Práce ve školství, stačí magister. titul z andragogiky?

console
25. kvě 2015

Ahoj, mám prosbu. Snad se někdo trochu orientuje v tématu. Ráda bych si našla práci ve školství. Co se týče mého vzdělání: mám bakaláře z jiného oboru a pak jsem vystudovala andragogiku(vzděl.dospělých)jako magistra, s tím, že jsem dělala rozdílové zkoušky, abych nemusela studovat další Bc. Titul. Poradíte někdo, zda toto stačí? Nebo jaké vzdělání je třeba si dodělat? Ráda bych učila např aj a nějaký humanitní obor na ZŠ. Vím, že je vše možno i bez vzdělání(viz případy okolo mě), ale ráda bych měla jasno. A zda máte někdo zkušenost s doděláváním tohoto potřebného studia (co to bylo za obor a na jak dlouho. PS: je třeba mít nějaké konkrétní vzdělání na práci v družině? Děkuji za info. A.

nov777
25. kvě 2015

@console Podle me potrebujes mit vystudovan primo dany obor tj. anglucky jazyk a literaturu s aprobaci na druhy stupen zs. Ale presne jak pises, odpovidajici vzdelani dneska nema skoro nikdo. Znam lidi, kteri nemaji ani vs a v klidku uci. Na druzinu netusim, jedna znama dela v druzine s pedagickou stredni, druha se specialni pedagogikou. Tam je to asi o tom, jestli nekoho hledaji a nejak se to udela.

apacheee
AMBASADORKA
25. kvě 2015

Na praci v druzine je treba mit vystudovany specialni obor vychovatelstvi,staci Ss s maturitou.Pokud chces ucit na Zs,mela bys mit vystudovane ucitelstvi pro 2.stupen a to 2 konkretni predmety,ktere bys rada ucila.Na spouste skol na to kaslou,ale pe pevne doufam,ze se to zmeni😄

nov777
25. kvě 2015

@apacheee Ja v tu zmenu moc nedoufam. Spis mam dojem, ze se to zhorsuje. Pozoruju vyvoj poslednich deset let 😉

karlalala
25. kvě 2015

Jo, je to pravda. VŠ pro 2. stupeň + ty dva obory, které chceš dělat. Ale jeden náš vyučující na VŠ nám vyprávěl, jak s aprobací čeština+dějepis, učil i němčinu, kterou před tím v životě skoro neviděl 😀 😒

apacheee
AMBASADORKA
25. kvě 2015

@nov777 ja to treba mam vystudovane,ale pred materskou se mi nepovedlo sehnat praci primo v oboru.Je hodne duchodcu bez vzdelani,kterym skoly mohou dat nizsi plat,tak si je nechavaji.Ale pozoruju obrat k lepsimu😄

bunny123
25. kvě 2015

@console @nov777 Bez vzdelani se od 1.1.2015 neda ucit. K tomuto datu ucitele bez VS museli zahajit studium nebo odejit ze skolstvi, takze mozne vse jiz opravdu neni 😉

beponka
25. kvě 2015

@console nevím jestli to ještě je, ale cca dva roky zpět byl aspoň u nás v Jihlavě nějaký roční "kurz" nahrazující učitelské minimum a po absolvování jsi mohla na Zš učit předměty ze kterých máš státnice.

bunny123
25. kvě 2015

Jinak AJ obor muze byt i neucitelsky, treba AJ ve sfere podnikani na OSU, a k tomu si dodelat studium pedagogiky. Jak pise @beponka, jsou to rocni kurzy pedagogiky poradane napr. institutem narodniho vzdelavani, pobocky maji po cele republice. Stoji 10.000Kc. Vice na www.nidv.cz .

anyza
25. kvě 2015

Jak píše bunny123, od nového roku se změnila legislativa, musíš mít odpovídají vzdělání,nebo si alespoň dělat, nebo mít tuším 20 let praxe-to jsou ti zmiňováni duchodci 😉

nov777
25. kvě 2015

@bunny123 To jsou libive reci, ale ne realita. Podepises napriklad, ze si do peti let vzdelani dodelas a hotovo. Navic ucitele od urciteho veku jsou od te povinnosti osvobozeni.

jahodnice
25. kvě 2015

@nov777 osvobozeni jsou učitelé od věku tuším 50 let s 20 nebo možná 25 lety praxe. Znám spoustu škol, ve kterých nekvalifikované museli v lednu skončit, respektive na konci minulého školního roku. Situace se opravdu zlepšuje

naomi6
25. kvě 2015

@console Ahoj, u nás v práci je to tak (učím na ZŠ), že ti, kteří nemají potřebné vzdělání, tak musí začít studovat, nebo dostali bohužel výpověď. Musíš mít pedagogické vzdělání, magisterský titul. Nestačí jen Bc. Na práci v družině bys měla mít vystudovanou pedagogickou střední školu a to obor vychovatelství. Nevím, jak je to na jiných školách, jak to řeší jiní ředitelé, zda to obcházejí, ale u nás je to takhle. Spoustu mých kolegyň muselo odejít..... Držím palce 😉

nov777
25. kvě 2015

@jahodnice Kdyby to tak bylo, tak x mych znamych je bez prace a uci dal, takze tomu neverim. Otazka taky je, jak se to bere. Pokud se to bere tak, ze mas vystudovanej dejepis a ucis aj a bere se to jako vystudovanej ucitel, tak to se nic nezmenilo 😉

jahodnice
25. kvě 2015

@naomi6 u nás to bylo taky tak, kdo nemá titul,skončil. I když - mnohdy mám pocit, že učitel bez vzdělaní s 20 letou praxí dá dítěti víc než dívčina bez praxe čerstvě po škole, která za rok skončí, protože zjistí jaká je výše platu a že ve 12 hodin se opravdu nekončí, že na vánoční a jarní prázdniny není nároku a člověk nakluše klidně do práce...

