Neplánované těhotenství a deprese

tamara387
19. dub 2016

Zdravím všechny maminky i já jsem maminka,Mám holčičku a je to moje zlato.Holčička byla vymodlená,ale po porodu jsem měla deprese a přemýšlela jsem i nad sebevraždou jen sem brečela a koukala do zdi trvalo to asi 3 měsíce.I přesto že svojí holčičku miluju nadevše.Druhý jsem nechtěla.Manžel od rána do večera v práci.Finanče pokulháváme.Te jsem zjistila že jsem těhotná a začínám mít ty samé stavy jako po porodu.Nedokážu reálně myslet.Pořád bojuju s otázkou jestli jít na potrat.Bojím se že když už mám takové stavy ted jak bych to zvládla po porodu.Jsem na nervy a nevím si rady.Občas beru něco deprese protože mívám záchvaty bušení srdce a vysoký tlak,prý z nervů.Vím že mi asi nijak nepomůžete,ale byla bych ráda kdyby tu byl někdo kdo něco podobného zažil.

werumka
19. dub 2016

@tamara387 Ahoj, a bralas někdy nějaká antidepresiva? Psychiatrii a psychoterapii máš vyzkoušenou? Jsou AD, která se dají brát v těhotenství, ale měla bys být v péči psychiatra, který léčí i těhotné.

lafemme
19. dub 2016

@tamara387 Co znamená, že občas bereš něco na deprese??? Na deprese se dlouhodobě užívají antidepresiva...Některá se mohou i v těhotenství a při kojení... Určitě bych navštívila psychiatra a toto všechno raději probrala s ním než tady na MK 😉

lenbenn
19. dub 2016

Spíš to zni jako záchvaty panicke úzkosti. Na to se používá např. Lexaurin. Taky jsem to mivala. Každopádně nejlepší je, si to prostě v hlavě přehodit a nepoddávat se tomu. Psychika umi hrozne moc a největší chyba je se litovat a myslet negativne. Já si prostě řekla dost, přestala se nervovat stresovat atd....a prostě to zvládla sama. A verte mi, zas tak těžké to není 😉

septums
19. dub 2016

No já teda nechápu, když jste miminko neplánovali a druhé jsi nechtěla proc jste se lépe nechránili?
Přeji ať se dobře rozhodneš, hodně sil a ať všechno zvládneš v pohodě

lafemme
19. dub 2016

@lenbenn tak to by mě zajímalo, jak se tyto stavy dají vůlí ovlivnit...? 🙂

lenbenn
19. dub 2016

@lafemme jen mluvím ze sve zkušenosti ☺ nikdy jsem doslova deprese neměla, jen panicke úzkosti a jelikož po praskach mi bylo ještě hůř, řekla jsem si, že to musím zvládnout sama. Přeci jen je to všechno v hlavě. Možná je to tim, že mám vytrenovanou, silnější psychiku....nevím , jak spatne na tom slečna je. ....nejsem doktor ☺

lenbenn
19. dub 2016

@lafemme snažím se slečnu povzbudit 😉

lafemme
19. dub 2016

@lenbenn paní ale píše, že trpí depresemi (předpokládám, že s tím byla u dr, který diagnózu stanovil) a na tohle si říct "dost" fakt (bohuzel) nestačí...😉

werumka
19. dub 2016

@lenbenn panicke ataky, které neovlivňují normální fungování, se vůli zvládnout dají, ale musí k tomu mít člověk sílu a nadhled, který clovek, který je v akutní těžké fázi, nemá. A pokud už má člověk za sebou sebevražedné myšlenky a sklony, tak to prostě je příznak deprese a deprese je nemoc. Tudíž se musí léčit. To, co člověka s depresí hodí na dno jsou bohužel právě (dobře míněné) rady, aby nemyslel negativně a byl pozitivní.

