V práci mi nechtějí snížit zpátky úvazek...

8. bře 2024

Ahoj holky, spíš si jdu popsat. Pracuji manuálně v jedné firmě 6 let. 4 roky jsem měla malý úvazek, mám školní dítě. Já blbá a asi jsem si po RD chtěla něco dokázat, vzala jsem plný na 12ctky, vedoucí směny. Vedení je se mnou spokojené a vím, že dlouho nemohli najít někoho schopného. Já ale totálně vyhořela, začínám mít problémy se zády, chodím do práce s nechutí, často brečím. Již jsem se zmínila svému přímému nadřízenému a ten mi řekl, že za mě nemají náhradu a ani neseženou. Budu to řešit i s hlavním vedoucím, ale zajímá mě, zda jste se některá dostala do podobné situace. Již zvažuji úplně výpověď, ale nic v okolí není a poloviční úvazek je problém. Jinak si nemůžu na vedení a platební podmínky stěžovat.

moudivlacek
8. bře 2024

pokud nemohou nikoho najít, co by bylo pro ně výhodnější, snížit ti úvazek a dát ti k ruce výpomoc, nebo tě nechat dát výpověď a být v hájí, a když jsi byla na RD, tak to dělali jak?

autor
8. bře 2024

@moudivlacek Firma funguje 10 let, předtím tam byly dvě paní, které měly neustálé chyby a dlouho jim trvalo se naučit celý systém. Já si právě také říkám, že je pro ně výhodnější někoho najít a mě vyjít vstříc a nepřijít o mě. Ale pořád mi to vrtá v hlavě. S hlavním vedoucím, co jsem mluvila, tak se mu to nelíbilo. Jsem z toho taková rozhozená. Vadí mi, že nemohu sehnat jinou práci na malý úvazek. A zároveň bych chtěla i zůstat kde jsem na ten malý úvazek no.

konidana
8. bře 2024

Natvrdo jim rekni ze bud polovicni uvazek nebo podavas vypoved. Neboj se toho. Pokud jsou s tebou spokojeni, tak te nenechaji odejit uplne. A fakt bych jim tu vypoved donesla, kdyby se nechteli dohodnout. Ver, ze ji nepodepisou. Drzim ti palce😘

priefi
8. bře 2024

Pokud můžu doporučit, první krok je předat písemnou žádost o zkrácený úvazek. Jako maminka malého dítěte o to žádat můžeš. Firma by Ti měla vyjít vstříc, pokud jí nebrání provozní důvody. Často je lehčí říci, to nepůjde, než to začít řešit. Ale je nutné počítat s tím, že to nepůjde a bude nutné odejít. Ale s ohledem na to, že píšeš, že v minulosti jsi měla zkrácený úvazek, zda se, že by firma neměla mít problém najít pozici, kde by toto možné bylo.

autor
8. bře 2024

Holky děkuji. Já jsem z toho právě taková rozhozená. A potřebovala jsem vidět pohled z druhé strany, popřípadě pohled nějaké vedoucí, vlastní zkušenosti... U nás není problém poloviční úvazek, tam je spíš problém sehnat na 12ctky. Hlavně i , co se týče náplně práce. Každopádně jsem i domluvená s manželem, že bych dala výpověď a byla doma, než se něco naskytne. Ale to je u mě právě problém, že nechci být doma

konidana
8. bře 2024

Zkus ten pocit v sobe prekousnout. Kdyz budes vahat, tak budes mit horsi vyjednavaci pozici. Neboj se toho a ono to vyjde. Nebo holt to vyjde jinak. Aspon si chvili doma odpocines, kdybys nenasla hned neco jineho.

priefi
8. bře 2024

Pokud není problém, aby byl úvazek kratší, tak v tom případě si můžou mávat s tím, že by to pro ně byl problém, jak chtějí, musí Ti vyhovět. Napiš žádost, že na základě zákoníku práce dle §241 odst.2 dáváš žádost o zkrácený úvazek z důvodu péče o dítě ve věku xx a oni Ti musí vyhovět.

priefi
8. bře 2024

Žádost nejlépe dát na personální oddělení. V případě, že by měli kecy typu, že to nejde (to je totiž nejlepší a nejlehčí) řekni kouzelnou formuli, právník mi říkal, že na to mám nárok a uvidíš, jak to půjde. Ve firmách to totiž je jen o tom, že buď to jde a vyjde se vstříc, anebo to nejde vůbec a pak je třeba ukončit práci.

zanett
8. bře 2024

Zakladatelko, nevyhrozuj vypovedi, pokud nejsi OPRAVDU pripravena odejit. Ja to takhle taky jednou udelala; mavala jsem vypovedi, protoze jsem si se sefem chtela vyjednat lepsi podminky....ze zacatku to fungovalo, nechtel o mne prijit a byl ochoten pristoupit na moje pozadavky (zvyseni platu), ale pak mu HR reditelka rekla, ze je nepripustne, aby zamestnanci urcovali chod firmy manipulativnim jednanim a presvedcila ho, aby mi vypoved potvrdil - a on ji za dva dny opravdu potvrdil. Coz pro me byla studena sprcha, protoze jsem ve skutecnosti odejit nechtela, jenom jsem ho chtela zmacknout, vedela jsem, ze je se mnou velmi spokojeny a nahradu by hledal tezko...a kdyz mi pak vypoved potvrdil, strasne jsem toho litovala, ale abych si udrzela fasadu, musela jsem holt odejit. Uz bych to nikdy znovu neudelala. Z toho plyne pouceni; nevyhrozuj chlapovi rozchodem, pokud nejsi pripravena odejit, stejne tak nevyhrozuj zamestnavateli vypovedi, pokud nechces jit pryc - a ty pises, ze nechces. Byt tebou, pokusila bych se s nim nejak dohodnout, treba mu narovinu rict, ze jsi vyhorela a ze na to doplacis svym zdravim a pokud to tak pujde dal, skoncis v pracovni neschopnosti a on stejne bude muset hledat nahradu.

moudivlacek
8. bře 2024

nestiham docitat, ale pokud je ditku do 15 let, mas pravo si o zkraceny uvazek zazadat, ve dverich ti sef muze rict co chce, kdyz o to oficialne pozadas a nebrani tomu provozni duvody, coz nebrani, to, ze na nekoho neni spoleh ,neni tvoje starost, tak ti vyhovet budou muset, stejne tak, pokud se budou vykrucovat a vymyslet kdeco, musis byt pripravena tu vypoved fakt dat

autor
8. bře 2024

No já doufám, že se s ním domluvím rozumně a svým způsobem se bojím i reakce. Jak jsem psala, na jednu stranu se mi odcházet nechce. Na poloviční úvazek jsem měla hezké podmínky. Spíš jsem chtěla vědět zkušenosti.

autor
8. bře 2024

@zanett Já taky vím, že jsme každý nahraditelný. Určitě to nechci zajít tak daleko, že bych musela žádat o poloviční úvazek a šířit zlo. Mám v plánu mu říct, jestli by mohl hledat náhradu, abych mohla například za čtyři měsíce nastoupit na poloviční úvazek. Takové to férové jednání. Že bych mu dala i víc času. Tak nevím, jestli je to blbost

merope
8. bře 2024

Má zkušenost - když jsem šéfovi dala na stůl výpověď, tak prohlásil: "Ten papír si vem, co chceš?" - a rázem jsem měla 80%.

autor
8. bře 2024

@merope A jak dlouho jsi pravovala ve firmě? Neměl řeči kolem toho, co jsi požadovala

martinka_33
8. bře 2024

@konidana u nás se s tim nepářou 😃 Jeden čas byl takovy nedostatek prpvoznich zamestnanců, ze museli rusit spoje a platit pokuty kraji (objednateli) a stejne kdyz nekdo vyhrozoval ze odejde kdyz nedostane puluvazek/neplacene volno, tak ho nechali odejit.

martinka_33
8. bře 2024

@merope tohle asi funguje v soukromych firmách, ty si nechteji nechat utikat lidi, platit pokuty za nedodrzovani smluv apod.

autor
8. bře 2024

@martinka_33 Tak to jsi mě moc nepotěšila. Já se bojím, že budu muset nakonec také odejít, protože je zkrátka problém někoho jiného najít. S vedením mám jinak dobré vztahy, udělám co mám, nestěžuju si. Ostatní kolegyně si stále stěžují na práci i před hlavním vedoucím. Vyjde hodně vstříc, ale bojím se, nikdy jsem po něm takhle nic nechtěla

bejuna29
9. bře 2024

Ale dokud se budeš bát, tak se ani nedozvis, jaké máš podmínky k dalšímu postupu. Vedení není božstvo a ty nejsi superhero, co v tomhle režimu zvládne fungovat dal. Zajdi na HR nebo za vedením a bez výhrůžek řekni co a jak z Tvé strany. Že začínáš mít zdravotní problémy se zády a syndrom vyhoření (který btw není žádná sranda. Brácha skončil na NP a s antidepresivy) a chceš se domluvit na možnostech jak dál. Pro Tebe je na prvním místě Tvoje vlastní zdraví. Řekni jim svou představu řešení, vyslechni jejich představu...a pak se podle toho zarid.

priefi
9. bře 2024

To, co píšeš, je blbost, pokud jsou s Tebou spokojení, dají Ti zkrácený úvazek. Malé dítko bude chvíli, až přijde čas, budeš moci zase na plný a oni budou vědět, že tam ta možnost je. Nevyhrožuj výpovědi, ale normálně oficiálně zažádej o zkrácený úvazek.

merope
9. bře 2024

@martinka_33 Já byla v bance a dělala jsem tam v té době asi 3 roky (odhaduji, 2 určitě, ale spíše mám pocit, že 3, vím, že to bylo na jaře a začínala jsem tam v březnu = byl to celý počet let). Studovala jsem doktorát a nestíhala to.

koordinatorka_odboje
9. bře 2024

Je rozdil, jestli tu vypoved davas strednimu managementu, nebo vedeni. Stredni management te klidně nechá jit. Majitel ne.

koordinatorka_odboje
9. bře 2024

Ale zatim vypoved nedavas. Proste si pisemne pozadej o zkraceni uvazku. Nemuzes si znicit zdravi.

neptunka111
14. bře 2024

Pokud jsou s tebou spokojení, nedají ti výpověď a radši ti úvazek sníží.

autor
10. dub 2024

Ahoj holky, tak píšu, jak to dopadlo. V práci mi vyšli vstříc a úvazek mi sníží. Dokonce mi kývli i na podmínky mé pracovní doby, jak si to představuji. Báli se, že nikoho na mojí pozici nenajdou a byla i myšlenka, že bude místo mě chodit jeden z vedoucích. Teď se naskytla nová holčina, tak držte palce, ať to dobře dopadne. Jsem zas od té doby taková veselejší. Finančně si sice pohorším nakonec asi o 10 000, ale to mi nějak vůbec nevadí. Teď se jen musím naučit říkat ne a držet si své podmínky.

neptunka111
10. dub 2024

Gratuluji, ať se ti v práci daří, jak jsem psala pokud s tebou jsou spokojení což vidíš že jsou, nevyhodili by tě skrze snížení úvazku. 🙂