bunny123
25. kvě 2015

@nov777 Tak o takovem podepsani nic nevim a pokud to nekde probiha, pochybuji, ze by to obstalo pred inspekci. Starsi kantory jsem nezminovala, protoze to nejspis neni tvuj pripad 😉

nov777
25. kvě 2015

@bunny123 Muj pripad to fakt neni. Ja jsem aprobovana pro prvni, druhy stupen i na ss. 😉 Ale ve statnim nedelam. Vadilo mi, ze z 12 lidi, kteri uci aj na skole, jsem jedina, kdo vubec vi, o co jde v ucebnicich. Tragedie. Ukazka z olympiady: Who do you play football about? (Ptal se ucitel). Vyklad present continuous: I am wanting, you are wanting. Moje oblibene: go - goed, must - musted. 😉 Mezi takovyma lidma odmitam pracovat. A ti stejni jsou tam porad 😉

bunny123
25. kvě 2015

@nov777 Spravneho anglictinare dela vic veci, nez "vedeni, o co jde v ucebnici". 😉 Hele, moznosti jsem ti nastinila, zarid se jak chces a nespolehej se na nejake intermi domluvy. Papir snese vsechno 😀

nov777
25. kvě 2015

@bunny123 Poslys, ja se o praci neuchazim. Nevim, kde neco takoveho ctes. A dobreho anglictinare dela hlavne znalost anglictiny. Pak samozrejme dalsi kvality jako komznikace s zaky, schopnost vysvetlit a podat to zabavne, ale pokud ucim chyby, nemam ve tride, co delat. Teda mam, ale jako student, ne ucitel.

idiska
25. kvě 2015

no on asi bude i rozdíl mezi velkým městem a malou vesnicí, kde asi moc aprobovaných učitelů nebude 😒 ...tak hold udělá vedení ústupek...ale pokud by se našel někdo, kdo bude vhodnější, tak asi je jasné, kdo by šel z kola ven 😎

bunny123
25. kvě 2015

@nov777 Uchazis, neuchazis, reagovala jsem na tvou vetu "rada bych si nasla praci ve skolstvi, rada bych ucila AJ." 🙂 Odpovedi jsi dostala, ale nechapu tvuj pristup. Prijde mi, ze misto zpusobu hledas duvody jak veci obejit. Nemusis mi vykladat, co dela dobreho anglictinare, ja jim jsem 😉 Hodne stesti pri rozsirovani aprobace.

lenka5731
25. kvě 2015

@bunny123 nepleteš si dvě uživatelky? zakladatelka diskuse je někdo jiný 🙂

nov777
25. kvě 2015

@bunny123 Precti si nicky. Ja nejsem zakladatelka a aprobovana jsem uz spoustu let. 😉 Dokonce na aj i nj 😉 Rozsirovani zatim neplanuju, ale diky za rady 😉

naomi6
25. kvě 2015

@jahodnice Jojo, přesně tak. Ale na druhou stranu to je také k něčemu dobré. Myslím, že to vzdělání je základ.

naomi6
25. kvě 2015

@idiska Neřekla bych, že v dnešní době jsou rozdíly mezi vesnicí a městem, co se týká aprobace. Znám spoustu učitelů, kteří dojíždějí i z velkých měst na vesnici, protože se třeba z osmi základních škol čtyři zrušily, takže jsou rádi, že mohou dojíždět za prací i 30 km.

bunny123
25. kvě 2015

@nov777 🙂 Jak jsem odpovídala vám oběma, tak jsem se do toho nějak zamotala 😅 Pardóóón 🙂

nov777
25. kvě 2015

@bunny123 V pohode.

idiska
26. kvě 2015

@naomi6 myslela jsem to tak, že je větší šance získat zaměstnance ve městě, kde jsou desítky nebo stovky tisíc lidí (tam pravděpodobnost stoupá) než na vesnici, kde je třeba "jen" do 10tis. obyvatel...ale jako najdou se i takoví, co jsou schopni a ochotni daleko dojíždět, to určitě, jen ne všude budou mít tak na výběr 🙂

sibara
26. kvě 2015

No já bych řekla, že dnes těch volných míst ani ve školství není přehršel...Ano, ještě leckde učí lidi, kteří adekvátní vzdělání nemají, ale pro ty se už právě po několikáté posouvala ta výjimka a termín dodělání studia. Že by někde nadšeně přijali NOVĚ teď někoho bez nějaké aprobace (rozuměj odbornosti, tzn. nemusíš mít přímo AJ pro ZŠ, SŠ apod. , ale aspoň neučitelskou, odbornou AJ se státnicemi třeba), o tom dost pochybuju, protože na jedno volné místo se podle mě hlásí dostatek uchazečů, kteří tu aprobaci a pedagogické minimum mít budou... Ti neučitelé na ZŠ a SŠ jsou dnes už spíš relikty let minulých🙂
Ale nechci ti brát iluze, zkusit to každopádně můžeš v jakémkoliv výběrovém řízení...
Co se technicky těch požadavků týče, už to tu zmínily holky přede mnou - ideálně (pokud nemáš přímo nějaký ten pajdák) odborný předmět na VŠ úrovni (jazyk se státnicemi, odborná historie, biologie, chemie, matematika apod.), ještě lépe dva + pedagogické minimum - buď už zmiňované roční placené na NIDV, nebo často univerzity mají také doplňující studium, zpravidla dvouleté, ale zato aspoň bezplatné...
Řekla bych, že pedagogické minimum, resp. jeho absenci, odpustí spíš než tu "odbornost".
S družinou nevím...
Tak hodně štěstí😉