Musí se na matriku kvůli křestnímu jménu miminka?

plavacek15
26. únor 2015

Maminky, chci se zeptat - s přítelem čekáme miminko, narodit by se mělo každým dnem, na matrice jsme kvůli příjmení nebyli, jelikož se miminko bude jmenovat po mně. Otázka zní, jak je to s křestním jménem? I kvůli tomu se na matriku musí nebo to se vyplňuje až v porodnici? Jsem z toho zmatená, protože někdo říká, že i kvuli křestním jménům se musí na matriku, někdo zase, že to se vyplní až v nemocnici, proto se obracím s otázkou na Vás?!

Děkuji za odpověď.... 🙂

loilla
26. únor 2015

@plavacek15 My byli na matrice kvůli příjmení - nejsme sezdaní a mrně bude mít příjmení partnera. A jméno po nás ani paní na matrice nechtěla vědět, že to si uvedeme až v porodnici. Takže za mě tak 🙂

sofie1974
26. únor 2015

záleží, kde rodíš-třeba v Podolí v Praze mají vlastní matriku, kde nejlépe před porodem, ale můžeš i po něm, odevzdáš dotazník s vyplněnými křestními jmény. zeptej se ve své porodnici, jaká je praxe

palomitacheca
26. únor 2015

Na matriku se chodi kvuli uznani otcovstvi a kvuli prijmeni ditete. U syna po nas na matrice chteli i krestni jmena, ale stejne jsem je pak znovu hlasila v porodnici. U dcery na matrice jmena nechteli, pry si to rodice jeste casto rozmysli. Vyplnovala jsem je az v dotazniku z porodnice.

fillipepi
27. únor 2015

Já mám připravený formulář se jmény až do porodnice, kde ho předám. Na matrice jsme taktéž byli pouze přiznat tatínka a jeho příjmení. 🙂

penelopaw
5. lis 2018

Při zápisu do porodnice jsem dostala mj. i formulář pro matriku, kam se uvádělo jméno dítěte. Na křestím jméně jsme se nemohli dohodnout, takže jsme papír přinesli nevyplněný - ptala jsem se na matrice, jestli je možné dítě pojmenovat až po narození, až ho reálně uvidíme, jako to jde třeba v USA. U nás to jde taky, ale dokud není jméno dítěte, nemůže matrika vystavit rodný list, na základě kterého se dítě nahlašuje na pojišťovně apod. Porodnice v takovémp řípadě jen oznámí, že se narodilo dítě (holčička / chlapeček) tomu a tomu páru + rodiče pak mají třicet dní na to se na matriku dostavit a jméno tam nahlásit. Do té doby je mimi bez rodného listu. Pokud do těch 30 dnů nepřijdou, tak jméno určuje soud. Takže je asi lepší mít to nějak vymyšlené předem - nám tedy dětská sestra dělala dost problémy a neustále mi lezla na sál a v kontrakcích na mne tlačila, ať tam to jméno už napíšeme 🙂.