Vitamíny v průběhu těhotenství, co si o tom myslíte?

misa845
23. lis 2014

Ahoj všem! 🙂 Ráda bych se ujistila, jestli je opravdu až tak důležité užívat ty všemi "propagované" vitamínové přípravky v těhotenství? Beru zatím pouze kyselinu listovou, tak přemýšlím, jestli si opravdu mám koupit nějaký ten komplex vitamínů. Když už, tak jaké jsou opravdu dobré? Díky!

craki
23. lis 2014

To je strašně těžko... Záleží jaky mas vztah k multivitaminum obecně a jakou mas stravu... Mimco si z tebe stejně vezme co potrebuje samo.. Listovka je zaklad, většinou nejis tolik zeleniny aby to bylo optimalni pro tebe natož i pro male...
Známá lekarnice mi doporučovala Femibion nebo Chytré miminko....

misa845
autor
23. lis 2014

To je pravda, myslim, že skoro všichni máme nedostatek vitamínů i minerálů. Když už jsem se chystala nějaké si koupit, lékárnice mi říkala, že pokud beru kyselinu listovou, je to v podstatě zbytečné.
Ještě jsem koukala na MammaVit od GS.
Každop. díky !

katyxq
23. lis 2014

Multivitamíny, multiminerály jsou nesmysl - jednotlivé složky si vzájemně brání ve vstřebávání a navíc to podporuje vznik alergií u miminka. Pokud už, tak cíleně doplňovat, co chybí.

kacca11
23. lis 2014

Podle mě je nesmysl brát ty propagované super multi vitamíny. Většina z toho se nevstreba a daleko lepší a prospěšnější je pestrá strava. Souhlasím s listovkou, ale další doplňky bych brala až když by něco mělo chybět.

rousse
23. lis 2014

Základ je to, jak se člověk stravuje. Pokud jíš pestrou stravu, tak nemá vůbec význam do sebe cpát nějaké multivitamíny, protože tělo je skladovat neumí. Takže pokud do sebe dostáváš dost vitamínů a minerálů ve stravě, tak nadbytek odchází z těla močí. Pokud toho nadbytku docílíš pomocí multivitamínu z lékárny, tak si vlastně v té lékárně připlatíš akorát na dražší moč. Pokud nejíš zeleninu, ovoce, maso, pak ano, chápu, že ty vitamíny do sebe musíš nějak dostat. Já teda nejsem žádný extra masař, ale občas maso jím, zelenina a ovoce jsou u nás na denním pořádku normálně - nejen v těhotenství, takže já žádné vitamíny umělé nekupuju. Ani vitamin C - to si radši udělám domácí šípkový čaj s medem🙂

zmrz_lina
23. lis 2014

Brala jsem jen listovku, a to ještě stylem - "Ty jo, už jsem ji pár dní neměla, tak si jeden prášek vezmu". Ani jsem tu krabičku nedobrala. Celé to kolem těhotenství a mimin je akorát jeden velký byznys, je dobré to mít na paměti 🙂
Ale já teda neberu vitaminy ani jako netěhotná 😉

lucifereeek
23. lis 2014

asi záleží jak se stravuješ atd. já vitamíny brala v prvním těhotenstvím a teď ve druhém si občas taky dám a to hlavně z toho důvodu, že vím, že nemám pestrou stravu - ovoce nejím vůbec, zeleninu pomálu a spoustu věcí ani jíst nemůžu protože mám pak střevní problémy. Jinak já osobně vitamínům věřím, protože mi pomohly nejen zlepšit zdravotní stav tak jsem i díky doplnění vitamínů otěhotněla, takže smysl to určitě má.

hany_bany
23. lis 2014

@rousse v šípkovém čaji nemáš ani 1 % DDD vit. C.
Ale jinak souhlasím, pokud je ve stravě dost ovoce a zeleniny, tak to není potřeba. Já jsem si koupila Femibion kvůli dovolené, kde jsem věděla, že můj jídelníček nebude úplně vyvážený a pak jsem ho tak dál zobala, když jsem měla zeleniny míň. Je potřeba hlídat tu vyváženost - pokud někdo nejí moc masa, tak je dobré doplnit železo (z rostinné stravy není nejlíp vstřebatelné) a pak v druhém a třetím trimestru je potřeba hlídat taky omega-3 mastné kyseliny - buďto např. z ryb nebo řas (EPA+DHA), případně lněný olej je na ně bohatý (kys. linolenová).
A taky pokud těhotná zvrací nebo nemůže nic pozřít, tak to není na škodu dopnit to vitaminy v tabletce.

misa845
autor
23. lis 2014

Já osobně si také myslím, že to vše kolem je jen jeden velkej byznys! Ovoce jím, každý den, na maso jsem teda měla velikou nechuť, ze začátku, ale ted už ho pomalu také začínám jíst. Zelenina, tak s tou je to horší! Jinak v tomto období mám nejraději pomeranče a mandarinky, občas si vezmu jablko.. 🙂

rousse
23. lis 2014

@hany_bany tak je asi rozdíl šípkový čaj a šípkový čaj - když vezmeš čerstvé šípky, které nespaříš vodou vařící (protože tím veškeré Cčko zlikviduješ), tak si myslím, že toho Cčka tam najdeš víc než třeba v citrusech, ve kterých fakt není skoro nic díky způsobu sběru, transportu a uskladnění v našich super hypermarketech a následném uskladnění v našich domácnostech....když vezmeš "šípkový" čaj z obchodu nebo i lékárny, kde je v podstatě drť bůhvíčeho....někdy radši nevědět, tak ano, tam toho Cčka taky moc není🙂

milmic
23. lis 2014

Vitamíny jsem brala, ale spíš kvůli sobě. Začátek těhotenství jsem vždycky masivně prozvracela, nejedla jsem, nepila jsem. Tak jsem potom brala, ale tak sporadicky. Vždycky jsem měla jednu krabičku na celé těhotenství. Myslím si, že je to dost velká reklama, nemám pocit, že bychom zrovna tady u nás trpěli nedostatkem. Záleží na tom, jakou máš stravu. Jestli jíš k snídani, k obědu a kvečeři rohlík se salámem, tak by to možná něco chtělo. Já třebas jím každý den dost ovoce a zeleniny, tak se nebojím.
a popravdě neberu ted ani listovku, protože tu tabletku nepolknu, aniž bych se u toho pozvracela. Brala jsem to asi první týden spolu s B6 a pak už jsem začala zvracet. Nemám odvahu nic pokoušet. 😉

tynka23
23. lis 2014

Brala jsem listovku,ta je fakt důležitá.A když se později objevily křeče do nohou a občasný tvrdnutí břicha, přidala jsem hořčík.To je vše.Pokud si dáváš ovoce,zeleninu ,sem tam to maso (taky jsem mu v těhotenství moc nedala,nahradila jsem např.tofu),tak bych do sebe žádný vitamíny v tabletách necpala 😉.

terezapetrova
23. lis 2014

dle mého je to pouze marketing 😉

marketinkakopretinka
23. lis 2014

Nemyslim, ze by byl marketing, ze vseobecne se spatne stravujeme a je treba dodavat telu, nejen tehotnemu, vitaminy, mineraly a stop.prvky. ale dulezite je opravdu to, co do sebe cpeme a v jake kvalite to je. Listovka je urcite dulezita pro kazdeho, v tehotenstvi dvojnasob. Prvni a 3. Trimest jsou take vhodne pro vitaminy. Idealni jsou v tekute forme. Ne tablety, ty se lepe vstrebavaji. Taky doporucuji v tehu zasaditou smes min.a stop.prvku. i pri kojeni je fajn.

mariti
23. lis 2014

Záleží, jak se cítíš. Já to beru tak, že přes zimu té zeleniny tolik není, jsem hodně unavená, dělají se mi koutky, začínám mít křeče a problémy se zubama, takže jsem si balíček vitaminů koupila (GS Mamavit). Ano, v našich končinách většinou netrpíme podvýživou, ale dítě si vezme, co potřebuje, otázka je, co zbyde na Tebe. Jo, a ještě jsem po roce intenzivního kojení dost vysátá a těhotenství se zkomplikovalo. Takže asi tak. Můj názor je, že význam to má - alespoň přes tu zimu.

ladyhacek
23. lis 2014

Mě doktor vitamíny doporučil. Beru chytré miminko, někdy každý den někdy obden a do konce těhu to možná snížím. Uvažovala jsem že ho budu brát jen obden, ale moc mi nechutná maso a zeleniny také nesním mnoho takže ho beru. Podle mě záleží jakou máš stravu. jak píší výše to dítě si to bere z tebe. Já s ním trochu a jsem hned plná takže takový příjem jaký bych měla mít nemám (je to znát i na váze jsem v 5 měsíci a na začátku jsem shodila 4 kg a ty ještě nepřibrala)

v2e2rka
23. lis 2014

Z vitamínů beru jenom vit.C jako prevenci nachlazení ( jenom 250mg a ne každý den), když jsem byla nachlazená, zvedla jsem dávku a líp se s rýmou vypořádala. Stejně jako v prvním těhotenství užívám vápník+hořčík, mám problém s kyčelními klouby, tak hlavně jako prevenci, teď beru poloviční dávku, ale při kojení budu brát plnou, už jednou se mi to vyplatilo. Jinak vitamínům moc nevěřím, hlavně na nějakou listovku zvysoka kašlu, já totiž celé první tři měsíce byla v podstatě jen na syrové zelenině, každý máme holt jiné chutě. Akorát vypadá divně, když stejně těhotná kamarádka na cvičení vytáhne sušenku a já mrkev =)

alubif
23. lis 2014

Koupila jsem si je, ale zatím jsem si je nedala, v prvních tydnech těhotensví jsem pila Nosifol a bylo mi z něj tak zle, že s dalších vitamínů mám hrůzu, když už mi nevolnosti pomalu odeznívají. Jak řekl Shaldon v Teorii velkého třesku - je to jen tah jak vyrobit drahou moč 🙂

craki
23. lis 2014

@misa845 Tak update k mému uvodnimu příspěvku. Dle paní lekarnice : pokud se rozhodnes pro multivit, pak nejlip dle složení vypada chytré miminko (superfolin), pak femibion (2) a pak další a další.. Tyhle dva jsou podle ni top...
Ale fakt záleží jaký mas k umělým vitaminum přístup... Ja třeba první polovinu těhotenství brala jen listovku... Do druhé půlky mi dr predepsala i jod, tak si rikam, ze je to zas o jednu tabletku víc na kterou mužů zapomenout, tak si koupim multivit at to mám prijednom... Navíc jak píšou holky, pres zimu jim min hlavně zeleniny a na oblíbených citrusech všechno nenazenu...

vlnka09
24. lis 2014

Já osobně je brala při prvním těhu - jakmile se potvrdilo a te'd když se mi potvrdilo druhé,beru hned taky...Já bych to asi nepodceňovala .(jinak před otěhotněním jsem brala cca 3 měsíce kys.listovou ).Známá mi říkala,že ji její gynekolog řekl,že vitamíny jsou nesmysl-že jsou to pročůrané peníze.Že jak chodí často čůrat,takže se ani nestačí vstřebat a vyčůrá je 😒 Já si to zase takhle nemyslím.A taky ta známá má dvě ze tří dětí nemocné.U toho jednoho jí přímo prý řekly,že jeho problémy jsou způsobené tím,že v těhotenství nemněl přísun vitamínů a živin. (prý celé těhu zvracela a jedla jen čokoládu a jablka 😒 ) Nevím,ale myslím,že to zase nejsou takové částky a myslím,že to opravdu miminku prospěje 🙂 Teď jsem si koupila Femibion ale příští měsíc už koupím Chytré miminko - prý je to levnější varianta Femibionu a co jsem se tu ptala,tak maminky docela chválily 🙂

zuzkaaap
24. lis 2014

stejně si myslím,že nejlepší je doplnění pravě toho,co organismu chybí, protože nikdo z nás nemůže přesně vědět,jak opravdu vitaminy působí na náše tělo a na zdraví miminka...vždyť je to chemie 😕

akmitaf
24. lis 2014

ahoj tak já jsem brala vitamíny už v prvním těhu a musím říct, že ačkoliv jím docela dost zeleniny a ovoce, tak jsem se cítila v těhu moc dobře - dokonce jsem měla nádherné nehty i vlasy. Brala jsem je do konce kojení, pak se přiznám, že jsem se začlenila do práce a trochu sama sebe flákala. Když jsem se začali snažit o miminko a nešlo to, tak první na co se mě ptali v centru bylo, zda beru vitamínky a jaké. Když jsem otěhotněla a šla na první kontrolu hned chtěli zase vědět, co beru za vitamínky. A jinak jsem 18 tt a opět mám moc krásné nehtíky a začínají mi pěkně růst vlásky. Za první těhu mi vlásky narostli z úplnýho vystříhání na konci 3 měsíce až do pasu 6 měsíců po porodu - a netřepili se.

michalusenka
27. lis 2014

a berete je az kdyz se dozvite ze jste tehotne nebo uz dopredu kdyz se snazite otehotnet?

happylenulka
27. lis 2014

já beru femibion a spirulinu. ani ne tak, že bych byla zastáncem umělých vitamínů, spíš proto, že už 2 měsíce v kuse zvracím a můj jídelníček tak není úplně ukázkový, jaký byl před těhu.... tak spíš pro klid duše, aby miminku nic nechybělo ;)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru