Dědictví - nezl. děti + prodej nemovitosti. Jak by to bylo?

zuzuliatok
12. čer 2021

Mame s manzelem na hypoteku byt a nejake nasporene penize. Jak budou dedit deti v pripade umrti tatinka? Jaka cast nemovitosti jim nalezi? K tomu asi zdedi i podil na hypotece, ze ano?
Kdyz budu chtit byt prodat, jaky je postup? Nejdriv zadam soud o povoleni k prodeji, nebo az najdu kupce? Za jejich penize z prodeje asi nesmim poridit nove bydleni, ze? Ty se musi detem drzet na nejakem extra uctu?
To same hotovost. Deti maji narok asi i na cast techto penez, ze ano? Zvazujeme to vyresit rizenym dedicstvim, ze vsechno nasporene vlozime do zivotni pojistky a az dojde k nejhorsimu, tak jako obmyslena budu jen ja.
Predem dekuji za objasneni situace, pokud uz mate toto priserne obdobi za sebou.

netopejr
12. čer 2021

@emamaira auto.je napsane na jednoho, a tomu patří. Pokud na.manzelay tak nez se vyřídí dedicke rizeni, neni jeji a nemůže s nim disponovat.

netopejr
12. čer 2021

A jak tu padlo, všechny penize si převeď na SVŮJ mastni ucet. Pokud ho nemas, tak si ho ihned zrid. Na spolecnej se nedostanes.

j.a.n.i
12. čer 2021

@netopejr No, záleží, co myslíš slovem disponovat. Ano, nemůže ho prodat, ale jinak s ním může jezdit, může na něj sjednat povinné ručení, může jet na technickou...

j.a.n.i
12. čer 2021

@netopejr I na jejím účtu jsou peníze součástí JSM, takže raději do polštáře, tam jsou tedy taky součástí SJM, ale notář nezjistí, že v něm něco bylo, kdežto na účtu to není až zas tak těžké. Ano, dost často to neřeší ani na tom účtu, ale nespoléhala bych na to.

j.a.n.i
12. čer 2021

@levandule_k Proto jsem taky psala, že bych možná uvažovala... ne že se má vydat ze všech peněz a bez rozmyslu ji zaplatit.

bassetlady
12. čer 2021

@zuzuliatok hlavně co nejvíc “živých” peněz vyberte ze společného nebo jeho účtu a dej jen na svůj. Dědické řízení se může táhnout dlouho, tak ať nezůstanete na suchu až to banka zmrazí.

netopejr
12. čer 2021

Notář zjistuje majetek tzn.,obv.byt nebo dum, nejaky banky, auto, prukazny veci z registru. Nezjistuje, jestli ma nekdo ve strozoku dve kila zlata nebo nejakej vzacnej obraz doma. Prip.je Tvuj, nebyl jeho.
Notar krom ten jasných veci nezjistuje nic, resi, co se mu nahlasi.

daruna
12. čer 2021

O uvolnění peněz z účtu lze požádat.

netopejr
12. čer 2021

@j.a.n.i aut9: jj, prodej.
K tomu, aby jezdila, nemusi ti ostatní dědici - tady tedy soud - s tim souhlasit? Porad tam je riziko, ze.to auto zboří pri nehodě, pri drazsim autě by po ni jeste mohl soud chtit vyplarit kstatni dedice, tedy uhradit tu pomernou castku dedictvi z auta dětem.... a kdyby na to nemela.... zbytecnej problem, myslim...

netopejr
12. čer 2021

@j.a.n.i Pri tom dedickym rizeni soud muze/nemusi brat do SJM i jeji ucet? Na cem to zavisi?
Muze ho i zmrazit?
Dily za poučení.

emamaira
12. čer 2021

@netopejr ne, pokud ho pořídili za manželství, tak do SJM patří. Není důležité, na koho je napsané.

daruna
13. čer 2021

Nejlépe se rovnou poradit s právníkem - notářem a možná sepsat závěť, vždycky se dá změnit.

j.a.n.i
13. čer 2021

@netopejr Hele, mel by, ale prijde mi, ze pokud do toho nikdo nerype, tak to neresi.

betelgeuzz
13. čer 2021

@netopejr @j.a.n.i účet se obecně nijak nemrazí, jde spíš o to, jak se nastavil v bance. Mám teď přímou zkušenost, kdy i po smrti disponent mohl odeslat z účtu peníze. a když mě mamka psala na svůj účet jako disponenta, tak se v bance přímo ptali, jestli mám mít dispoziční právo i po smrti. Notáře zajímá zůstatek na účtu k času úmrtí a ten se pak rozděluje v dědictví.

j.a.n.i
13. čer 2021

@betelgeuzz No jasne, ale vetsina starsich uctu tohle nastaveni ma tak, ze ho banka zmrazi. Driv to nebylo a mnoho lidi nenapadne se na to ptat, pokud nic nemeni.