Rodina a tchýně zasahují do výchovy. Jaké jsou Vaše zkušenosti?

anna189
23. kvě 2020

Holky jak zvládáte u miminek přivlastnovani miminka u rodiny ze strany tchýně a ostatních a občas i nepříjemné poznámky? Mám 3 měsíční miminko a snažím se ke všem chovat hezky a vždy miminko poskytnout tak aby si jej užili, pohráli, pochovali... ale zastavam spise kontaktni výchovu. Nenechavam dítě vyplakat a když place třeba na oslavě mezi 10ti lidmi, chci jej k sobě...ale občas poslouchám jak tchýně nebo ostatní mluví na dítě ,,ta tvoje máma je hrozná" ..,,dej mi ji, já ji utesim, podej mi ji, já vychovala 3 děti a vím jak na to.. Tchýně koupila kočárek pro sebe domů aby mohla malou vozit po domě a ikdyz řeknu že ne ze placici dítě nepolozim do kočárku protože se uklidní u mě, jakmile ji má v náručí, hned ji cpe do toho kočárku se slovy ,,to víš že babička to umí a bude po mým"... nebo rekne ,,tobe se nechce domu k mamince vid" ... je to pro mě dost nepříjemné a těch situací je daleko více . jaké jsou vaše zkušenosti?

anna189
autor
23. kvě 2020

@anna189 ještě bych ráda zmínila že celá rodina je zastánce bití děti na zadek protože přece musí poslouchat.. moc nerozumí výchově po dobrým... neustále celim i poznámkam že malá bude zavislak na matce.. jsou k ní hodní a kupuji ji stále dárky ale tchýně si vybavila komplet skoro celý dětský pokoj a teď poslouchám jen výčitky že je jí to k ničemu proto že tam moc nejsme apod... přijde mi že cokoliv udělám je špatně

jjasmina
23. kvě 2020

Jooo moje máma to zkoušela malou uklidnit, no byl z toho akorát tak hysterický pláč. Už jsem použila i že je to mje dítě a nikdo mi nebude do výchovy zasahovat. Nejsem uplně zastáncem fyzických trestu, ale občas na zadek, proč ne. Tot mi známá říkala, že počkej až ti jednou ujede ruka a malá tě vytočí, no nevim, zatim jí jsou tři měsíce... Jinak ani z rodiny si nikdo nedovolí snižovat moje metody, to by asi dopadlo dost špatně

alla007
23. kvě 2020

@anna189 ano, všichni byli chytří jak rádia 😁. Já jsem tedy držka, takže si nikdo moc nedovoloval, ale když byly průpovídky jako u vás, normálně jsem si dítě vzala, ať dotyčný chtěl nebo ne. Zkus chlacholit stejným způsobem "no jó, ty nechceš už být u babičky" a " maminka tě tady nenechá, neboj..." Třeba jí to trkne.
Ad bití a výchova. Tak tříměsíční miminko snad nikdo bít nebude. A později ... Máte ještě spoustu času se realizovat

anna189
autor
23. kvě 2020

@alla007 no já se přiznám že špatně snáším ten nerespekt že bych ráda aby dítě nebylo v kočárku doma (můžou si ji pochovat, hladit na podložce a ne jezdit mezi prahy) a stejně šup za minutu tchýně miminko rve do kočárku s pýchou jak nade mnou zvitezila a milion prupovidek kolem aby mě shodila

anna189
autor
23. kvě 2020

@alla007 zkusím... ale u nás je to jasný...se urazí a pomluvi kde může 😄

olga_
23. kvě 2020

@anna189 Plačící dítě patří k matce, v tomto buď teda nekompromisní.

inssomnia
23. kvě 2020

Moje teta je trochu jiná varianta. I přání k narozeninám od ní zkysne, když ho podepíše "tvoje nejoblíbenější tetička" :D dělá se děsně důležitou i na dítě. Přijede jednou za měsíc nám vysvětlit, jak se máme starat o její maminku a jak jí malá pozná a jak se směje (jen na ni) a mají speciální pozdrav a bůhvíco. Dítě se směje na každýho, kdo se směje na něj, a opakuje leccos :D no ale co... Občas to ve mně kvasí, ale nechávám jí vyblbnout, ať si to taky užije... Věci, který se mi nelíbí, ale objektivně neublíží (neustálý cicmání, šišlání a tak) nechávám být. Věci, co by ublížit mohly (tahání za ručičky třeba) řeším
Ale shazovat tě před malou nesmí. To bych radši šla do konfliktu hned dokud je miminko a vyříkala si to s ní (nejlíp i s manželem, pokud jste za jedno). Pak z toho bude malý akorát zmatený a nešťastný, protože určitě bude mít rádo maminku i babičku.
Že prostě pokud s těmihle kecy nepřestane, tak tam malá na delší návštěvy nebude. Ty jsi máma, ne nějaká postpubertalni ségra, aby ti malou brala z ruky s takovými kydy.

anna189
autor
23. kvě 2020

@inssomnia děkuji za názor... ikdyz je malé 3m a věci nevnímá.. tak řeči typu ,,tobě se určitě domů nechce, ty jsi tady spokojená... ta tvoje maminka je hrozná..ty jsi spokojená tady u babičky" se mě moc dotykaji... chci aby babičku měla moc ráda... ale vre to ve mě šíleně... zatím jsem nic na to neřekla, protože je to partnerova rodina (on nebyl pritomen) a nechci dělat zle... ale začíná mi to vadit více a více... děkuji

anna189
autor
23. kvě 2020

@inssomnia jooo tak teta by si mohla podat ruce s tchyni... 😄🙄

veruuu_kubesovic
23. kvě 2020

je to tvé dítě a pláče, kdo jiný by jej měl uklidnit než jeho máma ❤ hold v tomhle musíš být nekompromisní a jestli máš první dítě, to si ještě vyslechneš spoustu nevyžádaných rad a keců...ale radím jedno a zásadní = nedej se...

ondruchovat
23. kvě 2020

Dala bych jim taky přes prdel když tě neposlouchaji . Je to tve dítě , tohle bych si nenechala líbit ..

lucifux
23. kvě 2020

@anna189 mám to doma podobně, žijeme ve třígeneračním baráku, ale každý máme svou domácnost. S tchýní máme jen společnou koupelnu a wc. Ale pořád mi cpe její rady, jak mám co dělat, a že tohle takhle atd... nás poslouchá za dveřmi, jestli náhodou mi kluci nepláčou aby mohla využít situace a vetřít se. Jsem taky držka, jen tak si všechno líbit nenechám. Mám dva syny a čekáme třetího chlapečka. Předevčírem už mě tak vytočila, že jsem jí řekla jestli mě nepřestane říkat co mám dělat, že půjde pryč. Pořád mi vykládá, že jsem mladá a že toho ještě moc zažitého nemám, že ona vychovala 2 děti. Že já jsem ještě nic nedokázala. Svatý klid máme s dětma, když je v práci.

lucifux
23. kvě 2020

@anna189 hlavně se nenechej vynervovat a nenech aby v tobě vyvolala pocit, že jsi špatná máma, raději jí slušně pošli někam. Přeji hodně štěstí.

hojda
23. kvě 2020

@anna189 Tak bych jí řekla, že vše se vyvíjí a i ve výchově jsou změny a když něco, tak většinou stačí říct, že ti tak řekl doktor, že to tak máš/ nemáš dělat. Starší generace většinou dá na autoritu.

anna189
autor
23. kvě 2020

@lucifux teda to ti nezávidím bydlet s ní...to by mi regulerne precvaklo... já se snažím aby aspoň 1x týdne malou viděli... zatím tedy nevyvolava pocity ve mě že jsem špatna máma ale spíše pocity že nejedu podle celé jejich rodiny a jsem divná, jiná a prostě asi naivní... snažím se dělat dobře aby malá měla všechny ráda a bylo vše ok...ale je to fakt síla se přemahat...

lucifux
23. kvě 2020

@anna189 taky se držím občas zuby nehty. U nás třeba je syn prostě celý mažel si usmyslela. Ze mě nemá prý nic, ale přitom lidi ve vsi povídají, že syn celý máma. I švagrová řekla, že z manžela syn nemá skoro nic. Ale prostě je to přitom celý manžel podle tchýně.

pipi_puncocha
23. kvě 2020

Myslím, že jsi nad míru tolerantní a rozumná, že se i přes takové chování snažíš, ať spolu všichni hezky vycházíte, klobouk dolů. No, ale teda ohledně toho shazování bude potřeba si to opravdu vyříkat na rovinu, protože to se nedělá. Já mám chlapečka 6m a občas taky z některých rad rostu, vyslechnu si to a pak řeknu, že já to chci dělat jinak a jak už bylo zmíněno, dost často používám, že jsem se ptala dětské lékařky a děláme to podle jejího doporučení (příkrmy, kojení a jiné)

hezz17
23. kvě 2020

@anna189 jeeeje, divní jsme byli taky 🤣🤣🤣 latkovy pliny, šátek, kojení. Nad vším ohromny údiv. (Dcera byla jejich 5.vnouce). Ještě teď -u druhého mi chce vždycky po prebaleni pliny vyhodit. Tak musím pořád dokola opakovat, že se perou-jak kdyby ona dávala kdysi pemprsky😀 kojení, jeste kojis? To už snad ne, ne? Takovou velkou? Nechceš ji dát sunar? To bude mít lepší ne?
Ale jako ona je hodná, to zas nemůžu říct půl slova. Nikdy neříká že bych něco mela nebo neměla (kromě krtin 🤣). Ale ten nekončící údiv nad vším....😀

eleanorrigby
23. kvě 2020

No to Ti povim,ze ty jeji reci jsou totalni hnus. Urcite to prober s manzelem a meli byste na ni nastoupit oba, ze takhle teda ne. Porad jsi to Ty, kdo rozhoduje, ze ona vubec muze svoje vnouce videt, tak aby se nedivila. Ja teprv cekam tchynino prvni vnouce a neco si zkusi a bude koukat.

madbetka
23. kvě 2020

A manžel na to co? Zasáhnout by měl on, je to jeho matka. Aspoň u nás to tak máme, že s mými rodiči si to řeším já, s manželovými manžel. Ale oba jsme zajedno.
Takové řeči bych nedovolila a už vůbec bych nenechala dítě plakat. Na návštěvách mám dítě u sebe já nebo manžel, pokud si ho někdo chce pochovat, tak jedině pokud je dítě v pohodě. Pokud začne plakat, uklidňujeme jen a pouze my. U první dcery to všichni velmi rychle pochopili, aniž bychom museli cokoli vysvětlovat, prostě jsme to dělali podle sebe a nenechali se rozhodit. Prarodičům rozhodně nebráníme, naopak chceme, aby je děti měly rády, ale rodiče jsme pořád my.
Nesmíš si nechat všechno líbit, držím palce 🙂

anna189
autor
23. kvě 2020

@pipi_puncocha děkuji moc... nadmiru tolerantní...to zní hezky.. občas to ale ve mě vyvolava pocity jestli opravdu jsem tolerantní... když tchýně pronese větu ze se malé nechce domů a chce být určitě u ní....jsem zticha, usmívam se neřeknu nic a oblékam malou k odchodu... možná je to tato chyba?

anna189
autor
23. kvě 2020

@madbetka moc děkuji...a u vás z rodiny všichni tolerovala? Neměli tendence třeba utěšovat? Nebo blbě komentovat? Manžel je za jedno semnou...ale..ne vždy je přítomen na sešlostech nebo je třeba zabrany do rozhovoru a neslyší co je kolem a nemůže tedy zasáhnout... mě spíše irituji ty uštĕpacne poznámky tchýně.. zrovna vcera ironicky 4x musela pronést ,,Ach jo já si tě ani nepochovam" .. měla několikrát možnost, ale rve malou do stupidniho kočárku radši.. anebo ,,já ten kočár prodám stejně tady vůbec nejsi" ...to jsou poznámky s dost jizlivym tonem

anna189
autor
23. kvě 2020

@eleanorrigby tak snad ta tvoje nebude taková jako moje 😁🙄 řeknu ti... totálně to otravi mateřství..snažím se s tím pracovat ale je to těžké...

madbetka
23. kvě 2020

@anna189 Měli tendence. Občas poznámky apod., tchýně měla tendence brát dítě ideálně mezi dveřmi, aniž by se rozkoukalo a další. Nedali jsme miminko z ruky, dokud jsme neviděli, že je v pohodě. Pochopili.
Hloupé řeči jsem přecházela buď mlčením nebo tichou poznámkou k dítěti, že je to přeci jinak.
Já a moje tchýně se tak nějak tiše tolerujeme, obě se před sebou tváříme, že jsme v pohodě, normálně se bavíme, ale obě víme, že kámošky z nás úplně nebudou. A ona dobře ví, že mám svojí hlavu a nenechám nikoho, aby mi říkal, co mám jak dělat.

Nedělala bych si z toho těžkou hlavu. Pro dítě je důležité, jak to má doma, a čím je větší, tím víc dokáže rozlišovat, že u babičky jsou některé věci jinak a podle mě mu to nijak zásadně neublíží. Bít ti malou určitě nebudou (a pokud by to jen zkusili, tak bych já osobně řádila jak tajfun) a poznámky časem taky přejdou a nebo se naučíš je pouštět jedním uchem dovnitř a druhým ven. Postěžuj si manželovi, on bude nejlépe vědět, co na jeho mámu platí, příp.ho popros, ať jí to zkusí nějak mírně říct a uvidíte. Rozhodně je ale dobré hned na začátku určit hranice, protože za chvíli budeš řešit, že ti dítě krmí tím, co nechceš, vodí za ruce, posazují, komentují botičky a já nevím co dál...Vy jste rodiče, nikdo jiný 🙂

surikata131
23. kvě 2020

@anna189 toto jsem naštěstí nezažila, moje tchyně je fajn, nevyžádané rady ani moc nedostavam. Ale rict o mě že jsem hrozná matka by zkusila jednou, byt tebou tak si s ní promluvím, že matka si ty, výchova bude po tvojem a přeješ si, aby tě respektovala a takto o tobě nemluvila. Pokud by to nešlo po dobrém, tak pod vyhružkou, že k nim nebudete chodit 🤷‍♀️ Je potřeba vymezit hranice

inssomnia
23. kvě 2020

@hezz17 já zas tak nějak vidím, že dělám věci stejně jako moje máma, její ségra a moje tchýně - právě proto že latkove pleny, kojení, intuitivní příkrmy, kontaktní, nenechat nikde plakat, pohoda, moc nehrotit... Asi to je nejen dobou, ale i povahou. Kterékoli z těch tří bych dítě svěřila bez mrknutí.

apollena
23. kvě 2020

@anna189 poridte satek ci nositko a bude mut smulu😉 jinak proste miminko nedat a at si trhne. Takhle miminko patří k mamince a tim spis, kdyz place. Ten nerespekt by me vytacel, takze by mela babicka s timto pristupem brzy utrum.

apollena
23. kvě 2020

@apollena oprava: takhle male miminko atri k mamince.

sudylichozrout
23. kvě 2020

@anna189 Zarazi me, ze mas trimesicni ditko a nekdo uz resi budouci vychovu skrze fyzicke tresty. Nenechej si do toho kecat, je to vase dite. Tchyni at usmerni manzel.

cherie24
23. kvě 2020

@anna189 a nemůžete si všichni sednout a promluvit si o tom? Že by jste si sedli - manžel, ty, tchýně a chlap by jí vysvětlil, že by si takové shazování neměla vůbec dovolit? Poradit může, někdy je to fajn oblzvlášť u prvního dítěte, ale tohle už je moc :( Já to teda měla taky hodně divoké, řekla bych že tchýně vůbec nesouhlasí s mojí výchovou, ale já jsem se teda nikdy nedala. Já třeba miluju šátkování a malá taky a to jsem si vyslechla tolikrát, jak jí rozmazluju a vyhazuju kupu peněz, přitom je to jen předražený kus hadru (já bych bez šátku doma absolutně nic neudělala) a musim jí taky někdy nechat vybrečet ne jí pořád tahat a uspávat v ruce to vůbec. A kolik my jsme měly hádek o vybavení do bytu. Nový kočár mi vyčítá ještě teď po víc jak 3/4 roce (sehnala mi starý, vybledlý, rezatý po 2 dětech, ale v pohodě by to stačilo). Já teda bohužel neměla ani zastání v chlapovi, ten s nima spíš souhlasil ve všem. Ale líbit jsem si to nenechala, i když to bylo někdy hodně nepříjemné. Myslim si teda, že by se tě měl hlavně zastat on před svojí maminku, ať ona vidí, že za tebou stojí a je to vaše díte ne její, tak by se podle toho měla chovat 🙂