Cizí jméno pro dítě. Řeší někdo?

dyechampion
7. led 2021

Ahoj vsem,
Resi tady nekdo cizi jmeno pro dite co neni na seznamu od Knappove? Akurat ctu stranky Ustavu pro jazyk Cesky, ze pozastavili zadosti :O do odvolani http://www.ujc.cas.cz/expertni-cinnost/
Resi tady nekdo neco podobneho? Pani Knappove jsem se nedovolala..jen tedy nevim jak na tom je..nekde jsem nasla ze je rocnik 1936, jestli tyto veci jeste porad resi...

klokanka31
7. led 2021

@dyechampion Co to je za jméno?

dyechampion
autor
7. led 2021

@klokanka31 to se bojim sem sharovat, co jsem videla nejake podobne diskuze tak byly nektere slecny/pani az moc zle. kazdopadne to jmeno existuje v zemi, odkud otec ditete pochazi, neni to vubec vymyslenina nebo neco z filmu :D ale normalne dokazatelne jmeno...jen se obavam ze na seznamu neni.

gracinka7
7. led 2021

@dyechampion jeslí už někde ve světě je, neměl by být problém ho schválit.
Ale jestli to teď nejde, tak je to blbý. I když úřady by měly fungovat. Sice omezeně, ale měly. Máš ještě čas? Třeba se to do porodu stihne.
P.S.: taky by mě zajímalo, co je to za jméno 😉

jana_zofie
7. led 2021

Tam se dokládá, ze to jméno někde existuje. Ideální by byl třeba článek na Wikipedii nebo tak něco. V každém případě, já nenasla naší verzi psani jména (i kdyz tam bylo a ja ho jen prehlidla) a volala jsem tenkrát na matriku. Asi jsem trefila mic hodnou matrikářku, našla, doptala se a potvrdila.

klokanka31
7. led 2021

@dyechampion Zlé kvůli jménu? To musely být 🐔 nebo napiš soukromou zprávu jestli chceš 🙂

gramar
7. led 2021

@dyechampion Pokud je otec cizinec, tak to matrikou projde, sice se asi budete muset trochu prosadit, ale jde to, jinak fungovalo (jestli ještě funguje nevím) že za nějaký poplatek ti to jméno zapíšou. Já u jednoho dítěte komunikovala s matrikou od porodu do vyzvednutí RL, no nakonec jsme šli cestou kompromisu, nechtělo se nám platit 15 tisíc. U druhého tvrdili že ani náhodou, tak jsme se dohadovali a oni řekli že pokud je v uznávané knize, tak jsem jim řekla že jo, jedné z nejstarších a musela jsem na matriku dotáhnout kopii stránek ze staré bible a pak to šlo :D Pravdou je že získat ty kopie nakonec dalo víc práce než porodit :D

dyechampion
autor
7. led 2021

@gramar 15 tisic? teda je fakt luxus zit v tehle zemi :D vsechno je tu jen porod :D

gramar
7. led 2021

@dyechampion No je to deset let zpět, tak možná už hodili slevu, nebo valorizovali... :D

dyechampion
autor
7. led 2021

@gramar jezismarja, tak to spis ztrojnasobili!! :D :D

gramar
7. led 2021

@dyechampion Ale jak říkám s trochou odvahy se to dá uhádat, pokud doložíš že je to jméno, jen počítej s kyselou tváří, "inteligentníma" poznámkama a možná si i vyslechneš že jsi pitomá že máš dítě s cizincem, s tím jsem se setkala v porodnici s druhým synem, bylo to vtipné... Je otázka co jsi ochotná pro to udělat a jak moc neobvyklé je to jméno ;)

dyechampion
autor
7. led 2021

@gramar tak to je sila. spis naucim manzela par frazi a aby matrikarky zkousel okouzlit :D
jeste teda dotaz - protoze jsem prvorodicka - myslela jsem ze to jmeno musite mit schvaleny uz pro porodnici, ze to budou tam zapisovat..takze tohle se resi az potom par dni po porodu na matrice?

gramar
7. led 2021

@dyechampion Odevzdáváš papíry když jdeš rodit, většinou... Já je odevzdala, v porodnici neřekli nic, dokud druhý den nevolala matrika, chudák sestra na šestinedělí, fungovala jak spojař :D No a nakonec jsem to dořešili až když jsme si šli pro RL přímo na matrice... U druhého to samé...

