Čekat na byt nebo si vzít hypotéku?

amelie_bromelie
9. únor 2016

Ahoj, řešítě někdo něco podobnho. Jak by jste se zachovali vy? Zda čekat? Bydlíme s přítelem v nájmu. Nemáme velké výplaty a já jsem teď na mateřské. Stále nevím jak vyřešit bydlení. Trochu se bojím, že mě odsoudíte. Realita je taková, že po pratetě bych měla zdědit jedno patro v rodinném domě se zahradou, kde jsem vyrůstala. Teda tam stále bydlí. Ovšem za předpokladu že bych tam měla jít bydlet po její smrti. Druhá varianta je koupit si byt ve městě a platit hypotéku jak mourovatí. Hypotéka - to mi nahání hrůzu. Za současného stavu bychom si nemohli dovolit druhé dítě. Teď čekáme první dítě a platit nájem a vyhazovat ho z okna se mi taky nechce, když ty peníze by mohly jít na hypotéku. Nebo žít v nájmech a čekat až se byt po pratetě uvolní a pak se tam nastěhovat? Nojo ale kdo ví, kdy to bude? To může být až za rok, tři, šest či deset let. Řešíte/řešili jste něco podobného?

konidana
9. únor 2016

@amelie_bromelie neřeším, protože jsme se shodli, že hypotéku nechceme. Bydlíme v nájemním obecním bytě a smířili jsme se s tím. Já tedy sice ne moc s jeho velikostí(spíš dispozicí), ale snad to přežiju:D Ještě 10, max. 15 let :D

amelie_bromelie
autor
9. únor 2016

@konidana taky jsme uvažovali o obecním bytě, v domění že to bude levnější 🙂 ... ale po zjištění že ten kdo navrhne nejvyšší nájem tak vyhrává... jsme to nechali pavat 🙂

nase_ema
9. únor 2016

Když jsi na mateřské a pak budeš na rodičáku a jak píšeš, že ani partner nemá velkou výplatu, měli byste nejdřív informativně zjistit, zda by vám vůbec někdo hypotéku dal. Možná by tím jedna možnost úplně vypadla.

kacca11
9. únor 2016

My jsme se rozhodli pro hypoteku, platime tolik, co bychom jinde dali v najmu. Ale mame naklady na potrebne vydaje spovitane tak, aby vysli z jednoho mensiho platu, mame rezervy, planujeme jedno dite, takze si myslim, ze to mame celkem dobre nastavene. Taky bych teoreticky mohla cekat, az zdedim barak, ale tak bych nemohla zit, jak moralne, kdyz to pominu, tak mrhat casem v provizoriu.

Ovsem s hypo opatrne, nastavit tak, aby vsechny vydaje vcetne jidla sly zaplatit z muzova orijmu, budovat rezervy. Pokud je dite na ceste, nemuzete si dovolit, abyste zili bez rezervy z mesice na mesic.

linusha
9. únor 2016

Pokud uvažujete o hypo tak je dobré si obejít banky a zjistit zda-li byste vůbec hypotéku dostali a zda by byl nějaký normální úrok. My třeba hypo máme, máme to nastaveno tak že to v pohodě zvládáme z jednoho platu, 2. odkládáme bokem na horší časy a část z něj pro budoucí miminko. Když jsme začali řešit bydlení tak jsme se shodli že do podnájmu nechceme, hlavně z důvodu toho že bysme bydlení nikdy neměli své. Přeji dobré rozhodnutí 😉

svobodpetika
9. únor 2016

rozhodně bych nikdy nečekala na něco co možná dostanu 🙂 ač se to nezdá je to prostě někdy možná v budoucnu, spíš stojí zato si uvědomit kolik si můžete dovolit půjčit jestli to na byt stačí

sixtynka
9. únor 2016

@amelie_bromelie My jsme se rozhodli pro hypotéku. Peníze, které by jsme dávali za nájem tak alespoň dáváme do svého. Chce to najít správný byt i správnou banku, aby vše dobře klaplo. Já budu konkrétní, ať máš jasnou představu - Máme byt 2+1 s velikým sklepem, který jsme kupovali za 880 000,- (což je dle mého názoru fajn cena), hypotéku máme u KB a platíme 4000,- , za provoz bytu dáme 5000,- . Chce to opravdu spočítat a pak z toho vycházet. Pokud by se uvolnil byt p pratetičce, tak se byt může zase prodat nebo pronajímat......

magdalenax
9. únor 2016

@amelie_bromelie Nestrkat peníze nikomu v podstatě za nic a jít do svého. Pokud není problém ve schválení hypotéky, neváhala bych ani minutu

kristyn.g
9. únor 2016

@amelie_bromelie já jsem nikdy nájem neplatila a ani nechci, bydleli jsme v bytě rodičů (bez rodičů) a půjdem do hypotéky, taky se mi příčí vyhazovat peníze za nájem když stejné možná i menší peníze budeme dávat za hypotéku za pěkné nové bydlení a hlavně naše. I kdybychom třeba za deset let nebo dřív na tom byly tak že bychom museli jít do menšího za menší náklady tak koupený byt přeci jen třeba naroste na hodnotě, část ceny do té doby už bude splacená a tak o ty peníze pravděpodobně nepřijdeme pokud bychom neprodávali pod cenou... Pokud do budoucna ale víte že chcete bydlet místo tety tak je to velká otázka, jestli do případného bytu na hypotéku byste dali nájemníky kteří by defakto spláceli vaší hypotéku a tak byste měli investici, nebo jestli byste prodali, zase otázka za jakou cenu a další jestli byste prodali byt po tetě a splatili část hypotéky... V tom asi musíte mít jasno sami jestli do koupeného bytu byste šli jen dočasně a jestli byste ho pak nějak využili