Toxoplazmóza poprvé ve 2. trimestru. Máte zkušenost?

6. dub 2024

Ahoj, máte někdo zkušenost s toxoplazmózou poprvé v těhotenství?
Včera jsem neumyté jahody chtěla odstopkovat a poté umýt, ale nějak mi nedošlo, že když to budu dělat narychlo palcem a ukazováčkem, tak mi to může vlézt pod nehet a díky tomu mě to začalo bolet a udělala se mi mezi lůžkem a nehtem malá ranka. Po nějaké době jsem si to šla dezinfikovat, ale přemohla mě panika 😩😩 Máte někdo zkušenost? Toxoplazmózu na začátku těhu jsem měla negativní a nikdy jsem ji nejspíš ani neměla. Moc děkuji ❤️

reeeza
6. dub 2024

Ahoj, pro klid běž na testy 🤷‍♀️

kakba
6. dub 2024

Kliiidek. Kdyby si mela dostat vsechno co lita kolem, nesmela by si vychazet ven. Uzivej si tehotenstvi a nepanikar z kazdyho prdu.

cherie24
6. dub 2024

Já se v těhotenství běžně ryla v zemi na zahradě bez rukavic, natírala jsem venku prolézáčky dětem, ploty, nikdy mě nenapadlo panikařit, že z toho onemocním. 🤷 Kočku máme doma a jako malá jsem 10 let spala s kočkou, která courala po venku v posteli, na testy raději nikam nejdu, nechci to vědět. 😆 Život se má prožít, ne žít ve strachu. 🙂

1pomnenka
6. dub 2024

Nechápu souvislost mezi jahodama a toxoplazmózou od koček. Nevím, co budeš dělat, až půjdeš rodit. Víš, co všechno můžeš v nemocnici chytit?

limako33
6. dub 2024

@cherie24 taky tak. Kočka se mi otírá o nohy když na zahradě něco ryju nebo na dvoře. Chodím kolem dobytka každý den několikrát a v životě mě nenapadlo že bych v těhotenství neměla. Přesně jak píšete, užít si to a ne přemýšlet a strachovat co dělat a co ne

hanka_12345
6. dub 2024

proto nesnasim kocky 😀 je to plny nemoci a vsude to vleze. Ale taky bych byla v klidu..souvislost jahody x toxoplazmoza snad neni velka

1pomnenka
6. dub 2024

@hanka_12345 Leda by se v těch jahodách válela kočka. Zatím to vypadá, že si plete tetanus s toxoplazmózou, jinak si tu souvislost nedokážu vysvětlit. Ale třeba nám to vysvětlí.

hanka_12345
6. dub 2024

@1pomnenka ja to teda slysim prvně

cherie24
6. dub 2024

@limako33 taky se motáme pořád kolem zvířat. Děti to milují. A kočky jsou všude, prostě vesnice 🤷 Ale i ve městech je plno toulavých koček. A nedělám si iluze o tom, že třeba na dětských hřištích není běžně v písku na💩. Já se teda snažím, ať se tam děti moc rukama nehrabou, když už tak lopatkama, ale spousta dětí tam sedí a papá písek. 😁 Prababička nám tenkrát vyprávěla, že ještě s kontrakcemi dojila krávy a děti se plazily mezi slepičáky a nikdo se z toho nehroutil. 🤭Dneska nás neustále všichni děsí nemocemi a co nejdál od zvířat, aby něco nechytil. V těhotenství to skoro vypadá, že je zázrak, když to miminko přežije a neotrávíme ho plísňovým sýrem nebo neumytými jahodami. 😳

somalicats
6. dub 2024

Toxoplazmózu bys mohla chytit leda v případě, že bys ty neumyté jahody od hlíny snědla. Přes záděru v prstu ji opravdu nechytneš. Takže klid, jahody pořádně umýt a pak si je v klidu dej.

1pomnenka
6. dub 2024

@somalicats Fakt? Ani se mi nechce věřit, že máš tolik dětí. Jahody venku nezrají, má kupované. Kdyby byl červenec, zrály by jahody a válela se v nich kočka, pak by se možná mohla nakazit. Troll dá blbý dotaz a pak se baví, jak se všichni chytnete. Pokud má doma kočku, ani ty jahody k nákaze nepotřebuje. 😂

somalicats
6. dub 2024

@1pomnenka Já mám koček 5 a toxoplazmózu jsem nikdy nechytila 😀, a to vím, neb chodím pravidelně na testy, vzhledem ke svému povolání. Přímo od kočky chytneš toxu leda tak, že bys jedla alespoň den staré bobky a to snad nikdo nedělá. Zato ze špatně umytého ovoce nebo zeleniny, pokud to přišlo do kontaktu s hlínou, ji chytneš snáz. A taky ze syrového masa. Takže i kdyby tenhle dotaz byl troll, je fajn to uvést na pravou míru, protože pak těhotné panikaří kvůli tomu, že mají doma kočku.
P.S. I dovezené kupované jahody se pěstují v hlíně.

somalicats
6. dub 2024

@1pomnenka P.S. Jo, a děti jsou fakt všechny moje, žádné vyvdané 😀

1pomnenka
6. dub 2024

@somalicats Nevěřím, že by si pěstitelé jahod do skleníku pustili kálet kočky, to fakt ne.

1pomnenka
6. dub 2024

@somalicats O tom vůbec nepochybuji, přeji ti je a nezávidím.

te_reza
6. dub 2024

Doteď jsem měla za to, že toxoplazmózou se jde nakazit jen kočičím 💩. Ty jahody pos*ala kočka? Nebo?!🤔

somalicats
6. dub 2024

@1pomnenka To ani nemuseli, ty oocysty vydrží fakt hodně, takže stačí navezená zemina odněkud, kam kočky předtím chodily. Mimochodem i ta kočka vylučuje oocysty jen cca 2-3 týdny jedenkrát za život, a to po nákaze. Pak už ne. Takže šance, že se trefíš do toho vylučovacího období u kočky, je celkem malá. Kromě toho větší část populace toxu má, ani o tom neví, většinou právě po nákaze z potravin. Já mám vyšší riziko, že s ní přijdu do styku, takže proto o sobě vím, že ji zatím stále nemám, a to jsem vyrostla na vesnici, mrkev jsme jedli přímo ze záhonu nemytou 😀. Paradoxně ta žena, která ji má, je na tom v těhotenství líp - znovu už se nenakazí, takže na rozdíl od nás, co jsme ji nechytly, si nemusí to jídlo tolik hlídat. Já si během těhotenství ten tatarák odepřít musela.

1pomnenka
6. dub 2024

@te_reza Autorka dotazu se bojí, že se z jahod nakazí toxoplazmózou. K neuvěření! O kočkách se nezmiňuje.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru