Váha dítěte. Jak jsou na tom vaše děti?

sim244
11. říj 2020

Zdravím. 🙂

dneska jsem si orientačně zvážila syna, zas mi vyrostl z oblečení a já to sváděla na sušičku. Za 4 měsíce, kdy byl na 18 měsíční kontrole, přibral 3 kila a vytáhl se o 15 centimetrů! Váží 16 kilo a měří 96 cm.
Je takový přírůstek normální? Kdyby jenom tloustnul, tak by to bylo stravou, ale tu nemá nijak špatnou si myslím.

Snídaně jogurt, dopolední svačina nakrájená zelenina, mezi 11:30 a 12:30 spánek - to dostane UM, okolo 14 oběd, pak nějaká svačina - přesnídávka, nakrájené ovoce, kolem 17 hodiny večeře - většinou menší miska nějaké polévky. A ve 20 hodin usíná s kojeneckou kaší, té vypije tak 300ml. Spí celou noc od těch 20 do 8, někdy o půl hoďky míň, někdy víc. Pije vodu. Sladké a pečivo skoro nedávám, občas nějakej bonbonek na chuť, když to vidí u mojí ségry (8).

Jak jsou na tom vaše děti? Já mám porovnání mých sourozenců a přítele - sourozenci měli tuto váhu a výšku na 3 letech, přítel až na 4.

azanka
11. říj 2020

Můj ještě ne čtyřletý syn ma 20 kilo a oblečení nosí 122. Od malička byl dlouhej. Vypadá jak předškolák.

sim244
autor
11. říj 2020

@azanka ten náš byl taky hned velikej, ne tlustej, ale prostě dlouhej a záriveň k tomu i přibírá. 🤷🏻‍♀️ Všichni mi řikaj, že by školkové dítě v kočáru nevozili už a pak koukaj, když jim řeknu, že mu ještě ani nebylo 21 měsíců. 😃

properjoey
11. říj 2020

Dcera váží 16kg teď v 6 letech🤣 a syn v 5. Na výšku 112cm...

sim244
autor
11. říj 2020

@properjoey mohu vědět kolik měřili na dvou letech? 😃 to můj syn vaše děti zachvilku dožene i výškou, je to mazec

jaja01k
11. říj 2020

@sim244 Naši kluci jsou taky vysocí, i když hubeňouři. Starší měl v 18 měsících 12 kg a 88 cm, ve 3 letech 15 kg a 103 cm. Mladší měl v 18 měsících 12 kg a 85 cm, ve 3 letech 15 kg a 102 cm. V 5 letech oba 18 kg a 120 cm.

stef9328
11. říj 2020

Myslim si, ze je vpohode! Kazde dite je unikat. Moje mala,ma 19m a vazi 9,4kg a meri 74cm. Druha dcera ma 4roky a vazi 17,5kg a 105cm. Je to hodne individualni. Myslim si,ze je maly vpohode,nebala bych se,mozna ma rustovy spurt.😊

dixi86
11. říj 2020

Syn je štíhlý a ve 3 letech měl 22 kg a velikost 122. Kazde dite je jine, syn ji od narozeni zdrave, ale jedl hodne, je hyperaktivni. Narodil se překotně jako necelé 3 kilové miminko a do roka byl spíše menší. Pak to dohnal právě po roce

letalnica
11. říj 2020

@azanka Hustý, můj za týden devítiletý třeťák měl minulý týden 19,7... Někdy to na dvacku vytáhne. Ale my jsme celkově jiný všichni 🙂

zrzeckas
11. říj 2020

Maly ma 18 mesicu a ma 13kg a 88 cm... Mala byla drobnejsi.. Mela 10.36kg a 85cm.... Holt je to poradny chlap a jedlik

properjoey
11. říj 2020

@sim244 ve dvou letech jsem našla dcera 83cm a 11kg🤦strašná žížala od mala 🤣

xxx3d
11. říj 2020

Můj syn měl na tříleté prohlídce 15,5 kila a výška 98,5cm, na prohlídce v těch 18.m. měl váhu 11kg a výšku 84cm, narodil se s porodní váhou 2,49kg a měřil 48cm, porod v termínu.
Těch 16 kilo si myslím, že má teď, jsou 3 a 3měsíce, a s jídlem od takových jeho dvou let docela bojujeme, moc tomu nedá ale pije mléko, tak alespoň něco. :- )
Jinak za mě, ta váha a výška u ještě ani ne dvouleťáka mi přijde dost, ale zase jestli i všechno ostatní jde ruku v ruce... proč ne. : -)

antoinet
11. říj 2020

A můžu se zeptat, proč dostává na noc tu velkou dávku miminkovské kaše? To je podle mě ta výkrmna, navíc ne úplně šťastný návyk uklidnit se jídlem do usnutí, to už může být návyk na celý život. A i zoubky to můžou odnést.
Jestli ho nechceš dál vykrmovat, zůstala bych u pestré stravy a pohybu a zbavila se těch jídel pro miminka - umělá výživa a kaše.

sim244
autor
11. říj 2020

@antoinet výkrmna? Někdy vypije půlku, někdy celé, podle toho, co a kolik toho snědl k večeři. Nenechám ho přeci jít spát hladového, navíc poté jí až okolo 10 snídani. A jak jsem psala, strava se mi nezdá špatná, doktorka s tím nemá žádný problém. Navíc, vytáhl se o 15 cenťáků za těch pár měsíců, to ta kaše rozhodně neudělala. Jen mě to zaráží, výkrmna bych tomu ale neřikala je to dítě a ne husa. 🙂 Dnes snědl plnohodnotnou večeři - celý talíř salátu s masem a těstovinami, tak si dá kaše třeba 100ml - po večeři jde spát až za 2 až 3 hodin Pomalu jsem mu odbourala mléko, které má jako svačinu před spaním - je jedno jestli je to UM nebo plnotučné kravské, mléko stále vyžaduje. No a u té kaše neusíná, sní kolik potřebuje, lahev mi podá a pak si teprve lehne, není to žádný zlozvyk a uklidňovák. 🙂 ale děkuji za názor.

xxx3d
11. říj 2020

Ještě zareaguji, kvůli té výkrmně. Já si nemyslím, že bys ho vykrmovala, když dáváš mléčnou stravu (ať už UM, nebo mléko), ale možná bych tu skladbu trochu zpřeházela, víc energetického na ráno a dopoledne, třeba přehodit odpolední ovoce, za dopolední zeleninu, u nás to bylo a je tak, že malýmu klidně odpoledne dám sladké ovoce, protože mám dojem, že skoro nic nejí.
Ale jestli s tím, jak ti malej přibírá nemá pediatra problém, tak prostě bych asi jen upravila tu skladbu, myšleno do budoucna, ve školkách jsou taky dopoledne ovoce, odpoledne zelenina, atp.

antoinet
11. říj 2020

@sim244 já jsem to nemyslela zle 🙂 Jen nějak pořád nechápu, proč dítě, co má netypicky velké nárůsty hmotnosti, dostává na usnutí kaši. Večeři bych dala třeba 1,5 hodiny před spaním, nemá se usínat s plným žaludkem, vyčistila zuby a zavedla jiný usínání rituál.
Vyšší hmotnost nemusí být do budoucna problém, ale taky se s ní dítě může hodně natrápit.

sim244
autor
11. říj 2020

@xxx3d
@antoinet dobře, děkuji, zkusim se zaměřit na ten jídelníček víc a přeházet to. A zkusim postupně vyřadit kaši a umělé mléko nahradim kravským, třeba v rámci svačiny bez lahve. Je pravda, že když mi doktorka tvrdí, že je to v pohodě, že je hezkej a pořádnej, tak jsem neměla potřebu se s tim zaobírat. Dneska jsem ho ale zvážila a trochu šok to pro mě byl, přeci jen, timto tempem bude mít na dvou letech 20 kilo. To je hrozně moc. Jen mě zaráží ta výška, že i tak rychle roste. Asi se budu muset poradit s nějakým odborníkem.

sim244
autor
11. říj 2020

@antoinet já to taky nemyslela zle, jen mě ten fakt zaskočil, tak jsem z toho byla rozhozená. Ale nemyslela jsem to zle vupbec, vim, že se mi snažíte pomoci. A proč mu dávám UM a kaše? Ze zvyku, vyhovuje ku to tak, tak to dostává. Nějak m nenapadlo ten režim jídla měnit, když byl spolojený.

antoinet
11. říj 2020

@sim244 já mám 3 děti, skoro 3 roky (13,5 kg), 5 let (19 kg) a 6 let (22 kg) a všichni jsou poradní kousci a jí fakt hodně, 5 porcí denně. Takže vaše čísla mě zaráží a fakt bych se to pokusila zbrzdit a když budete tápat, doporučuju nutričního terapeuta (VŠ vzdělání).
Držím palce!

