Strach z doktorů u 7leté. Co pomohlo?

28. pro 2023

Ahoj všem. 7letá dcera má velký strach z doktorů a bolesti. Každou odřeninu či záděru hodně prožívá. Vůbec nevíme, kde se to v ní vzalo, protože nikdy nic traumatického nezažila. Její jediný pobyt v nemocnici byl při porodu a za celých sedm let byla jen na preventivkách. Pamatuje si však očkování v 5 letech a to, že to bolelo. Za měsíc ale musí na odběr krve. Měl proběhnout už před měsícem,nakonec se to přesunulo, ale tehdy jsem ji nemohla dostat pomalu ani z auta do ordinace. Odmítla se svléknout, mluvit, pohnout se. Včera nešel udělat ani odběr čep z prstu. Snažíme se o tom mluvit, vysvětlovat, čteme. Ale vždy přijde zásek. Z dlouhodobého horizontu zkusím sehnat psychologa, ale vzhledem k tomu co nás teď čeká, máte někdo nějakou radu? Co vám pomohlo?
Špatnou zkušenost s lékaři nemá ani nikdo kolem. Jen její mladší brácha je fyzicky postižený a po doktorech s ním jezdím od narození. Nutno ale říct, že dcera s námi nejezdí a syn je v pohodě, nikdy si nestěžuje, nic ho nebolí.

j.a.n.i
28. pro 2023

Nepomohlo nic, casem z toho vyrostly... Ale tedy i v 11 letech se ockovani rovnalo hysteraku.

pipi_puncocha
28. pro 2023

Na samotnou bolest Emla mast - znecitliví kůži před vpichem a je to úplně bezbolestné. Můžete to vyzkoušet předem doma. A ještě knížka “Flandil u doktora” mě napadá.

klokanka31
28. pro 2023

Určitě mluvit, vysvětlovat, a co ji něčím uplatit? Moje mamka mi vždycky slíbila že když nebudu brečet, tak mi po cestě od doktora něco koupí. A já to teď dělám i s naší malou, a docela to funguje...🙂

macinka1989
28. pro 2023

Syn měl mega hysterák z toho, že ho dr.poslechla stetoskopem (z ničeho nic), ale krev z prstu na CRP… NAPROSTÁ pohoda a ještě se koukal😳 stalo se to asi 3x se stejným scénářem (stetoskop=hysterie) po 3.roce…dodnes to nechápu, ale mluvili jsme o tom pokaždé a najednou pohoda…teď má 5,5 a cokoliv kolem doktora, zubaře, prášků, sirupů a všeho, co je třeba… bez problému…
Jenom se zeptám… jak jste vy a okolí reagovali na ty odřeniny, ťukance, karamboly, záděry?

martt
29. pro 2023

Mám dva syny 7 a 12 let a oba dva mají fobii z doktorů. Kdyz řekněme , že jedeme k nějakému doktorovi na vyšetření tak první zjišťuji co mi budou dělat, nebudou mne píchat a pod. U staršího to už je trochu lepší nemá hysteraky , ale za to se v ordinaci klepe strachy "jak ratlík". Mladší už teď zvládá brání krve v pohodě pomocí masti , která znecitlivy kůži. Naopak hysteraky dostává , když se mu má někdo podívat do pusy nebo u zubaře. Za vyšetření dostávájí vždy nějakou odměnu většinou jim slíbíme "mekáče". A co jsem si všimla čím víc jsme teď začali bohužel jezdit po vyšetření tak tím min mají hysteraky , ale strach mají pořád.

denski24
29. pro 2023

Tady si přisednu a počkám na radu🙈 včera byl syn na očkování v 5 letech a tvl to byl masakr.jak tam vyváděl..a co předváděl doma při sundávání náplasti.. bože to snad ani nejde popsat. Též neměl žádnou hospitalizaci, ani žádný negativní zážitek s lékaři..a vyváděl jak smyslů zbavený.. podotýkám, že sním od malinká vše narovinu probírám a do teď bylo vidět že mu to pomáhá, aby se nebál,ale včera stropil takovou scénu, že se ještě teď stydím..a přemýšlím,jestli vzít příští paní doktorce nějaký dárek,jako omluvu..🙈

tonicka16
30. pro 2023

Dceři (5,5) včera dělali CRP a bylo to taky hrozne, vypadalo to, že ji budeme muset držet násilím, ale nakonec prstík natáhla, ale ten pláč a nářky... 🙏 bojí se od malicka, v září byla na očkování a to byla katastrofa, ale od té doby byla na dvou různých bezbolestnych vysetrenich a na její poměry spolupracovala krasne ... dokud včera nepřišlo to CRP. Ale pamatuji si, jak jsem šla v nějakém vyšším ročníku druhého stupně na očkování a všech ve třídě se ptala, jestli to bolí a lékařku potom přesvědčovala, že mám rýmu. 😀 a potom jsem si uvědomila, že to vlastně až tolik nebolelo a od té doby to bylo ok.(Až na zubaře, to se klepu porad) Snad prozreni u našich dětí přijde dřív 🙏

vopice1
30. pro 2023

Starší to tak měla taky cca do 6ti let teda. Všechno se vysvětlilo, slíbilo něco, doma v pohodě a už po cestě pláč. No tak když šla na prevenci k zubaři a po cestě už hysterak, tak jsem jí pak opravdu nic nekoupila. Od té doby v pohodě, ale většinou teda za nějakou odměnu. Teď už ani ta odměna být nemusí. Na odběru byla loni a to jí doktorka namazala nějakou znecitlivujici mast a nic necítila. Akorát se musí půl hodiny nechat působit a nesahat na to.

xxx3d
30. pro 2023

a víš proč má ten zásek?
je to kvůli té bolesti z očkování, nebo je v tom něco jiného? jiná doktorka, sestřička... prostředí
co třeba zkusit sehnat animák Byl jednou jeden život
je tam pěkně propracované, jak funguje tělo, jsou tam i díly věnované očkování, proč a k čemu to je, to by mohlo pomoci
syn je teda odmala s doktory v pohodě, nepříjemný bylo, když jsme chodili na oční v době, kdy měl záněty a vlčí oko a musel absolvovat ta nutná vyšetření, to bylo blbý, drželi jsme ho já, sestřičky, doktor vyšetřoval, přesto nezanevřel, když jsme pak chodili dál, na kontroly, opět ta vyšetření, prostě to je nutný, nebude to příjemný, možná to bude i trochu bolet, ale musí se to udělat, aby - zdraví.
takže, když měl teď v září u pediatry absolvovat odběr kapky krve z prstu, docela mě překvapilo, jak reagoval (je to nepříjemný, trochu to štípne, může to zabolet) a pak stěr z nosu, krku (to mně osobně přijde horší, ale 🙂 ), když jsme pak měli jít na kontrolu, bál se opětovnýho odběru z prstu, protože nechtěl, aby mu sestřička brala kapku krve, když mu tu první nevrátila.... 🙂