lenbenn
19. dub 2016

@lafemme Ano. Po porodu jimi trpěla. Ted pise o stavech, který nasvědčují panicke úzkosti. Už jen podle toho, že pise, že je bere občas. Léky na deprese se berou pravidelne. Tak nevím no ☺ třeba se mylim 😉

lafemme
19. dub 2016

@lenbenn já to chápu... Vím, že to myslíš dobře, ale možná je tohle ještě horší ..Jako bys člověku se zlomenou nohou řekla "Nepoddavej se tomu, to zvládneš sama a bez to zkusit rozbehat" 🙂 🙂
Každopádně i ty stavy paniky nejsou zadna sranda, takže pokud se ti toho podařilo zbavit bez léků, tak to tedy koukám...Na nenervovani se bych i já potřebovala nějaký recept 🙂))

lenbenn
19. dub 2016

@werumka samozrejme chápu , že deprese je nemoc a tu musí resit odborník. Není mi jen jasne, jestli těmi depresemi trpi i ted ....Já to z toho uplne jasne nevyctu. ...😉

werumka
19. dub 2016

@lenbenn Myslím, že se jedná o deprese, na které naskocily momentálně ještě úzkosti z těhotenství. Ty jsou podmíněné hormonálně podobně, jako například právě poporodní deprese.

lenbenn
19. dub 2016

@lafemme Já přeci nechci, aby to zvládla sama ☺ ale našla v sobe tu silu.....
Možná je to tim, že jsem si toho dost prozila a byla ne jednou psychicky na dně. ...to me zocelilo. Tak to beru Já Teda.

lenbenn
19. dub 2016

@werumka mne by zajímalo, kolik je holčičce ..jestli to jsou i právě ty tři měsíce

werumka
19. dub 2016

@lenbenn Je to asi hodně individuální, ja jsem v sobě taky našla vzdycky sílu a věřila jsem sobě a tomu, že to zvladnu sama. Trvalo to asi tri roky a nakonec jsem musela nechat školy pro absolutní vyčerpání. A po deseti letech se stále lecim a léčit se budu asi na furt. Proto bych nikomu online neradila, aby v sobě našel sílu. Ano, ať jí nachází, ale za pomoci lékaře nebo terapeuta, který včas vyhlásí time out 🙂

werumka
19. dub 2016

@lenbenn na mě to působí, že holčička už je starší.

lenbenn
19. dub 2016

@werumka to ano, samozrejme, neříkám, že bez lékaře. Asi jsem se spatne vyjádřila ☺

werumka
19. dub 2016

@lenbenn Právě, ono to vyznělo, že lékaře ani léky nedoporučuješ, tak proto 🙂 to jsou ty textový diskuze 🙂

lafemme
19. dub 2016

@lenbenn také jsem tvé příspěvky pochopila jako werumka 🙂

lenbenn
19. dub 2016

@werumka Neee, to ne ☺

lenbenn
19. dub 2016

@lafemme ono je to těžší napsat a popsat no....☺ jen jsem chtěla dát najevo, že muže byt silnější, než si myslí. Co se tyče doktora a léků , to ví paní urcite nejlíp.

maii
19. dub 2016

Bud si tady muzeme hrat na psychiatry a psychology, nebo muzeme zakladatelce pomoct. Takze @tamara387: prvni krok - sverit se s tim nekomu - jsi udelala, ac trochu nestastne do eteru MK. Dalsi krok je vyhledat odbornou pomoc, je to totiz to nejrozumnejsi, co muzes v teto situaci udelat. Sama bych se po dlouholetych zkusenostech s depresi, panickou poruchou, fobiemi, apod. do samolecby nepoustela. Muze to mit opravdu tragicke nasledky. Doporucila bych ti vsak neco o techto problemech precist, treba ti to doda urcity nadhled a pocit, ze v tom nejsi sama.

