Hodnoty těhotenské cukrovky

guru87
29. lis 2016

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkušenost s podobnými hodnotami po testu - 26tt./ nalačno: 5,17, 60min.: 7,00 120min: 6,66. Samo, že jsem byla hned poslána na dietologii i když je zvýšená jen první hodnota. Navíc se stravuji zodpovědně, jen byl v té době zvýšený stres. Nyní jsem ve 29tt, a protože jsem od té doby léčila angínu a nebyla schopna se ani moc najíst, tak jsem první návštěvu u dietoložky odložila. Jdu zítra. Nyní se cítím dobře i stres dávno opadl. Je možné, že i přes to mi zvýšený cukr zůstane nebo se může sám vrátit do normálu?

Děkuji za rady.

Petra

hz
29. lis 2016

@guru87 povim, jak to mela kamoska-sla na testy, ktere vysly pozitivne, hubena holka, co cely zivot ji relativne zdrave. na diabetologii ji dali dietu, ale ona proste mela po te diete hlad. vykaslala se na dietu a zacla jist normalne, doktorum nic nerekla, jen kyvala, pritom dalsi hodnoty pri nediete mela ok. dite po porodu ok.
nevim jestli vis, ze se hodnoty techto testu snizily..=vice pacientu=vice penez pharma firmam 😀

werumka
29. lis 2016

@hz Ale no tak 🙂 Myslíš, že farma firmy mají nějaký zisk z diety? 😀 Proč se snižoval limit lačné se dozvíš zde: https://www.modrykonik.cz/blog/werumka/article/vysledky-studie-hapo-hyperglycemia-and-m6a7fw/
Myslím, že vzorek několika desítek tisíc těhotných je docela relevantní zdroj informací 🙂
Diabetolog nemůže za to, když laborka udělá test špatně. Což je pořád velké procento případů. Bohužel. Jinak limity po zátěži se naopak uvolňovaly, to jen na okraj 🙂

@guru87 Ahoj, jak jsem psala výš, test Ti byl provedený nesprávně. Lačná glykémie se má zkontrolovat před tím, než vypiješ roztok. Pokud je nadlimitní, má se v příštích několika dnech zkontrolovat znovu. Pokud je nadlimitní i tehdy, tak teprve v tu chvíli se jedná o potvrzenou cukrovku.
V době, kdy jsi byla na testu, jsi byla nemocná?

mischel26
29. lis 2016

No,je pravda,ze loby firem s leky je veliky job...ale nejsem si jista,zda zrovna zde...rekla bych,ze je spis snaha omezit velikost miminek pri porodu,coz statistiky dokladaji...

werumka
29. lis 2016

@mischel26 Velikost miminek v tomhle případě není ten hlavní důvod... Hlavní důvod je stoupající počet diabetiků 2. typu a dětí s metabolickými poruchami. Pokud má těhotná žena nadlimitní hodnoty stabilně, tak dítě musí dorovnávat glykémii i svým inzulínem (což ta studie HAPO potvrdila taky), což je zase zátěž pro jeho metabolismus. U dětí diabetiček také častěji dochází ke vzniku srdečních vad, které je potřeba po porodu sledovat. A v neposlední řadě je to zátěž i pro maminku, která má pak zvýšené riziko vzniku diabetu 2. typu. Proto je dobré o tom vědět 🙂

guru87
autor
29. lis 2016

@hz no o něčem podobném jsem už slyšela.. o jedné bio paní co měla snad 50kg i s postelí, taky ji zjistili cukrovku, začala držet dietu a málem jim po čase zkolabovala, protože začala hubnout a měla pořád hlad. Tak ji dietu zrušili a konec těhotenství + porod i mimčo v pohodě. Mě někdy přijde, že jde jen o body. V moči cukr nemám a ta hodnota není závratná. Jsem ze tří sourozenců co se narodili za minulého režimu. Máma mi říkala, že zvýšený cukr měla každé těhotenství. Vůbec se to neřešilo, jen zapsalo do karty a hotovo. A všichni jsme se narodili s normální porodní váhou, zdraví a i mamka v pohodě. 🙂

werumka
29. lis 2016

@guru87 Jinak správná diabetická dieta nezpůsobuje hladovění! To způsobuje pouze to, když diabetolog, který nemá zkušenost s gestačním diabetem, dá těhotné jídleníček pro diabetiky 2. typu. To je nesprávné, protože těhotná má mít mnohem vyšší přísun sacharidů (včetně dodržování druhé večeře, jezení každé tři hodiny).

guru87
autor
29. lis 2016

@werumka Dobrý den, možná jsem už bacil měla, ale nijak jsem ho na sobě ještě nepozorovala. Byla jsem u diabetoložky hned po kontrole na gyndě, ta si mě objednala a to je vše. Jenže já už pak nedorazila, protože jsem onemocněla.😔 Zitra mám přijít nalačno na odběr krve a prý se pak domluvíme. I když mi je divné, že prve mě po testech chtěla poslat znova na krev do laboratoře a nyní mi ji vezme ona sama v ordinaci.

werumka
29. lis 2016

@guru87 Správně by si Tě měla pozvat laborka sama znovu. Na to se nevypisuje druhá žádanka. Paradoxně v tom, že udělali tu chybu a dali Ti vypít roztok hned, to má ta diabetoložka teď jednodušší. Pokud bude lačná v pořádku, měla by Tě na základě hodnot po zátěži vyřadit z evidence. Pokud bude lačná znovu nad limit, tak se jedná o potvrzenou cukrovku, nehledě na výsledky po zátěži. Ta cukrovka u těhotných může mít různé podoby - u někoho se jedná o zvýšené hodnoty po zátěži a mnoho těhotných zlobí na začátku právě jen ta lačná. Ta když se pak nehlídá, začne po 30. týdnu lítat i zbytek dne. Uvidíš, jaký bude výsledek té druhé lačné. Z mojí zkušenosti - já mám glykémie vždycky nejvyšší před vypuknutím nemoci. Takže tohle vliv mít mohlo.

guru87
autor
29. lis 2016

@werumka No to je výborný 😀 jinak jsem si hlavně ted vzpomněla, že jsem mluvila se sestrou z gynekologie, když mi volala výsledky a samotné jí to bylo divné, že mám hodnotu na lačno vyšší než tu po vypití roztoku.🙄 Takže mám od ní teď co čekat? Když mi bude brát krev jen ona? Aby mi to vyšetřila jak se má a ne tak aby ji vyhovovalo, že má další pacientku. Když tedy, bude teď test na lačno u ní negativní,půjdu i přes to opět na zátěž.test? A když to bude ok, měla by mě vyřadit. Když pozitivní, tak půjdu i tak znovu na zátěž.test?... omlouvám se, jestli se už blbě ptám, jen se v tom fakt prd vyznám.😔

werumka
29. lis 2016

@guru87 Každý organismus má reakci na glukózu jiný. Vetsina lidí má nejvyšší hodnotu po hodině, ale některým leze až po dvou hodinách. Stejně tak se může stát, že ačkoli máš vyšší lačnou, tak pak slinivka vyprodukuje jako reakci velké množství inzulinu, který pak tu glykémii rychle srazí. Což sice ve vysledku je v pořádku, ale na tu slinivku je to zbytečná zátěž.
Na test už nepujdes určitě.
Existují dvě možnosti. První je ta, že prijdes na ogtt, lačná je zvýšená. Test neprobehne a lačná se třeba za dva dny zkontroluje znovu. Pokud je lačná i na podruhé vysoká, dostaneš žádanku na diabetologii. Pokud je druhá lačná v pořádku, test se dokončí.
U Tebe ten test byl dokončen i přes to, že byla nadlimitni lačná. Je proto potreba ji zkontrolovat znovu. Kdyby Ti ten test neudelali, tak by Te lekarka poslala do laborky, aby se v pripade normalni lacne mohl test dokoncit. Ty ho ale uz dokonceny mas. Tudíž Tě nemá smysl posílat do laborky jen kvůli odběru lačné. V tuhle chvíli ještě žádnou dietu nedrz. Jen před odběrem dodrz tu normální dobu lacneni, což je 8-10 hodin. Pokud bude lačná v pořádku, prihledne se k tomu, že test po zátěži byl také v limitu a dál sledovaná nebudeš. Pokud ale bude lačná nadlimitni, budeš dál sledovaná na diabetologii, protože glykémie má v těhotenství tendence stoupat mezi 30. a 35. týdnem a to je potřeba ohlídat. Kdybys něco potřebovala, tak klidně napis IP 😉

guru87
autor
29. lis 2016

@werumka Dobře, děkuji moc. No jsem zvědavá. Hlavně,já mám teď problém v těhu, že si mi začalo dělat špatně u každého odběru a to i po jídle, jednou jsem i omdlela. Navíc mám špatné žíly a vzít mi krev, dělá každé druhé sestře problém. Tudíž, jdu na odběr se stresem a to asi taky není dobré. 😕 Zítra bych se ozvala, případně si přišla o radu, jak dál. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru