Úzká pánev a přirozený porod. Jak to bylo u vás?

25. dub 2022

Ahojte, ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti ohledně úzké pánve a přirozeného porodu. Moje hodnoty jsou 23-20-27-15 - měřeno v prvním trim. byla jsem rovnou upozorněna, že pravděpodobně budu muset rodit CS, že se pánev sice ještě roztáhne, ale vzhledem k těm mým 15cm to prý moc nadějně stejně nevidí. Tak se ptám, měla jste to některá podobně a pánev se roztáhla natolik, že jste byly schopné porodit přirozeně? (Ano vím, že záleží i na velikosti dítěte - na to mám ještě brzo, ale podle toho kolik jsem vážila já a přítel mě nejspíš čeká porod malého slona :D)

vall85
25. dub 2022

Nechci strašit. Moje hodnoty v prvním těhu byly 27-28-33/15 a rodila jsem přirozeně. Žádný doktor, co mě tehdy viděl nenamítal, že z toho bude císař. Každopádně... nevím jestli s tím těch 15 cm mělo něco společného, ale při porodu jsem se roztrhla až po konečník. Po druhé jsem měla CS a mnohem lepší.

ronyx
25. dub 2022

Tak takový problém měla má sestra, ty zranění pak nejsou hezká, nehledě na to, že neteři tenkrát doktoři zlomili klíční kost, jak ji páčili ven. Takže problémy jak pro maminku , tak i pro miminko. Raději bych podstoupila císaře.

autor
25. dub 2022

Jo, já už se s CS pomalu smiřuji, i když jsem si tak strašně moc přála rodit přirozeně.. No nedá se nic dělat, zdraví nás obou je samozřejmě na prvním místě před nějakýma mýma představama :DD Když mě sestřička tehdá měřila a hlásila doktorce těch 15cm tak se tam obě málem vyvrátily a ještě mi to v průkazce zvýraznily aby s tím všude počítali asi :D

martulka88
25. dub 2022

Mě nikdy nikdo neměřil, ale když jsem rodila prvního syna (3590g) tak byl přivolán další lékař a sestra, jelikož se zarazil ramínky a nešel ven. Když jsem rodila druhého syna (3670g), tak mi dotkor řekl, že z toho důvodu musí být SC, jelikož bych nad 3kg nedokázala porodit přirozeně. Byla jsem zklamaná, že nemohu přirozeně porodit (hlavně kvůli prvního syna). Ale bylo pro mne nejdůležitější, abych tady měla zdravého syna ❤️

amy87
25. dub 2022

Já 17 cm, dítě 3600 g a neprošlo!

lentilkah
25. dub 2022

Ja mela tu posledni hodnotu 16 a prvni porod skoncil klestema (syn mel 3170 g). Druhy porod uz sel hladce.

carameels
25. dub 2022

Ve 34. týdnu mi sestřička naměřila poslední hodnotu také 15. I u mé doktorky přišlo zděšení a cítila jsem, že pomýšlí na císaře. Ale sestřička mi ukázala cviky na míči, které měly pomoct. Tak jsem poctivě cvičila. Ve 36tt už jsem měla hodnotu 17 a při porodu 18. Syn 3200 g. Doktorka nechápala, že jsem to dala přirozeně. Měla jsem nástřih, ale nic tragického 🙂

elesse
25. dub 2022

Tedy mě ani jednou pánev nikdo neměřil...

rozitta
25. dub 2022

@elesse Ani mně ne, slyším o tom poprvé. A to už jsem 2x rodila 🙈

autor
26. dub 2022

mám na to i v průkazce přímo kolonku - Pelvimetrie, hned pod výškou a hmotností. Přijde mi to jako celkem důležitý údaj, zvlášť když nejsem třeba jen 1cm pod hraniční hodnotou, ale rovnou 4cm, což mi přijde teda dost a pokud se můžu vyhnout problémům tak jsem fakt ráda, že to moje Dr. hlídá 🙂

elesse
26. dub 2022

Možná doktoři poznají jestli problém hrozí nebo ne.... protože pochybuju, že by mě jinak minule nechali rodit 4 kg syna s tím, že moje běžná velikost oblečení je 34 a váha 55 kg a nikdo nic neměřil🙂 Ale to není předmětem, promiň, plevelím....

martulka88
26. dub 2022

@elesse Není to o tloušťce - já 154cm, vel.42/44 a váha 83kg a já neporodím více jak 3kg dítě. A to jsem nebyla měřená, ale zjistili to u prvního porodu, kdy mého syna vytáhli násilím - celkově jsem měla už tak těžký porod. Druhý byl už SC. Naopak má ségra 165/vel.38 a +-60kg a porodila přirozeně obě, skoro 4kg, děti.

shak29
28. dub 2022

Mě PA měřila pánev, hodnoty netuším, řekla jen, že pánev mám úzkou. 🤷‍♀️
Ale čtvrtý porod bez poranění a komplikací a malej mel 4080g. 🙃

sira2014
28. dub 2022

Dobrý den, jsem dula a doporučila bych vám najít si svou porodní asistentku, s kterou můžete hlídat velikost pánve i miminka dal. Neříkám, ze se vás to netýká, ale je to velice vzácné, ze by dítě neprošlo z důvodu velikosti pánve. To co tu ženy výše popisují není jen velikosti děti a pánve ale také vedením porodu a řešením situaci. CS je velká břišní operace a má poměrně velký dopad na cele mateřství. Někdy je to hodně znát hned a někdy si toho člověk všimne třeba až po mnoha letech. Moc hezky o tom píše například Michel Odent. Je možné, ze budete CS skutečně potřebovat a pak je dobre, ze je dostupný, ale v dnešní době se naduziva, protože je to jednoduché řešení…. Mohu doporucit PA Katku Rochovou.

veronikav31
28. dub 2022

@sira2014 bohužel si dovolím oponovat, rodila jsem dvě děti, starší dcera šla akutní sekcí, byla větší 3,5kg(odhad byl +-stejny), syn byl menší,o hodně,měl odhad 2,8kg,nakonec porodní váha 2,5kg, porod přirozeně skoro 12 hodin,postupoval rychleji než si přáli doktoři,pomalu jsem se otevírala a syn chtěl ven,potrhal mě až ke konečníku,i když byl tak malý.musim říct,že paní doktorka byla úžasná,byla špatná,že mě syn tolik potrhal,věděla jsem že mám úzkou pánev,co může nastat i přesto jsem do přirozeného porodu šla.oba dva porody jsem doslova prozvracela,čím byly kontrakce silnější tím víc jsem zvracela. Mám 155,vel.34/36

maxulekapcule
28. dub 2022

Tak mě nikdy nikdo neměřil, první syn musel ven vexem, a to měl 2250, u druhého to stejně tak nikdo neřešil, nikdo mě neměřil, ale nakonec sel císařem, kvůli KP, který se stejně nakonec těsně před porodem změnil, ale nakonec mě právě díky prvnímu orodu CS nechali

amy87
29. dub 2022

@veronikav31 já měla první akutní císař v celkové narkóze a druhý plánovaný se spinálem. Plánovaný císař je určitě TOP 💪👍. Já se zahojila po obou císařích rychle. Po tom druhém, už jsem druhý den lítala na chodbě a po dvou týdnech měla sex... Určitě by mi za to nestál přirozený porod, když bych byla roztrhaná až u konečníku a měla 33 stehů, popraskané oči, nemohla měsíc chodit, půl roku nemít sex,... jako třeba má kamarádka. Má jiná kamarádka přišla do porodnice, zpívala si a za dvě hodiny, bez nástřihu, porodila mimčo ve stoje do ruky a pohoda 😁.

sira2014
1. kvě 2022

@veronikav31 to je na velkou debatu. Já jsem neřekla, ze se to nemůže stát, ale je to doopravdy hodně ojedinělé, když se nezasahuje. Překotný porod je proste velká rychlost, problém vidím hlavně v nepripravenosti ženy, za což nemůžete… bohužel mezi ženami nekoluje mnoho příběhu jak se připravit na porod a zvládnout ho. Připravujeme se hlavně hlavou a sběrem informaci, ale neučíme se jak vnímat tělo, jak ho ovládat, jak se odpojit od myšlenek… máme často pocit, ze s tím jak poprosíme nemuzeme nic dělat, ale já jsem přesvědčena, ze se můžeme připravit a udělat spoustu práce předem. Je to ale prace na všech úrovních našeho zdraví a nejde většinou zcela stihnout za těch par měsíců těhotenství… takže vám přeji ještě jednou co nejlepší pocity a zážitky z porodů. Je to důležitý moment pro každou ženu i dítě, které to zažije. Čím víc si toho budeme vědomi, tím lépe na světě bude. A tím mocnější se zeny budou cítit…

veronikav31
1. kvě 2022

@sira2014 děkuji,ale máme dvě děti,40 mi bude za 3 měsíce,takže další prcek už nebude,ani nechci.zazitky mám z porodů dobré a věděla jsem do čeho jdu,tělo jsem poslouchala víc než dobře u obou těhotenství

eviicka
1. kvě 2022

Já si myslím, že pánev se měří hlavně u těch na první pohled "úzkých" holek (jako třeba já).

Hodnoty mám nízké, ale tu poslední - prý nejdůležitější myslím 18, takže ještě OK. Přesto když byl u druhého syna v době termínu odhad už 3800, tak se s mojim souhlasem dohodlo vyvolání s tím, že bude případně nutná sekce (nakonec vylezl bez komplikací, poranění s váhou 3820 a snadněji než jeho o půl kila lehčí bráška).

blondynka400
1. kvě 2022

Já mám tedy relativně širokou pánev, ale ten poslední údaj právě hodně nízký, sestřička to tenkrát měřila asi 3x a pak i doktor, nechtěli tomu věřit, že mám tuto hodnotu tak malou (cca někdy ve 20 tt to bylo 16 jestli si dobře pamatuji), mám 180 cm a velikost oblečení 36. Obě děti přirozeně větší než 3kg, z toho první KP, obě nástřihem, ale bez dalších větších poranění a nebo problémů

autor
2. kvě 2022

Já jsem právě celkově hodně drobek, 160cm, před těhu 45 kg a velikost 32 :D takže jsem tak nějak čekala, že i pánev budu mít úzkou. No, ve čtvrtek jdu do poradny, 26tt, tak se doptám, poměříme pánev, jestli se to nějak hnulo a uvidíme.

autor
2. kvě 2022

Každopádně Vám všem děkuju za názory, postřehy a příběhy! 🙂)

luciearty
Autor odpověď smazal
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru