Nemožnost odhlášení odpolední svačinky v MŠ

wpetula
14. led 2022

Nepíšu zde o radu, ale chci se podělit o vlastní zkušenost, snad vám to bude k prospěchu:

Před časem jsem různě na webu i zde v diskuzních fórech hledala informaci, jak je to s povinností odebírat a platit odpolední svačinky v MŠ, přestože dítě odchází ze školky po obědě. Objevila jsem hodně podobných dotazů s neurčitou odpovědí.
Došla mi totiž trpělivost s odpoledními svačinkami v naši MŠ, jelikož loni v září po otevření oné krabičky jsem našla tenký plátek vánočky a na něm proužek kapie. Dovedete si jistě představit, co udělá tato kombinace sladkého se šťávou z kapie. A to byla svačinka v hodnotě 10 Kč z profi školní jídelny! Většinou svačinky byly kousek pečiva napatlaný nějakou neurčitou pomazánkou či kus buchty nebo musli tyčinka a k tomu čtvrtka jablka či banánu. Jelikož dcera odchází ze školky po obědě po celý školní rok, začala jsem pátrat jestli vůbec existuje nějaká povinnost rodičů odebírat a platit něco, co nechci a nepotřebuji.

U nás v okolních školkách v drtivé většině mají stravu polodenní (svačina + oběd) a celodenní (svačina + oběd + svačina). Nebo jsou děti přihlášeny k celodennímu stravování, ale s možností odhlášky odpol. svačinky po domluvě. Ptala jsem se ředitelky MŠ i ředitelky patřičné ZŠ, pod kterou spadá i naše školka. Na odpovědi jsem čekala několik týdnů. Strohá odpověď byla, že to nejde a musím odebírat i tu odpolední svačinku. Ptala jsem se zřizovatele školky a školy (obec Baška), paní starostka mi na mé podněty ani po urgenci vůbec neodpověděla. Obrátila jsem se tedy s dotazem na MŠMT, jestli má na to škola právo, si vynucovat odebírání a placení odpoledních svačin. Odpověď mi přišla obratem, že: "Dítě nemusí povinně odebírat žádné jídlo. Naopak má právo na jeho odhlášení. Podmínky odhlašování jídel musí být uvedeny ve vnitřním řádu školní jídelny. Ředitelka, resp. škola, tedy nemá právo vyžadovat odebírání a placení odpoledních svačinek v době, kdy dítě už není ve škole přítomno". A pokud se mnou ředitelka školy a zřizovatel nemá zájem tuto situaci řešit, ať se obrátím s podnětem na Českou školní inspekci.
Ano, podala jsem podnět k prošetření tohoto problému na ČŠI. V den, kdy někdo z ČŠI kontaktoval naší paní ředitelku, mi ona sama ještě ten den dokonce volala na mobil s omluvou, že formálně pochybila když si chybně myslela, že je-li dítě přijato do MŠ k celodennímu stravování, musí rovněž odebírat celodenní stravu. Ale že to tak není. Že mám pravdu a odpolední svačinky mi budou odhlášeny. Rovněž od 1.ledna slíbila, že bude učiněna náprava tak, aby bylo umožněno odhlášení odpolední svačinky všem dětem, které odchází ze školky po obědě.
Milí rodiče, zákonní zástupci, nebojte se ozvat a bránit se! Není pro toto jednání ze strany školy žádná opora v zákoně. A odhlášování svačinek se vůbec nedotkne ani žádných dotací na plat učitelek v MŠ či dalších jiných dotací. Myslete na to, že jsou to především vaše "vyhozené" peníze, mnohdy plýtvání jídlem a zbytečné starosti s krabičkou na svačinu!

veruuu_kubesovic
24. led 2022

Syn mi ve školce odpolední svačiny nejí, dostává je domů, není to bůhví jak velká porce, neřeším...

wahu
19. lis 2023

@hanka_12345 vlastní svačinu mít dítě může, stačí sepsat dohodu s ředitelem, samozřejmě ty přebíráš zodpovědnost za kvalitu stravy a její nezávadnost. Je pro to i opora v katalogu podpůrných opatření, vyhláška říká, že dítě má právo odebírat, nikoli, že musí, avšak je-li přítomno v MŠ, stravuje se vždy (vlastní strava možná)

dendy88
19. lis 2023

Vidím že je to starší diskuse , ale zaujalo mě to. Já si nemůžu stěžovat,sice odhlásit to asi nejde ( nezkoušela jsem se zeptat ) ,ale syn vždycky dostane něco v celku(celou blumu , celý kiwi, celou hrušku,tyčinku a tak). Žadný plátek chleba, vánočky, půlku jablka. K odpolední svačině ty děti mají jinak něco jiného.