Ztráta intimity v porodnici

sindy2
4. kvě 2016

Ahoj všem....možná trochu banální téma, ale nějak se mi propírá poslední dobou v hlavě. Tím, že se blíží termín.....mimčo je chtěné a je to holčička, těhotenství probíhá dobře, ale mne napadají myšlenky, jak to bude v porodnici, naprostá ztráta intimity, snad porod ani neřeším, nějak se to dát musí, ale potom na poporodním pokoji, jak člověk čte, "sestra cpala prso dítěti do pusy atd." , no, já jsem docela stydlivka před cizími lidmi a jaksi nevím, jestli budu schopná tohle v porodnici ustát, před sestrami a jinými maminkami, natož návštěvou byť z rodiny, tohle je prostě intimní věc, se kterou se hodlám s mimčem zavřít a basta. Já jsem donedávna měla problém i jít ke gynekologovi, samozřejmě v těhotenství chodím, ale pocity nic moc....řešením snad nadstandard, abych se nemusela ukazovat, ale jestli bude volný....jak tohle máte vy prvorodičky anebo vy, co už děti máte, jak to v porodnici pak probíhá z téhle stránky nebo je to po narození mimča mamce už pak jedno, že musí ukazovat prsa kdekoliv?

terinda
4. kvě 2016

Tak pokud to půjde a můžeš si to dovolit, tak si zvol nadstandardní pokoj.
Aspoň já to tak řešila a pak se mi to ohromně hodilo, jelikož jsem měla celkem intimní problémy a potřebovala jsem hodně větrat 😀
A z kojení si dopředu nedělej strašáka, sestřičky jsou většinou v pohodě 🙂

asojakova
4. kvě 2016

Kdyby jenom prsa 🙂 Me osobne to bylo jedno, at se podiva kdo chce na co chce,miminko je to nejdulezitejsi.

luckylee
4. kvě 2016

Chapu.Ja byla rozhodnuta dat 1250kc/den za nadstandart jen abych byla sama.Nakonec byl plny a ja skoncila na triluzaku s dve cizima babama.Mela jsem problem ty prsa ukazovat ikdyz sestry radily at je necham venku dychat.Kojit jsem se snazila nenapadne a horsi byla ta bolest a krvaceni co se zhorsovalo pri kojeni a byla pro me hrozna predstava ze prokrvacim.No na prvni dojem to bylo strasny ale nakonec se to ty tri dny zvladnout da.Ikdyz priste bud samostatny pokoj a nebo rovnou reverz.😀

mrskato
4. kvě 2016

@sindy2 ahoj, ono asi záleží na přístupu. Taky jsem dost stydlivá a na návštěvě u gyndaře si připadám jak ve vitríně a je mi to strašně nepříjemný. Moje dcera nakonec musela ven akutním císařem a vlastně už na sále jí cpali moje prso do pusinky. Já byla nakonec docela i ráda, že mi to pak i ukazovali na pokoji a bylo mi úplně jedno, jestli je tam někdo navíc, mám prsa velký a když se mi nalily mlíkem, bylo to ještě horší, takže jsem pomoc ocenila. Nakonec mě to naučili perfektně 🙂 V závěru jsme si s rodičkou na pokoji padly tak do oka, že se stýkáme do dnes a jsme moc dobré kamarádky.
Myslím, že když se ti narodí miminko, ten stud jde stranou, člověk chce hned všechno umět, aby bylo vše v pořádku, miminko přibývalo na váze a rychle z porodnice domu 🙂 Neboj se. Já měla vyloženě husinu z toho, že budu na porodním boxu s roztaženýma nohama dokořán a budou mi tam všichni koukat a nakonec mi to bylo úplně jedno 😀

pajula123
4. kvě 2016

měla jsem to podobně jako @mrskato, ač šílená stydlivka, když jsem ležela od pasu dolů znehybněná na sále a čekala na císaře, celá nahá v tu dobu, tak mi to nějak začalo být jedno...asi hormony nebo co, ale v tu chvíli šlo vše stranou a šlo mi jen o malého...pak už mi to nevadilo ani na pokoji. Taky jsem chtěla nadstandard, ale byl plný a nakonec jsem i byla ráda, že jsme byly na pokoji dvě (celkem jsme si sedly).

lalinka1993
4. kvě 2016

Taky jsem hodně stydlivá, ale po tom porodu mi to bylo tak nějak jedno 😀

eldrag
4. kvě 2016

taky jsem se bala, prsa mi nakonec nevadily ani venku ( s trochou napadu se lze slušne zakryt) ale co mi vadilo byly vizity na sestinedeli kdy se mi pět lidi koukalo mezi nohy ... neproti me dve postele s dalsima maminama, proste to nebylo dustojne (podolí-praha)

lv
4. kvě 2016

jako holky, po porodu na pokoji mi to bylo jedno, ty ženy co ležely se mnou na pokoji na to byly stejně, jde to udělat decentně, žádná na druhou nekouká, když je zrovna poodhalená. Co mi vadilo moc - návštěvy na pokoj nesmí, jsi s nimi na chodbě i s miminkem, a u obou porodů to u jedný spolupacienty návštěva porušila - jednou její máma, skládala cosi do n.stolku, to se ještě dalo, i když jsem to vnímala jako že sice žena, ale ne na stejné lodi - právě porodivší, podruhé muž rodičky, tak ten mi vadil moc. Zaklepal, rovnou vešel a právě já prso ven, odstříkávat, a chodil si tam jak do krámu.

kajalka
4. kvě 2016

A co ambulantní porod, nepřemýšlela jsi nad ním?

jipe
4. kvě 2016

Při porodu stud odešel pryč a to jsem velká stydlivka a návštěvy gyndy jsou utrpením 🙂 V Brně návštěvy na pokoj nesmí a spolubydlící maminky tě okukovat nebudou. Sestrám jsem byla vděčná za pomoc, tak mi bylo jedno, že mi šahají na prsa. Doma jsem pak zvládla kojit i před ženami z rodiny 🙂

ewiiika
4. kvě 2016

Ahoj holky...čekám druhý mimčo a též jsem nad tim přemyslela :-/ ono je to asi o náhodě,s kým jste na pokoji... Já u prvního byla na třílůžkovém pokoji,ale přivezli me tam jako první.Ještě ten den odpol přivezli druhou holku a asi za tri dny třetí... Byla jsem tehdy v porodnici 5 dní...prvni holka byl v klidu a padly jsme si do oka.. Ale je pravda,že za druhou chodily návštěvy a kdyby jen manžel,ale komplet cela rodina asi o šesti členech,měla postel hned vedle a je pravda,ze mi hodně hoooodně vadily ty pohledy lidí:-/ teď,po takové době opravdu přemyslím,zda si raději nepřiplatit a mit tu svoji pohodu...Je to dle mého opravdu intimní věc,člověk tam neustale chodí v košili a vytahuje prsa... Nevím :-/ já se stydím i pred přítelem,nemam vysoké sebevědomí a o nadstandartu vážně uvazuji.

solinka1974
4. kvě 2016

Ja si rikala, ze ti doktori a sestry uz pred sebou mely tolik prsou a pipin, ze kdyz si z toho nedelaji nic oni, proc bych mela ja 😛

martiniquest
4. kvě 2016

@sindy2 Podívej, pokud bude vše v pořádku (a nebude-li třeba nadstandard volný), můžeš zvolit ambulantní porod a odejít po pár hodinách domů. Mám to podobně. Taky jsem stydlivka. Myslím, že je to dané výchovou a přístupem k vlastnímu tělu. Takhle instantně s tím nic nenaděláme. Takže pokud víme, že nám něco není příjemné, je v tuto chvíli asi lepší se takovým situacím vyhýbat, než se zrovna v této chvíli vystavovat zbytečnému stresu.

mrskato
4. kvě 2016

Teda holky, to by mě ani nenapadlo, že na ty společný pokoje pustí cizí lidi, k tomu jsou určený nadstandarty ne? Mě taky vadilo, že s miminkem musím na chodbu, ale na druhou stranu ta představa, že se mi na společný pokoj nasáčkuje rodina a kamarádi, no co by tomu ty ostatní ženský (po porodu) řekly? To mi ani neříkejte, že je to někde "normální"...

suzief
4. kvě 2016

To se změní ovšem nadstandard bych dala zvyse uvedených důvodů, budeš více v pohodě a klidu, já měla poprvé a i podruhé chci.

lv
4. kvě 2016

@mrskato normální to není, ty lidi tam šli přes zákaz. Ten pokoj je určený jen pro rodičky.

solinka1974
4. kvě 2016

@mrskato Na spolecny pokoj chodi preci navstevy bezne i na jinych oddelenich. Proto existuji nadstandardy, kde si ten komfort intimity proste zaplatis.... Pri prvnim porodu jsem taky zazila kobercove nalety pribuznych me spoluobyvatelky, pri druhem jsem kvuli tomu chtela nadstandard. Ted, potreti, chci taky radsi samotku. Nekdy proste lidi nejsou soudny...

eldrag
4. kvě 2016

me chodil na pokoj jen muz a vzdy si sedl celem ke me na ostatni zeny nekoukal, me taky nevadily navstevy ostatnich , ale vadilo mi telefonovani jedne maminy a to ze zapominala vypinat monitor...

iveta93
4. kvě 2016

Já tohle vyřešila nadstandartem. Sestry a doktory jsem musela zvládnout.

monie2
4. kvě 2016

@sindy2 ooo jak ti rozumím...sice se tolik neděsím odhalených prsou před spolupacientkama či sestřičkama, ale třeba klystýru nebo že si mi u porodu stane nějaká "nehoda" z toho mám hroznu fobii a tohle nadstandart nevyřeší 🙂 Dokonce zvažuji, že odmítnu manželovu účast u porodu ☹

digydigy
4. kvě 2016

Usilujte o šestinedělní nadstandard (hlaste co nejdřív, napište si to do porodního plánu,...), v případě ambulantního porodu si pořádně prostudujte, co to znamená - v porodnici první dny dělají miminku spoustu vyšetření, která byste pak asi stejně musela absolvovat a oběhat, což by mohlo být daleko víc stresující, protože miminko může dostat hlad kdykoliv (a kojit jinde než doma, když vám to ještě moc nejde a do toho být zahalená třeba pončem, nemusí být žádná pohoda). Ale třeba se stane, že se po porodu s příchodem miminka trochu osmělíte 🙂 Já nejsem tak stydlivá, takže jen díky tomu jsem si uchránila prsa před hnusnými boláky - větrala jsem je nonstop i před spolubydlícími, těm to bylo šumák, měly svých problémů dost - syn měl přirostlý jazyk a neuměl správně sát.

martiniquest
4. kvě 2016

@digydigy S miminkem se nikde lítat nemusí. Stačí se domluvit se soukromou porodní asistentkou a pediatrem, aby přišli domů.

@monie2 Klystýr vůbec není povinný. Jednak se při začátku porodu sama přirozeně vyčistíš, a pokud chceš i tak něco použít, dá se použít Yal.

kajalka
4. kvě 2016

@digydigy Nikde se lítat nemusí.
@martiniquest Já soukromou PA ani neměla a dr. dítě viděla až 4 dny po porodu a naprosto v pohodě.

liska01
4. kvě 2016

@martiniquest @monie2 To jsem taky slyšela, že se sama vyčistím. Ani náhodu! Byla jsem jen jednou za celých x hodin kontrakcí. Nakonec jsem za klystýr fakt ráda a i když jsem se ho bála a nechtěla ho, tak to není vůbec nic hrozného, trocha teplé vody v břiše. Před porodem jsem taky řešila, že to musí být hrozné se při něm po... a nakonec se mi to i přes klystýr samozřejmě stalo. A taky nejde o nic. PA jen zavolala přes rameno ať jí hodí dezinfekci a hotovo, v tu chvíli mi to bylo úplně jedno a teď zpětně je mi to taky fuk. 😀

mrskato
4. kvě 2016

@solinka1974 ale to jo,ze na ostatni oddeleni chodi navstevy normalne,ale mezi mimina...prave proto si rikam,ze kdo chce na pokoji rodinu,ma si zaplatit nadstandart. U nas v porodnici se teda na pokoj taky nesmi...

micaella23
4. kvě 2016

Ja presne z toho duvodu, aby mi nikdo z navstev nelezl na pokoj jsem volila Apolinare, navstevy jsou na extra chodbe, kam jdes s mimcem, celou dobu ho mas v pekne pruhledne postylce na koleckach s monitorem dechu, na pokojich ke kterym patrila chodbicka se stolkama byl klid, me nekdo cizi vlezt do pokoje kdyz bych zrovna kojila, vetrala, tak zesilim., meli jsme od te chodby s navstevami kod, sby tam fakt nikdo nelezl. Treba za kamoskou na navsteve v Podoli, ani nikdo neresil kdo jsme a za kym jdeme, kdybych chtela tak tam klido muzu nekoho zabit a mimino ukrast,.. Holka co tam byla s ni na pokoji se tam hodinu cicmala s chlapem a delali buhvi co. Kor ve spinavych botech z ulice chodit na pokoj mezi novorozenata?? Kde matky maj jen pantoflicky.. des.

digydigy
4. kvě 2016

@martiniquest
@kajalka
Aha, to jsem nevěděla. Nám kvůli státnímu svátku nevyšetřili kyčle už v porodnici, takže jsme pak museli s týdenním miminkem do nemocnice na první prohlídku kyčlí, tudíž jsem si představovala, že ty ostatní vyšetření se tak taky obíhají 🙂

petule284
4. kvě 2016

Nečetla jsem všechny příspěvky. Nadstandard vřele doporučuju, já tam strávila převážně celou první dobu porodní (šlo to pomalu). Tady můžou návštěvy na pokoj, neumím si představit, že by mi tam po porodu chodili cizí lidé. Vlastní sprcha a WC k nezaplacení. Navíc návštěvy můžou být až do večera, nikdo nás nerušil... Já měla taky s kojením bloky, prso bych nikdy venku nevytáhla, bohužel i tady vládne na šestinedělí hysterická laktační liga (za celou dobu jen jedna normální sestřička), takže se mě nikdo neptal a narvali bradavku malé do pusy, o odstříkávačce ani nemluvím, když jsem říkala, že to nejde.... 😒 Týden jsem si tam pobyla s tím, že mi ještě někdo cizí bez varování sáhne na prsa, tak mu utrhnu ruce. 😉 Kdyby se i zaměřili na manipulaci s dítětem apod. bylo by to lepší, než jen kojení.... I primář mi řekl, že "budete kojit, i když nechcete" 😀 . Ono ani ty vizity po porodu.... někde mají dokonce postele naproti sobě.... šílený. 😕 Jinak s kojením před rodinou jsem měla taky problém, "nachytala" mě jen tchýně, ale bylo to velice nepříjemné. 😅

alikam
4. kvě 2016

Mám to samý, jsem extrémně stydlivá, a vždycky jsem měla problém i s gynekologem (i přes to, že chodím k doktorce, chlap pro mě byl vždycky nepředstavitelný). Tak byl všechno takový fofr, a hlavně úplně jiné myšlenky v hlavě, že jsem neměla příležitost na svojí stydlivost ani pomyslet..🙂 Porod se zkomplikoval, takže tam v jednu chvíli bylo skoro deset lidí, ale v tu chvíli mi to bylo logicky tak volný, že i kdyby tam byl zájezd japonských turistů co by si všechno fotil a natáčel, ani bych si toho nevšimla.. Vizity, kdy každý ráno načumovali tři lidi jsem taky přežila s tím, že jsem si říkala, že toho vidí x-denně, a že už je stejně nikdy nepotkám.. Co se týče kojení, tak holky na pokoji byly citlivý, a fakt po mě nikdo neměl potřebu počumovat, všichni jsme měli dost svých starostí, sestra vždy z pokoje odcházela.. Takže i přes pocit, že mojí §§§ viděla celá nemocnice, jsem to jako největší stydlivka zvládla v pohodě.. Věř mi, že budeš mít plnou hlavu miminka, a cizí lidi co už nikdy neuvidíš, ti budou v tu chvíli volný..🙂 To zvládneš tak jako tak, ale ten nadstandard, bych pro tvoje pohodlí stejnězvážila, přece jenom je důležitý, aby ses cítila co nejlépe🙂!!

ellwire
4. kvě 2016

na 6nedeli jde intimita stranou, pokud nemas nadstandard :/ (podoli-praha)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru