Jak jsou výsledky z ultrazvuků přesné?

daniela2016
29. led 2016

Maminky, byla bych vděčná, kdybyste mi zodpověděly jeden dotaz.

Podstoupila jsem 3 ultrazvuky a toto jsou jejich hodnoty:

14.12.2015 - dle PM 7+ 5 tt, dle UZ 6 + 5 tt, o 7 dní mladší těhotenství, početí vychází 21 DC
06.01.2016 - dle PM 11 + 0 tt, dle UZ 10 + 1 tt, o 6 dní mladší těhotenství, početí vychází 20 DC
25.01.2016 - dle PM 13 + 5 tt, dle UZ (NT+ vyšetření) 12 + 6 tt, o 6 dní mladší těhotenství, početí vychází na 20 DC

Poslední ultrazvuk byl v rámci NT+ screeningu v cca 12tt v prenatálním centru v Brně (u MUDr. Vlašína), též mu na přístroji vyšlo mladší těhotenství - o 6 dní.

Dle všech dosavadních UZ mi vyšly téměř na chlup stejné výsledky, a to, že došlo k početí cca 20 DC.

Maminky, hlavou se mi honí tyto otázky. Kdo tomu trošku rozumí, může mi je, prosím zodpovědět?
1) znamená to, že k ovulaci došlo opravdu později než v polovině cyklu (ten 20.DC?) Mám pravidelné cykly 31-32 dní, je to možné?
2) to, že je těhotenství mladší, neznamená třeba, že je miminko menší protože rodiče jsou drobní nebo že se pomaleji / špatně vyvíjí?
3) jak jsou výsledky z UZ přesné?
4) kdyby došlo k početí třeba už 9-10 DC místo 20 DC, rozeznal by tuto odchylku UZ?

Velmi děkuji za Vaši odpověď a vysvětlení 🙂

rezza
29. led 2016

Ahoj🙂
Také jsem měla "mladší těhotenství"
... O pět dní🙂
Podle menstruace jsem měla termín 9.1.2016.. A podle UTZ 14.1.2016:)... To že jste drobní rodiče na to nemá vliv🙂 Ale také to neznamená, že se miminko špatně vyvíjí;).. Kdyby se spatne vyvíjelo... Intervaly mezi týdny by se prodlužovaly🙂.. Ovulace proste byla o něco později než jsi si myslela🙂 Takhle mi to alespoň vysvětlovala dr.. Mám tady teď u sebe maličkou a je naprosto ok;) a většinou se pak doktoři řídí podle UTZ ve 12.tt (screening)🙂

bajana
29. led 2016

@daniela2016 1. Nerozumiem, kde je problém, však ti potvrdili 3x ovuláciu a teda počatie okolo 20,DC
2. Nie, na začiatku sa všetky plody vyvíjajú rovnako, preto sa dá pomerne presne určiť vek plodu.
3. Čim presnejší utz a lepší odborník, tým presnejší výsledok. Vlasin je top. Na percenta ti presnosť utz nik nedá.
4.ano, v prvom trimestri urcite

mika251
29. led 2016

@bajana @daniela2016

úplný súhlas. všetky tri ultrazvuky potrvdili, že ovulácia nastala okolo 20 DC. V tom nie je absolútne žiaden problém, nie každá žena má ovuláciu presne 14 DC, zvlásť keď má cyklus dlhší - a 32 dní je je o 4 dni dlhší cyklus, ako je štandart, takže sa dá predpokladať, že aj ovulácia bude neskor, ako je uvedených 14 dní.

NT screening je najpresnejší z hľadiska určenia veku plodu a tým aj predpokladaného termínu porodu. Ja viem na 100%, že ovulácia u mňa bola 16 DC a screening to potvrdil, moje tehotenstvo je o dva dni mladšie, než podľa MS - skrátka preto, že mám ovuláciu neskor, ako zlatý stred.

Keby došlo k počatiu skor, UTZ by to určite rozoznal.
Keby sa plod vyvíjal špatne, tak by viacnásobný UTZ nikdy nevypočítal rovnaký dátum počatia.

daniela2016
autor
30. led 2016

@bajana
@mika251
Maminky, děkuji za vysvětlení. Já jsem právě ovulaci nijak nesledovala, a můj MUDr. mi to nijak zvlášť nevysvětlil. Po internetu jsem si zjistila, že když jsem dle UZ např. v 11 tt, tak k početí došlo zhruba před 9 tt - takhle jsem dopočítala teoretickou ovulaci😉 Také mě leželo v hlavě, kdy jsem mohla otěhotnět, protože s manželem bylo mazlení 5 DC a pak až 15 DC, takže jsem moc nepochopila, "jak se to mohlo stát"🙂 Proto jsem se ptala, jestli jsou výsledky UZ přesné. To už pak člověk přemýšlí a vymýšlí různé scénáře, jestli je vše v pořádku...

daniela2016
autor
30. led 2016

Takže rozumím tomu dobře, že při 30-32 dlouhém cyklu jsem nemohla otěhotnět už při mazlení při 5 DC (to by asi ovulace do 10 DC nemohla přijít, viďte?), to by UZ poznal?
Už mi to dává trošku smysl, děkuji za vysvětlení 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru