Je bláznovství chtít při mateřské vystudovat dálkově VŠ?

uztotakbude
31. srp 2014

Holky chci se zeptat na vaše názory na to, zda je bláznovství plánovat si dítě a do toho chtít u mateřské dovolené vystudovat dálkově bakalářský obor na VŠ, která je 60 km daleko. Navíc obor dost náročný - porodní asistentka. Takže hodně učení a navíc praxe v nemocnicích. Je to bláznovství? A dá se to zvládnout zkombinovat s péčí o dítě a zvládnout finančně?

chris_n
31. srp 2014

@uztotakbude minimálně prvního půl roku, pokud nemáš hlídací babičky (což ty nemáš). Tak na to asi zapomeň. Navíc já bych třeba ani zatím nechtěla. Od takového roku dítětě už myslím, OK

dora13
31. srp 2014

@uztotakbude
Neodvazuju se mluvit obecne, ale za sebe musim rict, ze ja bych to nezvladla. Maly je pomerne narocne miminko, pres den spi v postylce tak maximalne dve hodiny, a to kdyz je fakt dobry den, jinak ho musim vozit v kocarku, houpat v naruci nebo nosit v satku, sam se zabavi maximalne na pul hodiny. Usina sice kolem pul osme a spi az do brzkych rannich hodin, ale pote, co usne, si nedovedu predstavit, ze bych po celodennim maratonu sedla ke knizkam a ucila se -- v te dobe se snazim neco uklidit, povidame si s manzelem, venuju se psovi, proste mam cas sama na sebe.
Praxe v nemocnici a dojizdeni do pomerne vzdalene skoly si taky moc predstavit neumim uz kvuli kojeni, ale ani bych nechtela od tak maleho chlapecka odchazet na tak dlouho, ale to uz je vec pristupu.

Zvladnout jde vsechno, kdyz clovek chce nebo musi. Jina otazka uz je, za jakou cenu a jestli to stoji za to.

irous
31. srp 2014

Já jsem studovala dálkově VŠ, když jsem otěhotněla neplánovaně. Přerušila jsem školu na jeden rok (malý se narodil v říjnu), na fakultě s přerušením studia kvůli těhotenství nebyl problém. Když bylo malému 11 měs. normálně jsem pokračovala dál. To už jsem kojila jen ráno a večer, takže to šlo. Můj názor je, že se to zvládnout dá, ale až opravdu bude malému/malé víc jak třičtvrtě roku - pokud tedy plánujete kojení.
Držím palec ! 😉

nonnni
31. srp 2014

@uztotakbude jen za predpokladu, ze budes mit kombinaci pomahajiciho manzela, babicek (nebo proste nekoho extreniho) a relativne hodne dite.

Ja studuji, mam za sebou prvni rok a koncem zari zaciam zimni semestr druheho rocniku. Mam to zhruba tak daleko,co ty, ale nemam tam povinnou praxi + mam vse vyse vyjmenovane, krom tedy jistoty, ze dite bude realtivne hodne😉

Kazdopadne bych se na studia prihlasila a pak situaci resila dle momentalnich potreb sebe, ditete a atd...porad lepsi prerusit na rok, nez nikdy nezacit studovat🙂

uztotakbude
autor
31. srp 2014

@chris_n No jo, jenže to pak budu dodělávat poslední rok při práci :( Ach jo, já bych si tak ráda ještě dodělala nějakou školu...

chris_n
31. srp 2014

@uztotakbude vzdyt můžeš být doma 4 roky s dítětem

uztotakbude
autor
31. srp 2014

@dora13 No bylo by to jednou za čtrnáct dní, na den...

uztotakbude
autor
31. srp 2014

@chris_n To bychom nezvládali finančně :(

chris_n
31. srp 2014

@uztotakbude no a po mateřské budeš případně hledat v oboru PA, kdyby si to vystudovala? nebo kde? Musíš si to fakt promyslet. A první půlrok, pokud nebudeš mít extrémně hodného prcka, tak ber tak, jako by si byla v zaměstnání.

uztotakbude
autor
31. srp 2014

@chris_n JJ, chtěla bych být porodní asistentka. Bavilo by mne to a je to hezká i když těžká práce. No já vím, že to bude těžké, proto to chci případně dálkově, páč se tam jezdí jednou za čtrnáct dní na sobotu a kamarád tam taky studoval dálkově a říkal, že měl i výjimku kvůli zaměstnání, že jezdil jen jednou za měsíc, tak by to třeba taky šlo pořešit. A manžel mi snad se vším pomůže, slibuje že jo.

llluckaaa
31. srp 2014

Těžko říct dopředu, už víš, kolik praxe bys měla? Já při RD studovala dálkově v 80 km vzdáleném městě vyšší odbornou zdravotní školu a ve zkouškovém období v prváku jsem porodila druhé dítě. Učení nebyl až takový problém, jako spíš to dojíždění do školy (ráno vstávat před pátou a večer jsem se dostala domů kolem osmé) a několikatýdenní praxe. A do peněz to taky slušné lezlo - jízdné, školné (které bys ty ale asi neměla), učebnice, očkování, zdravotní prohlídky... Každopádně potřebuješ někoho spolehlivého, komu můžeš svěřit malé dítě, a kdo ti bude na požádání hlídat.

katharinka4222
31. srp 2014

Ahoj, já dodělávala jen třeťák s mimčem. Ale kamarádka, co chodila se mnou na VŠ porodila na začátku druháku a všechny zkoušky a státnice dodělala úplně v pohodě. Já jsem o rok prodlužovala, protože malá se narodila o dost dřív, tak jsme to měly docela náročné. Ale určitě se to dá zvládnout, já nejsem moc studijní typ, takže už bych na žádnou školu nešla. Ale pokud víš, že se chceš ještě učit a pak dělat to co tě baví, tak bych do toho šla. A přesně, školu můžeš na rok přerušit, nebo prodloužit. Hlavně, když tě bude manžel podporovat a ne ti to vyčítat. Finance se dají vždycky nějak zvládnout. Hlavní je elán a rozhodnost 🙂 Držím palce, ať mimčo i škola vyjdoou 🙂

kocicinka
31. srp 2014

@uztotakbude Já jsem jezdila jednou za 14 dní v sobotu z Prahy do Budějovic, takže 160 km a 270,- + na zkoušky a zápočty, které jsem také plánovala na soboty ( hlídal manžel) Vystudovala jsem takto Mgr. obor, celkem těžký. Ale bylo tam hodně maminek na mateřské, takže se to zvládnout dá. Ale je to náročné. Oboje státnice jsem dělala v 9. měsíci těhotenství, a to učení na ně + psaní absolventské práce bylo to nejtěžší. Ale když člověk chce, tak zvládnout se dá všechno.

mulenka
7. říj 2014

Já vystudovala VŠ naprosto bez problémů, začala jsem koncem září jezdit na přednášky (byla jsem v druháku), domluvila jsem se s jednotlivými vyučujícími, že zimní semestr budu vše dělat online, jen přijedu na testy a zkoušky, koncem října jsem porodila a za měsíc už jela na první testy, pak jsem jela až na zkoušky. Letní semestr jsem už normálně jezdila, ale bez hlídacích babiček a dědečků by to nešlo. Takže bláznovství to není, jde to, ale musíš si umět zorganizovat čas a volno, které bys případně měla u spícího miminka věnovat studiu.

baruska1717
7. říj 2014

mám první dítě, syn 2,5 měsíce a nestíhám ani vařit, natož studovat 🙂 dálkově jsem také studovala, při zaměstnání, dítě jsem neměla a i tak to bylo náročné...

loafeer
7. říj 2014

@uztotakbude Jsem PA a škola je těžká a praxe je strašně moc, včetně nočních. Abysme měly splněné hodiny, musely jsme chodit na praxi o víkendech, o svátcích, blokové praxe o prázdninách 6-8 týdnů---ale já chodila na denní studium....Učivo se zvládnout dá, spíš bych si zjistila, kolik té praxe na dálkovém je, to je podle mě asi to nejzásadnější- moc si neumím představit denní dojíždění právě na tu praxi někde v šest ráno dva měsíce s malým děckem....ale když už nic, můžeš to alespoň zkusit, abys pak jednou nelitovala, že jsi to ani nevyzkoušela....

veruska007
7. říj 2014

@uztotakbude V pohodě. Babičky nehlídají. Při dětech jsem napsala sama jednu knížku, přispěla kapitolami do několika dalších, pravidelně píšu populárně-naučné články, během mateřské a rodičovské jsem si udělala celý doktorát, a to jsem dojížděla okolo 90 km. Když jsem musela být ve škole, hlídal manžel nebo jsem si holt zaplatila paní na hlídání. Učila jsem se tak, že skripta kolíkama připíchnuté ke korbě a šprtala jsem při drndání. Nebo při kojení. Sama chodím čas od času přednášet, takže podobně bys zvládla i praxe. Holt bys musela sehnat na chvíli někoho na hlídání. Nebo bys měla praxe v noci, když bude mimčo spát a hlídat manžel. Mlíčko odstříkáš 😉. Pokud chceš, jdi do toho!

jarunkaxyz1
7. říj 2014

Já osobně bych to nezvládla, co se týče přípravy - dítko zaměstná a jsi ráda, že si vypiješ v běhu kafe.

baffiny
7. říj 2014

dle mě to jde, když chceš 🙂 ségra s prvním udělala Ing (dálkově Brno - Zlín) a to končila těhotná s druhým a ted studuje dálkově zase (brno-praha) 🙂 má to jednou měsíčně, celý víkend... hlídají babičky 🙂

haniplanetka
9. říj 2014

Já mám holčičku rok a tři čtvrtě a dálkově VŠ dělám a dá se to. U nás pomáhají babičky.

kacikaci
9. říj 2014

@uztotakbude jestli se ještě rozhoduješ...za mě - já nastoupila na VŠ dálkově (dojížděla jsem z Prahy do Brna) 3 týdny po porodu dcery - první dítko a ano byla jsem ještě na konci šestinedělí ve škole na přednáškách..mějte mě za blázna, ale šlo to..chodila jsem jednou za 14 dní buď v pátek nebo v sobotu, bylo to super, protože jsem si tam odpočinula..mluvila s lidmi o něčem jiném než o plínkách, apod..a navíc se stále udržovala v oboru..
státnice jsem dělala teď na jaře, a to už jsem měla k dceři ještě desetiměsíční dvojčátka..a taky to šlo..učila jsem se po večerech, sem tam odpolko pohlídala babička, o víkendech se dětem věnoval manžel..
škola mě strašně držela psychicky nad vodou..za rok si budu dodělávat ještě další level, tam jsem se bohužel letos nedostala...

zvaž svoje možnosti, a hlavně, co si přeješ, pokud to opravdu chceš, zvládneš to!
přeju hodně štěstí!

strawberr
9. říj 2014

Hele, upřímně, pokud nebudeš mít někoho, kdo ti bude celé dny hlídat, tak to odlož. Pokud chceš na Masarykovu univerzitu, tak to tu funguje tak, že máme během školního roku 3 celé týdny výuky a k tomu pátky. Někdy to vychází tak, že chodíme každý pátek. Zkoušky jsou většinou ústní a učivo je potřeba znát opravdu dobře.
Studuji tak a na rovinu - není to žádný med. Musíme mít docházku, učivo do nás hustí vrchem spodem, nakonec člověk sotva ví, co mu říkali ráno, jak je zahlcen informacemi. Tento školní rok dokonce nemáme ani pauzy na oběd, výuka je od 8 do 6 ☹ . Kolikrát není hlídání a tak musím praxi nahrazovat. Bohužel nahrazující studenty nemají rádi ☹ .
Co se tyče zkoušek - učení leda po nocích a i ty 2 hodiny občas pro mne bývají příliš ☹ . Zkoušky pak většinou dělám na 2. Pokus ☹
A ani pro dítě to není med, když je máma furt pryč. V tomto směru si často vyčítám, že se mu dostatečně nevěnuji, jak bych chtěla ☹

Jestli mohu radit, tak jít studovat v době, kdy jsou dítěti 2-3 roky, to je samostatnější a je moznost dát ho na ten den do školky, když rodina hlídat nemůže 🙂

veru324
9. říj 2014

příspěvky jsem nečetla, ale moje spolužačka z VŠ (dělaly jsme kombinovaně) během studia této a následně další školy stihla porodit 3 děti, prodlužovala tuším jen jednou, dojížděla taky cca 60 km a zvládla 🙂 určitě to jde, podle typu školy také, jak často musíš být přítomna apod...ale bude to záhul. Já jí dělala při plném úvazku, teď mám 3 měsíčního prcka a uvažuju nad doděláním Mgr., ale nevim nevim.

