Koupě chatky v zahrádkářské kolonii. Poradíte, prosím?

kikus16
24. kvě 2023

Dobrý den, prosím o radu zkušenější..chceme koupit zahrádku, zatím se díváme..našli jsme jednu zahradku v zahrádkářské kolonii s chatkou 8m2. Chatka je na prodej a pozemek k pronájmu...zatím netuším, ale chatka bude asi tedy naše v osobním vlastnictví?...platí se za takovou chatku daň z nemovitosti? Pokud ano na kolik to cca vyjde? Děkuji. Případně pokud by měl někdo nějakou radu na co si dát při koupi pozor, budu ráda 🙂

zrzinda
24. kvě 2023

Tak daň z nemovitosti byla na procenta, pokud se pamatuju. Takže jinou částku člověk zaplatí, když si koupi chatu za milion a jinou, když bude chata stát 300 tisíc 🙂

konidana
24. kvě 2023

@kikus16 daň z nemovitosti se platí z pozemků a budov, které jsou zapsané v katastru nemovitostí. Pokud je tam chatka zapsaná, tak něco platit budete. Ale drobné a některé malé(dočasné) stavby zápisu do KN nepodléhají. Daň z nemovitosti je obecně velmi malá, až směšná částka. V řádu stovek za rok. Spíš bude větší jednorázová položka - daň z nabytí nemovitosti.

levandule_k
24. kvě 2023

@konidana Daň z nabytí nemovitosti už je zrušena.

konidana
24. kvě 2023

@levandule_k no jó vlastně. Mi jí pak vraceli:D

sigyn
24. kvě 2023

Tohle by byla lepší otázka na forum modrastrecha, které se těmto tématům věnuje. Osobně bych začala tím, že si pozemek vyhledám na katastru (např. ikatastr.cz) a zjistím, jak je to s vlastnictvím pozemku a chaty.

denisq
24. kvě 2023

@kikus16 Chatka se normálně v katastru přepíše na tebe/manžela/oba dva... Pak podléhá jednou ročně daň za nemovitost. To si zjistíš na financaku. Za pozemek pák budeš platit normálně nájem. Nevím komu ve tvém případě. Nejspíš městu. My jsme si s manželem koupili chatu a za pozemek platíme městu 702,- ročně.

kikus16
autor
25. kvě 2023

Dekuji vsem za rady, v katastru jsem si vse zjistila, chatka je zapsana, takze by se jeste platil prepis v katastru? Nevite kolik to orientacne dela?

denisq
25. kvě 2023

@kikus16 Já myslím, že jsme platili kolem 1000,-, ale je to 5 let zpět

kikus16
autor
25. kvě 2023

@denisq děkuji 😉 nasla jsem ze cca 2000, tak to by tak odpovidalo, kdyz se vse zdrazuje.