Odklad podzimního/zimního dítěte. Litujete nebo to dítěti prospělo?

jarpa111
2. dub 2023

Dobry den, prosim zlusenosti tech, kdo dal podzimnimu/zimnimu diteti odklad a sel tedy skoro v 8mi letech do skoly.
Litujete toho nebo naopak vidite, ze to diteti prospelo? Jak se dite zaclenilo mezi mladsimi spoluzaky?
Dcera pravdepodobne dostane odklad a nejsem s tim vnitrne smirena. Vim, ze je to asi spravne, ma vice nedostatku a doporucila mi to reditelka ze skolky, PPP i ucitelka, kde nyni dcerka byla na predzapisu. Neudrzi pozornost, opozdeny vyvoj reci, horsi grafomotorika.
Jen se bojim budoucnosti, ze ji vezmu dalsi rok, ze bude vyspelejsi oproti kamaradkam driv, ze vystudeje takhle pozde..atd. Zaroven vim, ze dat nepripavene dite do prvni tridy, je taky spatne a dcerce to muze ublizit. Diky za vsechny Vase zkusenosti!!!

pivonka2
2. dub 2023

@jarpa111 O odkladu nerozhoduje poradna,ale zákonný zástupce. V poradně mi bylo řečeno,že když se v srpnu rozhodnu dítě do školy nedat, můžu. Pokud nejsi přesvědčená, že odklad prospěje, zkusila bych se co nejvíc zaměřit na přípravu do školy. Přece jen je to ještě půl roku! Za tu dobu se hodně změní a dá hodně zvládnout. Zkus se zeptat učitelek, na co se zaměřit.

e_v_k_a83
2. dub 2023

@jarpa111 Já bych zjistila jak to vidí ve skole.
U nás jsou přípravné třídy a ty jsou super pro děti s odkladem. Už to není školka ale ani škola...
No, chápu tě,ze to řešíš...ale když to jinak nejde lepší než abyste se trápily obě. Ono se to zdá ale vše má své pto a proti jen to hned na první pohled není videt🙂

hanka_12345
2. dub 2023

@jarpa111 to jde?? Odložit jakoby 2x? Syn taky opožděně řeč, pozornost hrozná apod,narozen taky ke konci roku a to teda.se.uz.pripravuju že půjde klasika o rok později že se nedá ještě odložit. Má jít spravne v 6 a trictvrte

cilkat
2. dub 2023

Mám syna na začátku listopadu a má odklad. zatím je v tom odkladovém ročníku, ale on si obecně líp rozumí s mladšími dětmi, je drobný, působí mladší... například se mu v 7,5 roce ještě nekýve ani jeden zub... Babička - učitelka brala odklad trochu jako prohru (dávala si dost pozor, aby to neříkala moc nahlas, ale cítit to bylo), ale po tom roce i ona uznává, že to bylo dobře. Spoustu věcí prostě dozrálo a věřím, že teď škola půjde snáz. Před rokem by to bylo těžké trápení.
Když jsem to řešila loni, ptala jsem se jednoho spolužíka z osmiletého gymplu, o kterém jsem věděla, že byl takle starší a tahala z něj, jestli na to má nějaké vzpomínky. Defakto mě dost přesvědčilo to, že on zmiňoval dvě věci: první se týkala "měl jsem dřív občanku, tak toho spolužáci občas využívali, když byl třeba někdo s dokladem" (což je opravdu zážitek z 'velmi vzdálené budoucnosti" pro syna) a druhá "asi jsem měl větší sebevědomí" (nikdy nebyl sociálně zrovna zdatný, takže tohle je dost výhoda). ... žádné "nezapadal jsem, měl jsem jiné zájmy, spolužáci byli moc děti" nikde nepadlo.

fouskovi
2. dub 2023

@jarpa111 určitě dát do školy ono se za ten půl rok může hodně změnit taky nám říkali ať dáme odklad nedala jsem a jsem za to ráda teď syn je úplně v pohodě a školu zvládá a jak všechny překvapil že udělal obrovský pokrok

martt
2. dub 2023

@hanka_12345 Jde to syn má spolužačku, která je podzimní a dávali ji taky odklad a do první třídy nastupovala a bylo ji skoro osm let. O odklad se může zadat jednou , ale pokud k tomu jsou hodně vážné důvody může se i po druhé. Teď to řešíme u syna ten je teda březnový. Jeden odklad měl , ale má teď zdravotní komplikace a bylo nám řečeno, že bychom mohli zažádat ještě jednou. Ale my jsme zatím rozhodnutí, že druhý odklad dávat nebudeme.

jarpa111
autor
2. dub 2023

@hanka_12345 ted by mela prvni odklad. Deti narozene od zari dal automaticky nejdou do skoly a jako odklad se to nebere.

pivonka2
2. dub 2023

@fouskovi Taky jsem odklad nedala a moc dobře jsem udělala. Ne vždycky mají 'odborníci' pravdu.

Školsky zákon říká: "Školní docházka je povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku). "Takže skončí školu v 17 letech, bez možnosti opakování ročníku, i ze zdravotních důvodu. To mi přijde blbý..

@jarpa111 Držím palce,ať je jakékoli tvoje rozhodnutí ku prospěchu dceři 👍

jarpa111
autor
2. dub 2023

@jarpa111 jeste dodam, ze je to hrozna citlivla, i ted obcas breci, ze se boji jestli to ve skolce zvladne. Ma nizsi sebevedomi. Stale snazime chvalit, motivovat o vsem mluvit🤷‍♀️

jarpa111
autor
2. dub 2023

@cilkat odkladovy rocnik? Jako pripravka?☺️

ladyhacek
2. dub 2023

Záleží na vás. Škola, školky, PPP dávají doporučení.
Kamarádka má syna v srpnu, odklad doporučovali, ale šel. A dobrý.
Syn je tedy v březnu, odklad měl. adhd, porucha pozornosti, vada řeči, nedozrálý dle neuro vyšetření.
Ten rok mu hrozně prospěl. Vidím tam neskutečný posun. Teď je mu čerstvě 8 let, je nejvyšší a vůbec mu to nevadí, doma taky občas kvůli něčemu brečí, je to citlivá duše. Na logopedii docházíme stále, ale zlepšuje se.

Je to vaše dítě, vy ho znáte nejlépe. Posuďte sama zda to zvládne 😉 🙂

fouskovi
2. dub 2023

@pivonka2 no smutné je že jsem se to dozvěděla od jeho třídní že chtěla aby jsme měli odklad že s ním budou problémy a on jí dokázal že vyslspuje a je v pohode v poradně my řekli že ať dám že půl roku je hodně znát

pivonka2
2. dub 2023

@jarpa111 Otázka:Bude za rok ve školce menší citlivka? Nebo s pomocí učitelky a vás, rodičů ,uvidí, že to dokáže a sebevědomí naroste? Jen k zamyšlení... Dceru neznám, v PPP ji viděli hodinu? Pro mě strašně málo času na poznání dítěte. U naší dcery jsme si řekli, že je upovídaná, nepozorná a neposedná od narození a že to se za rok nezmění. A nezměnilo , zvrat přišel až teď, v 5.tride, kdy se zklidnila.

jarpa111
autor
2. dub 2023

@ladyhacek vnitrne citim, ze maji pravdu, s dcerkou to neni jednoduche od zacatku. Jen ta myslenka na budoucnost, vezmu ji tim skoro 2 roky studia navic, zalozeni rodiny driv, cestovani oproti jinym detem, co nastoupili v 6 letech. Dalsi vec, dcera je skokova, za 5 mesicu se muze hrozne posunout, ale taky muze zustat tam kde je a skola by ji nyni ublizila. Dekuji moc za Vasi zkusenost. ☺️

jarpa111
autor
2. dub 2023

@pivonka2 myslim si, ze tim, jak nyni ma horsi rec, grafomotoriku a neveri si, tak pokud budou ve teide silnejsi jedinci, bojim se, ze ji to srazi jeste vic. Za rok bude zase dal, jak s reci, myslim si, ze i tu motorikj, bude mit jistejsi a tim padem ve skole bude sebevedomejsi, protoze si v tom bude jistejsi. Ale tam je🤷‍♀️ bohuzel nevidim do budoucnosti a chci pro svoje dite to nejlepsi a neni nevim co to je😰

ladyhacek
2. dub 2023

@jarpa111 neřešte budoucnost, že jí vezmete dva roky. Dnes mají děti až po 30. V tomhle bych problém neviděla 😉
Nám neuroložka řekla moc hezkou pravdivou větu, která mě přesvědčila a uklidnila, když jsme ten odklad dali.

Když ho dáte do školy dá to, ale bude se trápit a vy s ním, bude to větší dřina, když mu dáte ten rok dozraje a půjde to líp.

U nás to platilo. Úkoly s ním jsou za trest dělat je nechce, ale škola mu jde.

fouskovi
2. dub 2023

@jarpa111 my grafomotoriku měli strašnou a logopedii jsme chodili do prosince, ještě vloni touhle dobou to byla hrůza a pak to najednou šlo krásně a skokově než šel do první chybělo naskočit ř tak bych asi odklad nedávala ono ty silnější právě táhnou tyhle slabší dopředu

veruuu_kubesovic
2. dub 2023

@jarpa111 řešíš to moc brzo, teď ani k zápisu nejde a uvidíš co bude příští rok...
Dala jsem odklad dceři narozené koncem srpna, má VD, odklad ji hodně prospěl a v 6letech by skolu fakt nedala a bylo by to trapeni pro nas obě 🍀 mladší syn má OVŘ, bude mít odklad, ale do školy půjde v 7letech, v 8letech mi to přijde dost pozdě na 1.tridu...Vyjít ZŠ téměř v 17letech?

veruuu_kubesovic
2. dub 2023

@jarpa111 teď žádný odklad nemá, děti narozené do 31.8.2017 jdou na zápis do školy, což tvoje dítě je narozené později...

babetak
2. dub 2023

@jarpa111 Můj kamarád je narozený v prosinci. Klasicky měl jít o rok později, ale rodiče mu dali odklad ještě o další rok, takže šel do 1 třídy skoro v 8 letech. On sám nikdy nepociťoval, že by to bylo špatně. Dnes je už dospělý muž, který vystudoval dvě vysoké školy😉

elinka90
3. dub 2023

Ma dcera je rijnova. Odklad ji tedy doporucen od nikoho nebyl, ale vyslovnost nebyla uplne 100% a bojujem s cestinou. Nepamatuji si, ze by se semnou musela mamka ucit. S dcerou musim. Je take citliva a po 3 tydnech od nastupu do ZS jsme museli navstivit psychologa. Ted uz si to sedlo. Ale ten zacatek nebyl vubec jednoduchy. A to chodila do jesli od 2 let, nikdy zadny problem jako plac ve skolce atd. Ale nastup do skoly ji teda dal zabrat ac byla natesena.

sigyn
3. dub 2023

@ladyhacek ,,Neřešte budoucnost, že jí vezmete dva roky. Dnes mají děti až po 30. V tomhle bych problém neviděla " To zní tedy dost divně na foru, kde každá druhá maminka řeší, že nemůže otěhotnět, že má dítě až po 35, protože se dlouho nedařilo. 🙄 Dva roky jsou pak v dospělém životě opravdu hodně a zahodit jen jen kvůli tomu, že dítě není 100% připravené mi přijde jako velká hloupost.

marimanta
3. dub 2023

Jako speciální pedagog jsem viděla několik předčasně zaškolených dětí, kterým rodiče odmítli dát odklad, a s většinou se ty problémy táhly dlouho, až na druhý stupeň. Ale neviděla jsem jediné dítě, které dostalo odklad, když ho potřebovalo, aby mu to ublížilo. 🙂
Pokud má opožděný vývoj řeči a horší grafomotoriku, může mít problémy nejen s psaním jako takovým, ale vůbec správně psát slova. Vyslovuje už všechny hlásky dobře? Pozná první a poslední hlásku slova? Tohle všechno by pro ni mohla být pěkná fuška, kterou ale bude s poruchou pozornosti těžko kompenzovat, spíš to bude přesně naopak.
Mám přesně takového syna - OVŘ, porucha pozornosti, narozený v prosinci, odklad dostane.

konidana
3. dub 2023

@fouskovi nebyla bych tak jednoznacna. Urcite dat do skoly? Kdyz ma ovr a dalsi problemy? Nas syn je rijnovy a mela jsem stejne dilema. Ovr , logopedie, logo i ppp byly jednoznacne pro odklad, ucitelky ve skolce ani ve skole to na odklad nevidely. Ale objektivne by ten odklad asi pomohl. Nakonec jsem ho nedala, protoze v plno ve ech byl syn zase napred. Socialno, samostatnost, mat.nadani. spadnou mel grafomotoriku a rec. S tim bojuje ve skole iz 7.rokem. a ne , nespravilo se to. Dle predpokladu ppp se mu rozjely dys vady.
Byt zakladatelkou zvazim min.pripravnou tridu. Odkladu bych se nebala, v tomto pripade si nemyslim ze by uskodil. Spis naopak.

rnika
3. dub 2023

Moji dva starší synové odklad maji, jsou také podzimní....takže „temer v 8. Zatím di myslím, ze to bylo dobře rozhodnutí. (i když jsem se x tou myšlenkou nejprve také srovnávala).

ladyhacek
3. dub 2023

@sigyn ano, ale pokud opravdu není připravena tak jí může ublížit. Je rozdíl mít 4 protože to dítě na to nemá nebo počkat rok a mít známky lepší protože "dozrála"
Nejde jen o první třídu, jak tu psala paní níže může se to táhnout dál.
Pokud je citlivá může mít pak špatné pocity z neúspěchu. Teď teda mluvím do budoucností. Pokud by se špatné známky táhly dál zase to souvisí z práci, že? Těžko půjde na gympl/lepší školu se 3-4 .

A vidím ti. Kamarádka mají říjnového kluka, je dost vysoký, o odkladu nepřemýšleli, protože říjen a postava. A teď ve druhé třídě se trápí a má 4 ☹

Jestli dát nedát odklad je těžké rozhodnutí, ale řešila bych aktuální stav dítěte a nepřemýšlela do budoucnosti. Vždy je to buď a nebo.
Rozhodujeme se teď, co je v nejlepší zájmu dítěte.

cilkat
3. dub 2023

@jarpa111 Ne, jako ten rok, kdy má dítě odklad. Je normálně v běžné MŠ. O přípravce jsme docela dost uvažovali, ale znamenala by změnu teď do přípravky, dojíždění minimálně půl hodiny ráno (s tím, že zároveň odvést mladší dítě do Mš) a pak následně změnu školy do ZŠ. Jelikož u syna je největší problém právě fungování v kolektivu, dala jsme přednost stabilnější skupině. Kdyby byla přípravka ve škole, o které bych uvažovala, že v ní bude pokračovat, byla by asi jasná volba.

lenulen
3. dub 2023

Nemate nekde v okolnich skolach moznost dat dcerku do logopedicke tridy? Oba synove byli v 1. a 2. tride v logopedicke, meli uzasne ucitelky + asistentku, individualni pristup a bylo jich jen 9.

zuzkasim
3. dub 2023

Jsem speciální pedagog. Pokud dítě odklad potřebuje, je vhodné mu ho dát. Pro vás by asi byla ideální přípravná třída, zkus se pozajímat, jestli někde v okolí je. Je tam školní režim - část práce v lavicích, nosí se aktovka, pouzdro, ale je to vlastně stále předškolní příprava. Máme takových dětí na škole několik a spousta nám jich tu už prošlo. Nepoznala jsem žádné, které by ten odklad mělo zbytečně. Naopak znám děti, kterým se takový odklad doporučoval, rodiče měli svou hlavu a ty děti se tu pak naprosto zbytečně trápily. Ona se trápila nakonec celá rodina, protože dítě nešťastné, věčně psychosomatické potíže, školní výsledky špatné, domácí práce vyčerpávající... Dvě ty děti, které tu momentálně takhle máme, jsou i v péči psychiatra. A při tom je stačilo nechat o rok déle ve školce, byly by klidnější, na školní nároky zralejší, připravenější. Ani u jednoho by to nebylo zcela bez potíží, ale řešily by se výrazně menší problémy. Pokud se odborníci shodnou, věřila bych jim. To, co teď vypadá jako "velká tragédie" v celém životě neznamená nic. Začít studovat o rok později může být výhodou, člověk je zralešjí, má lépe poskládáno, co vlastně chce v životě dělat. Založit rodinu snad může kdykoliv, jakmile bude mít vhodného partnera, na to začátek školní docházky moc vliv nemá. A pracovat pak bude celý zbytek života. Konkrétní dítě neznám, píšu pouze obecně.
A ještě dodám, že existuje i dodatečný odklad, to znamená, že se dítě během prvního pololetí může vrátit do školky. To je pro dítě i rodinu větší šok. Takže pokud to nepůjde, může vás čekat i toto krajní řešení. Nebo opakování ročníku. To jsme již několikrát použili, že jsme nezralé dítě prostě nepustili do druhé třídy a nechali ho první třídu zopakovat. Moc to všem prospělo. Ale za mě je méně bolestné jednoduše do té školy nastoupit později.

ludovika6
3. dub 2023

Máme prosincového syna, kterému jsme dali odklad. Jestli to bude dobré za deset let, nevím. Teď je v první třídě a je moc spokojený. Problém zapadnout nemá, je celkově drobný, pořád hodně dětský. Jeho nejlepší kamarád je srpnový 🙂. Důvodem odkladu byl OVŘ, špatná motorika, hlavně jemná, celková nevyzrálost. Má navíc silnější oční vadu, ve spojení s povinnou rouškou, by psaní určitě nezvládl. Když jsme měli rozhodnout o odkladu, řádil ještě Covid, z PPP nám pouze poslali dotazník, nikdy tam osobně nebyl. Ve školce byli jednoznačně pro odklad, logopedka byla taky spíš pro (ale zase s Covidem bylo všechno omezené). Odkladový rok ve školce byl spokojený, určitě se tam nenudil. Chodí do velké městské školy, ve třídě je jich 26. Paní učitelku mají opravdu dobrou, ale kdyby šel nezralý, hrozně by musel dřít a i tak by to nemuselo mít efekt. Mimochodem, mám dvě kamarádky, které nechaly dát synům dodatečný odklad (v 1. pololetí 1. třídy šli zpět do přípravné třídy) a dcerky spolužák 1. třídu opakoval (pro nevyzrálost). Tomu jsme se raději chtěli vyhnout.