melodygirl
9. říj 2014

@uztotakbude Podle mě hodně záleží na tom, jaké budeš mít dítě, ale to nikdy dopředu nevíš 🙂 . Já bych tedy se svojí dcerou, která je od miminka velmi náročná VŠ nevystudovala. Ke konci VŠ jsem už normálně pracovala a to se zvládat dalo, ale s velmi často brečící a nespící dcerou tak do roka jsem měla problém i uvařit. Kdybys měla pohodové dítě, zřejmě by to šlo za předpokladu výpomoci manžela a babiček. Pokud je studium dálkově, tak bys měla především nápor ve zkouškovém, v případě, že nebudeš poctivka a učila se průběžně. Záleželo by také na počtu hodin praxe. Pravidelná výuka 1x za 14 dní a vzdálenost si myslím, že není až takový problém. Určitě se zkus přihlásit a pak můžeš podle situace případně přerušit.

uztotakbude
autor
10. říj 2014

@strawberr Na Masárnu jít nechci. Studovala jsem tam Bc. v jiném oboru, než je ten, který chci jít dělat. A co tam studuješ?

alma13277
10. říj 2014

Dá se zvládnout vše a podmínky už holky vyjmenovaly 🙂 Ještě počítej s případnými nemocemi dítěte i hlídačů. Pokud se jedná o náročnou školu, tak se připrav na celkově masakr vč. domácí pohody, cena bude hodně vysoká (sice jsem nestudovala VŠ, ale chodila do práce na zkrácený úvazek, což bude obdobné). Dnes už bych nabídku odmítla a byla doma s malou, ač to byla těžko odmítnutelná nabídka. Mám dobré srovnání, s dcerou jsem šla do práce a se synem jsem doma. Vlastní výčitky bývají veliké. VŠ ekonomii jsem studovala dálkově při práci a zabrala absolutně veškerý čas, a to jsem ještě dítě neměla.
Ještě bych zvážila, jestli vůbec zvládneš s malým dítětem takové povolání. V porodnici mi všechny čtyři PA co se u porodu vystřídaly tvrdily, že se to s malým prckem nedá.
V každém případě zvýšení vzdělání skvělé a držím palce 😉

uztotakbude
autor
10. říj 2014

@alma13277 Nemáme žádné hlídače. Jsem jen já a manžel. Bez rodin. Takže jsem od toho nápadu upustila. Možná to zkusím jednou při práci. Ani bychom o nedali finančně. Budeme rádi, když udýcháme hypotéku, auto a děcko.

michaela_2
10. říj 2014

@uztotakbude dodělávám si dálkově Bc. poslední ročník. Mám dceru, které budou v prosinci 3 roky a syna, kterému je 11 měsíců.
Finančně to u nás problém není, s hlídáním také ne, máme obě babičky a jednu prababičku ( mou babičku) - i když zkorigovat hlídání už dvou takto menších dětí je náročnější 🙂. Spíš mám kvůli nedostatku spánku problém vůbec se soustředěním........dříve jsem se učila tak, že jsem si bez problému po jednom přečtení zapamatovala stránku, teď do toho čučim několik minut, zívám a pořád se vracím na začátek 😀 .

Bez možnosti hlídání je to určitě náročnější, na druhou stranu s jedním dítětem se to podle mě ještě zvládnout dá. Kolik mu/jí je?

laja64
10. říj 2014

@uztotakbude Já studuju druhým rokem dálkově obor veřejná správa. Chodím každý pátek odpoledne. Dcerka má teď skoro 2,5 roku. Vše zvládám jak finančně, tak zkoušky...a to jich mám každý půlrok dvanáct 🙂 Vše se dá. Malá celkem hodná, pohlídá chlap, moje babička či kamarádka. Fandím ti !!! Protože nesnáším slovo NEJDE 🙂 Vše jde když se chce. Teda pokud máš hlídání 🙂 Džím palce ! 😉

uztotakbude
autor
10. říj 2014

@michaela_2 Ještě nic. Nejsem těhotná, nemám dítě. Ale měla jsem v plánu začít studovat jakmile půjdu na mateřskou.