Kolegyně strašně smrdí, co s tím?

magdalenax
6. bře 2015

Co dělat, když vám vedle na židli sedí paní, podotýkám v poměrně mladém věku, která smrdí? Zatuchlinou, potem a bůhví čím ještě? Nezná zřejmě nic takového, jako je hygiena a drogerie. Její velké plus je znalost několika jazyků, přitom v práci téměř vůbec není, protože často marodí. Nikdo neví, jak jí dát najevo, že v práci nemůže smrdět jak starej pes, jak to tedy taktně vyřešit?
Nicméně, prý si i udržuje postavu, nevíme jakým způsobem, protože je silná pořád. Ale chodí někam cvičit. Lituji předem ty, kteří to cvičení za její přítomnosti absolvují.

nasekuratko
7. bře 2015

@sarkav bohužel může být... paní mi tehdy říkala, že by musela kupovat pořád nové a nové věci. Prostě ani prášek a aviváž ten pach nedokázaly přerazit. Ale je pravda, že ona chodila nalíčená, pěkně upravená, oblečená moderně, byla strašně milá... a i přes tento její problém ji měl každý rád. Ale užila si kvůli tomu muka... nedokážu si to ani představit, jak takovému člověku musí být. Protože on sám sebe cítí taky.

marcicek84
7. bře 2015

tak já bych si tu osobu zavřela v kanceláři, prostě bych ji řekla, že tu jedna věc, kterou s ní potřebuju probrat a sdělila bych ji, že je mi líto, že tohle musím řešit, ale kolegové si stěžují, že její parfém nebo celkové vůně není vhodná do kanceláře, protože jim nevoní a dala bych ji výše zmíněný Driclor k vyzkoušení, zda se to nezlepší...dále bych se zeptala, za ten problém třeba není způsoben nějakým zdravotním problémem a ještě jednou se omluvila, pokud jsem se ji dotkla každopádně vzhledem ke kolegům bylo nutné tohle prořešit, z rozhovoru by tuším vyplynulo, zda se o zdravotní problém jedná nebo zda jde o nedostatečnou hygienu atd. tak bych doporučila také ať raději nosí nové oblečení každý den, že by to zřejmě pomohlo kolegům uvolnit napětí, že uvidí, že dělá maximum a že se za nějaký čas sejdeme znovu, aby dostala zpětnou vazbu, zda její zapracování na problému pomohlo...ta zpětná vazba je totiž důležitá, aby ten člověk pak nenajel do starých kolejí, takže bych co 2-3 měsíce tyhle zpětné vazby asi dělala, po nějakém čase jednou za půl roku atd. prostě myslím, že pokud jde o hygienu, tak si ten rok ta osoba zvykne, pokud jde o zdravotní problém bude třeba ho korigovat, navíc při zdravotním problému je pak nutné aby šéf našel takovéto osobně řešení v podobě vlastní kanceláře...

luciebx
7. bře 2015

ja mam takovyho kolegu v praci.. sice nesedime vedle sebe ale musime spolu jednat.. resit problemy ohlede zakazniku a on jeste musi resit veci se zakazniky.. ja sem osoba co rekne vse na plnou hubu 😅 takze sem mu jednoho dne o prestavce na obed rekla.. at se nezlobi ale ze mu to proste musim rict.. ze proste smrdi potem... a ze kdyz jedna se zakaznikama ze to musi byt neprijemne i jim a hlavne co si pak reknou o nasi firme.. takze sem mu rekla at si tahne koupit deodorant a proste se o sebe musi zacit starat pac ten smrad je nechutny. Zustal stat jak opareny ale hle. pomohlo.. asi si toho fakt vsiml i on pak.. a zacal se o sebe starat.. tim ze mlcis proste ublizujes jen sobe.. ja bych ji to rekla.. ve slusne forme.. mozna jinak nez ja.. ale.. vyresit to musis nebo padnes 😀

sisinka74
7. bře 2015

@nasekuratko no zatim ty, co smrdi a znam je, tak rozhodne trpi tak nemoci alla jsem liny o sebe dbat 🤐
Ted, jak jsem tehotna, tak se mi stalo, ze jsem se zpotila a byla jsem sama sobe citit. V praci mam rucnik, nahradni obleceni a deodorant a hura do sprchy.

Jinak chapu, ze je nekdo nemocny, ale to tim trpet maji i ostatni?

Jo a jeste miluji ty prirodni zeny, co nad vama stoji v tramvaji, pod pazi housti a venku 40 stupnu 😀

nasekuratko
7. bře 2015

@sisinka74 to je něco jiného. Pokud jde vidět, že o sebe člověk nedbá, je špinavý, má věci x dní po sobě stejné a propocené atd., tak ok.
Ale pokud je někdo, kdo o sebe pečuje a stará se o sebe, tak to nemusí být prostě jeho chyba.
A pokud je to zdravotní problém, na co tomu dotyčnému nic nepomáhá, tak se podle vás má zamknout doma a nevycházet ani ven? Víte, jak to je pro ty lidi těžké? Mně stačila zkušenost jen s tou jednou paní a bylo mi ji neskutečně líto.

marcicek84
7. bře 2015

@nasekuratko - tak pravda,že i když je člověk nemocný, ale mě ten pach bude tak obtěžovat, že se ani nebudu moct soustředit na práci a nebude to jen můj problém, tak asi taky mě nebude bavit trpět, nebo mají dát všichni výpověď, tohle by měl být schopen řešit šéf tím samostaným kanclem pro takovou osobu...myslím si, že se to ale spíš v praxi řeší výpovědí, bohužel...

sisinka74
7. bře 2015

@nasekuratko ale vis jak to je tezke pro ty, co musi byt s imto clovekem zavreni kazdy den 8 hodin denne? Pani by mne bylo lito, ale sebe taky. Asi bych kvuli tomu musela odejit z prace. Ja mam strasny frnak a tohle cichat nonstop cely den..............to je tak na priplatek za stizene prac. podminky 😒

michalusenka
7. bře 2015

a nemuze byt treba i nemocna? treba vim ze kdyz se berou antidepresiva tak se clovek hodne poti a myslim i pri poruse stitne zlazy a clovek muze delat co chce a nic nepomuze...treba je ji to taky trapne.....tak ji pozvi nekam vecer na drink, pinknite se a treba dostanes kuraz!

sim007
7. bře 2015

Ta zatuchlina....treba spatne susi pradlo a pak uz to jede jedno s druhym....

scruffy
7. bře 2015

Vím, že u známé v práci tohle musí řešit vždy přímý nadřízený, protože ani náznaky od kolegů nepomohly. Taky jsme měli v práci takovou kolegyni, ale myslím, že u ní to bylo způsobeno nějakými zdravotními problémy, kdy prostě její pot páchl, nijak jsme to řešit nemuseli, protože odešla jinam.

sarkav
7. bře 2015

@nasekuratko no je to strašné, takových lidi je mi fakt líto....třeba ta moje spolužáčka bydlela ve starem domě takže ta zatuchlina byla z toho 😉

profiss
7. bře 2015

U nás v práci jsme měly školení, kde jsme dostaly standardy, jak má pracovník vypadat a vonět v práci. Bylo tam třeba, že muži musí být hladce oholeni, ženy, které nosí sukni musí mít oholené nohy a silonky, oholené podpaží, sjednocenou a přirozenou barvu vlasů, krátké nehty a tak. I jak má vypadat oděv do práce a musím říci, že pracovníci brblali, ale neslo to ovoce. Šéfové měli alespoň páky na ty smraďochy, kteří když to nedodržovaly, tak to poznaly na výplatnicích a nedostaly prémie za nedodržování standardů podniku.

terezapetrova
7. bře 2015

@guinea to je celkem drsný vyhodit někoho z toho důvodu, ze nevoní aniž bych se před pokusil alespoň o debatu, nehledě na to, ze ti lidé si to často neuvědomuji

terezapetrova
7. bře 2015

Čímž samozřejmě neříkám, ze je to pro okolí příjemné..

