Rodina a tchýně zasahují do výchovy. Jaké jsou Vaše zkušenosti?

anna189
23. kvě 2020

Holky jak zvládáte u miminek přivlastnovani miminka u rodiny ze strany tchýně a ostatních a občas i nepříjemné poznámky? Mám 3 měsíční miminko a snažím se ke všem chovat hezky a vždy miminko poskytnout tak aby si jej užili, pohráli, pochovali... ale zastavam spise kontaktni výchovu. Nenechavam dítě vyplakat a když place třeba na oslavě mezi 10ti lidmi, chci jej k sobě...ale občas poslouchám jak tchýně nebo ostatní mluví na dítě ,,ta tvoje máma je hrozná" ..,,dej mi ji, já ji utesim, podej mi ji, já vychovala 3 děti a vím jak na to.. Tchýně koupila kočárek pro sebe domů aby mohla malou vozit po domě a ikdyz řeknu že ne ze placici dítě nepolozim do kočárku protože se uklidní u mě, jakmile ji má v náručí, hned ji cpe do toho kočárku se slovy ,,to víš že babička to umí a bude po mým"... nebo rekne ,,tobe se nechce domu k mamince vid" ... je to pro mě dost nepříjemné a těch situací je daleko více . jaké jsou vaše zkušenosti?

marketanova
23. kvě 2020

Dobrý večer, tchýně mě zasahuje do výživy dcery a výživových doplňků. poradíte mi?

e_v_k_a83
24. kvě 2020

@anna189 Pokud jste s manzelem v tomto zajedno, je to skvele🙂 a v klidu ji muzes usmernit. Ty pindy jsou hrozne a vubec te nerespektuje. Dela si co chce. Tam je důležité to podchytit zavcasu. Zatim mate 3mesicni mimi ale cim bude starsi tim to bude horsi. Tak radim, sednout si s tchyni. A slusne ale razne ji rict co a jak. Muze se ksychtit a myslet si co chce. Tohle je vase dítě, vase vychova. Nikdo ji nezakazuje se s ditetem videt. A obcasne rozmazleni od babicky byt musi a bude az povyroste. Ale respektovat vas musi, to musi pochopit...Hrozna jezibaba, ty ses moc hodna. Jine ženské by s ni hadam vybehly uz😁

izz76
24. kvě 2020

@anna189 Upřímně tě lituju, protože bych na to nervy neměla, miminko patří k mame, není to věc se kterou může někdo dělat pokusy.. Buď ke tchyni nekompromisní, nechovej se podřízeně, rázně řekni ne moje dítě nebude v kočárku atd.

denny27
24. kvě 2020

Nesnáším kecani do výchovy, takže bych udělala krátký proces i za cenu toho, že dojde k nějaké větší vyměně názorů...

linee
24. kvě 2020

@anna189 tak trimesicini je prilis male, aby jej nekdo byl. Podle mne aspon minimalne do roka, mozna do dvou nevidim duvod dat diteti na zadek, protoze to, co dela, nedela z "vychytralosti".
Co se tyce dalsiho, mas dve moznosti: bud ty poznamky budes prechazet a nebo se ohradis....treba proc rikaji, ze jsi hrozna. Jestli ma pocit, ze ji spatne vychovavas. Nebo, ze sice vychovala 3 deti a ma to za sebou, ale ze ty mas svoje prvni a rada by ses to naucila na svem diteti a pod. A nebo to obratit a kdyz zacne brecet u ni rict "uz mas babicky dost a chces k mamince...vid, ze jo?" a bud to pochopi a nebo take ne. No a pokud nic z toho nezabere, zabira jedina vec - omezeni kontaktu....u nas k tomu nakonec doslo a tchyne vidi deti 3x do roka a ty poznamky prejdu, protoze vim, ze je to takto malo caste, ze mi je to jedno. Kdyby se s tim ale deti potkavali nekolikrat do roka, tak bych se rozhodne ohradila. Ono kazdy vi vsechno nejlepe, nez matka, ale vychovavat a starat se o tak male mimi by na 24/7 nikdo nechtel...

