Brigáda na dohodu. Musím ukončit pracák? A co platba pojištění?

kacuda
1. únor 2021

Zdravím vás,
chtěla jsem se zeptat, když jsem na pracáku a chci brigádu na dohodu o provedení práce. Musím ukončit pracák. Sociální a zdravotní si musím tedy platit sama? Kolik to tak činní? Děkuji za info.
Katka

tasimia
1. únor 2021

Zdravotní myslím 2,500 a sociální cca 1100. Ty částky jsou dohledatelné na netu, mrkni 🙂.

j.a.n.i
1. únor 2021

@kacuda Zdravotní je 2051 a sociální se platit nemusi.

ema90
1. únor 2021

@kacuda Vyse vydelku nesmi prekrocit nejakou hranici. Ktera je teda uplne smesna, nebo aspon byvala.
Takze si clovek na pracaku temer nic nevydela, pokud tam chce dal zustat zaevidovany, aby vam platili pojisteni.
Vse je dohledatelne na googlu 🙃

j.a.n.i
1. únor 2021

@ema90 Pta se na dpp a tu nesmi mit pri registraci na up vubec, takze nema smysl abys sem cpala nejakou vysi vydelku.

ema90
1. únor 2021

@j.a.n.i Slusneji by to neslo? 🤷🏼‍♀️😀
A pani pise, ze na pracaku uz je, ne ze se jde teprve registrovat 🙃

j.a.n.i
1. únor 2021

@ema90 Nejak tam nic neslusneho nevidim a pani pise, ze redistraci musi ukoncit a pta se pouze na to kolik bude muset platit...

ema90
1. únor 2021

@j.a.n.i
Abys sem cpala nejakou vysi vydelku.
🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️
Asi blbej den, co? 🙃

A ja jsem dotaz pochopila tak, ze se pani pta, zda-li bude muset ukoncit evidenci na ÚP, kdyz si najde brigadu.
Ma to tak i v nadpisu s otaznikem.

Tak se na me nemusite takhle utrhovat, nic se myslim nestalo, ne? 🙃

kacuda
autor
2. únor 2021

To sociální a zdravotní se nejspíše platí jednou za měsíc, že?

kacuda
autor
2. únor 2021

@j.a.n.i Našla jsem, že zdravotní je 2588,- Kč od ledna 2021, ale nikde jsem se nedočetla, že sociální se neplatí.

j.a.n.i
2. únor 2021

@kacuda Ne tos nasla sociální pro OSVČ.

kacuda
autor
2. únor 2021

@j.a.n.i A jaký je v tom rozdíl?

j.a.n.i
2. únor 2021

@kacuda No v částce a v tom, že OSVČ musí platit jak sociální, tak zdravotní, osoba bez příjmů (kam se počítá i ta s DPP do 10 000,-) platí jen zdravotní a je to těch 2051,-

kacuda
autor
3. únor 2021

@j.a.n.i A tu částku musím zaplatit každý měsíc na finančním úřadě? Nebo jak toto probíhá?

mimi1004
3. únor 2021

@kacuda Ty si tyto základní informace neumíš vyhledat na googlu sama?

kacuda
autor
3. únor 2021

@mimi1004 Umím, ale furt mi tam naskakuje OSVČ. Takže raději si nechám poradit od zkušených!

kacuda
autor
3. únor 2021

@mimi1004 A ještě fórum je od toho, aby se tu o něčem komunikovalo, takže tak.

j.a.n.i
3. únor 2021

@kacuda Nikoliv na finančním úřadě, ale své zdravotní pojišťovně. A hlavně ji musíš nahlásit, že budeš osoba bez příjmů (OBZP) a platit si to sama, oni ti dají číslo účtu a variabilní symbol pro platbu. Jo a poprvé to platíš za měsíc, kdy si tak celý, takže pokud se z UP odhlásíš teď v únoru, tak platíš až za březen a to se platí v myslím dubnu, ale to už ti na pojišťovně řeknou.

elennka
3. únor 2021

@kacuda pokud budeš mít DPP musíš se z ÚP odhlásit není to nekolidující zaměstnání, pokud by si měla DPČ nebo zkrácený úvazek do poloviny minimální mzdy a nečerpala podporu v nezaměstnanosti, tak na ÚP můžeš zůstat a mít to jako nekolidující zaměstnání.
Jinak pokud budeš mít DPP bez Úradu práce, budeš si muset platit zdravotní jako samoplátce.

gramar
3. únor 2021

Sociální jak bylo řečeno platit nemusíš (ale tato doba se ti nepočítá jako odpracovaná do důchodu, např.), zdravotní pro OBZP je pro rok 20212052,-/měsíčně a hradí se do osmého následujícího měsíce (tedy za leden, do 8.2. atd.).
Pak je ještě varianta, že máš dítě do sedmí let (které nechodí do školky, příp. družiny), nebo dvě děti do patnácti let (opět nechodí do školky, či družiny) a tedy pak jsi považována za osobu pečující a můžeš být státním pojištěncem (toto je nutné nahlásit na pojišťovnu).
Z druhé strany si můžeš i dobrovolně platit sociální pojištění, abys měla odpracované roky na důchod i když jsi třeba žena v domácnosti, tam se tuším pak platí to minimum jako u osvč (ale tím si nejsem jistá, je potřeba si toto případně zjistit přímo na OSSZ)

A na finančním úřadě se v tvém případě řeší pouze daně, které jsou automaticky strhávány zaměstnavatelem, případně. daňové přiznání pokud jej také neřeší zaměstnavatel...

kacuda
autor
3. únor 2021

@j.a.n.i Děkuji moc za ochotu a trpělivost.

kacuda
autor
9. únor 2021

Takže zdravotní pojištění je 2052,- Kč a sociální pojištění pro rok 2021 je 2482,- Kč.

j.a.n.i
9. únor 2021

@kacuda Nikoliv sociální, ale dobrovolné důchodové, u ktereho se sama rozhodnes, zda se k nemu prihlasis a budes si ho platit. Ale jinak castky sedi.

kacuda
autor
9. únor 2021

@j.a.n.i Mám to zjištěné. Ale ve výplatnicích je psané sociální. 😉

kacuda
autor
9. únor 2021

A musí mít člověk odpracované 35 let.

orisek56
9. únor 2021

@gramar ty se mi líbíš, ty budeš fajn. Hele mužů se té pak soukromé do zprávy zeptat na jednu blbost k daňovými přiznání u OSVČ na hl činnost? Jen si potřebuju něco ujasnit.

orisek56
9. únor 2021

@gramar myslím k dpfo

j.a.n.i
9. únor 2021

@kacuda Ale to je právě něco jiného, to je to, co se tu snažím říct, sociální, které máš jako zaměstnanec na pásce není to samé jako to důchodové, které si můžeš platit sama. Liší se to třeba tím, že u zaměstnance je součástí toho sociálního i nemocenské a příspěvek na podporu v nezaměstnanosti, tedy pokud jako zaměstnanec odvádíš sociální, máš pak nárok na podporu, plus máš nárok na nemocenskou, ale když platíš dobrovolně, tak platíš jen tu důchodovou část.

gramar
9. únor 2021

@orisek56 Alespoň někomu se líbím 😂 Jasný napiš 🙂

orisek56
9. únor 2021

@gramar dobře, odpoledne jak budu mít chvilku písnu. Díky 😊😇