sim244
autor
11. říj 2020

@antoinet děkuji. Syn jí hodně, hodně běhá. Podle percentilů neni ani mezi dětmi v grafu. No, jsem z toho docela zaražená.

syslounek
11. říj 2020

Doporučila bych zkusit převážit a přeměřit někde jinde, takhle malé děti se špatně měří a každá váha funguje jinak. Ten nárůst je podle mě velký, dcera má 98cm, 16 kg ve třech, od 18 měsíční kontroly vyrostla tak 12 cm, přibrala 1kg. Případně zkusit zavolat doktorce, co si o tom myslí. Ze "špatné" stravy by jen přibral, nevytáhl by se tak. Aspoň si myslím.

sim244
autor
11. říj 2020

@syslounek zkusim zavolat lékařce a změnit stravu.

rosa106
11. říj 2020

@sim244 Dcera má necelé tři roky, váha 13 kg, výšku bohužel nevím, ale vysoká je. Obleceni nosí 98/104, sedí na delku, v pase musím zmenšovat.

domza
11. říj 2020

Dcera bude mít dva roky v prosinci a teď váží tak 10,5kg a měří 86cm a musím říct ze toho sní často víc než píšete. Pravda ze kaši ani um nedostává.

sim244
autor
11. říj 2020

@domza tak asi na tom fakt to mlíko a kaše budou mít velký vliv. Postupně zkusim odbourat.

mamikry
Autor odpověď smazal
Zobraz
blondynka400
11. říj 2020

@sim244 za mne hodně záleží, zda si drží svůj růstový percentil a nebo zda se výrazně vychyluje + jaká je výška rodičů. Starší měla v tomto věku 94 cm a tedy 11,5 kg 😀
Jinak za mne je jídelníček relativně ok, ač nepíšeš gramáž. Dost často jde výška ruku v ruce váhou a vyšším energetickým příjmem, kdy je díky tomu výškový potenciál lépe využit

sim244
autor
11. říj 2020

@blondynka400 váhově i výškově je na svůj věk uplně mimo křivky. 🤷🏻‍♀️ Nebo špatně koukám. Gramáž jídla nehlídám, nemám váhu, od oka vim kolik na porci sní, všechna jídla mu vařim. Ale to co sní přes den, prostě vyběhá. Pokud mu nejí nebo ho semtam nezaujme něco v televizi, tak se nezastaví. Chodíme 2x denně ven v jakémkoliv počasí, protože bych jinak zešílela. 😃

blondynka400
11. říj 2020

@sim244 já nemyslela současný stav (to byla dcera taky, na výšku úplně mimo, a poměr váha/výška též). Jde spíš o to, jak si stojí od narození. Když je třeba výška pořád na 99 percentilu, je to ok, když je dlouhodobě třeba na 50 a pak najednou vyskočí na 90, je to divné.
Váha asi není potřeba, ale zase dávat jídlo podle toho, kolik sní, když je na tom váhově jak je si myslím, že není úplně ok. A chtělo by to spočítat, kolik energie za ten den přijme. Nějak mi nepřijde, že to úplně vyběhá.... A souhlas, jak psaly holky výše, odpoledne ovoce, večer kaše, strava obsahuje hodně sacharidů a to hlavně v odpoledních/večerních hodinách.

teeerez
11. říj 2020

A jaka jsi ty s manzelem, kolik jste merili a vazili v tom veku cca? To take hodne napovi, jestli mate oba metr 60, tak je to zarazejici, jestli ma manzel 2 metry, tak jsou to asi geny 🙂 Jinak ja mam holky sice vysoke, ale dcera 4,5 roku to konecne dotahla na 15 kg, 6 leta ma 19 kg. Prave na "vykrmeni" jsem jim kdyz byly mensi davala pred spanim "mlicko s kasi" - milovaly to a krasne po tom konecne trosku pribraly. Tak ve vasem pripade bych mozna preci jen ubrala tu kasi a davala jen UM nebo neco uplne jineho.

cinam
13. říj 2020

Malej má 23 měsíců a váží nějakých 12,3 kg a měří asi 85 cm. Ale narodil se celkem malý v termínu. Mě se váhový přírůstek za 4 měsíce 3 kg zdá teda hodně 😳 náš přibral od roka dvě kila a jidelnicek má teda horší určitě, i když nemá takové dávky kaše na noc a není na UM. Ale zase moc nevyrostl, u vás to bude samozřejmě i tou výškou.