pavlina212
24. kvě 2020

Podle me je tohle lekce pro tebe. Je na case vyporadat se se syndromem hodne holcicky a stat se sebevedomou zenou, ktera si nenecha prekracovat hranice. Myslim, ze tohle je celkem bezny. Dokud se nestaneme matkami nechavame my zeny po sobe dupat, tolerujeme veci, ktere se nas dotykaji a tvarime se mile. Kdyz prijde dite, najednou nekopeme pouze za sebe a nuti nas to ozvat se. Sice to prinasi konfrontace a komplikace, ale je to vlastne pozitivni jev. Nauc se stat sama za sebou a svym ditetem 😉

pasiba
24. kvě 2020

Já vždy říkám mamce i tchyni. Ty už sis své odchovala, tak teď to nech na mě 😁 ale mě se nikdy tato situace jako tobě nestala a těžko říct v čem je chyba. U nás to je tak, že moje máma ví, že nikdy nebyla dobrá máma a tak ví, že její výchovu neuznávám. A tchyně je na tom asi podobně. To jak si to s nimi nastavíš je na tobě a musíš si zatím stát. Pravděpodobně jsi jim to neřekla nikdy dost důrazně

anna189
autor
24. kvě 2020

@linee no ty věty hrozná matka apod jsou většinou když chtěli například koupit choditko (nevím proč mysli tak dopředu) proto že je to přece úžasná věc kterou měli všechny děti v rodině.. když já řeknu 3x ne hezky slušně.. přijdou na řadu věty typu ta tvoje maminka je hrozná, ani mi nedovolí ti něco koupit... nebo ostatní věty jsou taky proto když mám malou u sebe proto že place tak výčitky ze si ani nepochovaji... tchýně si to ve finále udělá vždy po svém jakmile vyciti příležitost... nejhorší na tom je to že už se párkrát stalo kdy na mě zvýšila hlas jakmile jsme byli jen my dvě v místnosti a partner to nemohl slyšet.. nebo blbe poznámky speciálně říká hlavně když je její syn daleko... manžel se to tedy dozví vždy z doslechu ode mě a moc už nezmuze..domluvili jsme se, že bude více přítomen a více vnímat věci okolo malé... ty výčitky jsou ale dost silné s ironickým tónem.. nebo vycitavym tónem...

anna189
autor
24. kvě 2020

@pavlina212 jo Pavli, myslím že jsi to vystihla... ta hodná holčička jsem fakt byla.. je to partnerova rodina že tak jim nebudu říkat co si myslím a měnit jejich zvyky...ale tady jsem tvrdě narazila.. díky za povzbuzeni.. blbě je to, že u nich se ani konfrontace nikdy neřeší..tam za každým usklibnutim už jsou pomluvy po městě a celé široké rodině.. ne jednou jsem se doslechla že jsem se na oslavě špatně podívala na někoho..ale neresila jsem to, mají to už jako sport asi, potřebuji řešit a bavit se o někom..

zmrzlinka
24. kvě 2020

Nedej se....buď nekompromisní.....držím palce ❤💙❤

tonicka16
24. kvě 2020

@anna189 měla jsem to a mám podobně jako ty. Nechtěla jsem dělat zle, nechtěla jsem se pořád jenom ohrazovat, pořád někomu něco vysvětlovat, obhajovat, stejně nikoho naše důvody nezajímaly a protože děláme věci jinak, než dřív, tak je to špatně. Od narození malé komplet od začátku, nenecháváme ji vyplakat, kojila jsem ji skoro do dvou let, když u někoho plakala, hned jsme ji vzali k sobě, odmítali dát do náruče sotva jsme přešli přes práh, nekrmili sladkostma, nedávali od roka k jídlu všechno, zakazujeme kupovat čokoládu a sladkosti, necháváme malou hlídat moc málo, návštěva jednou týdně je málo a x dalších věcí. Dnes jsou malé dva roky a narážíme porad, protože jsme prostě nenastavili jasné hranice od začátku. Pokud možno to udělej co nejdřív, ušetříš si plno nervů a trápení do budoucna. Vím, jak takové chování dokáže znepříjemnit sestinedeli, mateřství, návštěvy, prostě všechno. Držím palce🙂

jelenice_zavodnice
24. kvě 2020

@anna189 Co se osvedcilo u nas, je to, ze na podobne ironicke poznamky nereaguji, mluvim na dite, a nebo je vyvracim primo mluvenim na dite. Asi takhle: “Ta tvoje mama je hrozna, nic ti nedopreje” (napr. nevhodne jidlo), a ja na to” maminka te miluje, chce abys byla zdrava a tohle jidlo neni zdrave, mohla bys byt z toho nemocna, bolelo by te brisko...” Nebo “ty brecis, ze nechces domu?” A ja na to: “Ty brecis, ze uz chces domu, ze ano zlaticko? Mas tam postylku, sveho muchlacka, svuj klid bez hlucne televize”... A takhle jsem mluvila uz od malicka i kdyz jeste ani jedno nemluvilo a moc nerozumelo. Dale co se osvedcilo je, naucit dite rikat vsechno, at se neboji rict mi cokoliv, vyptavam se, jak bylo, co delala, co mela k obedu a tak. Co resime dodnes, je nevhodne jidlo, spatne jogurty, sladkosti, chipsy, tycinky, starsi bude mit 4r. a tohle neji, cekam, ze za chvili to budou cpat i mladsi. Te starsi to nacpou i pres to, ze to maji striktne zakazane. Napr. zkouseli takove to, “ale nerikej to mame” a prvni co bylo, mala mi rekla, babicka mi dala bramburky nebo cokoladu. Pak se na ni zlobili, ze to rikat nema. A ja na to, ze je krasne, jak ji babicka uci od mala lhat... Po par pokusech bylo videt, ze dite je porad naprasi 😀, tak to vzdali. Ja mam tohle s vlastni rodinou, tchyne naopak vetsinu veci respektuje a dodrzuje, nemam obavu ji sverit dite, dokonce se snazi i tak nejak varit pro ni zdraveji. S vlastni mamou bojuji ale porad. U te tvoji tchyne bych zvolila tuto cestu, dale co se tyce vsech tech choditek, hopsadel, tak bych ji s klidem vysvetlila, ze dnes se nechodi s novorozenem na kontrolu kycli na ortopedii proto, aby pak v peti mesicich viseli na skakadle a v osmi mesicich v choditku. Ja bych se odvolala na pediatru, ze tohle vsechno se dnes nepouziva s ohledem na spravny vyvoj. Stejne tak stravovani, ze dnes lekari doporucuji jine stravovaci navyky, ze to mas od lekarky. No holka, ono to ted zacina ale asi bude hur, zacne jidlo, vzdorovani, vhodna obuv nebo hracky. Chce to nastavit latku hodne vysoko aby bylo z ceho pak ubrat, tato tchyne vypada na “tezsiho nepritele” 😉.

sunnurse
24. kvě 2020

Řekla bych před ní jejímu synovi: "Pojď, jedeme domů, ta tvoje máma je hrozná a ty chceš být se mnou." a pak bych se jí zeptala, jak se jí takové řeči líbí.

plysacekhb
24. kvě 2020

Ozvala bych se a to co nejdříve, je na čase vytyčit mantinely, dát jasně najevo , že takhle ne, nebo se to bude stupňovat a pocítí to i dítko časem. Asertivně klidně bych odmítla vše, s čím nesouhlasím, a to včetně těch blbých keců na tebe, to je hrozně za čárou. A myslím, že prostředník v podobě manžela ani není třeba, naopak by bylo žádoucí, aby tchýně pochopila, že seš silná ženská, která si bude stát za svým a kterou si nemůže dovolit shazovat apod. A šla bych do toho i za cenu konfliktu rozhodně. Buď se dvakrát třikrát urazí a pak pochopí, nebo se jednou regulérně pohádáte, což podle mě není nutně na škodu, můžete si to vyříkat a snad pochopí a kdyby ten její scénář pokračoval, tak bych přestala být vstřícná, dvakrát bych na návštěvu nepřijela , aby chápala, že takové chování má i následky a pak už snad není co řešit... a pomluvy u rodiny i jindy bych opravdu neřešila (resp. neřeším, byla jsem v podobně situaci jako ty a také se o sobě dovídám úsměvné věci, ale netrápí mě to🙂 ), to je ubohost a její vizitka, ne tvá. Hodně síly přeju🙂.

apollena
24. kvě 2020

@pavlina212 lepe bych to nenapsala👌👏

anna189
autor
24. kvě 2020

@plysacekhb moooc děkuji a jak to nyní probíhá u vás? Pochopila nebo stále jak do dubu? Já se uz jednou snažila ji rozumně vysvětlit že pokud ji něco trápí nebo chce miminko vidět častěji ať mi to prostě řekne a najdeme společnou rovnováhu návštěv... vuuuubec to nezabralo... pomluvy se snažím neresit protože tchýně je opravdu materiál... 2 dny nezavolam nebo nepošlu fotku malé a už se o mě koluji zvěsti jak jsem určitě uražená a že jsem nějaká divná a ani se neozvu.. trošku tam funguje i paranoia 😄 a nějak si domýšlí různé verze příběhu... no je to těžké...

anna189
autor
24. kvě 2020

@jelenice_zavodnice díky, jo těžší nepřítel to každopádně je..general rodiny a nedejboze odporovat. Manžel má mnoho krásných vlastností ale sám se přiznal že až nyní semnou se naučil projevovat pořádně city že to dříve vůbec neuměl. To z čeho to pramení je mi jasné a je to spíše jen takový výsledek te nekontaktni výchovy.. asi bude hůře, ale vim jistě že kdybych malé řekla že chce určitě domů proto place...následovalo by uraženi a pomluvy široko daleko... tak musím promyslet jak na ni... 🙄

meronym
24. kvě 2020

@anna189 Mne by bylo urazeni a pomluvy totalne jedno. Oprostete se od toho. Mimochodem tyto typy pomlouvaji vzdycky, nema cenu snazit se jim vyhovet.

anakolut
24. kvě 2020

@anna189 Tvoje tchýně je úplně stejná jako ta moje...občas je to fakt peklo. Když se slušně ohradim, tak se mi akorát dostane "napomenutí" ať nevyvolával hádky. Děti miluje, ony jí také, ale pro mě je každá návštěva psychicky velmi náročná.

anna189
autor
24. kvě 2020

@anakolut je to náročné vid? Ta moje je organizatorka rodiny... je schopna i naplánovat jak bude oslava probihat.. do narození dcery byla docela fajn, ale od tehotenstvi je to stále sama prupovidka kolikrát až mě to zamrzí a přijde mi že kdykoliv cokoliv udělám vždy to bude špatně nebo aspoň vhodné na nějakou její prupovidku

surikata131
24. kvě 2020

@anna189 s takovou ženskou se obávám, že to možná ani po dobrém nepůjde. Na hrubý pytel hrubá záplata...budeš muset zabojovat hned ze začátku, ať vidí, že se nenecháš

mariegroth
24. kvě 2020

Tchyne si vlastni deti vychovala, tak at necha vychovu tvych deti na tobe. Bohuzel takove reci hodne lidem prijdou normalni. Takove ty prupovidky “mama je hrozna” asi Spousta lidi treba ani vazne nemysli, ALE to neznamena, ze by tchyne Tohle mela rikat. A pamatuj si - je to tvoje dite. Ty si musis nastavit pravidla. Nemas povinnost ji vubec dite davat. Ve trech mesicich jsem jeste neumela dite sverit.

iris92
24. kvě 2020

Z vlastni zkusenosti neporadim, ale nedavno jsem cetla vyborny clanek na tema vychova kdysi a ted. Treba by vam pomohly nektere argumenty 🙂 hlavne se nedejte, je to vase dite, ne babicky. Drzim palce ❤ clanek zde http://mentalniminimalismus.cz/rodicovstvi-dnes/

anna189
autor
24. kvě 2020

@mariegroth já vím, že to třeba nemyslí zle... trošku mi přijde že je to obrana proti tomu když malá začne plakat. Samo sebou že ve 3 měsících ještě si nedokáže zapamatovat tváře a když na ni promluví nahlas někdo cizí, někdy začne poplakavat.. musí se nejprve rozkoukat... tak si myslím že tchyni to mrzí a tohle je obrana..ale stejně to dost zamrzí. Celkově ale ten přístup je někdy opravdu šílený. Spící miminko ve vajicku po příjezdu na návštěvu je schopna odnést do jiné místnosti a zavřít za ním dveře přece aby mělo klid na spánek...to jsem stála a přemýšlela jestli to opravdu myslí vážně... po příjezdu stojí ve dveřích a už natahuje ruce pro vajíčko, bere miminko a odnáší... pro ni možná normální situace, pro mě velmi nepříjemné situace

anna189
autor
24. kvě 2020

@iris92 moc krásný článek...děkuji za poslání 🌸 jen škoda že některé babičky tyhle věci prostě nechtějí slyšet

plysacekhb
24. kvě 2020

@anna189 u nás "happyend", jasně, myslí si pořád svoje, což je
v pořádku, ale vídání vnoučete má přednost a pochopili, že bez respektu vůči nám, rodičům, to nepůjde, takže nyní vše v pořádku🙂.

mariegroth
24. kvě 2020

@anna189 Ja ti rozumim. Tchyni neomlouvam. Neni tvuj sef. Az s ditetem jsem se naucila rikat be. to spani ve vajicku...na to pozor. Hrozi pozicni asphyxiation - to znamena, ze miminko si muze zablokovat dychaci cesty. Tohle je problem, Kdyz vajicko je vyjmuto z auto. Podlaha ma jiny uhel.

anna189
autor
24. kvě 2020

@mariegroth my samozřejmě nenechavame spát miminko ve vajicku 😊 určitě to není prostředek který schvalují, ale na převoz a přesun jasné že vajíčko... spíše mi šlo o nastineni situace kdy tchýně vezme miminko ve vajicku a dá ho do prázdné místnosti a zavře za ním dveře a miminko zůstalo v prázdné místnosti samo ve vajicku... to jsem velmi nepochopila od ní..

mariegroth
24. kvě 2020

@anna189 Promin, nechtela jsem poucovat. Omlouvam se 🙂. Asi tchyne ma zastarale info, ze kolem miminek se MUSI septat a musi spat v absolutnim klidu

levandule_k
25. kvě 2020

@anna189 Nemám děti, ale příčí se mi představa, že by moje dítě plakalo a tchýně mi ho začala brát a dávat do kočárku, že ho udrncá... Jako zdá se mi ujeté, že si koupila vlastní kočárek a cítí se dotčená, že v něm je dítě málo...Dítě už má přece kočárek od rodičů... Líbí se mi tvůj přístup kontaktního rodičovství.

Na ty poznámky, kdy ti je říká jen tobě, bych se jí s klidným hlasem zeptala, jestli je ochotna je nahlas říct před tvým manželem.

Obecně tohle chování, když neutneš ze začátku, tak to pak bude jenom horší a horší.