Práce v obchodě v těhotenství. Jak byste řešili vy?

adelisss
5. bře 2024

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vaše zkušenosti s prací v obchodě v těhotenství. V mém případě se nejedná o žádný malý obchůdek. Máme prodejní plochu přes 1500m2. A někdy jsme na směně jenom ve 3. Běžně tahám zboží, které váží přes 15kg (hoďte si někdy na váhu plnou přepravku piv nebo bednu plnou banánů).
Šéfka by chtěla všechny těhotné nejlépe na neschopence. Protože přece ostatní nebudou dřít na těhotnou, aby si jenom seděla na kase. Nehledě na to, že na kase jsou hlavně brigádnice, které neumí chystat akce, péct v pekárně, atd.
Šly byste proti šéfce, které se nechce řešit těhotnou na pracovišti? Ona si totiž může tahat lidi z jiných prodejen, když má lidi na neschopence.

ele_nka
5. bře 2024

@adelisss já bych na ní nešla. Také jsem byla v práci. Přijít o peníze a být několik měsíců doma kuli vycházkám, kdy nemůžeš odjet ani na výkend. To jsem radši přetrpěla blbé kecy šéfové.

hezz17
5. bře 2024

@adelisss ano. Na neschopnce mas min penez, jsi omezena vychazkama.

michaela666
5. bře 2024

@adelisss Ono ani na té kase podle zákoníku práce nesmíš sedět celou směnu. Prostě musí šéfka vyčlenit činnosti tak, abys je mohla dělat. A jde to, jen musí být vůle. Dělala jsem v těhotenství taky ve velkém marketu a nejdřív byl nátlak ať jdu na neschopenku. Já si trvala na svém a nakonec mi zařídila během jedné směny třeba 4 různé činnosti, které jsem dělat v klidu mohla ( doplňovat toaletní papíry a lehkou drogerii, cukrovinky, asistovat na samoobslužné pokladně - NE, tahat balíky a přepravky, to musel zákazník sám,...).
Byly kolem toho kecy hlavně od kolegyň, ale jak šéfka zjistila že se nedám, tak to přímo ředitelka prodejny zařídila.
Nedej se. Budeš sedět doma na neschopence a mít méně peněz kvůli tomu, že ona má blbé řeči?

michaela666
5. bře 2024

@adelisss Normálně bych jí oznámila, že tvůj doktor nevidí zdravotní důvod pro vystavení neschopenky a tudíž ti žádnou nenapíše. Ať si nastuduje vhodnou práci pro těhotné a najde činnosti co můžeš dělat nebo ať tě nechá na překážkách ze strany zaměstnavatele doma za 100% platu.

hanka_12345
5. bře 2024

ja sem pri prvnim tehotenstvi pracovala do pulky 7 mesice pak uz to vzdala uz jsem to nedavala. Pracovala jsem v takove hadrárně na 2 patra, furt schody 20x denne, a tak. Co si pamatuju tak co bylo tezky ze sem nemohla tahat tak holky mi pomahali ale ja byla na zastupcovskem postu takze takovy to vybalovani zbozi atd delali prodavacky nebo skladnik, ale taky se obcas neco naslo. Tva vedouci ma povinnost te preradit a pokud ne tak jsi doma s 100% platem.
Ted 2.teh jsem uz jinde ale taky sem delala cca do toho 7 mesice a dost mi tam zensky pomahali, nic me nenechali delat ale chapali to a vedouci mi vzdy davala nejaky blbosti na praci abych mohla i sedet nebo me dala na vyrobu ale co bylo potreba odverzt atd tak mi pomahali a byli s tim v pohode. Odesla sem az sem zase citila ze uz jsem KO.
Urcite to udelej dle toho jak se citis zdravotne, na vedouci se vykasli.. Tak at te necha doma ale bude platit. Proc bys mela byt na tom bita a jeste omezena vychazkama

makmak28
5. bře 2024

Zákoník práce udává toto: Manipulace s břemeny při práci v těhotenství
Povolený limit při občasné ruční manipulaci s břemeny je u těhotných, kojících žen a matek do 9 měsíců po porodu stanoven na maximálně 10 kg. Dále nesmějí často zvedat a přenášet předměty těžší než 5 kg, při manipulaci vsedě více než 2 kg.
Pokud toto tvé dosavadní umístění nesplňuje, zaměstnavatel je povinen ti ve firmě najít jiné uplatnění, v žádném případě tě nemůže nutit nastoupit na neschopenku. Pokud bys byla zaměstnavatelem převedena na méně placené místo, můžeš si zažádat o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

werik153
5. bře 2024

Tak pokud ty těžké věci taháš už pár let, umíš je správné zvedat, aby to nebylo přes břicho, ale přes nohy, tak bych v tom asi žádný problém neviděla...
Když jsem čekala druhé dítě, tak jsem běžné první které mělo 15kg zvedala a nosila...byla jsem na to ale zvyklá ...

adelisss
autor
5. bře 2024

@werik153 Jedno dítě už mám. A nošení batolete bych určitě nesrovnávala s prací v obchodě, kde mám na vybalení půl tunové palety 45 minut.