Asymetrické plazení. Je nutné to ihned řešit s fyzioterapeutem?

12. únor 2022

Hezký den, dcera 6m se začala před týdnem plazit a všimla jsem si, že se odráží pravou nohou a levou rukou přitahuje. Vím, že plazení je slepá ulička a že je důležitější lezení; nemotivuji ji k plazení, doma máme koberce atd. Odmalička je vše ok, nikdy sklon k asymetrii neměla. A tak se ptám, je nutné to ihned řešit s fyzio? Jakou máte zkušenost? A kdyby náhodou, je tu nějaká fyzio, co by mi dala nějaký tip, jak pomoct tomu, aby začala radši lézt? Milionkrát za den je na čtyřech a péruje nebo se zvedne na čtyři, že je na špičkách. Pivotuje na obě strany, do rukou chytá hračky oběma rukama, tráví dost času i na zádech a používá obě ruce. První dcera se neplazila vůbec, začala až v 9m lézt, takže fakt nemám zkušenost. Díky všem 🙂

pampeliska1313
12. únor 2022

Plazeni není úplně ok, ale údajně když je třeba tak dva týdny a ne dyl, tak je to ještě v pohodě. Pak bych vyhledala fyzio. Syn má třeba vojtovku a stejně se “plazí” ale on má slabý ruce, takže nohy pod bříško, odrazí se od nich, prdel ve vzduchu, ale ruce dole u těla..:D zkuste se na instagramu podívat na profil : detska_fyzio_mama
Má tam toho dost co a jak, možná i nějaký tipy na podporu lezení )

kmarie81
12. únor 2022

My na fizio chodili a mala se cca od 7 do 10 mesice plazila a to jeste tak, ze se pritahovala jen pravou ruku, levou si davala pod sebe. A na fiziu mi rekli, ze vzhledem k tomu, ze vsechno ostatni dela spravne, tak to plazeni nemam vubec resit, ze az zacne lest, tak se to krasne srovna a dle tabulek ma na lezeni cas do konce 12 mesice. A pak na zacatku 10 mesice si nejdriv sedla - i to je dle prirucek spatne - nejdriv se leze pak sedi a nakonec i gu prdku a brizko zvedla a uz leze jak cert. Takze za me, jestli je vsechno ostatni v poradku, tak to ze zacala plazenim , i kdyz to je dle fizio zcela zbytecny pohyb, bych vubec neresila, pro ni je to velky pokrok, ze se sama dokaze premistit kam chce a nekecala bych ji do toho. Je ji 6 mesicu na lezeni ma casu dost. Je moc sikovna.

autor
12. únor 2022

@pampeliska1313 Profil sleduju a přestože ho mám ráda, tak úplně nesouhlasím s tím, že se hned musí k fyzio. Jinak lezení podporuju a přijde mi, že by se i rozlezla, ale zatím se jí ještě nechce a je celkem malá ještě. Nerada bych ji trápila "zbytečně", i když proti cvičení jako takovému nic nemám. A děkuju 🙂

ajja87
12. únor 2022

Hele nase starší se taky víceméně jen plazila, na ctyri sla asi tak 3 týdny předtím než se začala stavět a to bylo někdy kolem 12-13 měsíce.ted jsme řešili mladší, má 11 mesicu a ještě nedavno se nedokazala přemístit kam chtěla... Ani se neplazila nic, byly jsme u neuro a jelikož vse dělala jak měla, tak nepolali ani na fyzio... Ted tu leze jak zbesila po čtyřech... Má svůj čas... I doktorka říkala, že se teď to lezení moc řeší, že pokid je jinak vse ok, tak neřešit jestli se plazi nebo leze později... A když se podíváš na tabulky E. Kviedronove, tak tam normálně to plazeni má taky

pampeliska1313
12. únor 2022

A zkusila jste šátek? Já to občas dělám se synem, viděla jsem to na netu někde jako cvik. Že se podloží bříško salou nebo šátkem, dítě se v tom trochu nadzvedne a tapka, aby se tak nebalo, ze se mu ukáže, ze muže jít takhle i na čtyři.)

me_druhe_ja
12. únor 2022

Obě moje děti se plazily asymetricky a obě potom začaly naprosto normálně krásně lézt. Starší má teda opožděný vývoj takže se začal plazit až v 10 měsících, ale lézt pak začal už za měsíc. Mladší ma vývoj zcela normální, plazit se začala v šesti měsících a lézt v osmi. Takže se dva měsíce plazila asymetricky. Nicméně je zcela v pořádku a všechny pohyby co dělá dělá správně teď. Pokud tam není nějaký jiný problém či špatný pohybový stereotyp tak bych plazení opravdu neřešila.

autor
13. únor 2022

@me_druhe_ja Moc děkuju! Tvá zpráva mě uklidnila, ale upřímně se mi nechce čekat, až to (snad) přejde, mám strach z většího problému v budoucnosti. Dost jsem se nechala vystresovat tím, že když je nějaká odchylka, tak se hned chodí k dr...přijde mi to tak.

markii30
22. únor 2022

Malý se plazi od 4.mesicu , ale platí se prostě levá ruka , pravá noha , a opačně, od 4,5mesicu peruje na čtyřech , ... Takže všechno v pořádku ... Teď je mu 7. Měsíců a od 6,5 měsíců se začal zvedat o nábytek takže stojí , a až před 3 dny začal lozit a zároveň si i poprvé sednul . Každé dítě je prostě jiné a má svoje 🌺

honatko092
22. únor 2022

Můj syn se asymetricky plazil asi 2-3 měsíce. Řešila jsem se svou sestrou ergoterapeutkoi, jestli to mám nějak řešit. Říkala, že asymetrické plazení je celkem časté...poradila mi posílit střed těla (např. dítě položit na záda, motivovat ho míčkem, ať k němu zvedá ruce a nohy a jiné cviky), moc jsme ale necvičili, dostal se k lezení a ve 14 měsících začal chodit a od té doby už jen běhá...osobně bych neřešila pokud to nebude tevat extra dlouho...

marketaholasova
23. únor 2022

Plazi se teprv tyden. Nechces po ni moc. Poznala novou vec a musi ji chvili osahat. Ma mala se plazila 2 mesice nez chtela kolena. Ale nikdy je moc nevyuzivala. Jednodussi a rychlejsi bylo plazeni. Mame vsude parkety. 4 vyuzila predevsim k sednuti a jak si sedla chtela dal stoupat v 8 mesicich.. Zacala chodit asi v roce protoze plazeni a lezeni bylo rychlejsi.

martiniquest
23. únor 2022

Syn se plazil dlouho, asi dva mesice. Ze zacatku asymetricky, mozna 2 tydny? Pak presel do lezeni. V 9 mesicich zacal obchazet nabytek a v 15m se pustil do prostoru. Bez problemu. Dcera se plazila chvili, taky asymetricky a ani ona nasledky nema. Osobne bych kontaktovala fyzio po 3-4 asymetrickeho lezeni, pokud by k nemu doslo.