Nepises, odkud jsi, co beres (teda spis co si ordinujes), jake dalsi mas priznaky, jake mas zazemi, jake bylo tvoje detstvi, jak resis stresove situace, ani ses nezminila, jaks resila tento problem v minulosti. Vime toho fakt malo, ale i to je dobre, aspon se tu bude mene spekulovat ;) Takze ted by bylo dobre se co nejrychleji - cas patrne tlaci, vzhledem k tehotenstvi - obratit treba i na obvodaka nebo nekoho ze socialni sfery, kdo by te mohl nasmerovat dal, doporucit odbornika - pokud sama nemas nejakeho "znameho" psychiatra ci psychologa (psychiatr te pak preposle k psychologovi dle potreby, popripade naopak). Boj s psychickymi problemy je na dlouhou trat, a bylo by dobre vzhledem k detem i k tobe samotne se do toho pustit co nejdrive a pomoci si vsemi moznymi prostredky: psychoterapie, antidepresiva, relaxacni metody, atd.

Jestli jsi z Prahy a okoli, tak doporucuji Centrum krizove intervence: tam te v kteroukoli denni dobu vyslechnou a pomuzou ti odpichnout se dal.

A mezitim se snaz byt k sope shovivava, odpoustej si, delej neco, co te tesi. Taky doporucuju si ty nejvetsi "problemy" nekam napsat, pomuze to nejen pri navsteve odbornika, ale i pro vlastni potrebu usporadat si myslenky.

tamara387
autor
19. dub 2016

@lenbenn holce jsou 2 roky,lexaurin mám brát jen při tom ataku.Po porodu jsem na tom byla opravdu zle.A to jsem se na malou tak těšila,Nedokážu to ovlivnit i kdybych sebevíc chtěla ,prostě řvu ,nepřemýšlím.Kdybych neměla malou o kterou se musím postarat asi by ro bylo horší.Antikoncepci jsem nebrala,jelikož s manželem jsme měli sexuální život nulovej.Prostě jednou a bylo.tím se nechci nijak bránit,ale nechci zažít ty stavy znovu

lenbenn
19. dub 2016

@tamara387 Já tu přeci nechci dělat chytrou. Myslela jsem, že ted momentalne to tak vazne není, ale jak pisete, tak ano. Já Vám hlavně přeji hodně sil, ať se z toho dostanete. Nevím, jake to je....snad se to zlomi v dobre....

kacca11
19. dub 2016

Co nejrychleji zajdi na konzultaci s psychiatrem, tohle neni sranda. Sver se muzi, musi mit moznost ti pomoct.

Pokud jsi si jista, ze daldi dite nechces, kontaktuj co nejdrive gynekologa ve veci interrupce. Neni na tom nic spatneho.

Drzim palce, at je ti brzo lepe.

tamara387
autor
19. dub 2016

@kacca11 děkuji,začnu to řešit.Jsem na tom hůř a hůř.

klaraslavickova
24. dub 2016

měla by jsi si toho štestí vážit co ja bych ted za to dala..uvedom si že ne každý má ty poklady co ty

lajla
24. dub 2016

@klaraslavickova to nemůžete vztahovat na to co teď máte za sebou... Deprese nejsou sranda, a myslím že autorka sama je na tom bídně☹

@tamara387 bezvadne jsou bachovky kapky krizovky
Svěřila bych se do rukou dobrého homeopata, promluvila s psychologem... Pokud léky tak opravdu min dávky, ty vás z toho nedostanou a ještě zničíte játra sobě tak i miminku... Myslím že další těhotenství je důvod proč se sebou opravdu začít neco dělat, bude lip uvidíte!

kattien17
7. kvě 2020

Ahojte babi🙂 uvidím ci to tu ešte žije... Je tu niekto kto bral počas tehu lexaurin a všetko bolo ok? AD sme s doktorkou úplne vysadila len občas (raz za týždeň alebo aj menej) pri ataku (mam PP) si dam lexaurin. Neublíži to babatku? Neviem si predstaviť ze by som bez toho fungovala...