Jak dlouho jste zavinovaly? Jak učit spát bez zavinutí?

pettull
7. srp 2014

Ahoj holky, prosim o radu tech, ktere zavinovaly. Mam 2,5 mesicni holcicku, ktera mi neusne jinak, nez pevne svazana v zavinovacce a jeste k tomu na rukach. Zavinuji do klasickych latkovych zavinovacek ( i s rucickama) a to i pres den. V pripade, ze ji ve spanku rozvazi, zacne machat rucickama a probouzi se. Jen uz zavinovacky zacinaji byt docela male a potrebovala bych ji naucit usinat i jinak nez svazanou na na rukach. Jak douho jste zavinovaly vy a jak se uci spinkat bez zavinuti?

renca_hanych
7. srp 2014

@pettull já jsem prvního syna zavinovala dlouho, už si nepamatuju přesně ale myslím že tak 9 měsíců, stačilo jen na noc, prvně do zavinovačky pak jsem ho zavinovala do deky, ale měla jsem super a mám, zavinovačku od značky Babyvak, tak je fakt hodně velká, ti jsem využívala i na druhýho syna, ale toho jsem zavinovala cca 5 měsíců, je narozen v únoru a v létě jak začly horka vloni tak zavinování začal doslova nesnášet..ale do tý doby taky když byl nezvainutý, i přes den tak se budil, zavinutý vydržel spát třeba 3-4 hodiny v kuse 😉 klidně zavinujte dál když to malé vyhovuje 😵

xvink
8. srp 2014

My jsme zavinovali asi do 4 - 5 měsíců, pak se začal v zavinovačce hodně potit a už to nešlo. Taky jsem zavinovala i s ručkama, jinak spal kratší dobu a v noci se častěji budil. Nejdřív jsme přestali zavinovat jen přes den a na noc jsme "svazovali". Pak jsem sice přestala zavinovat, ale dělala jsem mu "hnízdečko" - nespal jen na matraci, ale pokládala jsem ho na přeloženou peřinu nebo do polštáře, aby se jako zabořil. Ale z toho už byl teď taky hodně spocený, takže asi před měsícem začal spát rovnou na matraci. Ale myslím, že před tím spal lépe. Jinak k usínání mu hodně pomáhá "muchlací" plenka - má látkovou plenu, kterou si namačká kolem/na obličeje a pak mnohem spokojenější. Myslím, že můžete klidně dál zavinovat, ve 2,5 měsících má ještě nárok 🙂
Být tebou, tak se nejdřív snažím odbourat to uspávání na rukách. Já jsem začala velmi brzy - a držíme to do teď - s režimem: vykoupat, nakrmit (to už v pokojíčku při tlumeném světle, už jen tiše mluvím nebo šeptám), položit do postýlky (tam případně zavinout), dát dudlík (pokud máte), zazpívám 3 ukolébavky - při tom hladím po hlavičce a tvářičkách nebo třeba teď po ručičce (ale to jak kdy, když už začne usínat, tak raději ne), někdy ho za ručičku držím, pak pusa na dobrou noc a odcházím. Když byl menší, tak jsem se tam ještě třeba i 5x vracela - ztrácel pořád dudlík a plakal. To se stane občas i teď, ale většinou už usne sám a už se do pokojíčku nevracím. Pokud není nějaká mimořádná situace, že začne plakat opravdu hodně (třeba když moc bolelo bříško), tak už z postýlky nevyndavám a nechovám. Když začne plakat, tak se k němu vrátím, dám dudlík, pohladím, případně řeknu básničku/zazpívám ukolébavku.

zazana81
8. srp 2014

@pettull Ve 2,5 měsících je ještě brzy, klidně zavinuj dál. Já jsem měla Miracle Blanket od Red Castle a myslím, že jsem zavinovala tak do 4,5 měsíce. No pak když přestaneš, tak přestaneš, ono to starší mimi se třeba i přes den víc unaví a tak i líp zabere, i když už bez zavinovačky.

krystalka
8. srp 2014

My jsme zavinovali taky docela dlouho, už přesně nevím do kolikátého měsíce...ale nijak jsem ho to neodnaučovala, myslím, že není důvod proč odnaučovat, až jí to bude vadit, tak ti to určitě dá najevo sama....to tak nějak postupně vyplyne samo....a na rukách, respektive v sedě a on mi ležel na klíně v náručí, jsem ho uspávala ještě kolem 1 roku, nevadilo mi to, on tak usnul daleko rychleji a v pohodě....časem se bez problémů naučil usínat u čtení pohádky 🙂. Jinak, když už se nevešel do zavinovačky, tak jsme používali nějakou menší tenkou deku a nebo tu velkou plenkovou osušku....

loafeer
8. srp 2014

Malý se narodil v září, takže skoro celou zimu spinkal v zavinovačce, pak jak se z ní začal vykopávat a byla mu malá, tak jsem ji přestala dávat. ale i doteď spinká ve velké posteli celý zachumlaný, hlavně po dopo spaní je zpocený jako myška:o)..pokud to malé dělá dobře, vůbec bych to neřešila

pettull
autor
8. srp 2014

Ja to prave porad resim kvuli tem vedrum venku...je chudinka uplne spocena, ale zda se, ze ji to vubec nevadi. Jen se teda snazim v tech nejvetsich vedrech nechodit ven. Uspavani na rukach mi zatim nevadi..je to docela drobek, takze se jeste nepronese. Vecer jsem ji uz zkousela dat bez uspani do postylky, byt tam s ni, hladit, zpivat pisnicky, ale nic nepomohlo...a brecet ji nechat nechci. Takze to dopadlo tak, ze jsem ji stejne vzala. A jak uspavate pres den, kdy neni rezim jako koupani atd.?

alcar
8. srp 2014

Já přestala dávat malou do zavinovačky asi ve 2 měsících kvůli širokému balení a celkově kvůli vývoji kyčlí. Dala jsem ji do spacáku a bylo. Vybírat si nemohla. 😅 Od té doby mám zavinovačky ve skříni.

krystalka
8. srp 2014

@pettull - já jsem syna uspávala na rukou dlouho, byl hodně neklidné dítko...když pak byl těžší, tak jsem si sedla na postel, nebo do křesla a vzala si ho vleže na klín a v pohodě.....přes den syn spal až asi do 2 let jedině v kočárku, v postýlce byl hned vzhůru.....v kočárku někdy stačilo chvíli popojíždět a usnul, pak už jsem mohla kočár odstavit na zahradě a nebo jsme jeli na procházku....v postýlce začal doma spát až kolem toho 2.roku....a kolem 3.roku pro změnu přestal přes den spát úplně 😉 .
Jinak, jak jsi psala, že je zpocená, tak syn i teď, když usíná, tak se zabalí do peřiny až po uši a když usne, tak ho obvykle pak jdu "vyhrabat" - bývá taky úplně mokrý na zádech i vlasech, ale evidentně mu to nevadí 🙂