Těhotenství a OSVČ. Jak je to s placením nemocenského pojištění?

verungn
11. dub 2024

Ahoj maminky, prosím o informaci, jak to je s placením nemocenského pojištění, co by OSVČ při těhotenství. Začala jsem si platit pojištění jako OSVČ minulý měsíc 03/2024 vyloženě pro případ nemoci-poslední měsíce jsem byla hodně unavená, spala jsem, neustále po doktorech..., tak než abych něco zanedbala, raději jsem začala platit to minimum, které mi řekla paní na OSSZ, že u mě je nějakých 260.- měsíčně a více nemá prý smysl si platit. Úplně mě to zarazilo - vždyť co z takové částky případně budu mít, kdybych náhodou marodila. No každopádně jsem zjistila návštěvou na gyndě, že Dr. vidí dutinku👍 a dle ní to vypadá na 4.-5. tt. Pro mě je to šok.😲 Aktuálně jsme to fakt neplánovali. Spíše za rok, dva a to fakt podle situace. Každopádně je na nás, abychom se s tím, co nejdříve vypořádali a stále zvažuji, zda do toho půjdeme, pokud se to potvrdí. Potřebuji se s někým poradit (dámy na OSSZ jsou nepříjemné a ochota pomoci nebo vysvětlit hrůza, ono tedy vůbec se dovolat byl nadlidský úkol) kolik je nutné si platit nemocenské pojištění jako OSVČ, abych v případě, že se rozhodneme tedy mimi nechat, nebyla doma zadarmo. Máte někdo zkušenost?

konidana
11. dub 2024

@verungn uplne nevim, ale presne toto resila kamaradka tak pred 10 lety. Narok nemela (nebo by to byla almuzna, i kdyby si cca 3 roky predtim platila maximalni zdravotni na nemocenskou(to nepovinne) . Nakonec to nejak vyresili asi rodicakem pres manzela. Ale jak to je aktualne to fakt nevim

martina1317
11. dub 2024

@verungn dostanes tak 6-7tis max materskou, pokud splnis 6 mesicu placeni nemocenske (coz asi budes mit). Ja to takhle mela u prvniho ditka. No. Jenze pokud to pak platit prestanes, nevznikne ti narok u druheho ditka. Takze s druhym jsem sla rovnou na RD (rodicovskou) ktera je nove 350tis deleno 36 mesicu (3 roky). Kdyz mas 28 tydnu materskou, tak ji mas treba 8 tydnu pred porodem a 20 tydnu po porodu (aby se to dobre pocitalo), tim padem po porodu ji beres cca 5 mesicu a 350tis se ti deli 31 mesici do veku tri let ditete a tim padem ti to pak mesicne vyjde vic … je to na tobe… kdyz vis ze stejne budes chtit jit driv do prace apod, tak ta materska u osvc nedava moc smysl, je lepsi driv vybrat rodicak a zacit zase pracovat

j.a.n.i
11. dub 2024

@martina1317 Nestačí 6 měsíců, musi mít 9 za poslední 2 roky, z toho 6 za poslední rok.

krisstina93
11. dub 2024

Doma zadarmo nebudeš, po porodu mas nárok na rodicak. Během tehotnestvi ale záleží jak dlouho si to pojištění platis, abys měla na něco nárok. Možná by bylo výhodnější třeba podnikání pozastavit a přihlásit se na UP.

martina1317
11. dub 2024

@j.a.n.i “Podmínka mateřské pro OSVČ je mít zaplacené nemocenské pojištění za aspoň 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou.” … tak je to presne

martina1317
11. dub 2024

Pokud platis 216kc mesicne, denni davka je 185kc krat 30 dni = 5550,-

martina1317
11. dub 2024

“Na peněžitou pomoc v mateřství může maminka nastoupit 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu s tím, že termín nástupu si v tomto rozmezí určí sama. Pokud nenastoupí nebo si neurčí takový den nástupu, počítá se za něj první den 6. týdne před očekávaným dnem porodu. V případě, že by žena chtěla pracovat až do dne porodu, měla by vědět, že může, ale podpůrčí doba se jí od 6. týdne před plánovaným porodem počítá, s tím, že za dny, kdy žena pracuje, nemá na dávku nárok.“

j.a.n.i
11. dub 2024

@martina1317 No, vždyť jsem to tak psala, takže pokud je OSVČ už relativně dlouho a začala si platit nemocenské současně s otěhotněním, tak to nestíhá.

elesse
11. dub 2024

Mela jsem to podobne, narok na materskou jsem nemela, na rodicak ano v te minimalni vysi, tusim 13 tis (uz zase podnikam, tak jsem si ho rozlozila jeste vic kvuli danim a pojisteni). Plus jsem mela narok na nemocenskou, myslim mesic pred porodem a mesic po, , dohromady asi 10tis, ale lepsi nez nic

verungn
autor
12. dub 2024

Holky, děkuju, uvidím, jak to bude dál. Teď počkám, zda se dostaví MS, to mělo být už včera.. a co se vůbec potvrdí a podle toho tedy začnu nějak jednat. Je to vtipný-člověk slušně podniká, vše odvádí jak má…a takováhle prkotina… no 🤦‍♀️🙂

merope
12. dub 2024

@verungn Jestli dobře počítám, že ti vychází termín porodu na 20.12. a pokud si platíš nemocenskou od 1.3.2024, vychází mi to na 253 dní placení nemocenského pojištění před nejpozdějším dnem nástupu na mateřskou (6 týdnů před termínem porodu). Blbý je, že to nevychází asi o 17 dní, což je na jednu stranu neskutečně málo a z jiného pohledu vlastně hrozně moc. Jinak by mě napadlo prostě nahlásit termín poslední MS nějak později (ono se dá otěhotnět i z ovulace při menstruaci, prostě sem-tam se poblbne cyklus). Ale pak se upravuje termín porodu podle skutečné velikosti dítěte, tak nevím, zda by ti to v tomto směru vlastně pomohlo. Ono to je nastavené na to, aby to žena nemohla udělat ve stylu: "Jé, otěhotněla jsem, začnu si platit.", ale ty jsi otěhotněla přesně "blbě" tak, že jsi platit začla a až pak otěhotněla (ale napadá mě - opravdu máš pojištění až od 1.3. - nemáš ho od 1.2.? z webu jsem pochopila, že splatnost je vždy do konce měsíce přihlášení - zda to nejde se v březnu hlásit už za březen).

verungn
autor
14. dub 2024

@merope Ahoj, já jsem dnes dostala MS, tak je to tím vyřešené. Teď mi spíše vrtá hlavou, že mi Dr. potvrdila těhotenství, byť jsem měla testy negativní a MS se dostavila 🙄

merope
15. dub 2024

@verungn V takto rané fázi by musela mít ultra dobrý ultrazvuk, aby to fakt potvrdila. Prostě viděla něco, co mohla být dutinka, ale jednak taky cokoli jiného a druhak tam něco pidi být mohlo, ale prostě nikoli "klasické" těhotenství. Já si pamatuji, že mě nechtěla doktorka vzít tuším 6+2 s tím, že tam ještě nic neuvidí (a vzala mě jen proto, že to byl 5. pokus IVF a já panikařila z krvácení/špinění). A teda viděla tam dutinku, tak potvrdila, že to není mimoděložní. Ale takto brzo je to fakt moc brzo.