aaababy
7. bře 2015

Nekdy se stane ze se doma topi uhlim-drevem atd nebo maji nevetrane mistnosti a vse je tak nacichle ze ten clovek si to neuvedomuje. Kdyz v tom zije tak je skrz na skrz nacichly i kdyz se umyje. Co ji poslat anonym kde to bude ve slusnosti narazka ?Ja mela v praci pani co ji strasne smrdelo z pusy i na dalku ale hrozne jako hnuj.

anetka1701
7. bře 2015

@profiss tohle je taky drsný... neříkám vonění a sjednocenej oděv, ale kdyby mi někdo zakazoval si do práce barvit hlavu (nebo mému mužovi, co si udržuje strniště - a moc mu to sluší - přikazoval se hladce holit, asi bych práci opustila...

saminomimino
7. bře 2015

a co prostě slušně říct pravdu,myslím že by to byl dobrý začátek...než okliku a pak vyhazovy z "jiných důvodů"

sara84
7. bře 2015

Ona ta zatuchlina může být třeba nějaký bio prášek, nebo pere jen ve vodě, že nic jiného nesnese? A tělesný pach fakt může být z nemocí, nebo hormonů, já používám antipersp., parfém, denně se nyní a mám čistě věci a stává se mi, že se sama sebe cítím...a je to jen někdy, podle mens.. Cyklu a je to teda neprijemne..protoze fakt nevím, co s tím dělat..

nasekuratko
7. bře 2015

@profiss za tohle bych šéfa zažalovala... pokud má někdo zdravotní problém, za který nemůže a nedá se s tím nic dělat, tak nemá nárok strhávat premie atd. To mi teda přijde postavené na hlavu.
@aaababy tohle je bohužel taky otázka zdraví. Ne vždycky, tak jako s tím tělesným pachem, ale často je to problém se žaludkem, hormonama, krční nebo nosní mandlí, překyselené tělo apod.

Holky, odsuzovat umí každý, ale jsou i lidi, co za to opravdu nemůžou a snaží se s tím udělat, co je v jejich silách.

Za mě je teda řešení soukromý rozhovor mezi 4 očima a první se poptat, zda si toho ten dotyčný je vědomý a jestli s tím něco dělá a pak teprve bych jednala a mluvila dál.

sisinka74
7. bře 2015

@anetka1701 no jo, ale je to docela kontrast chlap v obleku s ulizlymi vlasy dozadu a strniste. Takze to chapu. Prirozenou barvu vlasu se mysli, ze ti neprijde do prace zamestnanec s hlavou barevnou jak pastelky. Barvit se muzes, ale zrejme nechtej mit na hlave nejake extravagantni veci. A pokud se pletu, tak ja uz sedivim od stredni. To by byl pohled na babicku 😀

profiss
7. bře 2015

@anetka1701 Ne, mohly jsme mít barvu na vlasech, ale vedení se nelíbilo, že seděly holky na recepci a měly tříbarevné vlasy ( modro - zeleno- červené ) . Klasický melír jim nevadil a chlapy, co měli kníry, tak si je také mohli nechat. Šlo o to, že po víkendu někteří chlapy vypadali, že do práce přišli rovnou z hospody 🙂. Jo a ještě jsme měly napsáno, že musíme používat deodoranty. Někomu to přijde jako samozřejmost, ale opak je pravdou a někteří opravdu mají pofidérní hygienické návyky :( To víš...u nás na západě je práce málo a než být na dlažbě, tak ti to, že se máš do práce holit přijde jako prkotina. Btw manžel také má strniště :D

sisinka74
7. bře 2015

@nasekuratko ty jsi @profiss asi spatne pochopila. Pracuje zrejme ve firme, kde je styk s klientem na dennim poradku. Firma jasne dala pravidla, jak maji jejich zamestnanci vypadat. Pokud to nekdo neni schopen dodrzovat, protoze na to kasle, sahne se mu na osobni hodnoceni. Pokud nekdo je nemocny a zapacha, pak jsem trochu soudny a nehlasim se na takovou pozici, kdyz byly jasne rozdany karty dopredu. To je to same, jako bych ja se ZPS na zada a kycle sla delat skladnici a pritom museli za me tahat tezke veci druzi a ja bych jen rekla: sorry, jsem nemocna.

profiss
7. bře 2015

@nasekuratko Tak prémie nejsou samozřejmost a je to pohyblivá složka výplaty o které rozhoduje vedení, zda si ji zasloužíš či ne. To by si s odborama a žalobou nepochodila. Proto je běžnou praxí, že ti do pracovní smlouvy napíší, že nesmíš nikomu ukazovat výplatní pásku a dostáváš jí zalepenou v obálce a nemůžeš ani nikomu z práce říkat, kolik si brala.

profiss
7. bře 2015

@sisinka74 Přesně tak u nás pracovníci reprezentují podnik a podle toho chce vedení, aby ten člověk vypadal.

nasekuratko
7. bře 2015

@profiss tomu nevěřím. POkud by někdo někoho trestal za zápach a přitom by to bylo ze zdravotních problémů, nemají na to nárok. Pak je to prostě na domluvě obou stran a dohodě. Ale platové ohodnocení zrovna na toto nesmí mít vliv. Je to stejné jako když nastoupíte do práce, budete mít úraz a někdo po vás bude chtít ať se sádrou běháte po schodech. Prostě to není ve vašich silách, abyste vyhověla. Pak je to skutečně buď na tom, aby člověk dostal výpověď (dohodu) nebo samostatnou kancelář (v případě zápachu).
Navíc teda povinnost používat deodoranty? To snad ne. Já je nepoužívám roky a nikdo by mě k tomu ani nedonutil. Já se totiž nepotím vůbec, výjimečně v létě, když je tak 40stupňové horko. A v životě jsem potem nezapáchala, takže netuším, proč bych něco takového měla dělat a vědomě si škodit zdraví, když nemusím.

@sisinka74 nene, já jsem to pochopila správně. Co se ale snažím říct já je to, že neuznávám, pokud o sebe někdo vědomě nedbá -to je samozřejmě pak i na vyhazov a taky bych nebyla ohleduplná v takovém případě. Ale těžko najdete práci, kde kolektivu zápach nebude vadit. Takový člověk by pak podle většiny, co tady čtu, neměl nárok vůbec chodit do práce a měl by být vyřazený ze společnosti.

Já se jen snažím říct, aby lidi víc přemýšleli, než někoho okamžitě odsoudí a nevybíravě a neohleduplně tomu člověku něco řeknou z plných plic. Lepší zjistit situaci a podle té teprve jednat. I z takové "blbosti" se může stát pro toho člověka hodně citlivé téma a nevíte, co tím pak můžete způsobit.

marcicek84
7. bře 2015

@nasekuratko - no jo, sebe člověk necítí, hele abys náhodou i ty nebyla horký brambor 😀 ...ono i bez deodorantů tam člověk nevoní a nemusí se extra potit a ti co ty deodoranty používají ho "cítí" prostě to tak je.
Ale stejně, osobně kdyby mě někdo obtěžoval pachem, fakt už tak, že bych se nemohla soustředit na práci a fakt se to nedalo a je mi skutečně jedno, jestli je nemocen či nikoli a prostě vedení pokud si chce nemocného nechat, musí být připraveno mu dát samostatný kancl, pokud to nejde, tak je nesmysl, aby jeden oběžoval další třeba 3 v kanclu a ten byl omlouván, on je nemocný nemůže za to, ale ti 3 by trpěli, ono ti ty zdraví by si mohli stěžovat, že se to nedá a pak mi řekni kde je pravda...
no a se týče těch načichlých lidí, ono to, kde žijí opravdu dělá hodně, starý zatuchlý barák plný koček, které mají wx v koupelně, kde se suší prádlo asi nebude to pravé ořechové, třeba mít věci ve starých skříních, nebo stačí mít plesnivé stěny, prostě tady nepomůže nic kromě sanace celého baráku, vymalovat, zlikvidovat plíseń, starý nábytek - on to chce i finance, omezení zvířat, praní a sušení na čerstvém vzduchu...i špatné skladování věcí způsobí načichnutí, takže za mě ok, pozjišťovat co komu je, ale musí s tím něco udělat, není možné aby dlouhodobě trpěli ostatní...mimochodem ono se s tím nadměrným pocením chodí i na operace...

aaababy
7. bře 2015

@nasekuratko jedna vec je socialni citeni a vec druha byt tomu cloveku kazdy den na blizku.

nasekuratko
7. bře 2015

@marcicek84 každá mluvíme o něčem jiným. Ty to bereš tak, že smrdí člověk, co si nedbá na hygienu a osobní věci.
Já mluvím o tom, když člověk je upravený, nalíčený, voní parfémem, má krásné oblečení, ale bohužel kvůli hormonům mu na zápach z potu nic nepomůže.
Jak jsem psala, pak je to na vedení, jak to vyřeší. Jen bych prostě na toho člověka hned neútočila. U nás v práci tehdy paní měla samostatnou kancelář a bylo po problému. I když šlo poznat, když třeba jen prošla po chodbě nebo byla na toaletě.

Hele, na mě nic neházej 😉 Já mám v okolí dost lidí, co žádné deodoranty nepoužívají, potem nikdy cítit nešli (ani v létě) a jsou to ženy na vysoké úrovni, vždy navoňané, krásně upravené, oblečené, čisté krásné nehty apod. Deodorant rozhodně nepatří k nutnostem denní hygieny. 😉
Jak jsem psala, když ho někdo nepotřebuje, tak proč si bude denně kazit zdraví a ještě utrácet peníze.
Je to jako brát prášky proti bolesti hlavy, když člověku nic není. Nemá to logiku.
Každý se holt nepotí a každému pot cítit nejde.

Já jsem možná trošku zvláštní případ, protože mně ani neroste ochlupení v podpaží (nikdy mi nenarostlo) a na nohách chloupky taky nemám skoro žádné, možná i proto prostě nemusím toto řešit. Asi mám jen štěstí, nevím.

Ale tím neomlouvám lidi, co s tím problém mají, mají nutnost deodorant používat a víc o sebe dbát a kašlou na to. Jak jsem psala, s takovou kategorií lidí je pak jasné, že to jednání je ostřejší a narovinu. Tyto lidi rozhodně neomlouvám.

sisinka74
7. bře 2015

@nasekuratko dobre a co takovy clovek ocekava od svych kolegu? Ze teda budou taktni a citlive se ho zeptaji, zda neni treba nemocen? To beru a plne souhlasim s tebou. Ale co pak? Protoze tim se to nevyresi. I kdyz se budou snazit byt tolerantni. Zapach nezmizi.....a navic vidina toho, ze to je neresitelne, tudiz smrad naporad 😨
Jak uz jsem napsala jednou. Ja bych to nezvladla. Dala bych vypoved z osobnich duvodu a kdyby se me nadrizeny zeptal, jake jsou ty duvody, rekla bych je. Ale pochybuji, ze by v dnesni dobe pro nekoho zrizovali samostatnou kancelar. Takze by si muj nadrizeny musel vybrat. Asi to zni strasne, ale ja mam taky pravo svobodne dychat.

nasekuratko
7. bře 2015

@aaababy panebože čte tady někdo vůbec ty moje příspěvky? já přece nikde nepíšu, že to mají všichni trpět, já jen píšu, že bych člověka okamžitě neodsuzovala a nevlítla na něj s tím, že smrdí, ať se sebou něco dělá. Už se chápeme? 😅

Já jsem na takové věci taky citlivá, zápach nesnesu, pot mi hrozně vadí, věci nenosím opakovaně, hned je peru, musím být pořád navoněná, upravená... prostě asi typická ženská... Rozhodně neomlouvám lidi, co o sebe nedbají. Ty naopak v životě nepochopím.
Jen jsem se setkala s paní, co tento problém sama řešila, řešilo se to i v práci a skutečně s tím nemohla nic dělat.