrati rodicovska?
Je rodicovska 2 az 3 roky od ukonceni materske dovolene, nebo do druheho az tretiho roku veku ditete? (kdyby to bylo do veku ditete, oplati se pravdepodobne jit 8 tydnu pred TP na materskou)
jak to prosim Vas je? dekuji

helen_h
25. srp 2015

@norkiego Jo, chápeš to správně. Akorát přemýšlím, že ti myslím naběhne nárok i za ten další rok (2016), takže se to pak nejspíš sečte a proplatí dohromady. myslím že to nabíhá za dobu, co jsi na mateřské, protože jakože stále spadáš pod zaměstnavatele.

karlajasmine
25. srp 2015

@helen_h Jo, nabehne i narok za 2016 🙂 To uz mi rikali na personalnim u nas.. ze dovolenou za 2015 si sice dovyberu ted, ale dovolenou za 2016 si vyberu po MD pristi rok.

betelgeuzz
25. srp 2015

@norkiego no dovolená se ani neproplácí, vždy se čerpá (vyjímkou je konec pracovního poměru). Ale lidově matky říkají, že jim dovolenou proplatili. finančně je výhodnější si tu dovolenou nechat po MD, protože teď budeš pracovat až do mateřské a příští rok si vyčerpáš dovolenou. A ještě ti naskočí dovolená i za příští rok, odhaduji, že bys měla mít nárok na celou dovolenou.

xpila
25. srp 2015

@norkiego Ano, je to tak. Zaměstnavatel ti dovolenou proplatit nemůže, může ti ji proplatit jen při skončení pracovního poměru, jinak dovolenou musíš čerpat. Určitě je výhodnější dovolenou čerpat mezi MD a RD. Stejně tak ti vznikne nárok na dovolenou za rok 2016, protože mateřská se považuje za výkon práce.

helen_h
25. srp 2015

@xpila
@betelgeuzz Jasně, je to vlastně čerpání dovolené (běží ti plat=čerpaná dovolená), ale já to napsala jako proplácení, nenapadlo mě, že je v tom slově vlastně rozdíl.

akankeo
25. srp 2015

@norkiego vzdyt nevis, jestli porodis driv nebo budes prenaset. Ja posledne nastupovala 8 tydnu pred a mala se narodila presne 38+0, taze sem ji nakonec zacala 6 tydnu pred. Rodicak si ted volis do kdy chces, 4 roky je maximum, ale klidne to muzes udelat treba do 20 mesicu veku ditete, do toho nikomu nic neni, kazdopadne pokud budes chtit mit deti relativne rychle za sebou, tak si dej co nejkratsi variantu a radsi si to nekde setri, ja mela holky rychle za sebou a rodicak sem nakonec pobirala jen neco malo pres pul roku a jeste sem mela ten na 3 roky... Jinak dovcu sem si u prvni vybirala po materske, prisel mi plat navic, ted si ji ale vyberu pred a vzhledem k tomu, ze budu mit materskou prvnich pul roku pristiho roku, tak si tu za rok 2016 vyberu po materske, protozep okud mi to vyjde na spravny pocet dni, budu mit i za rok 2016 narok na 5 tydnu dovci 🙂.

norkiego
autor
25. srp 2015

@helen_h, @karlajasmine, @betelgeuzz, @xpila -- moc dekuji!!! jste super 🙂
ted uz presne vim co delat- jit na MD nejlepe 6 tydnu pred TP a nechat si zbylou dovolenou po MD. a to, ze mi vznikne jeste par dni nova dovolena za rok 2016 mne taky moc potesilo a nevedela jsem o tom 🙂 jupiii
jeste jednou DEKUJI holky !!!

moss87
25. srp 2015

Můžu se zeptat, kdo může stanovit den nástupu na MD? Moje doktorka říkala, že mi ho napíše až 6 týdnů před TP, ale kvůli docela náročnému dojíždění bych ráda nastoupila už 8 týdnů před TP - mám na to bezpodmínečně právo? Díky za radu 🙂

betelgeuzz
25. srp 2015

@norkiego pokud budeš mít v roce 2016 mateřskou dovolenou víc jak 60 pracovních dní (asi konec března), tak budeš mít nárok na celou dovolenou 2016, většinou 20 dní.
@moss87 určuješ si to ty. Doktoři mají často snahu ti tam to datum vypsat, ale nemají na to právo. Mně můj dr napsal na papír od kdy do kdy můžu nastoupit na mateřskou a do žádosti jsem si to vyplňovala sama.

akankeo
25. srp 2015

@moss87 ja se na tom vzdy dohodnu s gyne, ted po ni prave budu chtit 8. tydnu pred a pocitane z prvniho terminu, ale ona by me radsi videla na neschopence, takze predpokladam, ze s tim nebude problem, jinak si to volis sama - http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

moss87
25. srp 2015

@betelgeuzz @akankeo díky moc, holky, já jen, jestli má smysl s ní o tom vůbec diskutovat... 🙂

norkiego
autor
25. srp 2015

@betelgeuzz ja by jsem chtela nastoupit na MD 17.10.2015 (6tydnu pred TP)- mam termin v listopadu. takze 30.4.2016 mi to snad vychazi, ze se MD ukonci?? to by jsem mela mit tedy narok na celou dovolenou 2016, ze ano? 🙂

betelgeuzz
25. srp 2015

@norkiego jojo, to ti výjde.

helen_h
25. srp 2015

@norkiego Taky myslím, že bude celá, je tam podmínka nějaký počet odpracovaných dnů (myslím že to vychází na 3 měsíce) a mateřská se do toho počítá, takže ti to vyjde 🙂

karlajasmine
25. srp 2015

@norkiego Jo, budes mit celou 🙂 I ja budu mit celou za 2016, a mam termin tesne na zacatku listopadu, taky mi to vychazi 🙂

norkiego
autor
25. srp 2015

@betelgeuzz, @helen_h, @karlajasmine zjistila jsem, ze my mame v praci 25 dni na rok dovolene. tak uvidim kolik mi daji za rok 2016.
mam ale dotaz: kdyz budu pobirat zaroven rodicovsky priplatek, je tam nejake omezeni financni, do jake castky muzu dostat penize mimo rodic. prispevku (tj za dovolenou z prace)?
myslim tim, kdyz vycerpam 12 dnu stare dovolene+25 dnu nove za rok 2016, bude mi moct zamestnavatel zaplatit vsechny dny, nebo jsem limitovana do urcite castky tim ze budu zaroven pobirat ten rodicovsky prispevek?

xpila
25. srp 2015

@norkiego Budeš mít nárok na celých 25 dní (jedině kdybys rodila hodně předčasně, tak ti to na celou nevyjde).
Žádné omezení není, k rodičovskému příspěvku si můžeš vydělat neomezeně.

norkiego
autor
25. srp 2015

@xpila moc dekuji, tak to je dobra zprava 🙂

karlajasmine
25. srp 2015

@xpila Mam prosim dotaz na tebe, kdy bych musela rodit ja, abych nemela narok na celych 25dni za rok 2016? Jak to spocitam? Jsem matematicky trosku neschopna 🙂 Diky moc..

karlajasmine
25. srp 2015

Pokud spravne pocitam a jdu na materskou 18.10.2015, tak 28 tydnu od toho data je 30.4.2016, tzn. leden-unor-brezen-duben.. rozhodne vic jak 60 dni za rok 2016. Takze bych musela rodit uz nekdy ted, abych na to nemela narok?

helen_h
25. srp 2015

@karlajasmine Vyšlo mi, že musíte rodit po 7.9., aby nárok na celou dovču v dalším roce vznikl 🙂 Takže to už je za pár, je to dobré 🙂)))

karlajasmine
25. srp 2015

@helen_h Tak to je fajn, diky 🙂

karlajasmine
25. srp 2015

@helen_h Ted bych stejne jeste rodit nechtela.. at malej jeste trosku povyroste 🙂 Jeste ma cas..

helen_h
25. srp 2015

@karlajasmine To je jasné, jen ať ještě počká 🙂

betelgeuzz
25. srp 2015

@norkiego @karlajasmine a ještě si pak nezapomeňte nechat udělat roční zúčtování za rok 2016, protože z té částky za dovolenou se odvede daň a při ročním zúčtování vám ji vrátí.

norkiego
autor
26. srp 2015

@betelgeuzz dekujeme za radu 🙂 a kdy priblizne na to myslet? v kterom mesici? poznacim, aby jsem nezapomela 🙂

norkiego
autor
26. srp 2015

@karlajasmine jeeeej,, tak to jdeme ve stejnou dobu. ja jdu na MD 17.10 a ty 18.10 🙂 jsme v tom spolecne 🙂

betelgeuzz
26. srp 2015

@norkiego v roce 2017, buď požádáš zaměstnavatele, který by ti měl udělat roční zúčtování, to se žádá do půlky února (přesně to datum nevím), nebo si ho můžeš udělat sama do konce března.

norkiego
autor
26. srp 2015

@betelgeuzz super, tak ja si to pro jistotu poznacim. a to same asi plati i pro rok 2015, ze ano?

karlajasmine
26. srp 2015

@betelgeuzz Dekuju, to je dobre vedet!

@norkiego Jee ja jdu ale uz 18.9., ja nekam napsala 18.10.? Mozna jsem se prepsala 🙂 Termin porodu mam podle posledni MS (ten, ktery mam tady na konikovi) 4.11., ale doktor me posila podle terminu podle ultrazvuku - 30.10. 🙂 Ale mesic sem-tam uz stejne nic neni.. moje mimco se muze klidne zpozdit a tvoje prijit driv.. Mas asi hodne podobny termin jako jedna moje kamaradka, ktera taky ceka na konci listopadu 🙂