gracinka7
7. led 2021

@dyechampion teoreticky bys měla mít už v porodnici papír se jmény. Ale ze zákona můžeš vybrat jméno do 30 dní po narození. Já bych to měla teda radši domluvené dřív. Kvůli rodnému listu, pojišťovně a tak. Kdybys čekala se schválením, oni se něčím zasekli (kamarádka čekala na vyjádření 3 měsíce), dítěti vybere jméno stát.

michaela666
7. led 2021

To se ještě v dnešní době musí takhle schvalovat? Když si vezmu ty všechny zvláštní moderní jména podle seriálů a telenovel. Navíc, pokud je jeden z rodičů cizinec tak se trochu předpokládá že nebudou mít Františku nebo Řehoře, ale může to být pro čechy netypické jméno.

gracinka7
7. led 2021

@michaela666 nemusíš nechat schválit to, co je v knize od Knappové. Když tam jméno není, musíš si podat žádost.

michaela666
7. led 2021

@gracinka7 Díky, tím že máme vybrané klasické jméno, tak jsem se nad tím nepozastavovala. Dobré vědět do budoucna. 🙂

95newmommy2020
7. led 2021

My jsme měli napsána obě jména pro dítě už v porodnici. Na tom jejich papíru. A to holcici jméno není v tom seznamu, ale nikdo nic neřekl. Kdyby se narodila holcicka normálně ji to jméno daji. A to jsme Češi. Jen sem slyšela jak to jméno trochu “pomlouvaji” 😁

gramar
7. led 2021

@95newmommy2020 To je ale tím, že to jméno už v ČR někdo má ;)
Jinak v porodnici na to nikdo nic neřekne, potíže nastávají s matrikou...

95newmommy2020
7. led 2021

@gramar Aha takže jakoby jim je to jedno ? A potom třeba nevydají rodný list ?

gramar
7. led 2021

@95newmommy2020 Dají ti "náhradní" kde nebude jméno a po pojmenování ti ho dopíšou, pokud to nestihneš do dané lhůty tak tam místo Allegra, napíšou třeba Anna...

dyechampion
autor
7. led 2021

Tak holky špatná zpráva.
Knappová skončila, takže už jen Ústav pro jazyk český, který teď žádosti nedělá. Budu ještě zítra volat na matriku, co hodlají o tomhle dělat, my sice chceme to "cizí" jméno jako druhé jméno za prvním (které je normálně schválený)...takže v nejhorším to asi pak doplníme, až Akademie začne zas makat. Ale fakt jako haluz.

avital
7. led 2021

Knappovou jsem vůbec nečetla. Starší má jméno, které v ČR nebylo a nic jsme neschvalovali, problémy s matrikou nebyly.

victress
7. led 2021

@dyechampion tak ale je to od ní hezké, že ti odpověděla, přeci jenom už je jí 85 let, škoda, že jsi neporodila loni, to ti mohla ještě schválit...

dyechampion
autor
7. led 2021

@avital v Praze? :D

gramar
7. led 2021

@dyechampion hele já bych nikam nevolala, sežeň si nějakou knihu, nebo dokument, případně nějaký papír na kterém to jméno je, pro případ že by ti dělali problém a až půjdeš rodit normálně to tam napiš a uvidíš jak to dopadne. Ono i dost záleží na matrice, někde to opravdu projde, jinde budou dělat zle... Každopádně bych to řešila za pochodu a nenechala je "připravit se" na bitvu :D

victress
7. led 2021

@95newmommy2020 Allegra je krásné jméno, škoda, že to nevyšlo, v ČR jsou jen 2 jsem našla, ale prý je to mužské jméno, tak pak se v tom vyznej....

dyechampion
autor
7. led 2021

@victress to jo! a ta knizka je z roku 2017, tak by to mozna uz chtelo i uprgrade 🙂

avital
7. led 2021

@dyechampion jo, rodila jsem na Vinohradech, tak Praha 10 🙂

dyechampion
autor
7. led 2021

@avital jsem praha 10! tak to by mohlo projit! :D

gramar
7. led 2021

@dyechampion Ona se aktualizuje, já už tu knihu měla než se narodil první a to už je dvanáct let ;) a kupovala jsem jí v antikvariátu... :D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru