Jsem naivní? Od kolika let byste pouštěli děti ven?

xisett
8. črc 2015

Abych osvětlila nadpis, zakládám si na tom, že moje nevlastní dcera (6 let) může jít ven a jen se ohlašovat kde a s kým je. Bydlíme na vesnici provoz aut je minimální a stejně nesmí na cestu. ALE když jí tohle všechno bylo dovoleno a pár víkendů to i fungovalo, tak pak u nás byla delší čas a měla jeden průšvih za druhým, neohlasíla se půl den, odjela se seousedkou a neřekla mi to....Vím, že dneska je spousta úzkostných maminek co dítě nepustí ani před barák, ale já si prostě svoje dětství pamatuju dobře a uchylaci byli vzdy jen se o nich v mediich tak nemluvilo...zkuste mi prosím říct na chození ven u dětí názor...od kdy by jste pouštěli a za jakých podmínek?

andelka
8. črc 2015

Očividně u vás bylo brzo.
Tady máme baráky se dvory, na náš vidím z oken a tudíž můžu sledovat, a děti se můžou hlásit.Ale já mám děti ještě malé, staršímu je pět a to teda ani náhodou.
Taky jsem to tak dělala když jsem byla dítě, rodiče nás pustili ven, ale nesměli jsme mimo dvůr a pravidelně vykukovali z okna co děláme a kde jsme. Co tak vidím pod okny, tak samotné děti bývají venku tak od 8 let. Pokud jsou mladší, tak proto, že mají venku staršího sourozence.

lamarika
8. črc 2015

@xisett No, já pouštím výjimečně když je třeba nejmladší nemocný a už jsme kvůli tomu několikátý den doma, dceru (4,5) a syna (6) ven před barák pod okna. Bydlíme v přízemí a silnice je od prostoru před barákem oddělena strání, takže teoreticky auta nehrozí. Otevřu okno a koukám na ně. Většinou tam sami vydrží tak půl hoďky max a pak už běží zas dom.
Ven úplně bez dozoru bych nejstaršího nepustila. Chápu, že vesnice je něco jiného, ale přece jenom je mu teprve 6.

tajemna30
8. črc 2015

Bydlím také na vesnici, ale na půl dne pustit ven 6ti leté dítko se mi zdá tedy hodně brzo.

xisett
autor
8. črc 2015

@andelka @lamarika @tajemna30 Nebyla puštěna na půlden, prostě se nehlásila jak měla....párkrát už puštěna byla a hlásila se co 20 minut kde je a jestli ještě může, máme dětské hřiště asi 40m od domu a vždy jsou tam nějaké jiné děti. Ona normálně bydlí ve velkoměstě a může maximálně do atria a sama. Podle toho taky vypadají jeji sociální vazby, neumí se chovat v kolektivu a my to tímto chtěli trochu vylepšit a jak říkám fungovalo to, ale pak naráz....

tajemna30
8. črc 2015

@xisett aha, já to pochopila tak, že když s půl dne neohlásila, jak píšeš ..... je to prostě opravdu brzo, zkus to třeba půl hodiny, a tam kde na ni vidíš .... 😉

lu777
8. črc 2015

no v 6 letech se mi zdá brzo...něco jiného je na zahradě nebo u sousedů na zahradě, kteří bydlí vedle a znáš je...

za mě je to brzo prostě, já mohla tak přes silnici k babičce (a mamka za mnou koukala, bylo to pár metrů) nebo do obchodu (taky pár metrů, mamka taky koukala)...

ven takhle jsem mohla tak od 8 let - a to jsem byla hodně zodpovědná 😉
a stejně to bylo občas o ústa, skočil na mě pes, jednou mě honil beran, pak jsem v dešti vjela na můstek a sklouzla po mokrém dřevě s kolem do potoka atd. atd...

jinak já mám děti 5 a 7,5 a pouštím samotné pod okno si hrát, je to dvorek, ale je částečně otevřený... občas na ně kouknu, obzvlášť když tam je mladší tak dost často... ví, že jakmile vejdou do průchodu tak mají utrum 😉

a souhlas s @andelka - jsou-li venku mladší děti mimo opravdu hlídaný prostor, tak tam mají staršího sourozence! ono jedna věc je přehnaná úzkost a druhá věc je nevědět kde je 6-tileté dítě... tam jde i o odpovědnost před zákonem... kromě aut nebo pedofilů je i spousta jiných věcí, člověk si musí být jistý že je vše ok... určité riziko tam bude, ale musí být tak nějak přiměřené selským rozumem...

evcann
8. črc 2015

@xisett v 6 letech mi prijde hodne brzo poustet dite ven samotne, ja mam 8 leteho kluka a sam ven jeste tedy nepujde, ale to je zase tim, ze jsme z Prahy a to je neco jineho. Pocitam, ze pujde tak nejak po prazdninach az bude ve 3. tride, ale to jeste uvidim, nejsem pritom nejak uzkostliva, ale preci jen ty jejich napady 🙂

xisett
autor
8. črc 2015

@tajemna30 Já to prostě srovnávám s naší dobou, mamča mi popisovala že s náma chodila před barák na lavičku a třeba háčkoval a pak jednoho dne zjistila, že my už tam nejsme a sedí tam sama a tak přestala chodit, dostaly jsme klíč od domu a bylo...a byli jsme obě předškolačky. Po prázdninách jde do školy a já si prostě myslím, že nějakou samostatnost by mít měla. Nelíbí se mi dnešní trendy když jsou děti až do páté třidy do i ze školy vozene autama a neumí samy ani přejít cestu.

lu777
8. črc 2015

@xisett asi by bylo dobré jasně specifikovat kam může a kam ne 😉
ono je i malá aby zvládla třeba zavolat... no v 6 letech se mi to zdá brzo... já mám staršího dost klidného a spolehlivého, nikdy nikam neodešel ani jako malý... a pak jednou utekl ze školky a šel na tramvaj, v Praze, prý nakupovat, protože našel v šatně asi dvacetikorunu.... měl i vymyšleno jakou tramvají pojede atd...
takže je to nepředvídatelné i u dítěte, které nikdy průšvih neprovedlo..

ono je dost možné, že když s tím malá neumí zacházet, tak se pak "utrhne ze řetězu".... na to pozor...
jasně bych jí asi řekla kam může a kam ne a basta fidli, pokud nerespektuje, tak odebrat ta práva dočasně dokud nenabere rozum...
u nás tohle funguje velmi dobře.... jakékoli domlouvání nebo hubování je jen zbytečný stres pro mě, děti to pustí jedním uchem tam a druhým ven 😉

lu777
8. črc 2015

@xisett nj, ale tak z toho co píšeš jste byli dvě 😉 takže když se pak něco stane, tak druhá může někam doběhnout, prostě to dítě není samo...
a holky jsou obecně spolehlivější (ne vždy, taky mám doma divošku, ale bývají sociálně zralejší)....

jinak tě chápu, taky nerozumím trendu dělat dítěti taxikáře a doma nesáhne na domácí práce apod... my měli úplně jiné dětství... no ale já teda vyrůstala na vesnici, provoz minimální, všichni mě tam znali a byla jsem mega zodpovědné dítě...

ono praxe je dobrá pro to dítě, ale musí na to být připravené.... dá se trochu motivovat, na druhou stranu se růst trávy taháním za ni jak se říká neurychlí... chce to nějaký zlatý střed 😉

tajemna30
8. črc 2015

@xisett samozřejmě tě chápu, ale to přece nelze srovnávat s tím co bylo před cca 25 lety ano my si také jako malé hráli relativně brzo sami před domem v parku. A samostatnost dle mého není o tom trávit půl dne v 6 letech sama běháním po vesnici 😉 A to co píšeš dnešní trendy že děti neumí ani přejít silnic v 5 třídě sami, a jsou voženy autem ..... tak přejít silnic umí sama i má malá dcerka, ale to neznamená - že samostatnost a sociální vazby budu u ní budovat tím, že ji na půl dne někam vypustím. Ale každého věc. 😉 Prostě má rada když ji chceš nechávat venku sama - zkoušej kratší časové úseky a tam kde na ni vidíš. 😉

xisett
autor
8. črc 2015

@lu777 ona to ví, může na hřiště a na kolem našich baráků (asi 4 v řadě) a kdykoli by měla změnit tak musí se přijít zeptat, tam jde spíš o to, že s tím asi neumí zacházet, když doma nikam nesmí. Chtěli jsme jí s tatinkem jen dopřát "dětství", když doma akorát sedí u televize a nebo může do atria. Ale kdy a kde se má té samostatnosti naučit líp než na klidné vesnici a 40m od domu? ve velkoměstě?

xisett
autor
8. črc 2015

a btw. taky tam není sama, tje to opravdu malá vesnice a těch dětí tu není tolik, já i věděla, že je s kamarádkou, vím, kde bydlí a znám maminku, jdi spíš o to, proč to najednou nezvládá?

mandala
8. črc 2015

V 6 letech bych pustila někde kolem baráku, max. kousek dál, třeba na hřiště a tak. Ale za podmínek, že se bude hlásit, jinak by měla utrum. Takto jsme měli zavedeno my a fungovalo, naše holky si naštěstí nedovolily odejít bez dovolení.

lu777
8. črc 2015

@xisett není na to zvyklá...musí se to teprve naučit... děti některé věci pochopí rychle, jiné pomalu... někdy to ze začátku vypadá bez problémů a pak najednou průšvih... a opačně...
pokud to nejde, tak je potřeba couvnout o kousek zpátky a počkat až dozraje... někdy stačí měsíc dva 🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
xisett
autor
8. črc 2015

@mandala děkuji, že nejsem sama, pravdila zná a znala jen proste asi nic podobného nezná z domu bohužel @lu777 @sarihy děkuju za názory, uvidíme co s ní tedy udělá škola..jen je to škoda pro ni

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
mandala
8. črc 2015

@xisett
@sarihy Tak podle mne je rozdíl klidná vesnice a Praha. V Praze bych se taky bála. Starší dcera v první třídě docházela po určité době sama i do školy. Máme jí kousek, jenom musela přejít jednou silnici. Ale já jsem jí věřila, dcerky byly a jsou vždy spolehlivé a opatrné, takže je to taky asi o koknrétním dítěti.

mandala
8. črc 2015

@sarihy Tady je úplně normální, že děti se po vsi pohybují samy a to i v první třídě. Jak jsem psala, je rozdíl vesnice a Praha.

xisett
autor
8. črc 2015

@sarihy já to vidím spíš tak, že je bezpečnost a "bezpečnost"....pokud bydlím v Praze, u rušné silnice nebo jiném rušném okolí tak chápu, že tak staré děti můžou na dvůr a dál nic, momentálně bydlíme tak, že dle mého neexistuje bezpečnější prostředí. Z toho co nám malá říká, tak doma tráví většinu času ve školce a doma sedí na zadku a protože má ted dvě miminka (u nás i tam) v rodině tak ji zabaví tím, že jí pustí televizi....Takže si myslím, že je škoda, že se nic nenaučí, protože i tady bude muset sedět na zadku a protože se sama jinak než televizí zabavit neumí a my ji nemáme tak se prostě nudí, já si s ní můžu tak něco zahrát, ale to ji nabaví věčně...a pokud jak ty říkáš vidíš samotné jen tmavší děti, tak k tomu ti řeknu jen to, že znám skautskou vedoucí která říkala, že neexistují šikovnější děti motoricky, lezou po stromech jak kočky udělají kotoul a ta naše "slečna" ještě ani nehodí míč jednou rukou a o stání na jedné noze si může nechat zdát....podle mě děti dneska jsou "rozmazlené" a všechno za ně dělají rodiče a to, že něco neumí? no a co však mají čas? bodejť by ne když sedí doma na prdeli, takže pokud za bezpečnost považuješ to, ž si ani neodře koleno pak tuhle diskuzi neřeš

konidana
8. črc 2015

@xisett Já pouštěla děti ven samotné na hřiště před panelák (neviděla jsem na ně-máme okna na druhou stranu) asi od 4 let - prostě když dosáhly na zvonek. Nejdřív na chvilku - za 5 minut nebo nejdéle za půl hodiny zvonily, že jdou domů. Dnes můžou sami i do lesa za barák (musím o tom vědět kde jsou je jim 5,5 a 7 a kousek), holka chodila zjara sama asi 1 km i ze školy(1. třída) do školy sama už od podzima. Pokud to funguje nevidím problém. Taky už od kamaráda jednou přišla pozdě - má hodinky (nebyl čas hlídat čas) tak jsem udělala BU BU BU a musím říct, že dobrý:D

konidana
8. črc 2015

@xisett Jo, jediný kamarádi , který jsou pořád venku, byly loni ty snědší:D A je jedno jestli cikán, nebo poloviční malajka:D

xisett
autor
8. črc 2015

@konidana děkuju

konidana
8. črc 2015

@xisett za co? proboha😀 že existuje podobný - dnes "blázen"? Jo pár nás asi je:D

xisett
autor
8. črc 2015

@konidana jo asi tak🙂

kikimaruska
8. črc 2015

Já jsem též vyrostla na vesnici, sama ze školy jsem byla teda pouštěna až po 2 třídě, tj. v 8 letech a od té doby jsme lítali i po venku klidně půl dne. U nás teda byl provoz vždy rušný a hlavně i kamiony atp. Ven nás naši pustili, když jsme nahlásíli, kam jdem, za kým a s kým...kolikrát jsme lítali za řekou a naši nás sháněli píšťalkou nebo zvonkem třeba maminka kamarádky a my věděli, že musítme domů. Taktéž u babičky jsme se šli koupat a hlídali si vlaky, směr, kam jaký jede a podle vlaků jsme měli jít dom, abychom nebrali hodinky. Vše to bylo ale až kolem 8 let a já měla tedy o rok mladšího bráchu sebou. Nyní jsme ve městě, mám 7l synka s urč.problémky a samotného ho nepustím ani přes ulici ...je tak ztřeštěný, že by vlítnul pod první trolejbus, který pojede, nebo by ho někdo nalákal na cokoliv a odvezl. Město tady je šílené, takže jeho si dovolím pustit až později se zodpovědným kamarádem a nejdříve za dva roky. Pokud bychom byli ve vísce, tak podle situace, ale i tak také vidím standart tech 8 let, v 6 l mi přijde brzy. Mj.v našich školách prvnáčky ani nepustí samotné doů. Musí si je někdo vždy odvést a vyzvedout a to nejlépe i v druhé třídě).

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
pavlapl
8. črc 2015

Bydlíme ve městě a dcera chodí sama ven od 4 let. Vždy má sebou telefon a je za barákem kde na ní vidím. Sama k babičce může chodit od 6 a do školy a z tréninku chodí taky sama. Nikdy se nestalo že by mi neřekla kam jde. Teď jí je 8 a jezdí sama autobusem za kámoškou na vesnici která je 20km od nás. Mladší syn chodí ven jen s ní. U něho si nedokážu představit že by šel sám ven. Je mu skoro 5 a nemluví tak ani neumí telefonovat. Každé dítě je jiné.

konidana
8. črc 2015

@sarihy občas děti potřebují i neřízenou činnost🙂