Dieta prodietix.cz - zkušenosti. Chutnala vám jídla?

xantipa4
2. zář 2019

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kdy se vaše miminka začala plazit a lézt? Synovi bylo 23.8. 8 měsíců a po 8. měsíční prohlídce, nám byla doporučena fyzioterapeutka, která by se na syna podívala, protože zatím ještě neleze a že by se mohlo jednat o problém v psychomotorickém vývoji (v očkováku nám dokonce zatrhla, že PMV není v normě). Syn se naprosto v pohodě přetáčí z bříška na záda a opačně (válí sudy), pivotuje (rotuje kolem své osy) a plazí se dozadu (odstrkováním ručičkama), když před něho dám extra motivující hračku, přitahuje se rukama i dopředu a k hračce se dostane, na bříšku se normálně zvedne na rukách a nadzvedne hrudníček, na zádech si dává nožičky do pusy, hračky si bere bez problémů oběma rukama i každou zvlášť, ťuká s nimi o sebe, ohmatává si chodidla, kolínka, třísla, bříško, má tendenci dávat nožičky pod sebe a odstrkovat se, ale ještě jakoby nevěděl jak přesně. Podle mě má na lezení ještě čas... jak to vidíte vy? U fyzioterapeutky jsme byli a moc mě to tedy nenadchlo.. Syn brečel od začátku do konce (velmi nepříjemná místnost se strašnou akustikou, vedro - syn byl zpocený od první minuty), sama říkala, že ruce i nohy má dostatečně silné, jen jde o to propojení přes bříško (což mi opravdu zní spíš tak, že potřebuje prostě ještě čas, aby na to přišel),ale také se jí zdálo divné, že ještě neleze, že už by měl... nevím, jsem z toho tak nějak zmatená a potřebovala bych slyšet další zkušenosti maminek. Děkuji.

ela_bela
2. zář 2019

@xantipa4 ja bych z toho obavy nemela. U nas na 8mesicni prihlidce to stejne, neplazil se, nelezl ani nedelal sudy. Asi po 3 dnech zacal lezt. Hodne pomohlo ho motivovat idealne mobilem na ktery nedosahl..ten ma jaksi nejradsi. Ted mu bude 9 mesicu a uz chodi kolem nabytku.. tak zkousej jen vic motivovat necim, co ma hodne rad. Hracky u nas vubec nefungovali🙂. Jinak nam take hrozila fyzioterapii.

kuttu
2. zář 2019

@xantipa4 Moje dcers zacala lezt a sedet v 8,5 mesicich,v podstate v jeden den predtim se chvili plazila...chodila jsem na rhb a sestricka rikala,ze he mala akorat v PMV,ze neni ani napred ani pozadu...v tech 8 mesich taky pivotovala,perovala na kolinkach...ja bych rekla,ze je uplne v pořádku,kazde dite ma jine tempo..nektere deti lezeni preskoci a rovnou chodi...nerikam,zr je to dobře,ale je to tak...nekete doktorky to resi jine ne...jako za zkouknutí na rehabiliraci nic nedáš...

ah1234
2. zář 2019

Ja mam sice rychlika, ktory v 5.5 mesiaci lozil, ale az na 6 mesiacoch sa pretocil na brucho - pytala som sa preto doktorky, jak to je, lebo ma to trapilo, ze sa nevedel pretocit a ona my povedala, ze na 6 mesacnej sa pyta, ci sa deti vedia pretocit na brusko, na 8 mesacnej ak to nevedia, posle na rehabky. Ze chodit sa deti naucia "v norme" od 10-18 mesiacov. Takze sa nestresuj, ma svoj cas a pride mi, ze je uplne v poriadku, ze v 8 mesiacoch nelezie, daj mu cas a doktorov zatial nepocuvaj so "stresovanim" 🙂

slunickoseznam.cz
2. zář 2019

Byli jsme na tom stejně a z ničeho nic v 9 měsících během týdne začala sedět, lézt po čtyřech,dopředu se neplazila vůbec a stát a teď už by dokonce chtěla chodit

milisent
2. zář 2019

Nám se malá rozplazila v devíti měsících. Během tří týdnů pak lezla,seděla,stavěla se. Chodit sama začala v roce. Mně to přijde úplně normální,že ti ještě neleze. Na prohlídce v osmi měsících naše Dr nic takového neřešila,že už by něco mela.

wxkatuska
2. zář 2019

@xantipa4 v 8 mes lezt opravdu nemusi, ale zaroven by nemela byt v jeho pohybu nejaka vyrazna patologie a uz musi mit zvladnute urcite veci z drivejska. To by mel ale posoudit odbornik (fyzioterapeut), ktery dite vidi. Ono ta diagnostika nestoji jen na tom, zda leze. 😊

jirovapa
2. zář 2019

@xantipa4 dcera začala lézt až v 10.měsících a chodit v 16.měsících. Doktorka nás v 8.měsících také poslala za fyzioterapeutkou a ta si jí prohlédla a řekla, že je úplně zdravá a že potřebuje jen čas. Ukázala mi nějaké vychytávky jak jí pomoci na kolínka a měli jsme se párkrát preventivně ukázat a vždy nás chválila. Dcera je menší a línější už od miminka 😂. Nechtěla ani pást koníčky. Teď jí za chvilku budou dva roky a je úplně v pořádku. Já jsem prý jako dítě byla taky lenoch 😃. Jen ostatní okolo nás stresovali otázkami,, Ona ještě neleze? Ona ještě nechodí? To my už lezeme /chodíme dva měsíce....,,. Spíš jsem z toho byla nervózní já a přestala jsem na tak blbé otázky reagovat, protože dle doktorů byla dcera v pořádku. Jen potřebovala čas 😊. Pro klid v duši jsem s ní chodila za tou fyzioterapeutkou, abych nic nepromeškala a jsem za to ráda, protože dceru i zkontrolovala, když začala chodit jestli náhodou nemá tendence jednu nožičku vyvracet apod.

sinicka
2. zář 2019

@xantipa4
Muj syn lozil v 6m a v 7m stal, sedel a obchazel nabytek.. pretacel se od 4m.. nechala bych ho zkontrolovat. Treba budete nejak cvicit. Co treba chodit na plavani? My chodili a všechny děti co tam byly s námi byly takto šikovné...

lobella
2. zář 2019

@xantipa4 dcerka na 8.m take nelezla, ani neplazila vpred ani vzad, nesedela, perovala od 7.m a zacala se plazot a lezt zaroven presne na 9.m a o dalsi 2 dny pozdeji si sedla, o dalsi 2 tydny si sama stoupla, proste chtela cas a pak behem 2 tydnu zacala lezt, sedet, stat, ale nas dr nechala byt, ze na to rijde sama, myslim, ze tohle by se mela resit az na 10.m hodnoceni, zda decko leze a sedi, kazde ma sve tempo

lobella
2. zář 2019

@sinicka tak my chodime take plavat od 4.m a naopak vsechny decka z plavani mi prijdou jaksi pomalejsi, lezou az kolem 10.m,otaceni ma brisko az na pul roce atd,....na to ze je nase pomalejsi, tak je oproti deckam z plavani porad rychlejsi...tohle je hrozne individualni

monca_kovarikova
2. zář 2019

Syn je předčasně narozený, nyní má rok a půl korigovaně a teprve vstává a drží se nábytku. Od začátku jsme v péči rhb sestry a teď docházíme na speciální cvičení, obě zkušenosti jsou k nezaplacení, protože mi daly tipy jak podpořit nenásilnou formou vývoj. My jsme v 8. měsíci hodně cvičili na velkém gymnastickém míči a Bobatovu metodu. První pokusy o plazení byly takovým způsobem, že dal syn ruce před sebe a pak se přitáhl. Co vím od pár známých, kteří mají narozené děti v termínu a chvilku se opozdili ve vývoji, je poslání na rhb standartní postup. Moje zkušenost je taková, že syn šel svým tempem a v momentě, kdy jsem přestala řešit strašení doktorů a začala věřit v jeho síly, synův vývoj se o hodně urychlil, protože ze mne necítil stres a strach (který způsobí, že na dítě tlačíme a chceme po něm něco, na co není připravené). Také jsem brala v potaz jeho zdravotní stav, byl živý, komunikativní a měl chuť objevovat, takže jsem si nedělala starosti. V opačném případě bych s tím určitě něco dělala. Kdybych byla na vašem místě počkala bych ještě měsíc, měsíc a půl a pokud nepřijdou žádné výrazné pokroky, mrkla bych na net a podle recenzí bych se objednala u něho, kdo vám řekne a naučí něco konkrétního. My například docházíme do Therapy centra v Praze (placené služby) a jsme velice spokojení. Držím palečky a pevně věřím, že brzy budete mít doma pořádného lezce 🙂

cilkat
2. zář 2019

Plazit dopředu se syn začal koelm půl roku... a vydržel s tím skoro do roka (ok, zdruba v 10,5 m začal preferovat lezení po kolenou před plazením.) Hlídala ho v tý době fyzioterapeutak a říkal, že je to ok. Je hodně opatrný a mírně hypotonický, tak do vyšších poloh prostě nespěchal... Z toho, co píšete, ale předchozí pohybový vzorce zvládá dobře a svaly an to má, možná prostě neví jak, nebo že by to šlo. U nás hodně pomáhalo vzít ho za kmořtřenkama, který byly pohybově napřed - jak viděl, jak s epohybují ony, začal to taky zkoušet. Možná to opravdu potřebuje jen vidět... nebo chce rovnou lézt a to je holt složitější.

marketa3001
2. zář 2019

každý prcek je jiný. Náš syn má deset měsíců a teprve včera začal perovat na kolinkach a z pérování si seda do řeckého sedu, o lezení zatím nemůže být řeč. Otáčet se začal taky pozdě, jde si svým tempem. Doktorka to zatím neřeší, říká že je velký a tak se nemůže unést..

kittyy17
2. zář 2019

@xantipa4 můj mladší syn v osmi měsících jenom ležel na břiše jako velryba a točil se dokola. Plazit se začal v deseti měsících a pak už to šlo rychle, v roce stál u nábytku, v 15ti měsících sám chodil.
Můj starší syn lezl po čtyřech v šesti měsících, a v osmi měsících sám chodil. Byl to masakr, tak buď ráda, že ještě nikam neleze 😉

Taky nás doktorka chtěla hnát na vojtovku v deseti měsících, ale s díky jsem odmítla. Viděla jsem pokroky a to mi stačilo.
V osmi měsících měl ten mladší v průkazce napsáno Strava nedostatečná. Protože od poslední kontroly za tři týdny vyrostl pouze o 1 cm a vůbec nic nepřibral. Doktorka vůbec nevzala v úvahu, že se konečně začal víc hýbat na tom břiše a prostě to stíhá všechno spálit. Měl 10 kg, a jí to bylo málo :D :D
Prostě tabulky...

priefi
2. zář 2019

@xantipa4 bud v klidu, nas triletak se na prelomu 7/8m teprve pretocil na brisko, plzit se zacal az kolem 9.m a to zacal.tim,.ze sel se plazil do zadu

lolam10
2. zář 2019

U nas zacal lezt v 10m po radach od fyzio.asi by zacal i bez ni ale nechtela jsem to riskovat.radeji bych se sla trikrat zeptat nez si neco vycitat.ale urcite to dozenete brzo,neni pozde, ale pokud by mu malinko cviceni pomohlo tak proc ne ze?!my jsme napriklad pri noseni na ruce meli mit ohnuty nozicky apod,nevim vlastne ani jestli to bylo cviceni ale jen par rad jak ho podporit ve vyvoji..

michaelllas
2. zář 2019

Malý začal lozit v 10 měsících a nikdo nic do té doby neřešil 🙂

leymea
2. zář 2019

Na osmi mesicni prohlidce se me taky doktorka zeptala. Rekla jsem, ze neleze, ale jen se plazi. Plazeni ji bylo fuk, ale taky resila to lezeni. Pry jestli do devateho mesice nezacne tak mame prijit a posle nas na rehabilitace. Na konci osmeho mesice konecne zacal perovat na kolinkach, ale nelezl. No nakonec jsem s nim nikam nesla, dala jsem mu cas a 1-2 tydny co zacal perovat tak zacal lezt (v deviti mesicich). Hned zacal stoupat a obchazet nabytek. V deseti mesicich si sednul a v roce uz normalne chodil. 🙂

jednaholkaa
2. zář 2019

Moji dceri bylo dnes 6 mesicu a plazi se dopredu jako vojak. Pred tydnem si poprve klekla a peruje na kolinkach. Zatim neleze..

baraskaska
2. zář 2019

Starsi dcera zacala lozit 3 dny po 8.mesici... Taky jsem byla uz nervni tak jsem male delala ten cvim na overbalu a chvili po tomhle zacala perovat a pak uz lozit, sedet i klecet v jednom tydnu. 🙂