Trvalé bydliště novorozence podle otce. Dával někdo?

6. únor 2023

Dávali jste někdo trvalé bydliště dle otce? Jako rodina funguje v pořádku, jde pouze o papírovou formu.
Otec má bydliště trvalé v jiné obci - kde stejně počítáme že za pár let budeme žít.
Nyní jsme ale v městě větším, kde syn dochází do školy a z praktické stránky budeme zde prvních pár let ještě žít (kvůli dojíždění). V době kdy se syn narodil, jsem také měla trvalé ještě tam, tudíž i on, ale museli jsme ho přendat do města, kde jsme koupili byt, kvůli školce a škole, a trvale zde žijeme.
Jde nám o to, že bychom rádi, aby se malé narodilo tam, odkud oba pocházíme.

Tak se ptám z důvodu, jestli to má smysl? Jsou to velké komplikace, pokud má matka a dítě rozdílné trvalé bydliště?
Neřešte prosím to, že je to zbytečné papírování navíc. Ptám se na stránku věci při běžném fungování rodiny.
Děkuji

merope
6. únor 2023

A to jde? Mně řekli, že jde automaticky podle matky a pak musím změnit.

mishka87
6. únor 2023

Hned po porodu má dítě trvalé bydliště podle matky. Pak teprve lze změnit na jiné. Ovšem musíte mít při změně bydliště nějaké potvrzení od majitele nebo nájemní smlouvu. Prostě aby bylo jasné, že tam tedy opravdu bydlíte. Jinak místo narození bude podle adresy porodnice. Syn se narodil na Praze 10, ale trvalé bydliště má úplně jinde. Tak jen si neplést tyhle 2 pojmy.

autor
6. únor 2023

@merope
@mishka87 aha, tak já si zřejmě mylně myslela, že pokud půjdeme na matriku před porodem, že můžeme určit místo bydliště. Zapomněla jsem zmínit, že zatím nejsme vzati.
My máme byt i dům v osobním vlastnictví, tak to je bez další kličky aspoň.

pavlinar
6. únor 2023

Ahoj, asi to moc nechapu.. narodi si tam, kde ho porodis 🙂 a to neni vazane na trvale bydliste, muzes si zvolit jakou chces porodnici, takze klidne u vas v rodnem meste

nikolite
6. únor 2023

Myslím že pleteš dohromady trvalé bydliště a místo narození ne ? Místo narození je podle nemocnice. Trvalé bydliště můžeš hned po narození změnit a původní pak už nikde uvedené není .

jjasmina
6. únor 2023

dite má po porodu trvalé bydliště tam kde matka, pak to lze změnit, já měnila na trvalé bydliště otce potom až

autor
6. únor 2023

@nikolite
@pavlinar
@jjasmina jj máte pravdu, špatně jsem to zformulovala. Jen mi to už nejde opravit.
Samozřejmě se mi jedná pouze o trvalé bydliště dítěte. Tam kde bude mít své první, tam kde ho budou vítat jako občánka.

@jjasmina Miminko tedy mělo bydliště s Tebou, a ty si Tvé také po té měnila, nebo pouze miminka? Když změníme takřka tedy hned, tak pak bude mít veškeré povinnosti úřední od začátku v obci trvalého, že? (ptám se jen orientačně a hloupě, abych věděla, jestli to má smysl. Mám namysli například odpady, nebo zmiňované vítání občánků).

veruuu_kubesovic
6. únor 2023

Novorozenec po narození má trvale bydliště tam, kde jeho/jeji matka stejně tak je to i s pojišťovnou...
A můj muž se narodil úplně jinde než má trvale bydliště, já stejně tak 😉

jjasmina
6. únor 2023

Já měnila pouze trvalé bydliště dítěte, samozřejmě pokud si změnite svoje ted, bude ho mít i miminko jako vy

kamino
6. únor 2023

Ano, prcek měl trvalé bydliště tam kde já ( i když tam asi 15 let nebydlím, ale to je vedlejší ) a po propuštění z porodnice ho partner přihlásil k sobě do domu kdy bydlíme, já mám trvalé bydliště stále jinde.

somalicats
6. únor 2023

Pokud Ti jde o vítání občánků, tak to probíhá nejdřív kolem 6 měsíců věku a je pro děti, které v době spuštění přihlášek mají trvalý pobyt v té dané obci nebo městské části (v případě Prahy). Takže pokud Ti jde o to, aby dítko přivítali tam, kde plánujete bydlet, tak máš po porodu čas ho tam přehlásit.